Sari la conținut

Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

Vizitator MosRahao

M-am apucat sa-mi caut echipament nou.

 

M-ar ajuta mult (poate si pe altii ce vor citi topicul) opiniile voastre despre propriile echipamente din gama touring.

Ma refer la: pantaloni + jacheta + cizme (sau bocanci inalti). Cu plusuri/minusuri.

 

Criteriile mele de cautare (la care inca nu am gasit un raspuns, fie si la plaja mai ridicata de preturi, ar fi):

 

1 - ventilarea rezonabila (cate ferestre de ventilatie are echipamentul si unde sunt amplasate?)

2 - rezistenta la o ploaie de intensitate medie (adica, pentru cati km il porti fara sa-ti pui echipamentul suplimentar de ploaie)

3 - culoare vizibila si deschisa (bej, gri sau cu insertii de rosu, portocaliu intens, verde ori galben neon) si elemente relectorizante

4 - tine de cald iarna (in configuratia lui standard) sau vara, la peste 2000 de metri pe vreme mohorata?

5 - buzunare interioare si/sau waterproof (cate? intr-adevar nu s-au udat niciodata?)

6 - protectii din gama superioara (inclusiv insertii de piele acolo unde trebuie)

7 - piese interioare detasabile, gen mesada

8 - croiala ergonomica si imaginea generala

9 - rezistenta dupa 2-3 sezoane sau 30-50.000 km (a cusaturilor, pieselor mobile, zonelor reflectorizante, etc)

 

10 - raportul calitate/pret.

 

Am gasit numeroase echipamente care intrunesc o parte din aceste criterii insa nici unul care sa le intruneasca absolut pe toate. Voi ati gasit unul ideal? Care este acesta?

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 401
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e echipament dedicat, dar eu ti as recomanda bocanci Viper.

Sun solizi, confortabili, usori, ii poti purta pe moto si poti face o plimbare pe munte sau prin oras fara sa ti schimbi incaltamintea sau sa te impiedici la fiecare pas in niste cizme greoaie, rigide si cu sauna pe dinauntru. Eu am o pereche, ii port zilnic la munca, ii port pe moto si evident pe munte.

Preturile, in functie de model, 170-280 ron cred, dar gasesti usor site uri care vand.

Atenie la marimi, ar fi bine probati, numerele sunt cam cu o unitate in minus decat cele generale (eu port 43 si mi am luat 42, astia mi s buni).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ideea de a scrie acest topic. ( eu cel putin, am de invatat in domeniul "echipamente")

Punctual, la "3", am fost tentat initial sa iau ceva deschis la culoare. am renuntat, si deocamdata port o vesta moto Probiker Neon peste geaca moto neagra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Rares, ce cauti tu nu o sa gasesti ieftin, trebuie unul all season, mai bine spus touring/adventure. Si eu am cautat asa ceva si am gasit..este vorba despre

.

Despre ce poate costumul gasesti pareri pe Revzilla, aici, sau aici. Citeste-le sau vizioneaza-le cu atentie (mai ales pe ultimele doua) si o sa-ti dai seama de calitatea lui, toti il lauda.

Nu am apucat sa ies mult deoarece l-am achizitionat de curand, am dat doar doua ture insumand vreo 300 de km in noiembrie cind afara era un grad..costumul este exceptional, calitatea lui se vede pe fiecare centimetru..am tot schimbat echipamente de-a lungul anilor, dar sa simti ca-ti vine ca turnat si sa fie atat de calduros si confortabil nu a fost niciunul!

Pretul este marisor..costa 800 euro, pare scump dar avand in vedere ca alte branduri costa inca odata si fac acelasi lucru nu prea mai pare mare!

Si culoare este foarte misto, in magazin nu mi-a placut initial, este un verde, zici ca-i de vanatoare, uita-l chiar pe site-ul UM cum arata, dar afara la lumina arata foarte bine, pe mobra semeni cu SRI-stii aia de pazesc ambasadele :))

Daca vrei sa-l vezi ma suni si ti-l arat..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BOCANCI moto munte job teatru.......

 

ia ghete MOTO goretex piele touring

pleci o sapt ai pe ce te baza la 2000 m mai prinzi si ploi si frig si intra al dracu curent pe sub pantaloni daca nu ai CIZMA/gheata MOTO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e echipament dedicat, dar eu ti as recomanda bocanci Viper.

Sun solizi, confortabili, usori, ii poti purta pe moto si poti face o plimbare pe munte sau prin oras fara sa ti schimbi incaltamintea sau sa te impiedici la fiecare pas in niste cizme greoaie, rigide si cu sauna pe dinauntru. Eu am o pereche, ii port zilnic la munca, ii port pe moto si evident pe munte.

Preturile, in functie de model, 170-280 ron cred, dar gasesti usor site uri care vand.

Atenie la marimi, ar fi bine probati, numerele sunt cam cu o unitate in minus decat cele generale (eu port 43 si mi am luat 42, astia mi s buni).

 

Tot ce ai spus tu, numai ca intra apa in ei destul de usor si nu se usuca la fel de repede.

Nu ii pot cataloga ca pt moto, desi eu merg destul de des cu ei calare. Dar pt ce vrea el iese din discutie clar.

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si eu sa ofer o varianta, dar feedbackul ma face ca alta data sa mi tin de gura.

Iar cu apa...prin prisma meseriei, am stat in apa de aproape 25 de cm cateva minute si de 5-10 cm cateva zeci de minute fara ca vreodata sa se ude ciorapii.

Dar pentru unii, daca nu ai ceva luat din magazin cu profil moto nu are valoare si nici nu ai voie sa te urci astfel pe moto.

Intr adevar, nu au protectiile unei cizme de enduro sau speed, dar pentru ce fac cei mai multi cu un motor sunt suficienti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce ai spus tu, numai ca intra apa in ei destul de usor si nu se usuca la fel de repede.

Nu ii pot cataloga ca pt moto, desi eu merg destul de des cu ei calare. Dar pt ce vrea el iese din discutie clar.

am si eu o pereche de iarna Viper, piele cu cordura pe laterale, isi merita banii cu varf si indesat. nu tu frig, nu tu transpiratie (da, la 30 grade, stand la birou toata ziua, mai transpiri in ei, evident. dar foarte putin) si in nici un caz umezeala. am stat 10-15 minute cu picioarele intr-un parau pe munte, apa venea la cativa cm de nivelul de sus al bocancului si nu s-au udat absolut deloc. i-am mai testat si in noroaie si alte paraie, dar nu atat de intens ca atunci... niciodata nu a intrat apa in ei. i-am purtat si iarna pe ger in zapada, si primavara/toamna la 20 grade... sunt f ok. talpa solida, aderenta, rezistenta, sunt comozi si relativ ieftini, eu am dat 210 lei pe ei acum 2 ani si ceva...

daaar... nu ofera mare protectie. cum nici unele ghete moto nu ofera si sunt si mai incomode pe deasupra. totusi pt oras cred ca merg. si au modele si pt vara sau all season.

ca geaca mi-am comandat asta: https://www.leatherup.com/site/product?pid=92570

evident, nu se ridica la nivelul echipamentelor de care vorbiti aici, dar na... dupa buget.

cica stratul exterior e de vara, o mesada e de ploaie si o a 2a mesada e de vreme rece. protectii full, piele pe coate etc.cat de buna o fii... o sa vad in timp. problema e cu transportul, e gratuit in state, dar pana la noi e 140 usd. dar daca ai pe cineva in state, ti-o trimite cu 30 usd pana in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si eu sa ofer o varianta, dar feedbackul ma face ca alta data sa mi tin de gura.

Iar cu apa...prin prisma meseriei, am stat in apa de aproape 25 de cm cateva minute si de 5-10 cm cateva zeci de minute fara ca vreodata sa se ude ciorapii.

Dar pentru unii, daca nu ai ceva luat din magazin cu profil moto nu are valoare si nici nu ai voie sa te urci astfel pe moto.

Intr adevar, nu au protectiile unei cizme de enduro sau speed, dar pentru ce fac cei mai multi cu un motor sunt suficienti.

cand mergi pe motor si ploua apa intra ....PRINT TOATEA GAURILE CARE LE GASESTE

ECHIPAMENTELE MOTO .......SUNT GANDITE SI MAI ALES CIZMELE GORETEX TOURING SA ACOPERE CAT MAI MULT SUPRAFATA FRONTALA CU ZONA NEGAURITA....NU AU SIRET

TU CAND STAI IN BALTA NU MERGI CU 100-140 la ora

 

sa nu te crezi "MARGINALIZAT"...... uite tinuta mea de 10 zile tura, 4500 km .....bocanci scarpa in picioare..

am gaurit 2 perechi in 2 ani pe motor mai ales ca stau mult in picioare pentru ca au talpa moale de vibram iar scaritele sunt metalice

 

cateodata ......NU MAI GANDI CA LUCRURILE DEDICATE SUNT UN MOFT .........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si eu sa ofer o varianta, dar feedbackul ma face ca alta data sa mi tin de gura.

Iar cu apa...prin prisma meseriei, am stat in apa de aproape 25 de cm cateva minute si de 5-10 cm cateva zeci de minute fara ca vreodata sa se ude ciorapii.

Dar pentru unii, daca nu ai ceva luat din magazin cu profil moto nu are valoare si nici nu ai voie sa te urci astfel pe moto.

Intr adevar, nu au protectiile unei cizme de enduro sau speed, dar pentru ce fac cei mai multi cu un motor sunt suficienti.

Sa nu ai impresia ca eu vorbesc din carti, am bocanci viper de iarna pe care i-am purtat si la birou si pe munte si in zapada si vara si pe motor si cam peste tot, si iti spun ca aia nu sunt bocanci de luat pe moto si sa ai pretentia ca la o ploaie normala sa nu te uzi, apa intra in principal pe la cusaturi care nu sunt izolate si pe langa limba, protectia e una foarte decenta daca ai masura potrivita, nu au slidere si risti sa agate in rest sunt ok.

 

Una e sa stai in apa sau sa marsaluiesti prin zapada si alta e sa mergi cu motorul in ploaie cand daca nu ai o membrana suficient de groasa sau ai geaca lipta de piele simti cum te lovesc picaturile prin geaca.

 

Cat despre echipamentele Dainese, eu am o geaca D-Dry, nu e de touring insa inca isi face treaba mai mult decat laudabil dupa mai bine de 3 ani, si inca mai are un buzunar la piept care e 100% uscat indiferent de cantitatea de precipitatii. Geaca nu e tocmai ieftina pretul ei fiind in jur de 300 euro, luata la reducere cu 180, dar eu zic ca si-a facut banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Am incercat si eu sa ofer o varianta, dar feedbackul ma face ca alta data sa mi tin de gura.

 

Kevin, Viper am acum si eu - au toate avantajele pe care le spui - le-am constatat si eu - mai putin unul singur : intra apa in ei in timpul mersului pe motocicleta. Daca nu ar fi avut acest dezavantaj imi luam direct o alta pereche la fel pentru ca in rest sunt foarte, foarte ok. Nici eu nu sunt un snob sau adeptul infocat al "marcilor" sau musai al echipamentelor dedicate - dar uneori nu avem incotro. E naspa rau sa te trezesti ca ai picioarele ude undeva la dracu`n carti. Am patit-o. Consider ca Viper sunt foarte buni insa pentru folosirea cotidiana - gen mers la job - sau pe distante scurte. E foarte buna opinia ta si nu cred ca ai motiv sa te superi, doar discutand cinstit unii cu altii putem progresa, impreuna.

 

:cheers:

 

@ ALL : am sa citesc cu atentie fiecare opinie si voi cerceta fiecare echipament propus, multumesc mult! revin.

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o geaca Rukka.

 

- este bine ventilata, are doua buzunare pe maneca, pe unde se baga protectiile pe care le deschid

- impermeabila 100%, am mers 400 de km prin ploaie si nu a intrat o picatura, (GoreTex)

- mesada detasabila, tine de cald pana la 10 grade C

- ergonomie foarte buna, nici nu o simti pe tine, cu toate ca este grea daca o tii in mana

- o am de vreo 5 ani si este ca in prima zi

- buzunare impermeabile are vreo doua, si chiar sunt impermeabile

 

Minusuri? Pretul. 650 E, eu am luat-o la reducere cu 350.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

geaca asta seamana foarte mult la constructie cu echipamentul meu de toamna iarna , revit cayenne pro . il am de doua sezoane dar nu l-am purtat foarte mult (max 10.000) . partea buna ar fi ca arata ca nou . desi in teorie are tot ce vrei tu pe mine ma dispera faza cu cele 3 straturi si multiplele configuratii pe care le poti scoate din ele. tre sa stii de dimineata cam cum o sa fie vremea pentru toata ziua altfel nu vad pe unde ai putea sa opresti sa dai nadragii jos ca sa pui / scoti vreuna dintre mesade

 

1 - ventilarea rezonabila (cate ferestre de ventilatie are echipamentul si unde sunt amplasate?)

 

4 pe fata , 2 pe spate la geaca 2 pe fata la pantaloni . este foarte ventilata

 

2 - rezistenta la o ploaie de intensitate medie (adica, pentru cati km il porti fara sa-ti pui echipamentul suplimentar de ploaie)

 

tre sa le dai jos de pe tine sa pui mesada de ploaie . cu ea pusa nu intra deloc apa indiferent cat de tare ploua

 

3 - culoare vizibila si deschisa (bej, gri sau cu insertii de rosu, portocaliu intens, verde ori galben neon) si elemente relectorizante

 

au portocaliul ala turbat , vezi pe site

 

4 - tine de cald iarna (in configuratia lui standard) sau vara, la peste 2000 de metri pe vreme mohorata?

 

mers la 0 grade , 100 km/h cu doar tricou pe sub geaca . foarte calduroasa

 

5 - buzunare interioare si/sau waterproof (cate? intr-adevar nu s-au udat niciodata?)

 

are cel putin unul in mesada termica

 

6 - protectii din gama superioara (inclusiv insertii de piele acolo unde trebuie)

 

cordura mai groasa in zone de impact , ceramica pe coate si genunchi , piele pe interiorul cracilor pana la genunchi sa nu-ti arzi pantalonii

protectii d3o genunchi , coate si umeri .

 

7 - piese interioare detasabile, gen mesada

 

da, cate 2

 

8 - croiala ergonomica si imaginea generala

 

mie unul mi-au venit turnate . mai ales ca au si optiunea de LONG S,M,L . ca-s cam lung in craci

 

9 - rezistenta dupa 2-3 sezoane sau 30-50.000 km (a cusaturilor, pieselor mobile, zonelor reflectorizante, etc)

 

deocamdata e bine

 

10 - raportul calitate/pret.

 

cred ca se gasesc si solutii mai ieftine . calitatea e foarte buna .

 

 

 

Rares, ce cauti tu nu o sa gasesti ieftin, trebuie unul all season, mai bine spus touring/adventure. Si eu am cautat asa ceva si am gasit..este vorba despre

.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un revit sirocco, are doua mesade, si cand mergi fara ele e in mare parte facuta din plasa. fiind geaca de touring e destul de lunga si te incalzesti putin mai mult in partea de jos, in schimb pe frig si ploaie e perfecta. eu pe naked nu stau chiar drept deci se cam aduna geaca pe burta si acolo se aduna si caldura. altfel, pot sa zic ca daca gasesti ceva in bani buni de la revit, merita. au un raport calitate/pret foarte bun, si sunt pline(produsele) de mici chichite, ca fermoarele de aerisire si parti ventilate bine. dainese, rukka si alte nume mai mari sunt intradevar ceva mai scumpe dar nu sunt neaparat fitze, ci ofera niste materiale si mai bune decat ceilalti. ca incaltari, am niste TCX-uri si au tinut bine si ele. cred ca astea doua sunt firmele mele preferate pana acum, in materie de echipamente.

Editat de silencer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

...in sensul ca ghetele nu le poti purta decit vara/toamna, cind este rece se ridica pantalonul si tot aerul rece iti intra la turloaie..

Eu am doua perechi de cizme care fac toti banii din lume:

 

-Daytona Travel Star GTX pe care le am de 6 sezoane si mai merg inca 3/4 fara probleme, nicio reclamatie vis/a/vis de cusaturi/ventilatie/izolatie

-TCX Desert de anul trecut, mult mai inalte, desi sunt dedicate pt.soft enduro/touring le folosesc foarte bine numai in regim touring

La cizme cauta cu GoreTex..

 

Sfatul meu este ca daca tot te hotarasti sa-ti achizitionezi echipament fa un efort financiar, lasa berile si spritzurile :) deoparte si ia-ti ceva de calitate..un echipament adevarat te tine 10 ani fara probleme....

 


(... ...)M-ar ajuta mult opiniile voastre despre propiile echipamente (... ...)

 

Eu o sa imi iau in curand (... ...)

Nu cred ca il ajuti foarte tare in problema lui..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand spui touring se intelege ca parcurgi distante mari cu stationari la cateva sute de Km una de alta. Treaba asta se face, din ce am vazut la altii, cu niste valize atasate la moto. La modul ca atunci cand vremea e altfel decat esti echipat de cand ai incalecat umbli la cutia din dreapta(schimbi o gheata, o mesada, neste manusi), te cazezi si-ti trebuie spuma de ras umbli la cea de sus iar daca moto vrea lantul uns la cea din stanga. Nu cred ca face cineva touring fara bagaj corespunzator. Sau altfel zis pui in troace si contramasurile de vreme nefavorabila sau lipsa cazarii, asta daca nu insisti sa te intorci "viteaz" si bolnav. Acuma deh, sunt indivizi de-si cresteaza pielea si la fiecare crestatura au o poveste "reala", iar in varianta soft o ard la incheierea concediului cu un medical scurt (de credibilitate) iar apoi cand ajung la job isi vor intinde mucii-n servetele de fitze la trecerea fiecarei maimute, care se afla pe plantatia de trestie de zahar a corporatistului din jungla vieti sale.

Ma iarta dar ca n-am nici un nume sa recomand, sunt amator de SH-uri si de acolo se trage...

Succes in refacerea garderobei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Corect ce spui tu, dar el se refera la un echipament polivalent, cel putin asa inteleg eu..

Ideal este sa ai un costum care sa le faca pe toate si la care scoti doar mesada pe care o inghesui oriunde in bagaje decit sa cari un alt costum pe care trebuie sa ai spatiu sa-l depozitezi, apoi sa opresti, te dezechipezi si-l tragi pe asta nou.

M-am lovit deseori de probleme din astea cind mergeam pe Transfagarasan sau la munte toamna tarziu de pilda, sau in vacanta din Italia, unde mobra arata ca un magar de povara

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand spui touring se intelege ca parcurgi distante mari cu stationari la cateva sute de Km una de alta. Treaba asta se face, din ce am vazut la altii, cu niste valize atasate la moto. La modul ca atunci cand vremea e altfel decat esti echipat de cand ai incalecat umbli la cutia din dreapta(schimbi o gheata, o mesada, neste manusi), te cazezi si-ti trebuie spuma de ras umbli la cea de sus iar daca moto vrea lantul uns la cea din stanga. Nu cred ca face cineva touring fara bagaj corespunzator. Sau altfel zis pui in troace si contramasurile de vreme nefavorabila sau lipsa cazarii, asta daca nu insisti sa te intorci "viteaz" si bolnav. Acuma deh, sunt indivizi de-si cresteaza pielea si la fiecare crestatura au o poveste "reala", iar in varianta soft o ard la incheierea concediului cu un medical scurt (de credibilitate) iar apoi cand ajung la job isi vor intinde mucii-n servetele de fitze la trecerea fiecarei maimute, care se afla pe plantatia de trestie de zahar a corporatistului din jungla vieti sale.

Ma iarta dar ca n-am nici un nume sa recomand, sunt amator de SH-uri si de acolo se trage...

Succes in refacerea garderobei!

exact ca si in cazul "DOMULUI " scrii mult si fara nici un PLUS VALOARE la subiect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact ca si in cazul "DOMULUI " scrii mult si fara nici un PLUS VALOARE la subiect

Daca recomand vreun nume sau scriu 30% cu majuscule fara sa ma obosesc sa termin propozitiile, ori dau contre din inertie inseamna plus valoare? Eu nu cred. Obisnuiesc sa fiu pertinent(atata cat pot), e un defect al varstei capatat poate prea devreme. Oricum nu cred ca Festina nu are pe cine sa intrebe despre subiect in particular la o bere, dar ma rog ... cu sau fara noi aici stelele sclipesc pe cer ca si pana acum.

Inca odata succes in reinoirea garderobei!

PS Apropo de topicul ala, luminati-ma cu geometria in spatiu ca sa vad cum e cu plus valoarea ca de frane cu prestanta sunt satul. Multumesc asemenea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...