Sari la conținut

Cel mai uscat asfalt in UK...unde?


citony2004
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Intrebarea deja s-a pus in titlu si pt mine ecat se poate de serioasa (sper sa nu fiu bombardat cu ironii, dar orice raspuns e binevenit)

S-ar traduce si de genul:

"Unde se poate folosi cel mai mult timp pe an o motocicleta in UK?"

 

Banuiesc ca prin Sud, dar nu stiu de ce mi-ar prinde bine niste confirmari de la colegii din zona.

 

Multumesc,

Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_

Daca ai echipament bun, in Londra te poti da aproape tot anul.

Inca sunt destul de multe scutere si motociclete pe strazi.

Afara sunt cam 5-7 grade acum, asfaltul perfect uscat, insa frigul este mult mai incarcat de umezeala, il simti ca iti intra in oase.

Aseara, dupa 2 tigari fumate una dupa alta, nu prea imi mai simteam mainile.

Avantaj cei cu scutere, care, cam toti, au protectie din aceea peste picioare si brau.

Vad ca locuiesti in Franta. Presupun ca ai intrebat deoarece vrei sa vii intr-o excursie sau concediu aici.

Nu sunt de mult timp in Anglia (octombrie `13) dar , in perioada asta, fara a generaliza, ploua zilnic noaptea spre dimineata si pe la 7AM se oprea.

Numai bine incat sa merg la lucru prin miros de ploaie si pamant umed.

Nu m-a deranjat "legendara" vreme britanica, fiindca ploile de peste zi nu durau niciodata mult. Cand au fost zile ploioase, nu a fost mai enervant decat ar fi fost acasa.

Ce mi s-a parut straniu insa a fost faptul ca poti pleca de acasa pe soare si sa te prinda un "dus" scurt cand te bucuri mai tare de peisaj. Si viceversa, sa fi apucat sa vezi prognoza meteo de dimineata si sa se uite lumea la tine ca la un distrat fiindca nu intelege de ce ai umbrela la tine atunci cand afara este soare.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma asteptam la o asa rapida asaltare de raspusuri, dar e binevenita si multumesc nespus.

Trebuie sa vin cu o completare, ca sa evit confuziile.

Intrebarea mea nu e fara rost. Imi caut de lucru in UK, ca asistent medical, si urmaresc sa prind o locatie macar asemanatoare cu Saint-Tropez-ul, pe unde stau de doi ani.

Stiu ca nu voi gasi chiar ca aici, unde poti merge 9-11 luni pe an in sa (desi acum dimineata si seara e frig si aici), dar tot vreau sa utilizez pe cat posibil, la maxim, mersul pe doua roti sa imbin si eu utilul cu placutul.

 

Eu pot sa vorbesc de zona unde am stat 4 ani. Brighton - Portsmouth, nu mai vorbesc ca e zona de litoral, e beton mai ales Brighton-ul.

 

Ei da, cred ca asfel de confirmari cautam....zona seama cat de cat cu drumurile pe care le-am batut in ultimul timp.

 

Isle of Man...... :)

 

Cu toata bunavointa, nu cunosc zona si doar pe harta ma uit si mi se pare cam mult spre Nord ...dar poate gresesc eu...

 

 

Daca ai echipament bun, in Londra te poti da aproape tot anul.

Inca sunt destul de multe scutere si motociclete pe strazi.

Afara sunt cam 5-7 grade acum, asfaltul perfect uscat, insa frigul este mult mai incarcat de umezeala, il simti ca iti intra in oase.

Aseara, dupa 2 tigari fumate una dupa alta, nu prea imi mai simteam mainile.

Avantaj cei cu scutere, care, cam toti, au protectie din aceea peste picioare si brau.

Vad ca locuiesti in Franta. Presupun ca ai intrebat deoarece vrei sa vii intr-o excursie sau concediu aici.

Nu sunt de mult timp in Anglia (octombrie `13) dar , in perioada asta, fara a generaliza, ploua zilnic noaptea spre dimineata si pe la 7AM se oprea.

Numai bine incat sa merg la lucru prin miros de ploaie si pamant umed.

Nu m-a deranjat "legendara" vreme britanica, fiindca ploile de peste zi nu durau niciodata mult. Cand au fost zile ploioase, nu a fost mai enervant decat ar fi fost acasa.

Ce mi s-a parut straniu insa a fost faptul ca poti pleca de acasa pe soare si sa te prinda un "dus" scurt cand te bucuri mai tare de peisaj. Si viceversa, sa fi apucat sa vezi prognoza meteo de dimineata si sa se uite lumea la tine ca la un distrat fiindca nu intelege de ce ai umbrela la tine atunci cand afara este soare.

 

Multumesc...utile informatiile tale...Londra e undeva pe la mijlocul listei mele...poate as cauta zone limitrofe ale ei, linistite.

Pe ploaie nu voi putea utiliza mobra mea [poate doar daca e legal sa mergi cu max 10km/h ;-) ] decat dupa ce va primi incaltari de ploaie...acuma are de uscat si doar daca face un pipi pe strada un caine trebuie sa il ocolesc daca nu vreau sa derapez. (glumesc desigur, dar e realitatea)...insa despre o echipare adecvata, a mobrei si a mea, o sa va cer sfaturi mai tarziu.

Umiditatea este si aici ridicata si iti ingheata mainile dimineata in primele 5 min de mers (uneori si pana ajung la garaj, care e la 200m) si cum eu am de mers cca 25 minute pana la munca, nu e chiar simplu, dar e oricum acceptabil...cand ploua sau cand macar se previzioneaza ploaie, musai sa iau masina.

 

 

Si daca tot s-a deschis discutia, sa mai arunc niste intrebari:

1. Se inmatriculeaza dificil moto in UK? (Am probleme daca o tin cu nr de Franta, pe numele meu, evident?)

2. Se face Inspectie Tehnica Periodica in UK la motoare?

3. Cum sunt preturile la asigurari si cat se "galante" sunt companiile de asigurari?

 

Atat deocamdata sa nu "sar" prea mult din titlu.

Editat de citony2004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca glumesti cu incaltarile de ploaie, nici macar nu e realitatea :) peste tot in uk ploua, cu cat mai in nord cu atat mai mult, sanse mari ai in sud :) se inmatriculeaza usor, problema e cu asigurarile, destul de scumpe si deloc galante, legat de ITP..ai in fiecare an de rezolvat MOT (ITP-u nostru) + road tax

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca glumesti cu incaltarile de ploaie, nici macar nu e realitatea :) peste tot in uk ploua, cu cat mai in nord cu atat mai mult, sanse mari ai in sud :) se inmatriculeaza usor, problema e cu asigurarile, destul de scumpe si deloc galante, legat de ITP..ai in fiecare an de rezolvat MOT (ITP-u nostru) + road tax

OK...pt o mobra ca a mea, de 750 cmc cam cat ar fi (aprox..vechime 15 ani eu pt A, si 26 ani ea, mobra...etc)... Am incercat pe un calculator comparator online dar imi cere date pe care nu le pot da...ca adresa, tel etc..

MOT-ul asta, daca am gasit corect pe net, ar fi vreo 30 lire pe an?

Road tax platesti indiferent unde e inmatriculata mobra, corect?

Multumesc tuturor de postari si sfaturi.

Editat de citony2004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce te-ai muta din tropez in uk??

 

job mai bine platit in GB decat la broscani'

Nu e vorba de "mai bine platit"... e cam la fel...desi am adunat peste 20 de scoala [mare parte inutila acum ;) ], nu am facut niciodata nici o ora de franceza.

Odata ajuns aici am fost obligat sa gasesc de lucru pe unde se vorbea engleza. Vorbind engleza (sau ma rog, ceea ce numesc francezii engleza) nu am avut ocazia sa prind decat putina franceza vorbita, insuficient insa pt a gasi un job satisfacator, conform pregatirilor mele. Drept e ca nici nu m-am straduit prea tare.

Astfel ca trebuie sa ma orientez catre o tara anglofona.

 

Astfalt uscat ca aici mai rar. Azi m-am dat pe la 14-15 grade cu soare plin...o adevarata placere.

Pacat ca trebuie sa plec, dar asta e.

Urmaresc pe net, prin comparatie, vremea din UK, si ma ia durerea de cap.

 

 

Cred că asfalt uscat în UK găseşti doar în Falkland, în rest plouă de două ori pe săptămână, odată trei zile şi odată patru dacă nu chiar mai mult.

Pentru mine oriunde se vorbeste engleza e bine ;)

Editat de citony2004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pentru mine oriunde se vorbeste engleza e bine ;)

Eu glumeam, Falkland Islands (Islas Malvinas) este UK dar e cam departe....

La englezi nu vezi prea mult asfalt uscat, eu ma tot minunam cum creşte iarba din asfalt şi din zidurile caselor, dacă ar avea câini maidanezi ar creşte iarbă şi pe ei.

 

Eu zic să nu lichidezi tot, s-ar putea să vrei să te întorci, englezii nu-s aşa de primitori, traiul e mai scump iar engleza pe care o ştii s-ar putea să nu-ţi fie de folos, scoţienii de exemplu vorbesc un dialect din care eu nu înţelegeam nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locatie ca in st. tropez nu exista in Anglia. Decat poate Falkland. In schimb, daca ai echipament de ploaie, poti sa mergi cu motorul tot anul pe aici - eu sunt in sud-est. MOT cam 30, asigurare - ar trebui sa fie maxim 150 pe an, dar probabil si mai mic. In fine, eu am facut pt motor de 650. Daca vrei asigurare, Carole Nash e prietenul tau :) sau prietena, ca nu stiu genul lui/ei. Dupa cate stiu, road tax nu platesti pentru motor inregistrat in alta tara. Si da, poate reusesti sa ramai acolo ... Un salariu mai mare inseamna si cheltuieli mai mari - Anglia are taxe peste taxe pe peste tot.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Probleme la inmatriculare cu sistemul de iluminare?

Si eu investighez UK pentru a-mi cumpara groapa. Tot din cauza limbii. Am fost prin Birmingham acum 2 sapt. si m-am simtit ca acasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JIZAS !!!!! acum am vazut, locuiesti pe Coasta de Azur si vrei sa te muti la londonezia ... bleah

 

Ai apa calda, si albastra 8-9 luni pe an, femei frantuzesti usoare,bune si cu mancarime, cele mai tari drumuri din europa si mai sunt si relativ necirculate.

 

SALARIUL DIN LONDONEZIA vine impreuna cu vreme de cacao,femei urate,ambuteiaje, englezoi rasisti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul e exact asa um spui.

Din pacate asta trebuie sa fac. Tot ce pot sa sper e sa fie pt maxim 2 ani si, intre timp, sa trag tare sa invat franceza (in special, scris, citit) si sa revin.

Eu raman cu ea inmatriculata pe Franta. E mult mai simplu si mai lejer. Fara Inspectii tehnice si alte complicatii.

Iar ca zona eu raman concentrat pe Sud, Portsmouth - Brighton - Eastbourne, asa cum a sugerat si Amstaff. E cel mai apropiat de ceea ce caut. Nu atat ploile ma deranjeaza, cat frigul. Asadar, cu cat mai la Sud cu atat mai bine.

Editat de citony2004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ok...ultimele doua opinii mi-au dat idei si am studiat http://ro.wikipedia.org/wiki/Teritoriile_britanice_de_peste_m%C4%83ri

Cu doar 30.000 de locuitori, Gibraltar-ul este singurul teritoriu care face parte din UE. Desi are doar un spital si cateva clinici mici, o sa-mi incerc sansa pe acolo, pe la toate.

Multumesc de idei domnilor si

La Multi Ani pe 2014!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok...ultimele doua opinii mi-au dat idei si am studiat http://ro.wikipedia.org/wiki/Teritoriile_britanice_de_peste_m%C4%83ri

Cu doar 30.000 de locuitori, Gibraltar-ul este singurul teritoriu care face parte din UE. Desi are doar un spital si cateva clinici mici, o sa-mi incerc sansa pe acolo, pe la toate.

Multumesc de idei domnilor si

La Multi Ani pe 2014!

bravo si succes.

sa ne povestesti ce si cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto in Gibraltar..au niste drumuri excelente,curbe multe...o placere sa mergi...si de acolo treci usor in Spania...unde este cald,frumos si bine:)...daca iti gasesti ceva acolo in domeniu medical,da un semn:)...acolo cred ca m-as muta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Atunci Brighton! Mi se pare mult mai misto decat Portsmouth. Din cate am auzit, Brighton e mult mai fain. Despre Eastbourne nu prea stiu. Cei din Portsmouth sunt mai batuti in cap asa. Daca vrei sa stii mai multe, intreaba. Si da, e mai bine cu nr. francez, eu asa zic.

Totul e exact asa um spui.

Din pacate asta trebuie sa fac. Tot ce pot sa sper e sa fie pt maxim 2 ani si, intre timp, sa trag tare sa invat franceza (in special, scris, citit) si sa revin.

Eu raman cu ea inmatriculata pe Franta. E mult mai simplu si mai lejer. Fara Inspectii tehnice si alte complicatii.

Iar ca zona eu raman concentrat pe Sud, Portsmouth - Brighton - Eastbourne, asa cum a sugerat si Amstaff. E cel mai apropiat de ceea ce caut. Nu atat ploile ma deranjeaza, cat frigul. Asadar, cu cat mai la Sud cu atat mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 4 months later...

Salut din nou,

Cum Gibraltar nu are locuri disponibile, se pare ca ma indrept spre UK, undeva la Sud de Londra, Redhill Surrey.

Cunoaste cineva zona?

Cate luni pe an se poate merge pe 2 roti pe acolo?

Alte sfaturi utile?

 

Din ce am citiit legislatia din UK ma lasa sa merg o perioada cu nr frantuzesti si mai vad apoi. Am aduc mobra in Romania si ma gandeam sa o trec pe nr. romanesti chiar, dar ITP la 2 ani ma pune pe ganduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...