Sari la conținut

Porta Nigra, Castelul Vianden si capitala Luxembourg - D-L


Postări Recomandate

Inca un weekend cu soare pt.noi, de data asta am luat-o un pic spre vest de noi.

 

Vroiam sa vedem cea mai mare poarta romana aflata la N de Alpi, si eram curiosi cum ii viata intr-o tara cu cel mai mare PIB per capital din lume.

 

Am incalzit gumele prin Pfälzerwald catre prima destinatie aflata in orasul Trier(Germania).

 

Pit stop

 

2013.08.10_0003Luxembourg.JPG

 

Porta Nigra chiar ca era neagra;

 

2013.08.10_0026Luxembourg.JPG

 

Figurine din sarma:

 

2013.08.10_0013Luxembourg.JPG

 

 

2013.08.10_0034Luxembourg.JPG

 

Trenuletul din Trier

 

2013.08.10_0044Luxembourg.JPG

 

Tin minte ca in anii anteriori europa era invadata de vacute colorate, anul acesta peste tot erau elefanti :)

 

2013.08.10_0033Luxembourg.JPG

 

 

2013.08.10_0048Luxembourg.JPG

 

2013.08.10_0037Luxembourg.JPG

 

Acestea au fost pozele din Trier, iar noi ne continuam drumul catre Vianden( Luxembourg)

 

Drumul pe care ardem benzina trece de cateva ori in Luxembourg si inapoi in Germania. Zona e foarte frumoasa, plina de oameni care practicau tot feluri sporturi in aer, prin padure,in apa....deci era miscare, chiar te simteai ca in concediu.

 

2013.08.10_0068Luxembourg.JPG

 

Vianden e un oras micut cu stradute stramte situata in valea Our

 

2013.08.10_0060Luxembourg.JPG

 

Castelul Vianden

 

2013.08.10_0099Luxembourg.JPG

 

....si eu si eu :P

 

2013.08.10_0094Luxembourg.JPG

 

Dupa Vianden in drum spre capitala, politia pe moto m-a avertizat sa nu filmez cu GoPro-ul aflat pe casca.....hmmmm

 

Se pare ca in Luxembourg e trend sa ai Hybrid, erau foarte multe masini si mijloace de transport in comun:

 

2013.08.10_0101Luxembourg.JPG

 

 

2013.08.10_0117Luxembourg.JPG

 

Monumentul Gëlle Fra

 

2013.08.10_0120Luxembourg.JPG

 

In centru

 

2013.08.10_0130Luxembourg.JPG

 

Podul Adolphe - simbolul national neoficial, reprezentand independenta Luxembourgulu

 

2013.08.10_0127Luxembourg.JPG

 

 

2013.08.10_0132Luxembourg.JPG

 

Tot orasul e ca pe niste trepte

 

2013.08.10_0140Luxembourg.JPG

 

 

2013.08.10_0142Luxembourg.JPG

 

Vedere de pe podul Adolphe

 

2013.08.10_0146Luxembourg.JPG

 

 

In drum spre casa am intrat un pic si in Franta unde am ramas fara benzina, am culcat motorul pe o parte sperand sa mai curga un pic din rezervorul din dreapta.

Am avut noroc, a curs chiar atat cat sa ne ajunga pana in prima localitate, unde am dat de o "benzinarie". Era o pompa de benzina in fata unui ABC inchis, dar nu era self service cu card, era o faza naspa esti langa o pompa de benzina si totusi esti fara benzina Am asteptat un pic sa ne gandim cum facem si inca o data am avut un noroc chior cu tanti care a uitat ceva in magazin.

 

Pana la urma tarziu, dar am ajuns acasa.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai un pic....imaginile sunt de acum, sau mai vechi? :)

 

Toti cei din imagini sunt in tricouri... E adevarat ca a fost cald si pe aici...dar chiar in tricouri? Plus ca totul e verde...

 

Deja imi bagasem unghia in gat ca pitzigoiul ca am plecat din Bucuresti cu trebi...si afara a fost superb pe weekend pt hinareala cu moto...

 

Cand am vazut pozele tale...m-am dus si am dat o cheie motorului...asa...cu parere de rau... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai in Luxembourg ci si aici e interzisa fotografierea si filmarea persoanelor aflate "la fata locului".

Exista in exceptii:

 

Die Rechtsgrundlage für das Recht am eigenen Bild stellt das Gesetz betreffend das Urheberrecht an Werken der bildenden Künste und der Photographie (Kunsturheberrechtsgesetz, kurz: KunstUrhG) vom 9. Januar 1907 dar. Das KunstUrhG war damals als Strafgesetz geschaffen worden, nachdem zwei Fotografen versucht hatten, Bilder des toten Reichskanzlers Otto von Bismarck zu veröffentlichen. Die beiden hatten sich vorher widerrechtlich Zutritt zu dessen Sterbezimmer verschafft.[2] Heute sind nur noch die § 22, § 23, § 24 und § 33 (als Strafvorschrift) KunstUrhG von Bedeutung.

§ 22 KunstUrhG bestimmt:

„Bildnisse dürfen nur mit Einwilligung des Abgebildeten verbreitet oder öffentlich zur Schau gestellt werden. Die Einwilligung gilt im Zweifel als erteilt, wenn der Abgebildete dafür, dass er sich abbilden ließ, eine Entlohnung erhielt. Nach dem Tode des Abgebildeten bedarf es bis zum Ablaufe von zehn Jahren der Einwilligung der Angehörigen des Abgebildeten. Angehörige im Sinne dieses Gesetzes sind der überlebende Ehegatte oder Lebenspartner und die Kinder des Abgebildeten und, wenn weder ein Ehegatte oder Lebenspartner noch Kinder vorhanden sind, die Eltern des Abgebildeten.“

§ 23 KunstUrhG zählt Ausnahmen auf:

  • (1) Ohne die nach § 22 erforderliche Einwilligung dürfen verbreitet und zur Schau gestellt werden:
    1. Bildnisse aus dem Bereiche der Zeitgeschichte;
    2. Bilder, auf denen die Personen nur als Beiwerk neben einer Landschaft oder sonstigen Örtlichkeit erscheinen;
    3. Bilder von Versammlungen, Aufzügen und ähnlichen Vorgängen, an denen die dargestellten Personen teilgenommen haben;
    4. Bildnisse, die nicht auf Bestellung angefertigt sind, sofern die Verbreitung oder Schaustellung einem höheren Interesse der Kunst dient.
  • (2) Die Befugnis erstreckt sich jedoch nicht auf eine Verbreitung und Schaustellung, durch die ein berechtigtes Interesse des Abgebildeten oder, falls dieser verstorben ist, seiner Angehörigen verletzt wird.

§ 24 KunstUrhG betrifft die Zulässigkeit von Fahndungsfotos.

§ 33 KunstUrhG ist eine Strafvorschrift

  • (1) Mit Freiheitsstrafe bis zu einem Jahr oder mit Geldstrafe wird bestraft, wer entgegen den §§ 22, 23 ein Bildnis verbreitet oder öffentlich zur Schau stellt.
  • (2) Die Tat wird nur auf Antrag verfolgt.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai in Luxembourg ci si aici e interzisa fotografierea si filmarea persoanelor aflate "la fata locului".

Exista in exceptii:

Din cate imi dau seama asta se refera la dreptul la imagine. Cu alte cuvinte nu ai dreptul sa publici imaginile respective. Ceva asemanator avem si noi. El a spus ca i-au interzis ca filmeze. Punct. Asta e cu totul altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si aici iti poate interzice politia sa filmezi.

Nici Google nu a avut voie sa filmeze orasele, ca sa le foloseasca la Streetview.

Google le publica. Dar le prelucreaza special din cauza asta. Nu apar numere de masini sau fete de oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce publica Google?

Daca te uiti pe pagina urmatoare: https://www.google.com/maps/views/home?hl=de&gl=de

ai sa vezi ca numai cateva locuri din Köln, Karlsruhe etc. se vad prin Streeview, si si astea numai ca poze.

Convingete personal, daca nu crezi.

Ca sa scaneze toate orasele nu au primit aprobarea. Asta e fact.

 

Citat din Wikipedia: Am 10. April 2011 gab Google bekannt, dass keine Pläne mehr bestünden, den in Deutschland durch Street View abgedeckten Bereich auszuweiten. Auch eine Aktualisierung der existierenden Aufnahmen sei nicht geplant.

 

Deci nu e posibil sa iti faci Online o ruta si sa o vazi dupa acea prin Streetview.

Sunt tari in care e posibil asa ceva, dar nu aici in germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...