Jump to content

Recommended Posts

Man , daca nu-ti place ai optiunea oricand sa te muti sau sa te muti inapoi de unde ai venit, dupa caz. Mai mult spatiu pentru noi, astia de iubim acest oras mizerabil.

hai gixule...da o incolo.

in bucale e cloaca mare. da, asta e realitatea...

Guest little wayne

Ce ai rezolvat cu taximetristul pe care l ai lovit?

Realizezi ca si tu conduci un pic cam agresiv nu? Parca ma vad pe mine, sa scot ochii aluia care greseste, dar degeaba, ca nu intelege maimuta nimic...o vreme, agresivitatea asta a fost motivul pt. care am lasat-o mai moale cu motoreta, nu voiam sa fac buba (si) din cauza mea. 3/4 din situatiile tale, puteau fi evitate lejer daca mergeai preventiv si/sau lasai cretinul sa se duca pe calea lui.

Gixu scuza-ma dar sunt sigur ca nu iti place ce specimene intalnesti zilnic prin capitala... trb sa lasi continuare cu taximetristul care ti-a iesit in fata

Man , daca nu-ti place ai optiunea oricand sa te muti sau sa te muti inapoi de unde ai venit, dupa caz. Mai mult spatiu pentru noi, astia de iubim acest oras mizerabil.

OFF: da, "il iubim"... de aia stai tu in bucuresti. exemplul propriu e cel mai bun, asa am auzit.

Edited by latomeru

moaaaa.

tu ai timp/chef sa le si downloadezi de pe camera sis a le editezi?

ai timp domne. eu le sterg daca nu mor intre timp.

"Man" nu stiu de unde ai tras concluzia asta.. din titlu? Imi place in Bucuresti si nu l-as da pe nici un alt oras din tara asta si din moment ce sunt inca in el cred ca nu-l dau pe nimic, nu?

Da, merg agresiv.. asa m-am obisnuit, asa-mi place. Nu sunt ipocrit, voi nu vedeti fetele dobitoace ale prostilor din clipurile astea.. 90% vb la tel.. habar nu au ce au gresit pt ca sunt PROSTI.

Cu taximetristul inca nimic, astept rezolvarea de la sectia de accidente usoare unde ma depus plangerea. Nu stau sa-i stresez, ma suna ei probabil niciodata.

Edited by icsu

ca sa sintetizez... in multe cazuri tu esti cel cu problema, nu orasul sau restul celor din filmuletele tale. si stai mai calm, nu mai fii atat de agresiv... iti pocneste o vena la cap de atatia nervi.

viteza, depasire prin dreapta, (ne)semnalizare... plus ca multe puteau sa fie usor anticipate.

oricine circula in orase mai mari se loveste de aceleasi probleme...

@ Geo - le- aanticipat bre, ca daia nu s-a infipt in ei. intradevar pare ca merge foarte repede, dar cred ca e si din cauza camerei.

mosule in unele cazuri ai dreptate sa ii injuri...dar nu te supara pentru un oras ca bucuresti mergi mult prea tare si agresiv...trebuie sa fi mai calm si mai rabdator...laso mai usor si ai sa vezi ca nu o sa iti mai iasa atatia in cale :)

in cateva situatii ai fost in culpa clar, doar pt ca ai motor nu inseamna ca trebuie sa fortezi galbenul, sau sa jonglezi cu schimbatul de benzi si depasitul pe partea dreapta

cum au spus si colegii mai sus, fii mai calm

@ Geo - le- aanticipat bre, ca daia nu s-a infipt in ei. intradevar pare ca merge foarte repede, dar cred ca e si din cauza camerei.

tocmai ce-am inchis al 2lea filmulet... duba alba care facea dreapta era deja intrata pe banda 1, ce se astepta sa faca, sa dea cu spatele rapid ca sa-i faca loc?

anticiparea e sa nu ajungi in situatia respectiva, nu sa reactionezi de urgenta cu frana sau evitare (si claxoane + injuraturi in cazul de fata)... parerea mea.

nu neg ca aia de-a trecut pe rosu nu merita batuta cu capul de semafor sau altii care ignora complet orice regula... dar scuza-ma, nici el nu le respecta deloc.

Am mers si merg cu placere prin Bucuresti. N-am zis ca traficul e roz, am zis doar ca eu nu vad de ce atata caz.

Latomeru a incercat sa atace dar nu i-a iesit. Da, stau in Germania de vreo 2 ani, dar si acasa conduc cateva luni pe an, culmea , adesea motor.

Daca ai fi mers aici, in Germania, asa cum mergi in filmuletele postate, ai fi ajuns de X ori la spital, pe barba ta evident, si ti-ar fi crescut asigurarea de ai fi mers cu scuterul o viata.

Acasa lumea inca e binevoitoare, cu exceptia taranului cu cap tare, ocazional prezent, soferii te feresc, mai ales cand tu te afli la limita legii. Aici,in preaslavita Germania, daca te-a prins in Offside, soferul te pocneste fara regrete. E vorba de asigurari, bani, polite uriase pentru orice rahat de dauna.

Nu uita, tu dai tonul.

Edited by Gixu.

Man, calmeaza-te sau o sa-ti explodeze o vena in curand :)) . Taximetristul merita scuturat nitel, ce-i drept.Cum a ramas pana la urma? Insa nici mersul preventiv nu prea te caracterizeaza iar cam asta e cheia daca vrei sa supravietuiesti in Bucuresti...

Ochi beliti , mers preventiv si mai putini nervi!

Bafta!

In alta ordine de idei,soferi mai agresivi si mai dobitoci ca in Gorj n-am vazut nicaieri, nici macar in Bucuresti.

icsu-ul frate poate ca iti place tie agresivitatea asta, dar ar trb sa te gandesti la viata ta...intradevar sunt faze in care cei din "conserve" gresesc....dar ai mai multe faze in care u gresesti si u iti pui singur viata in pericol.

Normal ca nu te va vedea nimeni in oglinda cand tu ai 90 -100 si apari ca de nicaieri. Trag concluzie ca nu prea conduci si masina sau chiar nu ai categ B - C.

CONDUITA PREVENTIVA FRATE CA TE FERESTE DE MULTE ! ( vorba unui coleg de pe ici "chiar daca ai prioritate, pe motor nu o ai)

(ne)semnalizare...

Presupui gresit, semnalizez tot timpul, masina sau motocicleta.

Ati intrat pe topicul asta sa ma criticati de parca ma laud cu ceva.. eu am prezentat niste intamplari caci le am, am pretentia sa facem schimb de intamplari, daca regulile s-ar respecta nu as avea ce sa va arat.

Nu sunt eu prea rapid pt ei, ci ei sunt prea nesimtiti, cu durere-n pl si tupeu.. nu ma luati cu conduita preventiva si alte rahaturi, fiecare sa respecte regulile. Am aprox 150.000km pe 3 masini de categ B in 9 ani de zile.

Aveti filmulete, prezentati-le.. restul e can-can. eu plec mereu calm si ajung calm acasa, ca ma irita prostia asta e altceva. Daca nu ma cunoasteti numai presupuneti prostii ca nu stau sa dau explicatii..

viteza mea in oras rareori trece de 80km/h, rareori ajung la 100, motorul meu are 50cp.

mosule in unele cazuri ai dreptate sa ii injuri...dar nu te supara pentru un oras ca bucuresti mergi mult prea tare si agresiv...trebuie sa fi mai calm si mai rabdator...laso mai usor si ai sa vezi ca nu o sa iti mai iasa atatia in cale :)

Daca vroiam sa merg calm si rabdator ma plimbam la tara la parinti nu in traficul din Bucuresti (nici nu-mi plac plimbarile in afara orasului), sunt sigur ca sunt oameni care inteleg ca asa-mi place sa merg si rareori deranjez pe cineva in trafic. Nu vreau sa accept ca eu sunt problema, ci vreau ca toata lumea sa semnalizeze si acorde prioritate si respect.

Edited by icsu

Viteza maxima in oras, legal vorbind, este de 50 km/h, nu 80 si nu 100... si nu, nu sunt lupul moralist, dar spui ca mergi cu 80 sau 100 de parca e ceva normal. In plus, viteza se adapteaza conditiilor de drum, asta incluzand si aglomeratia.

De ce sunt ei nesimtiti ca tu depasesti pe dreapta, printre benzi, sau TI SE PARE ca nu ai loc de ei? Repet: unii sunt idioti, dar marea majoritate din astea 2 filmari nu sunt de vina.

cand postezi public, asteapta-te si la critici. daca eram singurul critic, ziceam ca-s eu tampit... dar nu sunt, mai multi ti-au spus ca mergi prea agresiv pt un oras atat de aglomerat ca Bucurestiul. Nu stiu unde ai facut aia 150.000km si in ce conditii, dar nu s-ar spune ca ai mers prea mult in Bucuresti...

nu ma luati cu conduita preventiva si alte rahaturi, fiecare sa respecte regulile.

Dupa cum ai vazut, regulile nu se respecta. Acum, daca nu te adaptezi, cine risca sa faca buba mai mare, chiar daca e nevinovat? Tampita care e cu telefonul la ureche si ii e lene sa arunce ochiul in oglinda sa se asigure?

In afara tarii ai condus? In aglomeratia din salonic, am vazut situatii de 'n' ori mai nasoale, evitate insa cu lejeritate. In tenerife nici nu mai zic, zici ca erau toti ghidati de sus, asa frumos mergeau, un claxon nu am auzit. Parca nici la verii bulgari nu se conducea asa nasol ca la noi, dar noi suntem urmasii rusilor...

Nu stiu ce sa zic la faza cu taxi ai cam fortat galbenu putea fii evitata aceasta intamplare daca franai din timp asta e parerea mea dar poate ma insel si esti nevinovat

Iaca ca se încheie şi sezonul asta şi pot spune ca anul asta nu am avut decât un singur eveniment în care mi.a tatait fundul pe moto din cauza unei proaste. În rest, nimic notabil. Si am mers zi de zi cu motorul. Poate ca m.am obişnuit eu cu traficul si nu mai consider pericol o maşină ce scoate botul de pe o străduţă sau un cocalar ce nu semnalizează. Cu cât mergi mai mult cu atât o să ignori situaţiile de genul, o să înveţi să le aplanezi si o să ţi se pară rutină.

Viteza maxima in oras, legal vorbind, este de 50 km/h, nu 80 si nu 100... si nu, nu sunt lupul moralist, dar spui ca mergi cu 80 sau 100 de parca e ceva normal. In plus, viteza se adapteaza conditiilor de drum, asta incluzand si aglomeratia.

De ce sunt ei nesimtiti ca tu depasesti pe dreapta, printre benzi, sau TI SE PARE ca nu ai loc de ei? Repet: unii sunt idioti, dar marea majoritate din astea 2 filmari nu sunt de vina.

cand postezi public, asteapta-te si la critici. daca eram singurul critic, ziceam ca-s eu tampit... dar nu sunt, mai multi ti-au spus ca mergi prea agresiv pt un oras atat de aglomerat ca Bucurestiul. Nu stiu unde ai facut aia 150.000km si in ce conditii, dar nu s-ar spune ca ai mers prea mult in Bucuresti...

Sa mergi cat doresti cu 50 la ora, iti doresc noroc sa nu te calce vreun "Jeep" sau masinile negre cu girofar, eu nu depasesc prin dreapta, fac devansare, daca unul merge pe banda 2 cu 40km/h eu nu am voie sa trec pe prima si sa merg cu 50km/h?
Tot nu inteleg ce legatura are viteza mea mai mare, nu enorma, cu nesimtirea si nepasarea celoralalti. Atunci cand respecti regulile nu mai conteaza cu cat merg ceilalti, nu ai ce sa gresesti. Nu sunt ipocrit dar tu le exagerezi, nici incepatorii nu merg cu 50 in oras, nimeni nu merge cu 50 cu exceptia celor care nu fac fata la mai mult de atat.

Nu stiu ce se spune, ce spui tu, ce crezi e treaba ta, am ajuns si cu masina si in afara tarii, de 10 ani stau in Bucuresti si chiar ma enervez ca-ti dau atatea explicatii dar ma irita..
Ah.. plm, ati vorbit atat de mult si degeaba pt ca facusem topicul asta pentru clipuri video, nu litere in vant. Naiv.

Edited by icsu

Dacă tot ai chef de mars tare pune şi un claxon ca lumea, peăsta al tău am impresia că doar tu îl auzi. Bagă un Wolo Bad Boy să le cadă chitul de pe conserve.

E in plan la primavara, nu merg f tare, sunt destui motociclisti care zboara pe langa mine prin oras.