Sari la conținut

problema mare, surub rupt in capac


XorX
 Share

Postări Recomandate

SALVE, EU ITI ZIC ALTA VARIANTA MULT MAI SIMPLA DAR NECESITA CEVA MUNCA., AM FACUT SI CEVA DESEN PE POZA TA.. IN SPATIUL DINTRE LINII PUI BORMASINA CU PIATRA DE POLIZOR FACI UN SANT EXACT CAT AM TRASAT EU, IN ADANCIME TE DUCI CAT E SURUBUL,DUPA CARE TREBUIE SA IASA CU O DALTA, APOI FUGA LA UN SUDOR FOARTE BUN IN ALUMINIU TREBUIE SUDAT BINE SI INCARCI LOCUL LIPSA,CA SA NU AFECTEZI CENTRAJUL GAURI BAGA UN FIER POA SA FIE SI O COADA DE SUPAPA ..AIA ARE CIMENTAJ FOARTE TARE SI NU SE DILATA IN FORMA DE T..ALUMINIU NU SE LIPESTE PE FIER..DUPA CARE FILET DIN NOU. VARIANTA TESTATA PE CARCASA CUTIE DE RABA FACUTA PRIN ACEST PROCEDEU. BAFTA...TU ALEGI VARIANTA BUNA..

post-60694-0-39977500-1384633011_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce multi meseriashi pe aici, mama mama!
Io nu mai zic nimic, ca io nu-s meseriash bun, am o maghernita in care repar motoare...zic doar atat: electrocoroziune!
Pot face, dar COSTA $!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuia sa desfac pompa de apa pentru ca-mi baga apa in cutia de viteze. Totul a mers bine mai putin un surub care s-a rupt.

Am incercat sa-l extrag cu metoda dat gaura, batut torx, etc, problema e ca s-a rupt virful torxului in surubul rupt.

Unde pot rezolva problema, cineva cu un atelier care se pricepe si a mai facut asa ceva?

Repet, in momentul asta in surubul rupt e si un rest de torx de aprox 2mm lungime si 2mm diametru.

 

Am incercat orice mi-a trecut prin cap, pur si simplu nu stiu cum ar mai putea fi scos ala de acolo.

 

help pls!

 

rog un admin sa editeze titlul, lipseste un "b" din "problema"

Ti-am lasat "PM" numai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu rabdare si cu ajutorul unui "biax" fin cu freza diamantata faci un canal pe mijloc si nu excentric cum ai facut pana acum ,pana treci de restul de torx, apoi gaurii ii dai tot prin polizare o forma patrata ,hex... si incerci sa desfiletezi "rotind"surubul si aplcandu-i lovituri usoare. nu incalzi ca strici pompa de apa. daca langa surub ai urme de oxid de aluminiu pune o picatura de detartrant avand grija la sfarsit sa neutralizezi cu ceva alcalin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate n-ai observat dar capacul ala e spart pe lagarul pompei de apa....

hmm.. nu observasem, o sa ma uit mai bine la el ca l-am lasat in masina... se poate suda sau face ceva la el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm.. nu observasem, o sa ma uit mai bine la el ca l-am lasat in masina... se poate suda sau face ceva la el?

 

teoretic se poate suda si freza sa fie ca nou ... practic mai greu, oricum trebuie sa ajunga pe freza ca sa scoti surubul ala de acolo

 

 

Ce multi meseriashi pe aici, mama mama!

Io nu mai zic nimic, ca io nu-s meseriash bun, am o maghernita in care repar motoare...zic doar atat: electrocoroziune!

Pot face, dar COSTA $!

wow , ai auzit de EDM... din pacate n-ai auzit si la ce se foloseste (hint ... nu la scosul suruburilor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar am inbatranit si trebuie sa ma las de meserie. :rusinica:

Ma uit ca si "curca in craci" unde sa ajuns cu tehnologia..ce caldura,degripante,extractoare,piulite sudate, acum apesi pe un buton si gata vine masinaria si scoate surubul cu electrocoroziune (parca se spunea electroeroziune,nu conteaza..) ,electroliza,bobe atomice,scule de la NASA etc.

:wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat mai bine, ce se vede in poza nu e crapatura e doar un f_loc de cauciuc iesit din semeringul de la axul pompei.

@superbec, banuiesc ca te refereai la zona incercuita pe poza asta, sau daca nu incercuieste tu pls pe poza initiala ca eu nu vad unde e crapatura.



poza:

post-1286-0-53185900-1384688550_thumb.jpg

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar am inbatranit si trebuie sa ma las de meserie. :rusinica:

Ma uit ca si "curca in craci" unde sa ajuns cu tehnologia..ce caldura,degripante,extractoare,piulite sudate, acum apesi pe un buton si gata vine masinaria si scoate surubul cu electrocoroziune (parca se spunea electroeroziune,nu conteaza..) ,electroliza,bobe atomice,scule de la NASA etc.

:wacko:

=)) eu pun pariu ca jumatate din sfatuitori n-au tinut un ciocan in mana decat cand au spart nuci pentru vreo prajitura, ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios cum naiba scoti surubul ala folosind un strung???

CORECT , POATE CA NU STIE CA TREBUIE PRINS IN " BACURI" SI CENTRAT IN ACELAS TIMP...IN CAZUL DE FATA............?????? PE FREZA POATE , DAR TOT PRINDEREA VA FI PROBLEMA , CANGDVA SCAPA FREZA PE TORX-FIIND UN MATERIAL DE O DURITATE MARE- SE VA RUPE CAPACUL CU TOTUL, PAREREA MEA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios cum naiba scoti surubul ala folosind un strung???

la strung nu-mi dau seama, m-ar duce capul cu ceva freza sau bormasina cu coloana verticala.. dar un meserias cu experienta si scule sigur se descurca.

pina la urma e doar un surub blocat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai rezolvat gasesti in pipera vsv de politia pentru inmatriculari un strungar bun(care mi.a facut un surub foarte bine) si langa ei niste sudori care mi.au sudat toba(si sudura arata mai bine ca cea care era)+ca nu sunt dupa banii tai ci le place clientul multumit...daca te duci acolo nu ai cum sa nu rezolvi...da.mi un pm daca vrei sa dai o tura pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat orice mi-a trecut prin cap, pur si simplu nu stiu cum ar mai putea fi scos ala de acolo.

 

Ai demontat capacul?

 

Daca da, iti pot face lucrarea.

Surubul gripat acolo nu mai poate fi extras. Nu e o problema, chiar daca se distruge filetul original pentru a elimina restul de surub din gaura. Se reface gaura filetata cu insertie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cesar, am capacul scos, o sa scot si pompa de apa in seara asta ca sa ramina capacul fara garnituri, etc. dar ce-mi spui tu asta nu prea e o veste buna.. De ce crezi ca daca se reuseste gaurirea nu se poate da afara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cesar, am capacul scos, o sa scot si pompa de apa in seara asta ca sa ramina capacul fara garnituri, etc. dar ce-mi spui tu asta nu prea e o veste buna.. De ce crezi ca daca se reuseste gaurirea nu se poate da afara?

 

Restul de surub il scoti dar facut ferfenita. Si cu ocazia asta se distruge si filetul interior. Dar cum ti-am mai spus, nu este o problema, filetul respectiv se reface cu insertie. Poti sta linistit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacatoase sunt fazele astea cu suruburi care nu mai vor sa iasa...

sambata trecuta am petrecut 4 ore cu o piulita si cateva dalte si muuuuulta rabdare...

 

daca nu ai rabdare ... mergi la cineva care are.

de desfacut se va desface. inca nu am gasit "beleaua" de surub sau piulita sau orice care sa nu se desfaca pana la urma.

acel pana la urma poate fi insa cateva ore bune pierdute... (daca nu posezi sculele potrivite, adica juma' de service, strung, lampa de sudura, tarozi "pe invers" si alte minuni...)

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pina vineri nu am timp decit seara tirziu asa ca abia vineri cred ca ajung sa incerc ceva prin sudare si "refacere" a capului surubului si sa-l scoatem normal. Ma ajuta baietii de la dynamite brothers.. sper sa se rezolve cu surubul fara stricarea filetului.

oricum, intre timp am desfacut pompa de apa si deja nu mai inteleg nimic... vezi aici problema...

/index.php?/topic/705237-pompa-de-apa-fara-rulment/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la strung nu-mi dau seama, m-ar duce capul cu ceva freza sau bormasina cu coloana verticala.. dar un meserias cu experienta si scule sigur se descurca.

pina la urma e doar un surub blocat.

de aia nu esti strungar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...