Sari la conținut

Aprindere Elctronica Fara Platine


Nobloody
 Share

Postări Recomandate

Are idee cineva unde pot gasi o schema de aprindere electronica fara platine (imi trebuie pt. un IJ Jupiter 5)?, k pe net degeaba am cautat. Pls. Sau daca are cineva asa ceva si e dispus sa ma lase sa-i ridic schema direct de pe montaj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, m-ai innebunit! Acu' trei zile am dat peste dosarul meu cu scheme si ma uitam la ea, dar am aruncat-o, sa vad daca mai gasesc montajul, aveam doua, le foloseam pe trabant. Te caut eu daca rezolv. Dar de ce nu pui una de Minsk???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu fiu inteles gresit: caut o schema de aprindere electronica care sa elimine necesitatea folosirii bateriei(si am inteles k modele mai noi de IJ Planeta au asa ceva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator dorutrucker

Pentru asta iti trebuie un magnetou este singurul care da curent fara baterie, pina si la dinam iti trebuie baterie. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te inseli amarnic. Dinamul este un generator de curent electric continuu care nu are nevoie de curent de excitatie, avand statorul pe magnet permanent. Spirele se invartesc in campul magnetic si apare curentul electric. Vezi Trabanturile pe 6 V.

La alternator e alta treaba, cred ca la asta te-ai referit, acolo e nevoie de curent pentru excitatia statorului si din cele trei bobine ale sale iese un curent trifazat, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator dorutrucker

Faceam referinta la instalatiile electrice de motocicleta sau chiar masina, in care exista si baterie ori omul vrea fara baterie ori fara baterie este doar magnetoul. Sper sa ma fac inteles ca doar nu e bicicleta sa-mi trebuiasca dinamul pentru doua beculete. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca informatie, un dinam nu este doar ceea ce stii tu de la biciclete, ci poti alimenta lejer cu el instalatia electrica a unei masini. Puterea data de dinam este suficient de mare. Oricum, nu ma interesa prea tare topicul ci afirmatia ta

un magnetou este singurul care da curent fara baterie, pina si la dinam iti trebuie baterie.

 

Dar cred ca pana la urma e doar o chestie de exprimare, probabil ai vrut sa spui ca desi are dinam, tot are nevoie de baterie ca asa e conceputa instalatia, nu ca ar avea nevoie dinamul de baterie pentru a functiona. Bafta. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred k pana la urma o sa-i pun 2 aprinderi pacatoase de Dacia si gata. :D Asta in cazul in care nu aveti vreo idee fezabila, eventual pusa in practica si functionala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator dorutrucker

For &

 

 

Dar cred ca pana la urma e doar o chestie de exprimare, probabil ai vrut sa spui ca desi are dinam, tot are nevoie de baterie ca asa e conceputa instalatia, nu ca ar avea nevoie dinamul de baterie pentru a functiona. Bafta.

 

 

Exact prietene, scuza-mi exprimarea :D Toate cele bune acolo!

 

 

pentru Nobloody,

prietene o chestie fara baterie exista, ca si aprindere electronica ,eu am o minimotoreta a fiului meu, o Stella, dealtfel tot ruseasca care are aprindere electronica dar este pe magnetou si are un singur cilindru.Aceste aprinderi electronice le gasesti in targ la piese de Stella si nu sunt foarte scumpe, dar repet merg pe magnetou, deci fara baterie, cea ce dealtfel tu i-ti doresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator dorutrucker

Ia in calcul chestia cu aprinderea de Trabant sau ceea ce eu ti-am pus acolo ca si site-uri, cam asta vreau sa fac si eu acum dar cu un Delco de Skoda care este si electronic doar ca am nevoie de o bobina cu doua scantei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci poate ne intalnim la un pahar de vorba (si nu numai) si discutam mai in amanunt. Lasa-mi si mie niste date de contact dak nu-i cu suparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nobloodi,eu am avut pe planeta mea magnetou de mobra..satisfacut...greutatea motocicletei a scazut..deh,fara baterie..dar cam slab cu luminile...6 v............daca pana la urma gasesti ceva mai convenabil,pls let me know : marni_666999@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt dorutrucker

trimite si mie detalii despre ceea ce vrei tu sa faci...

bobina nu e buna de dnepr

bafta si drum uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare ma tem k ma complic degeaba cu aprinderea asta. Mai bine ii pun o aprindere electronica clasica si o ingrijesc corespunzator :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator dorutrucker

Exact baieti apinderea de Trabant a fost testata si lucreaza pe cateva motoare si am intzeles ca nu este nici foarte complicat de montat.Acum ,ce vreau eu sa fac este ca eu am acel Delco de Skoda moca si vreau sa ma joc cu el poate iese ceva, problema este ca nu gasesc acea bobina cu doua scantei dar am gasit bobina cu 4 scantei de la aprinderile electronice de masini si care sunt comandate doua cate doua, asadar voi avea doua scantei deodata si alte doua de rezerva. Daca vreti sa luati legatura cu mine o puteti face prin e-mail si acolo va voi da toate legaturile domestice telefon si altele. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, daca nu se gaseste alta solutie, macar o aprindere de Trabant cu senzor Hall are cineva, sau si mai bine, o schema de asa ceva, k mi-o confectionez singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are idee cineva unde pot gasi o schema de aprindere electronica fara platine (imi trebuie pt. un IJ Jupiter 5)?, k pe net degeaba am cautat. Pls. Sau daca are cineva asa ceva si e dispus sa ma lase sa-i ridic schema direct de pe montaj...

Pai un amic si-a pus la Jupi 4 aprindere de trabant. Are unele mici pobleme cu prinderea, in sensul ca a facut niste prezoane de prindere care sunt cam lungi si unul din ele s-a rupt din cauza vibratiilor. Acum urmeaza sa-i faca o mica modificare (sa-i mai puna un prezon care sa tina aprinderea fixa). Ideea e ca aprinderea de trabant merge de minune la Ij-ul in 2 pistoane.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, STIU k aprinderea de Trabant merge la IJ, ideea e daca ARE cineva o schema de acest fel si dak e dispus sa mi-o imprumute k s-o copii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@12345: orice aprindere electronica, inclusiv de Dacie merge cu rezultate bune.

 

Pentru toata lumea interesata:

 

link aprindere electronica cu senzor HALL: http://www.diagram.com.ua/list/besk_pr.shtml

 

Daca nu stiti rusa(like me :ph34r: ) faceti la modul urmator:

 

1. Dati in internet explorer www.translate.ru

2. Alegeti de acolo sa va traduca pagina web

3. Alegeti sa va traduca din rusa in engleza, si gata, no more headaches.

 

PS: traducerile nu sunt tocmai exacte, dar va puteti face o idee mai mult decat generala.

 

Daca vrea careva sa faca schema asta pot sa-l ajut in ceea ce priveste echivalarea trazistoarelor (in general) rusesti cu cele vestice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...