Sari la conținut

Yamaha MT-07


WickedAssHell
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am si eu cateva intrebari daca se poate:

 

Cum e pozitia in sa ? Acum cateva zile cred ca am zarit prin Bucuresti un MT-07 (sper sa nu fi fost MT-09) de la BGS si prima data am crezut ca e un model supermoto (hypermotard, dorsoduro) pt ca riderul statea foarte in fata, aproape pe rezervor. Cand m-am apropiat mi-am data seama ca e vb de o Yamaha MT din asta din seriile noi. Si in unele review-uri am citit ca la ghidon ai senzatia ca esti calare pe roata din fata...

 

Care e pretul de lista la noi in Ro pt MT-07 cu/si fara ABS ?

 

Cum sa comanzi o culoare si sa-ti vina alta ? :mellow: WTF...n-am mai auzit de asa ceva! Cand comanzi o masina culoarea e trecuta in contract, la moto nu e asa ?

 

Ms anticipat

 

p.s.: nu arata chiar asa rau cu parbriz : http://www.motorcyclistonline.com/firstrides/2014_yamaha_mt_07_first_ride/photo_07.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

BGS are MT-09, luate tot de la Dual Motors. MT-07 are scaritele mai jos, pozitia e mai apropiata de cele de touring. Mie mi se pare foarte comoda, nu stiu cum e la drum lung. Dar da, centrul de greutate l-au adus cat au putut de in fata si pozitia e destul de in fata.

 

5700E/6200E cu ABS

 

NU mi-a venit alta culoare, am acceptat eu culoarea asta in loc sa mai astept 2 luni. Si nu imi pare rau deloc :D. Da, era trecut in proforma, dar factura pp-zisa contine datele mobrei astea.

 

Parbriz - as prefera d-asta, macar face ceva: tall-screen-dt-1-webjpg.JPG

 

Sau asa: medium-screen-dt-1jpg.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm... de fapt in oferta scria rosu. Ne-am inteles ulterior la telefon pentru ca dura foarte mult sa o aduca pe cea rosie. Eu am inteles negru, George gri. Dar nu mai conteaza, parca-i mai misto asta. A, si daca vrei autostrada, pune-i parbriz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am devenit si eu interesat de MT-07 dupa ce am citit multiplele review-uri pozitive de pe net. Cum simpatizez cel mai mult Yamaha (desi acum am 3 moto si niciuna Yamaha) m-am gandit ca ar fi o alternativa la Honda NC 750X. Ar fi moto mai mica din colectie si ar putea lua locul Zephyr-ului. Probabil ca pt mers pe urban si mai ales in perioada de rodaj consumul e sensibil > decat cel normal...cel putin asa sper. Oricum va trebui sa astept o vreme intrucat desi pretul de noua e mai mult decat decent mi-e cam greu sa-l justific.

Daca exista vreun posesor ce vine la MAN cu ea vorbim mai multe.

Asfalt uscat si bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ma tenteaza sa imi cumpar si eu un MT 07 ca prima motocicleta. Intrebare pentru cei care o au deja: Daca la plata integrala se mai poate negocia ceva sau e fix pretul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am cam 1200km cu ea, cam jumatate in oras. Nicio problema pana acum. E usoara, agila, are putere in toate treptele, numai buna pt mers la servici. In afara mi se pare prea usoara, parca ma salta vantul cu ea, desi am 90kg.

Eu mi-am ridicat manetele putin si cred ca mi-ar fi placut ca mansoanele sa fie putin mai groase. Toba, dupa cum scrie peste tot, e cam silentioasa, iar o Akrapovich e cam 900E (asta imi place cel mai mult cum suna, fara db killer, evident :)).

Consum... afara in jur de 3.5% (mers linistit, ca era in rodaj, max 120km/h) insa in oras consuma ceva mai mult. Combinat am 4.7% momentan, dar creste, mai ales de cand s-a mai aglomerat putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator goe 75

Servus! Inainte de mt07 a avut vreunul din voi fazer6,gsr600 sau sv650? Cum se compara? Ma interesaeza mt-ul ca al doilea motor de distracie la viteze mai mici prin oras in special. Sunt curios in acelasi timp daca reuseste in conditi de trafic intens sa mentina temperatura la motor sub rosu si daca cutia de viteze este macar un pic mai buna decit la fazer. Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ma bate gandul sa-mi iau si eu MT-07 dupa ce se mai ieftinesc cele sh. Ati facut careva vreo modificare la ele? Mi se pare f aiurea amplasarea cheii si lipsa fairing; de asemenea si saua pare destul de horror. Ceva rideri inalti (>1.85) pot zice cate ceva despre pozitia in sa?

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

A facut cineva revizia de 1000 km ? Ce ulei a folosit ? Trebuie sa fac si eu revizia .Mi.am montat niste crashuri si o grila pt. radiator .

post-19085-0-25230800-1429562694_thumb.jpg

Editat de xdx53
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Am si eu un MT-07, cel violet. Maine imi ajung niste crash pad-uri (de fapt astazi trebuia sa le ridic, dar n-am fost acasa). Tot saptamana aceasta trebuie sa-mi ajunga grilajul de radiator si protectii pt furca (ax).

Consumul e undeva la 6-7 in oras. Depinde de stilul de condus. La ultimul schimb am bagat Motul 300V, dar nu am simtit nicio diferenta fata de Yamalube.

 

@BlackSeraph, @xdx53, cum vi se pare cutia? Personal mi se pare foarte zgomotoasa fata de alte motorete. Indiferent ca urc sau cobor in trepte. In prima treapta hai ca e mai comun, dar e zgomotoasa chiar si din 2 -> 3, 3 -> 2. Uneori chiar si 3 -> 4.

 

+ aveti probleme cu muritul motorului cu ambreajul tras? E super comuna problema si e discutata pe alte forum-uri. La mine se intampla in draci. Problema e ca in Timisoara nu exista reprezentatanta si nu stiu unde s-o "reglez". Lumea + cartea tehnica zice ca trebuie facuta sincronizarea injectoarelor.

Editat de T_Robert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Robert , tot violet este si a mea . Consumul la mine nu trece de 6% , acum arata 5,8% mixt . Referitor la cutie eu am avut inainte un GSR 600 K8 , ca o comparatie intre cele doua as spune ca GSR era mai zgomotos fata de MT 07 . (GSR.ul l.am avut tot nou)

Hmmmm curioasa treaba cu motorul , eu nu am avut pana acum nici o problema . Am 1150 Km facuti si trebuie sa fac revizia . Cati km ai ? Ce benzina folosesti ? 95 sau 99 ? Treaba cu opritul motorului a facut de prima data ? Ai luat.o noua ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca abia se incalzeste motorul si ajung la servici. E normal cu motorul rece sa consume mai mult. Ce am mai observat e ca computerul afiseaza un consum mai ridicat decat daca fac o trei simpla la pompa (old school).

Interesant e ca si FZ6 ce l-am avut inainte tot urat cloncanea la schimbat treptele. Am un prieten cu MT-03 si aia cloncane. Cred ca e ceva cu cutiile mai ieftine de pe Yamaha.

 

Motorul e luat de nou si are 1500 km. Am folosit benzina 95 cat si 99. Cu amandoua moare, parca totusi se comporta mai bine cu cea de 99. Si da, s-a manifestat cam de la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

@BlackSeraph, @xdx53, cum vi se pare cutia? Personal mi se pare foarte zgomotoasa fata de alte motorete. Indiferent ca urc sau cobor in trepte. In prima treapta hai ca e mai comun, dar e zgomotoasa chiar si din 2 -> 3, 3 -> 2. Uneori chiar si 3 -> 4.

 

+ aveti probleme cu muritul motorului cu ambreajul tras? E super comuna problema si e discutata pe alte forum-uri. La mine se intampla in draci. Problema e ca in Timisoara nu exista reprezentatanta si nu stiu unde s-o "reglez". Lumea + cartea tehnica zice ca trebuie facuta sincronizarea injectoarelor.

Nu mi se pare zgomotoasa deloc cutia, dar nu am mers cu alta mai silentioasa. Si nu am probleme cu ambreiajul, nu am avut niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am dat si eu comanda la un MT-07 Racing Blue care era pe stoc in tara

Mi-ar fi placut Night Flou dar nu se stie cand ajunge si nu vreau sa ma prinda Septembrie

In rest ce sa zic,primul motor....pana cum doar pe scuter am fost

Sapt trecuta am fost la Drive Test in Cluj am testat mt-07 si xsr700 ambele au acelasi motor.Xsr-ul mi sa parut ceva mai confortabil

Ce am mai constant la mt-07 e ca smucea acceleratia si frana de motor era foarte tare, poate si din cauza ca era inca rece motorul si nu avea rodajul facut

Pe saptamana viitoare ar trebuie sa il am si sa si rezolv inmatricularea

O sa revin si cu poze

Am o gramada de idei de modificat la el da cred ca intru in colaps financiar :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aide capu meu,motociclete noi cu tehnologie noua deja trebuie facuta sincronizarea la ele,o sa plangem dupa motocicletele vechi, a mea are aproape 50 000 km si nu am umblat la injectie si merge f bn.

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...