Jump to content
Sign in to follow this  
rares_04cpl

sfat veterinar

Recommended Posts

Problema e urmatoarea , am un caine destul de batran ( aprox 18 ani ) care de ceva vreme a ramas si fara dinti si cu picioarele din spate semi- paralizate si se misca foarte greu , cum as putea sa-i curm suferinta intr-un mod omenesc? gasesc de cumparat substante de eutanasiere?

Te duci cu el la veterinar, nu cumperi tu nimic si nu ii dai nimic... ii face el o injectie si aia e.

Îi fuți una-n cap :wacko: EVIDENT că îl duci la un veterinar băi.

Da sufera?

Il doare ceva?

Daca nu atunci lasa-l sa moara cu voi in casa in mod natural langa cei din Haita lui!

Nu e omenesc deloc sa duci un caine batran la eutanasiere si sa il parasesti acolo cand ii face injectia!

Ultima lui amintire va fi aceea ca prietenul lui cel mai bun (adica tu) l-ai parasit!

Din moment ce nu mai are dinti si mobilitate, normal ca sufera... nu obligatoriu fizic, dar sufera. Si la 18 ani, sunt sigur ca sufera si fizic... batranetea asta...

Plus ca nu e obligatoriu sa-l paraseasca la injectie, sta cu el.

La vet...ca si la cioclii.....nici moartea nu e ieftina! Majoritatea taxeaza injectia letala cu minim 150 lei! Daca nu urla de durere atunci cand se misca....daca da din coada atunci cand isi vede stapanul ....ceea ce vrei sa-i faci nu se cheama ca-i curmi suferinta!

Nu ai cum sa gasesti de cumparat nici o substanta pentru eutanasiere...e logic si normal...sant subtante cu regim special.Daca ai cainele de atata vreme si chiar tii la el,mai mult ca sigur ca ai consultat de-a lungul timpului un veterinar!

Apeleaza si de aceasta data cu incredere...nu incerca cu diverse sfaturi babesti pentru ca il vei chinui.

La vet...ca si la cioclii.....nici moartea nu e ieftina! Majoritatea taxeaza injectia letala cu minim 150 lei!

Si care crezi ca ar fi pretul corect?cum il calculezi de consideri ca e scump??

De unde esti? Eu sunt medic veterinar, eutanasii nu fac dar iti dau numarul unor colegi daca esti de pe langa mine... sau mergi cu el la un cabinet medical veterinar din localitatea ta...

Da sufera?

Il doare ceva?

Daca nu atunci lasa-l sa moara cu voi in casa in mod natural langa cei din Haita lui!

Nu e omenesc deloc sa duci un caine batran la eutanasiere si sa il parasesti acolo cand ii face injectia!

Ultima lui amintire va fi aceea ca prietenul lui cel mai bun (adica tu) l-ai parasit!

prin aceeasi situatie ca si initiatorul topicului am trecut si eu.Cainele avea 14 ani,orbise,facea mereu prin casa pentru ca nu se mai putea tine,nu mai avea dinti in gura,nu mai auzea si multe altele...Dupa tine ar fi trebuit sa il las sa se chinuie doar pentru ca ultima lui imagine inainte de a muri sa fie cu mine???(si daca nu eram acasa cand murea si ultima imagine era cu canapeaua?m-am chinuit degeaba?)Eu consider ca e foarte omenesc

Problema e urmatoarea , am un caine destul de batran ( aprox 18 ani ) care de ceva vreme a ramas si fara dinti si cu picioarele din spate semi- paralizate si se misca foarte greu , cum as putea sa-i curm suferinta intr-un mod omenesc? gasesc de cumparat substante de eutanasiere?

Mi se pare un topic deschis din plictiseala (sa nu zic din altceva)...ca atatea altele

Substantele folosite in mod normal ptr eutanasiere sunt la fel de rare pe "piata" precum morfina! Doar profesionistii au acces la ele...legal! Daca nu ai nici o idee de biologie/medicina.....lasa pe altii sa faca treaba asta urata!

Cand o sa fii batran, fara dinti si o sa mergi in carje sa ii spui cuiva sa te duca la veterinar sa iti curme suferintele. Lasand gluma la o parte, dupa mine conteaza mult calitatea vietii cainelui. Daca mananca, e activ si se vede ca mai trage de viata, lasa-l sa se stinga singur. Daca nu se mai scoala deloc, nu mananca si are ochii aia tristi atunci veterinarul e unica solutie.

Din pacate sunt situatii cand este necesara eutanasia.Eu am dat suma aia,nu-mi pasa de bani,pt un caine batran de la munca.Suferinta lui ma topea si pe mine.A fost o decizie luata dupa multe framantari pt ca nu-i usor sa faci asta.Dupa niste ani de tras de bietul caine.

Cheama un medic si el va rezolva situatia.

eu am avut un catelus de 2 ani care a fost otravit de catre vecinii mei tigani ( a se citi ciori borate sau oameni de nimic), sangera prin toate locurile posibile. m-am chinuit cu el o saptamana, perfuzii, antibiotice, hranit cu pipeta, fara nici un rezultat.

Intr-un final m-am hotarat sa-l duc la veterinar pt eutanasiere, alta solutie mai omeneasca n-am gasit, i-au facut cei de acolo un cocktail de substante si in doua minute a fost gata,nu s-a chinuit, nu s-a agitat, n-a tremurat, nimic, a inchis ochii linistit. Sfatul meu / rugamintea mea este sa nu te zgarcesti cu chestii homemade care pot sa il omoare in chinuri.

In bucurestii noi, langa teatrul masca este un cabinet veterinar, eutanasierea costa 80 ron.

Salut. Eu am fost nevoit sa fac acelasi lucru acum 3 ani. Tot caine de 18 ani, surd, orb si abia se mai misca.

Am sunat la clinici veterinare si am gasit unii care veneau cu masina lor pentru eutanasiere. Pot sa-ti recunosc cu mana pe inima ca mi-au dat lacrimile ... era fratele meu cu blana. Il aveam de la 2 saptamani.

Eu consider ca este o solutie fireasca sa-i curmi suferinta. Suntem in secolul 21 ... nu dam cu bata si nu lasam sa moara in durere si sa faca viermi in blana.

Ca si procedeu e foarte simplu. I se fac 2 injectii. Una de adormire si una ... definitiva sa zic asa. In 10 minute se termimna totul fara niciun fel de spasme, violenta sau alte chestii ... apuci sa-ti iei adio de la el. Dupa 10 minute il consulta cu stetoscopul ... si aia e.

Ca si pret eu am dat 100 lei cu transportul lor.

Edited by nervOptik

auchh m-ati intristat si mai tare . cu toate ca de abea merge si nu are dinti mananca , ii face bunicamio mancare calda si moale si mai trage de viata , chiar ca m-ar durea sufletu sa moara , il am de cand eram la gradinita si a muscat o singura persoana in tot timpul asta ,plus ca atunci cand vedea ca iau in mana lesa sa-l scot la plimbare era cel mai fericit !

pai daca inca are o viata linistita, fara dureri si probleme grave, nu e trist... lasa-l sa traiasca, oricat de greu ar fi pt tine/voi. e mai greu sa-l eutanasiezi decat sa-l ingrijesti.

Substantele folosite in mod normal ptr eutanasiere sunt la fel de rare pe "piata" precum morfina! Doar profesionistii au acces la ele...legal! Daca nu ai nici o idee de biologie/medicina.....lasa pe altii sa faca treaba asta urata!

Ai dreptate..omenesc e vorba de Ketamina in exces..pana la stop cardoirespirator....

ON: Du-l la veterinar, stie el ce sa faca!

Te salut!

Imi dai un semn si ti-l eutanasiez gratuit, daca esti din București.

Indiferent de dorința stapanului, o consultatie generală face parte din procedura. Nu sari de fund in sus.

Daca refuza mancarea inseamna ca el considera ca trebuie sa moara,in salbaticie haita nu l-ar mai sustine. Al meu paralizase si refuza sa manance,dupa 9 luni de hranire fortata si-a revenit,acum fuge vesel prin parc. Injectia aia e inprimul rand o supradoza de anestezic,se duce linistit si fara dureri.

Mai omaneni buni, in Romaina zilelor noastre, veterinarul face orice vrea stapanul catelului...numai sa-l multumeasca(chiar in detrimentul starii de sanatate a cainelui)!

Tu desigur îi cunoști pe toți de îți permiți să faci afirmația asta :P

Mai ales daca soția ta este veterinar, stii ca indiferent cu ce dorințe vine stăpânul, exista o procedura de consultare a animalului, tratament etc. Daca el alege totuși eutanasia, iar cabinetul sau clinica respectiva efectuează astfel de proceduri, degeaba te impotrivesti. Chiar daca tratezi animalele, mediatorul e tot omul, same shit. :) O seara plăcuta.

Tu desigur îi cunoști pe toți de îți permiți să faci afirmația asta :P

Ai impresia ca reprosez asta? Retorica nu anuleaza realitatea....la care majoritatea isi aduce aportul!