Sari la conținut

Accident Cluj, o cazatura usoara


SzMartin
 Share

Postări Recomandate

Accidentul sa intamplat acum 4 zile, adica in 08.11.2013 pe la ora 12. Un autoturism marca Renault (B 69 HPM), care venea din sens opus, a depasit neregulamentar pe linie continua, iar masina care merge in fata mea a franat brusc si sa oprit de tot. Eu nu am mai apucat sa ma opresc de tot si am intrat in masina care mergea in fata mea. Am cazut, nu am patit nimic serios si nici motocicleta. Masina pe care l-am lovit numai suportul numarului de inmatriculare sa crapat in bucati si bara sa zgariat putin. Soferul autoturismului nu a cerut nimic de la mine, nici politia nu a fost implicat in acest accident. Renaultul maro care a provocat accidentul nu sa oprit, si-a continuat drumul linistit mai departe.

Oare e prea tarziu sa merg la politie cu filmarea? Soferul vinovat va fi pedepsit pentru fapta sa? Sau sa stau acasa si sa ma bucur ca am scapat asa de usor?

 

Voi ce ati fi facut in locul meu?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In primul rand, bine ai venit pe forum. In al 2-lea rand poti merge la politie cu filmarea si daca se vede numarul aluia poate il faci de permis pt ca a depasit linia continua, cat despre accidentul pe care l-ai avut vina iti apartine, legea spune ca trebuie sa pastrezi o distanta fata de vehiculul din fata, care sa-ti permita sa opresti in conditii de siguranta in cazul in care acesta opreste brusc. Bine ca ai scapat fara rani, dupa cate vad in filmare aveai ~50km/h in momentul impactului.

Editat de Error1132
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Oare e prea tarziu sa merg la politie cu filmarea? Soferul vinovat va fi pedepsit pentru fapta sa? Sau sa stau acasa si sa ma bucur ca am scapat asa de usor?

 

Voi ce ati fi facut in locul meu?

 

Stii ca vinovat pentru producerea accidentului esti doar tu, nu?

Atentia ta ar fi trebuit sa fie in fata masinii in care ai intrat, astfel ai fi putut anticipa ca acesta urma sa franeze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista sanctiuni pentru autorii morali...

Daca ai fi stat mai pe stanga poate l-ai fi vazut mai din timp pe gunoiu ala si ai fi incetinit. Da nu-s in masura sa judec sau sa dau sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum au spus si colegii mai sus, din pacate, LEGAL tu esti vinovat pentru ca nu ai pastrat distanta. Aceste intamplari sunt foarte frecvente si in toate cazurile cel care intra in spatele altuia va iesi vinovat LEGAL. Moral, cred ca am vazut cu totii. E bine ca esti ok atat tu cat si mobra, pe principiu : un sut in fund un pas inainte, deci grija mai mare pe viitor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai putea sa depui o reclamatie la politie macar sa il gaseasca pe imbecilul ala si sa ii dai de lucru. cu siguranta nu o sa ii fie confortabil sa fie cautat de politie si sa aiba de mers pe acolo sa dea explicatii.

stiu politistii ce sa il intrebe si cum sa il f**ta chiar daca nu il pot prinde cu faza ce o facut-o

Editat de newbbie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea....eu as merge la politie cu filmarea...poate ai noroc sa-l amendeze pe cel ce pun in pericol viata altora. Nu e neparat ca ai cazut tu, sa zicem ca nu pastrai distanta regulamentara....desi este un caz in care nu te-ai fi asteptat la asa ceva..era posibilitatea de 3% sa patesti asa ceva, insa te enumeri printre cei 3%. Dar macar sa-l amendeze, pentru ca pe viitor tot la fel o sa faca...si cine stie...poate atunci o sa omoare o familie nevinovata. In plus...te descarci tu...vazandu-l in fata si spunandu-i vreo doua:D. Ideea e sa te stapanesti....sa nu-l iei la bataie(eu nu m-as putea stapanii. respectivul merita cel putin un deget rupt...ca sa se invete minte)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca accidentul s-a intamplat acum 4 zile s-ar putea sa ai probleme vis-a-vis de nedeclarea acestuia in termenul prevazut de lege. Se poate invoca faptul ca lipsesc elementele unui accident, respectiv daunele materiale sau accidentarea unui participant. In principiu n-ar trebui declarat accidentul ci facut o reclamație impotriva celui care a depășit pe linie continua. Probe exista: filmarea precum si nr. de inmatriculare a vehiculelor ale caror participanti au vazut incalcarea unei norme rutiere. Concluzia este ca ar trebui facuta o reclamatie ( chiar si on line) impotriva celui care a depasit linia continua cu mentionarea faptului ca tamponarea cu autovehiculul nu poate fi considerata accident, deoarece nu au existat victime si nici pagube materiale. Singurul lucru care ti-ar putea fi imputat ar fi ca n-ai respectat distanta regulamentara pe acel sector de drum, fapta ce constituie o contraventie minora ce poate fi sanctionata si cu un avertisment. Chiar si in ipoteza unei amenzi ( in cuantum mic) se merita efortul, in ideea pedepsirii unui (cuvant urat) cu suspendarea permisului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filmarile astea sunt bune DOAR ca lamurire in caz de accident asupra modului in care s-a petrecut....

 

In rest... se contesta pana si cele cu "mijloace omologate" dar filmu tau. E un trucaj ordinar, se vede pixelu albastru, rusine Dinu Patriciu!

 

Sa ne linistim cu Politia. Au ei altele de facut decat sa rezolve frustrari.

 

Un caz nefericit, impaca-te cu ideea si invata ca orice accident e urmarea unui cumul de "conditii intalnite". Renaultu ala pe mijlocul drumului a fost doar una dintre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de invatat e ca daca tot mergi in spatele unei masini, stai mai pe mijlocul drumului aproape de banda continua(sau intrerupta), asa incat la o frana brusca sa il poti ocoli prin stanga fara emotii si sa ramai in picioare.asta e singurul lucru de invatat de aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de invatat e ca daca tot mergi in spatele unei masini, stai mai pe mijlocul drumului aproape de banda continua(sau intrerupta), asa incat la o frana brusca sa il poti ocoli prin stanga fara emotii si sa ramai in picioare.asta e singurul lucru de invatat de aici.

In general, dar aici il lua in bot cascadorul ala cu renault-ul. Ce sa le faci, oameni fara minte, care s-au vazut si ei intr-o masina cat de cat mai ok si cred ca e racheta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de invatat e ca daca tot mergi in spatele unei masini, stai mai pe mijlocul drumului aproape de banda continua(sau intrerupta), asa incat la o frana brusca sa il poti ocoli prin stanga fara emotii si sa ramai in picioare.asta e singurul lucru de invatat de aici.

Si sa pastrezi distanta regulamentara fata de cel dinaintea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te ajuta cu ceva :)

un animal.

 

io zic sa tai filmarea, sa se vada doar ala cum depaseste de-am pulea :D (scoti partea cu accidentul)

 

din cate am mai vazut eu la tv, poti fi pedepsit si pe baza unei filmari (imbecilul ala care dansa la volanul tir-ului? sau niste cocalari care mergeau pe contrasens..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pies. si eu sunt de parere ca poate putea fi evitat, daca te uitai "in fata", dincolo de masina din fata ta (Cum zicea un coleg mai sus)

bine, nu stiu acum daca de pe moto a ta se vede peste masina din fata; din filmare s-a vazut in ultimul moment masina muistului.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa inteleg...ochii unde-ti erau prietene? De asta muriti bai frate pe capete....

 

Cum ma sa te infingi in curu aluia? Te-ai infipt glont in curu lui! Aveai timp si distanta sa opresti cu tiru, nu cu motocicleta!

 

Nimic de zis...ala s-a bagat ca un taran nesimtit in depasire pe linie continua, astia cu Clio putea doar sa traga putin dreapta fara sa calce frana, dar tu? Meditai sau ce faceai? zi merci ca a fost doar atat si ca ai mai apucat sa postezi filmarea.

 

Si lasati-o cu depasirea aluia, ca pana la urma, putea sa fie o groapa de evitat si cel cu clio sa incetineasca foarte mult...ce facem? La fiecare groapa sau obstacol ne infigem in poponeata masinilor?

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu ai patit mai nimic. Deocamdata asta e cel mai important. Cat despre politie, dovezi, poze, filmari, martori ...... e un fel de caca maca. Nu ai sa rezolvi nimic. O sa prezinti filmul, iar cand ai iesit pe usa o sa rada. Daca era mai grav si trebuia dovedit ceva in instanta, atunci avea valoare, dar asa va trece toata treaba neobservata.

Oricum e parerea proprie. Poate la voi politia e mai pe pozitie ca la noi, desi nu prea imi vine sa cred.

O zi faina ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul putea fi evitat . Lipsa de experienta probabil sau erai cu gandul in alta parte si nu ti-ai dat seama ca trebuie sa franezi mai devreme . Legal vina este a ta , nu ai pastrat distanta , daca cel pe care l-ai lovit avea pretentii intocmeai amiabila sau daca nu era de accord , la politie ..... puncte si amenda , probabil 1luna suspendat. Cu filmarea un mare chix , INCA nu se considera proba in fata politiei ,nu mai spun in instanta. Chiar daca te vei duce pe sectie sa faci reclamatie , nu te baga nimeni in seama din cauza ca , spiritual civic nu functioneaza in Romania ( sa mergem dupa ala sa-l sanctionam ca a deposit pe linie continua , in urma unei plangeri a altui conducator in traffic ) ... nu mai zic legal ....iti dai seama ce inseamna pentru un organ , inca un dosar in plus pe lucru...nu ma crezi , du-te din simpla curiozitate si depune reclamatia si anunta-ne cum a fost

 

 

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...