Sari la conținut

problema mare, surub rupt in capac


XorX
 Share

Postări Recomandate

trebuia sa desfac pompa de apa pentru ca-mi baga apa in cutia de viteze. Totul a mers bine mai putin un surub care s-a rupt.

Am incercat sa-l extrag cu metoda dat gaura, batut torx, etc, problema e ca s-a rupt virful torxului in surubul rupt.

Unde pot rezolva problema, cineva cu un atelier care se pricepe si a mai facut asa ceva?

Repet, in momentul asta in surubul rupt e si un rest de torx de aprox 2mm lungime si 2mm diametru.

 

Am incercat orice mi-a trecut prin cap, pur si simplu nu stiu cum ar mai putea fi scos ala de acolo.

 

help pls!



rog un admin sa editeze titlul, lipseste un "b" din "problema"

post-1286-0-98914100-1384618791_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dar poate ai reusi cumva sa sudezi ceva,atunci se si incalzeste si se dilata surubul,iar cand se raceste ramai si cu surubul deblocat si cu ce ai sudat,apoi poti sa il scoti.In rest nu stiu ce ai mai putea face :-?? :peace:

Editat de emy15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate da cu daltita in capul surubului ? cu ciocanul si cu daltita in sens de desfacere ... nu prea inteleg cum s-a rupt... , apropos, decat sa faci mai rau, mai bine du-te cu motorul la service .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general se folosesc extractoare gaura pe mijloc si cum ai bagat torxul este un fel de tarod pe stanga care se infileteaza in surub si`l desface...n`ai incercat sa`l iei la "bataie" usor cu o daltita in sensul desfacerii? poate se dezloca...ar fii bun si un WD-40 sau un spray ce ai la indemana... acolo vad ca e uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am set de extractoare dar special nu le-am folosit ca nu cumva sa se rupa... bine ca s-a rupt torx-ul...

cu "daltita" nu merge, iti dai seama ca s-a rupt surubul original pe urma s-a rupt si un torx, e destul de intepenit nemernicul.

e dat cu WD40 si mama lui, i-am facut baie o sapt intreaga, surubul s-a rupt sapt trecuta, toata sapt l-am imbaiat cu wd iar astazi am rupt torxul in el.. eu nu-i mai fac nimic ca e clar "un semn"

am capacul in mina, ma pot duce la orice service cu el, doar am nevoie de cineva care se pricepe si garanteaza ca salveaza capacul. (este capacul de la abreiaj de la un rm80.. stiu ca nu ajuta la nimimic dar oricum :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce cauti tu e doar un mecanic. cand treci de forum, da'i drumu' la un atelier cu neni mai in varsta ca stiu ei ce si cum. daca nu ai, da'mi un semn ca te trimit eu si or sa te taxeze in bere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am set de extractoare dar special nu le-am folosit ca nu cumva sa se rupa... bine ca s-a rupt torx-ul...

cu "daltita" nu merge, iti dai seama ca s-a rupt surubul original pe urma s-a rupt si un torx, e destul de intepenit nemernicul.

e dat cu WD40 si mama lui, i-am facut baie o sapt intreaga, surubul s-a rupt sapt trecuta, toata sapt l-am imbaiat cu wd iar astazi am rupt torxul in el.. eu nu-i mai fac nimic ca e clar "un semn"

am capacul in mina, ma pot duce la orice service cu el, doar am nevoie de cineva care se pricepe si garanteaza ca salveaza capacul. (este capacul de la abreiaj de la un rm80.. stiu ca nu ajuta la nimimic dar oricum :) )

Sigur surubul are filet normal, adica nu-i invers, sa il strangi in loc sa-l desfaci, am patit-o la axul unei pompe de apa, poate fi o varianta de nu iese de acolo......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur are filet normal, pt ca am scos trei frati de-ai lui..



ce cauti tu e doar un mecanic. cand treci de forum, da'i drumu' la un atelier cu neni mai in varsta ca stiu ei ce si cum. daca nu ai, da'mi un semn ca te trimit eu si or sa te taxeze in bere

fix asta imi trebuie, da-mi te rog mesaj pe PM daca se poate

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu "daltita" nu merge, iti dai seama ca s-a rupt surubul original pe urma s-a rupt si un torx, e destul de intepenit nemernicul.

Ai fi surprins de ce suruburi blocate deschizi cu daltita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

service? atelier? recomandati asa ceva.. sincer nu ma intereseaza metoda pt ca eu nu ma mai apuc de surubul blestemat. punct.

Miine o sa desfac partea de pompa de apa ca sa se poata incalzi in voie fara sa se topeasca paletele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuia sa desfac pompa de apa pentru ca-mi baga apa in cutia de viteze. Totul a mers bine mai putin un surub care s-a rupt.

Am incercat sa-l extrag cu metoda dat gaura, batut torx, etc, problema e ca s-a rupt virful torxului in surubul rupt.

Unde pot rezolva problema, cineva cu un atelier care se pricepe si a mai facut asa ceva?

Repet, in momentul asta in surubul rupt e si un rest de torx de aprox 2mm lungime si 2mm diametru.

 

Am incercat orice mi-a trecut prin cap, pur si simplu nu stiu cum ar mai putea fi scos ala de acolo.

 

help pls!

 

rog un admin sa editeze titlul, lipseste un "b" din "problema"

a mai spus cineva asta: incearca sa incalzesti surubul cu o lampa , eu recomanda o lampa pt lipic tevile de cupru , gasesti de imprumut , apoi cu o surubelnita si un ciocanel lovesti surubul cu rabdare . putin cate putin , apoi incearca cu aceeasi surubelnita sa il bati in sensul de desfacere , va merge , poate nuu din prima , dar in astfel de cazuri daca nu ai rabdare spargi totul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia un dorn si loveste puternic surubul cel putin 4-5 ori dupa care cu o surubelnita normala tot asa o lovesti ca sa-i faca un canal (sant) si o desfaci . De obicei se gripeaza surubul in aluminiu si inainte de demontare este bine daca se lovesc suruburile ca sa se alungeasca usor filetul dupa care se desfac usor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa te ajut luni ca nu o sa se duca nimeni la munca duminica pentru ca ai tu un ...capac.... si influenta'mi'e moka, pentru comunitate (am mai repetat in alte posturi, poate imi sterge si mie cineva warning...) un strung sau o freza iti rezolva problema.

l.e: daca vrei sa cauti maine neaparat, cauta un mecanic care stie ce e ala OL, nu un d'ala: "sunt mecanic moto, schimb roti"

Editat de zeze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e graba, pina la primavara nu se plimba nimeni cu motoreta, deci poate astepta pt sapt viitoare, thx!

de incercat ce se putea incerca in garaj de casa am incercat eu... torxul ala rupt e dur ca draq am rupt si ascutit burghie tota ziua si nu am reusit sa dau gaura in el.

Asta e motivul pt care arata si asa macelarit acel surub..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...