Sari la conținut

Probleme Cadru Mz125


Nedelcu.
 Share

Postări Recomandate

Domnilor,

 

Problema e urmatoarea:

Mz rt3 125 cu cadrul stramb,am incercat sa il indreptam insa nu cred ca e cea mai buna solutie!

avem alt cadru si ne gandim sa il schimbam

Care sunt pasii legali ce trebuiesc urmati pentru a trece in carte cadrul cel nou cu seria lui?

Pentru cadrul ce o sa il schimbam nu avem nici un act!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu-ti bati capul. Stregi seria veche si pansonezi seria de la cadrul cu acte. Nu se uita nici dracu la seriile acestor vechituri. Eu am avut doua motociclete japoneze identice din 82. Aveam acte la amadoua dar numai una era inscrisa. Am vrut sa fac eu o inginerie si i-am busit scaunele de la rulmentii furcii. Am luat celalat cadru i-am astupat seria veche cu Super Glue, am slefuit-o si am vopsit-o si langa ea am batut seria de la cadrul la care aveam acte.

Cand am vadut-o i-am spus cumparatorului despre manevra si el a zis ca o cumpara dar sa ii fac eu identificarea. Inginerul de la RAR doar s-a prefacut ca se uita la seria aia.

Eu i-am dat omului si actele originale ale cadrului ca mai avea varianta sa dezgroape seria originala a cadrului si sa ii faca acte cu schimbare de motor. Motorul era cel trecut in actele motocicletei vechi.

Cert este ca daca motocicleta este veche nu isi bate nimeni capul ca ai fi furat tu cadrul. Singurii care fura motociclete vechi sunt cei care le duc la fier vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia cu declaratie pe proprie raspundere e in ...Germania, la noi e alta treaba, varianta cu nu se poate, costa mult si altele de genul.

La mine s-au uitat chiar bine la serie la rar Bucuresti cu Dinicutu , ba chiar au sters si vopseua de pe serie.Acum na fiecare cu norocul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten a schimbat un motor pe dacie,cu o declaratie pe propria raspundere!

in fine, l-am indreptat la baros .sa montam motocicleta inapoi sa vedem cum da pe drum. dupa sarbatori vedem ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie-le celor de la RAR si iti vor raspunde

 

Motorul e considerat "piesa de schimb" si intr-adevar se poate schimba cu declaratie pe proprie raspundere, dar cu cadrul s-ar putea sa fie ceva mai complicat

Editat de twingoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou nici motorul nu-l schimbi doar cu declaraţie. Cel puţin la RAR Satu Mare, mi-au cerut acte de provenienţă pentru motoarele care le-am schimbat în două ocazii diferite la două maşini diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa existe o solutie,doar nu aruncam motocicletele!

daca te intereseaza am un prieten care k mai are mz 125 din 64 parca este pe numele lui si poate sa iti dea fiscal si tot ce trebuie din cate am vb cu el acum ceva timp mi-a zis k de fapt este o motocicleta pe care a descompletat-o cineva si ca e la undeva la tara dar nu prea mai stie cei cu ea din cate isi aduce aminte mai e doar cadru. daca vrei ma interesez mai multe si vb nr meu de tel e 0749090220

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa existe o solutie,doar nu aruncam motocicletele!

Exista solutie si e simpla, stergi seria care te incurca, dar ai grija sa nu faci cu flexul, in cazul ca se pune lampa ce o au in dotare, se vede ca s-a intervenit termic in acel loc. Dupa ce ai sters seria daca ai conditii de sablare al cadrului ar fi tare bine, daca nu cureti si restiul cadrului iar apoi il vopsesti. mergi la RAR cu ea si ceri pansonarea ca ai curatat cadru prin sablare cu alice si nu se mai vede seria veche . Eu la un ij nu am gasit si m-am invartit pe langa ea cred ca mai mult de 2 ore si nu am gasit si am cerut pansonarea si nu a fost nici o problema. Daca ai acte noi te sfatuiesc sa faci asa ca sa nu ai probleme ca seria veche pozata nu e la fel cu cea noua pozata , daca ai acte vechi pansonezi tu si nu va fi nici o problema.Sper sa te ajute acesta opinie a mea , pt ca pe mine m-a ajutat

Sarbatori fericite d-lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut oameni buni,

 

Schimbam seria demult,insa cadrul acesta a mai fost pansonat odata de cei de la R.A.R. si toata treaba e ca au scris in carte:

Serie schimbata R.A.R in data de....,de catre inginerul......

Or sa se prinda imediat daca actionam asupra cadrului pentru ca scrie in carte negru pe alb

Cei de la R.A.R au un panson special care il bat dupa ce pansoneaza seria si anume un ,,R`` intr-un triunghi.

 

 

Cadrul dumneavoastra cu acte cred ca o sa imi fie de ajutor, o sa discutam dupa ce asamblam motocicleta.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...