Sari la conținut

Cum trecem peste mahmureala?


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

Asadar, pentru ca sunt bine infipt in industria asta a alcoolului si-s consumator de lichide bahice, vesnica problema e... MAHMUREALA de dupa.

 

Am incercat toate leacurile posibile, medicamente, ReStart, cam tot ce se poate. Se pare ca odata cu inaintarea in varsta, nu mai e ca la 20 de ani, cand dupa o noapte de betie rezolvam cu 3 ore de somn si doua cani de apa rece... Acum imi trebuie cel putin o zi sa ma refac, iar in ziua acceea sunt leguma.

 

Asadar, voi ce remedii aveti si cum treceti mai repede peste aceste stari neplacute de a doua zi?

 

Nu ma luati cu "cui pe cui se scoate" ca asta e o zicala inventata de romani ca sa poa' sa bea incontinuu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prima gustare, o portie de gogosari murati. Prima masa o ciorba zdravana. :) Deasemenea nu uita sa bei apa la fiecare cateva pahare/sticle intrucat alcoolul deshidrateaza grav. Acum depinde si de organismul fiecaruia, de greutate, de cantitatea de alcool si cat de mult le amesteci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin minte ca am vazut in urma cu ceva timp un studiu facut de o emisiune la tv si se pare ca din mai multe asa zise remedii, un mic dejun copios ar fi avut cel mai bun rezultat. Nu pot confirma sau infirma deoarece nu am reusit pana acum sa incerc, din pacate nu pot manca dupa o noapte lunga, ziua urmatoare tremur, mi-e rau si ma simt ametit exact cum ma simt acuma. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cînd eram mai tînăr și mă îmbătam, înainte de culcare tot timpul se învîrtea camera cu mine și mi se făcea rău, neaparat trebuia să vomit. De cînd am mai înaintat în vîrstă nu mai pățesc deloc treaba asta. Mai este cineva în situația mea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asta cu doua degete pe gat inainte de culcare, doua paracetamoale si doua pahare mari de apa rece sunt cat de cat ok si ajuta cand te trezesti dimineata. Dar, de obicei, cand ajungi lemn acasa si de abia nimeresti usa, sunt sanse slabe sa-ti amintesti ce ai de facut.

 

La mine nu tine cu mic-dejunul - orice mananc la prima ora dupa betie, dau afara. Pana pe la amiaza nici apa nu pot bea. Organismul fiecaruia e normal sa reactioneze diferit, dar na, astept sugestii, cum se drege fiecare, poate-poate...



Nu mai bei ? Ar fi o varianta :)

Man, asta nu-i o optiune :) Nevasta-mea lucreaza la Murfatlar si avem si o crama :) Imi este imposibil asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din proprie experienta: bere sau Alka Seltzer. si cum rezervele de Alka Seltzer le-am terminat de mult si pe la noi nu se prea gaseste, ramane berea :D si nu, nu e la misto, alcoolul creste circulatia sanguina si ajuta sa treaca mahmureala. in plus, mahmureala e si o stare de sevraj iar alcoolul stinge "setea" organismului. evident, o bere, nu 100...

daca vrei un sfat si pt greata si stare de voma: ceai de sunatoare, fierbinte (cu sau fara zahar). asta functiona la mine cand beam fara limita si imi venea sa vomit. dimineata de dupa nu aveam probleme de genul asta, doar seara/noaptea imi venea sa vomit, iar a 2a zi starea generala de mahmureala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am scapat de mahmureala (chestie extrem de naspa daca procedezi ca mine pe vremuri si bei pana termini si banii imprumutati...) lasandu-ma de baut.

 

ca fost expert in domeniu cu state grele-n meserie... pot spune ca daca bei peste masura nu vei scapa usor de mahmureala... intradevar cand eram pusti ma refaceam mai bine.

pe la 30 de ani nu mai mergea la fel de ok...

 

cand ajungeam torpilat acasa (si nu borasem deja oricum) mergea metoda cu 2 deste... + puneam bretele la frigider si mancam copios...

dimineata era rau dar parca mai suportabil decat atunci cand adormeam aiurea si nu puteam pune metoda in aplicare...

 

depinde si de organism...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta fac si eu de la o vreme, mi-o asum cu responsabilitate... dar sunt serile acelea in mijlocul saptamanii cand pur si simplu se intampla, si te apuci si torni in tine ca inecatu' si n-ai cum sa te opresti. Iar a doua zi la munca, aia te iau de bun...

 

Am observat, de exemplu, ca la munte, unde aerul e curat si tare, trece mult mai repede.



sport taticu

Nu ai cum sa faci sport cand nu te poti ridica din pat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, eu ma dreg cu un Metoclopramid si doua paracetamoale. Apoi, cand se mai linistesc lucrurile, apa din belsug - sucurile cu zahar nu fac bine - apa minerala sau plata sunt cele mai ok si aia e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai cum sa faci sport cand nu te poti ridica din pat...

Ai cum cand nu bagi. Ajuta metabolismul..

 

Asta cu apa in timp ce bei am auzit-o, sunt curios.

Poate conteaza si ce fel de alcool servesti.

 

Cateodata nu am nimic, poate fi o berea mai proaspata sau vinul mai bun, cine stie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E nasoleala rau mahmureala asta nenorocita, nu mai poate bea omu linistit de frica ei !

Sambata am baut pana am dat in amnezie, duminica am zacut, n-am putut manca nimic, apa am baut cand m-am trezit dar m-am imbatat la loc ca deh bausem sambata vin, abia spre luni mi-am revenit.

Optiunea cu degetele pe gat nu mai tine dupa n*2 cantitate de alcool :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...