Sari la conținut

Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

Salut . Eu unul calaresc o Africa Twin si fac offroad atat cat imi permite vaca . Echipamentul pe care-l folosesc de cca 2 ani sunt : jacheta Furygan Orona II , pantaloni Furygan Talius si cizme Alpinestar Tech 3 ptr noroaie si Alpinestar SM vara .

Furygan Orona II : materiale si cusaturi solide , rezistente , cu ventilatii in zona umerilor . Protectii soft la coate , umeri si spate . Interior cu mesada detasabila , extrem de calduroasa . Multe buzunare pe interior , toate cu fermoar . Rezistenta la apa nu stiu cum sa o clasific dar nu am luat apa pana acum , deloc .

Furygan Talius : material impermeabil , cu mesada detasabila , rezistenti la uzura . Singurul impediment : un singur buzunar , pe partea dreapta . Compenseaza jacheta dar era bine daca aveau macar 2 .

Alpinestar Tech 3 : solizi , rezistenti , cataramele sunt putin mai groaie la deschidere , protectie destul de buna cand stai cu mobra " pe glezna " .

Alpinestar SM : foarte comozi , aerisiti , protectie buna la nevoie . Pe ploaie se comporta binisor , avand in vedere ca au ventilatii .

Un search pe google iti va calauzi drumul spre echipamentele Furygan . Acum mai stiu doar in Timisoara cine are la vanzare . O seara faina .



P.S : Problemele la echipament :

 

jacheta : in zonele marcate cu rosu - s-a desprins banda de cauciuc cu logo-ul firmei de scaiete ( 1 ) , lamela fermoarului s-a rupt si am inlocuit-o cu un inel de chei ( 2 ) iar la buzunarul din dreapta s-a rupt captuseala ( 3 ) din cauza cheilor . Cu galben am marcat aerisirile .

pantaloni : in zona marcata au fost arsi la toba . Acum ar trebui sa-i tratez cu un spray de impregnare ptr ca am senzatia ca incep sa absoarba apa de pe saua .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 401
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator MosRahao

Pretul este intr-adevar foarte bun. Am aruncat si ochiul. Totusi, fata de concurenta, pretul pare foarte mic - aproape ca intruneste toate criteriile mele de cautare dar pretul ma pune putin pe ganduri... Stii tu vorba: sunt prea sarac sa cumpar ieftin... Oare unde se poate proba/vedea echipamentul Alpinestars in RO ? (Sau cel mai aproape de RO) ?

 

deocamdata port o vesta moto Probiker Neon peste geaca moto neagra.

 

Am si eu o vesta reflectorizanta - si mai dihai, o salopeta rosie pentru ploaie, cu dungi reflectorizante; totusi, sunt de parere ca si echipamentul propriu-zis e bine sa fie cat mai vizibil, chiar daca e usor tzipator (am vazut alegerea lui Ionut&Ana in acest sens) si mai ales mi-am adus aminte ca mi-e lene sa pun mereu vesta reflectorizanta iar salopeta de care vorbeam o port doar cand ploua tare. Un echipament cat mai vizibil, deci, e de preferat in viziunea mea.

 

Rares, ce cauti tu nu o sa gasesti ieftin, trebuie unul all season, mai bine spus touring/adventure. Si eu am cautat asa ceva si am gasit..este vorba despre

.

Despre ce poate costumul gasesti pareri pe Revzilla, aici, sau aici. Citeste-le sau vizioneaza-le cu atentie (mai ales pe ultimele doua) si o sa-ti dai seama de calitatea lui, toti il lauda.

 

Si culoare este foarte misto, in magazin nu mi-a placut initial, este un verde, zici ca-i de vanatoare, uita-l chiar pe site-ul UM cum arata, dar afara la lumina arata foarte bine, pe mobra semeni cu SRI-stii aia de pazesc ambasadele :))

Daca vrei sa-l vezi ma suni si ti-l arat..

 

Luigi, pare intr-adevar un echipament exceptional. Imi place mult si culoarea lui. Totusi: 800 de euro... bugetul meu ar fi maximum acesta dar pentru 3 articole impreuna: pantaloni+jacheta+cisme... As vrea sa-l vad dar te-as suna mai curand sa bem o bere, sa radem si sa povestim diverse, ca de fiece data cand ne vazuram... Multumesc si toate cele bune! Am sa sun in curand!

 

 

 

ia ghete MOTO goretex piele touring

 

 

am gasit unele multumita camaradului nostru Trandafir, accesand link-ul catre echipamentul recomandat de el (multumesc, Trandafir!) :

 

geaca asta seamana foarte mult la constructie cu echipamentul meu de toamna iarna , revit cayenne pro . il am de doua sezoane

 

anume: Revit Apache http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Apache-Boots/SubProducts/Revit-Apache-Boots-0003 arata super, au si un pret ok dar... nu toate opiniile sunt favorabile in ce priveste protectia la apa - chestie care ma pune pe ganduri...

 

evident, nu se ridica la nivelul echipamentelor de care vorbiti aici, dar na... dupa buget.

 

da, e interesanta propunerea dar dupa buget am tot avut, Geo ...acum incerc o fortzare a bugetului (nu-mi pica usor la buzunar suma avuta in vedere) dar incerc sa merg spre mai bine, spre un echipament mai tzeapan.

 

Una e sa stai in apa sau sa marsaluiesti prin zapada si alta e sa mergi cu motorul in ploaie cand daca nu ai o membrana suficient de groasa sau ai geaca lipta de piele simti cum te lovesc picaturile prin geaca.

 

Exact. Mai e un aspect: cand esti departe de casa si nici posibilitate de uscare/incalzire nu ai - ca e vara si caloriferele sunt opite la pensiunea la care te opresti - (dupa doua zile de ploaie sustinuta, de exemplu) un echipament ales fara grija iti strica toata distractia. Am patit sa ma prinda ploaie putrnica, nu o data, dar din fericire a fost in reprize si partea cea mai vulnerabila a echipamentului meu, ghetele Viper, s-au uscat mereu a doua zi, in mers. Neplacut dar suportabil. Insa daca as fi prins ploaie continua, doua zile? De aceea incerc, si cu ajutorul vostru, sa aleg o configuratie optima. Multumesc pentru opinia si a ta si a fiecaruia!

 

Eu am o geaca Rukka.

 

Suna bine, asa cum o descrii. Ce model este?

 

eu am un revit sirocco, are doua mesade, si cand mergi fara ele e in mare parte facuta din plasa.

 

o sa ma uit si la acest model! totusi, cele cu multa plasa nu sunt prea folosite in iesirile mai lungi, insa am sa studiez propunerea, multumesc mult!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, o sa incerc sa scriu in putine vorbe, experienta mea de cautare.

Subliniez ca nu am luat inca decizia finala, "rup" internetul vorba unui alt motoforumist, dar concluzia apare destul de limpede:

 

a - nu exista ieftin ceea ce iti doresti. Insa exista , in limitele unui buget mai "comfortabil:" de 6-700 euro

 

b - exista un pret minim de la care vorbim de 3 straturi detasabile. Un pret si mai mare cand geaca are Cordura/ goretex, samd

 

c - cum fac eu ? am o lista scurta, pe care o parcurg cand am timp. si pe care o modific cand mai gasesc necesar.

 

Lista se obtine cam asa:

Sa zicem ca luam FC-Moto, sau motoin.de si luam brandul X. Alegi dupa pret crescator, si in general la 250-350 eur minim, apar rezultate conform asteptarilor.

In zona de la 3xx incep sa fie cu Cordura, 3 layers, etc . ( de ex. Revit cayenne, cu culoare "turbata" , parca are cineva daca nu ma insel, mai sus)

 

(Aici ar trebui sa ne spuna un coleg mai intelept, care e pasul urmator, de la 3xx eur la 5xx euro, ce materiale apar, si ce beneficii apar fata de o haina de 3xx)

 

La pantaloni, e cam la fel: peste un 2xx euro.

 

Daca tragi linie, dupa ce adaugi cizmele (la care chiar nu ma pronunt cu sfaturi) 600-700 euro ar fi o "cale de mijloc" care nu ar trebui sa dezamageasca , un numar de ani.

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Ca si ghete cred ca o varianta buna ar fii TCX Jupiter 2 gore-tex, eu mi-am luat recent cu 80 euro.

 

Nu sunt ok, parerea mea ca nici pentru oras. Avem un prieten (si mebru pe forum) care, cu ghetutze, si-a busit un picior pentru cateva luni bune... si nu avea viteza. Pur si simplu, cand a cazut la cca 40 la ora, piciorul i s-a intors spre spate - nefiind protejat la glezna. Tije, spital, lipsa de la job, familia pusa "pe ace", etc. In opinia mea, ghetele scurte nu sunt pentru moto.

 

-Daytona Travel Star GTX pe care le am de 6 sezoane si mai merg inca 3/4 fara probleme, nicio reclamatie vis/a/vis de cusaturi/ventilatie/izolatie attachicon.gifDYA914_1.jpg

 

O alta optiune de luat in seama, mai ales ca e "pe folosite" si "pe probate". Multumesc!

 

Cand spui touring (...) (...) (...) Ma iarta dar ca n-am nici un nume sa recomand.

 

Multumesc frumos! Rugamintea mea mare este sa ramanem strict in zona sugestiilor concrete sau a descrierilor referitoare la echipamentul personal, cu bune/rele, pe cat posibil cu referire la echipament purtat in ture ceva mai lungi, in beneficiul si al celorlalti cititori ai acestui topic. Multumesc si toate bune sa fie!

 

el se refera la un echipament polivalent, cel putin asa inteleg eu..

Ideal este sa ai un costum care sa le faca pe toate si la care scoti doar mesada pe care o inghesui oriunde in bagaje

 

Absolut! Aceasta e ideea.

 

In prezent, eu merg cu un echipament polo mohawk dar as vrea sa merg catre ceva mai bun, mai performant. eu car pe mobra si o salopeta de ploaie si o alta pereche de incaltari. in trecut, am avut si o geaca de vara - la care am renuntat sa o mai car. tocmai aia e ideea: sa reduc din echipament alegand unul polivalent.

 

Echipamentul pe care-l folosesc de cca 2 ani sunt : jacheta Furygan Orona II , pantaloni Furygan Talius si cizme Alpinestar Tech 3 ptr noroaie si Alpinestar SM vara .

 

Nu stiu cum de am uitat complet de optiunea Furygan! Arthur, iti multumesc mult pentru sugestie si readucere aminte si mai ales pentru descrierea extrem de pertinenta si la obiect a echipamentului tau!

 

@ ALL : o alta intrebare. Unde se pot proba oare echipamente aflate pe stoc din modelele / marcile pe care le folositi / le agreati ?

In prezent, singura optiune consistenta de probare a unei game largi de echipamente pare o calatorie de 1.500 de km, la Regensburg...

 

 

Daca tragi linie, dupa ce adaugi cizmele (la care chiar nu ma pronunt cu sfaturi) 600-700 euro ar fi o "cale de mijloc" care nu ar trebui sa dezamageasca , un numar de ani.

 

tocmai de aceea m-am gandit la un buget de 800 pentru toate cele 3 articole (pantaloni, jacheta si cizme) dar cum suma nu imi e deloc lesne sa o consum asa... pur si simplu, tocmai de aceea am cerut aici sfaturi, pareri si opinii. sper eu si in beneficiul altor cititori.

 

nu cred ca Festina nu are pe cine sa intrebe despre subiect in particular la o bere, dar ma rog ...

 

desigur ca da. insa unde sunt mai multe pareri pertinente la un loc, mai multe cautari in acest sens, mai multa experienta si mai multa opinie exprimata la obiect este si mai bine.

 

m-am gandit si ca prin deschiderea acestui topic au si altii de retinut cate ceva din ce au de zis cei experimentati in ture mai hotarate sau cei care s-au orientat catre echipamente peste medie si cauta asa ceva... poate fi considerat si un topic de iarna, daca vrei sa-i zicem asa dar m-as bucura mult sa ramana in zona concreta si folositoare celor ce au nevoie de opinii avizate.

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ALL : o alta intrebare. Unde se pot proba oare echipamente aflate pe stoc din modelele / marcile pe care le folositi / le agreati ?

In prezent, singura optiune consistenta de probare a unei game largi de echipamente pare o calatorie de 1.500 de km, la Regensburg...

 

Acesta e de fapt raspunsul pentru rezolvarea tuturor dilemelor.

 

Optiune: http://www.louis.de/index.php?topic=filiale&ID=65

(Viena)

Insa Louis nu are o varietate atat de mare ca FC sau Motoin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dainese

la United si la Dual Motors, Alpinestars poate la Elf (Popesti Leordeni)

parca, Spidi (scumpe) la Motor Team si ce prinzi pe la Kronau si MyMoto.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Dainese

la United si la Dual Motors, Alpinestars poate la Elf (Popesti Leordeni)

parca, Spidi (scumpe) la Motor Team si ce prinzi pe la Kronau si MyMoto.

 

Kronau (Louis) iese din pacate din discutie pentru ca echipamentele lor nu sunt prea grozave. Iar My Moto nu sunt seriosi. Sa speram ca United sau Dual au suficiente echipamente Dainese (am fost in vara lui 2012 la United -cei din Pipera, cautam cisme Dainese Visoke: se uitau la mine ca la un hotz de buzunare).

 

Insa Louis nu are o varietate atat de mare ca FC sau Motoin

 

FC este o platforma de vanzare online, are cumva si magazin cu echipamente pe stoc? Unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kronau (Louis) iese din pacate din discutie pentru ca echipamentele lor nu sunt prea grozave. Iar My Moto nu sunt seriosi. Sa speram ca United sau Dual au suficiente echipamente Dainese (am fost in vara lui 2012 la United -cei din Pipera, cautam cisme Dainese Visoke: se uitau la mine ca la un hotz de buzunare).

 

 

FC este o platforma de vanzare online, are cumva si magazin cu echipamente pe stoc? Unde?

my moto,neseriosi.de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

my moto,neseriosi.de ce?

 

poate gresesc eu insa aceasta este strict opinia mea, in calitate de Stan-Patzitul... au fost dealtfel numeroase discutii, pe ambele forumuri, despre asta. topicurile sunt vizibile si pot fi cautate cu usurinta. cert este ca nu as vrea ca discutia sa se orienteze inspre acest aspect, subiectul topicului fiind altul.

 

 

 

cateodata ......NU MAI GANDI CA LUCRURILE DEDICATE SUNT UN MOFT .........

 

mi-ai povestit despre un soi de izmene & bluza, speciale pentru moto sau sporturi ce implica multa miscare in aer liber, din ceva materiale sintetice performante, care lasa sa treaca umezeala corpului dar pastreaza caldura lui. cum naiba se numesc? am uitat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

poate gresesc eu insa aceasta este strict opinia mea, in calitate de Stan-Patzitul... au fost dealtfel numeroase discutii, pe ambele forumuri, despre asta. topicurile sunt vizibile si pot fi cautate cu usurinta. cert este ca nu as vrea ca discutia sa se orienteze inspre acest aspect, subiectul topicului fiind altul.

 

mi-ai povestit despre un soi de izmene & bluza, speciale pentru moto sau sporturi ce implica multa miscare in aer liber, din ceva materiale sintetice performante, care lasa sa treaca umezeala corpului dar pastreaza caldura lui. cum naiba se numesc? am uitat...

"izmene de moto" sunt de 2 feluri

de vara si de iarna

 

eu din comoditate prefer sa pun cand este frig pe sub pantalon moto mai subtire o izmana de moto sau de ski decat dublura pantalonului

dar atentie ....am o protectie foarte buna la vant datorita motocicletei

 

izmana de vara o folosesc sa nu transpir

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Eu am 2, le iau pe piele și deasupra ceva ce pot schimba căci se udă. Sunt confortabile și te simți bine, uscat.

 

Bun. Ce-i zic vanzatoarei, cum le cer? :rolleyes: Se uda? (ma refer la tzoala... sunt si unele la care nu-i necesar sa ai de schimb?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

"izmene de moto" sunt de 2 feluri

de vara si de iarna

 

pai zi-le pe numele lor, sa stiu ce o sa cer. musai o sa-mi iau. din ce mi-ai povestit, sunt foarte bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FC este o platforma de vanzare online, are cumva si magazin cu echipamente pe stoc? Unde?

 

Desigur, Louis nu are abundenta FC _Moto.

Insa la Regensburg, ce magazine aveai in vedere?

 

Cat despre FC-Moto, cica ar fi si magazin:

Unser neues Ladenlokal auf der Aachener Str. 21-23 in Würselen - Shoppen Sie bequem auf mehr als 1000 m²

Adica au ditai magazinul > 1000m2 , in Würselen. Asta vine pe langa Koln, 2000 km de iubitul Bucuresti..

 

Corect ce spui tu, dar el se refera la un echipament polivalent, cel putin asa inteleg eu..

Ideal este sa ai un costum care sa le faca pe toate si la care scoti doar mesada pe care o inghesui oriunde in bagaje decit sa cari un alt costum pe care trebuie sa ai spatiu sa-l depozitezi, apoi sa opresti, te dezechipezi si-l tragi pe asta nou.

M-am lovit deseori de probleme din astea cind mergeam pe Transfagarasan sau la munte toamna tarziu de pilda, sau in vacanta din Italia, unde mobra arata ca un magar de povara attachicon.gifDSCF2477.jpg

 

Motor cu turnuletz.. cred ca nu era funny nici la condus.

 

Am si eu o vesta reflectorizanta - si mai dihai, o salopeta rosie pentru ploaie, cu dungi reflectorizante; totusi, sunt de parere ca si echipamentul propriu-zis e bine sa fie cat mai vizibil, chiar daca e usor tzipator (am vazut alegerea lui Ionut&Ana in acest sens) si mai ales mi-am adus aminte ca mi-e lene sa pun mereu vesta reflectorizanta iar salopeta de care vorbeam o port doar cand ploua tare. Un echipament cat mai vizibil, deci, e de preferat in viziunea mea.

 

Un echipament cat mai vizibil este un lucru care trebuie avut in vedere, probabil la mine nu a aparut (inca) lenea.

Problema apare cand cauti dupa "HV" , vei descoperi ca nu orice echipament scump are culorile de la Revit Horizon ( de exemplu), deci nu sunt sanse mari ca ce cauti sa fie si High Visibility .

Asa ca o vesta peste geaca , rezolva dilema " si grasa, si frumoasa, si devreme acasa"

 

PS: la vizibilitate, participa si casca, in opinia mea. Poate sunt eu mai ciudat, exagerat cu vizibilitatea, dar inca nu am descoperit avanjul de a purta o casca neagra ( afara de gusturi)

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur, Louis nu are abundenta FC _Moto.

Insa la Regensburg, ce magazine aveai in vedere?

 

Cat despre FC-Moto, cica ar fi si magazin:

Unser neues Ladenlokal auf der Aachener Str. 21-23 in Würselen - Shoppen Sie bequem auf mehr als 1000 m²

Adica au ditai magazinul > 1000m2 , in Würselen. Asta vine pe langa Koln, 2000 km de iubitul Bucuresti..

 

FC un gunoi de magazin, nu au toate masurile pe stock, la tejghea 2 turcaleti nu erau siguri daca am venit sa-i jefuim noi sau ne lasam jefuiti.

 

experienta la magazinele Louis e mult mai ok, +spray si carpite de sters viziera moca in fata magazinului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dainese

la United si la Dual Motors, Alpinestars poate la Elf (Popesti Leordeni)

parca, Spidi (scumpe) la Motor Team si ce prinzi pe la Kronau si MyMoto.

 

La united, cel putin pt segmentul Dainese textil aveau numai chestii foarte foarte vechi la pret intreg daca nu mai mare, e bun doar sa mergi sa probezi, nu sa si cumperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Becu', oricum cei 2000 km sunt indeajuns sa ne fereasca de orice experienta FC-Moto live..

Insa dincolo de turcaleti, si faptul ca nu au pe stoc orice marime (nici Louis nu are,,) , nu au mai multe sortimente decat Louis ? Din avion, asa s-ar vedea...

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....dupa parerea mea, urmatoarele:

 

Stadler, eu personal nu as mai schimba cu altceva: http://www.stadler-bekleidung.de/

 

locul 2, Rukka

http://www.rukka.com/de/

 

iar la incaltaminte ar fi doar acestea 2: Daytona GTX si Puma Gore...

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/?ViewObjectPath=%2FShops%2F10207048%2FProducts%2FPuma-Brutale-Gore-Tex

 

ce as mai lua in considerare, depinde si de budget: echipamentele de-la BMW Motorrad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Bimbo's Fighter @ Sergiu_KB, recomandarile voastre sunt excelente, dar au un mare defect: fiind branduri premium pretul unui costum decent depaseste cu mult bugetul de 8/900 euro pe care-l are alocat colegul nostru.

M-am uitat si eu la klim, le-am pipait si ceea ce-mi placea costa 1400 euro..

 

 

 

Rares, daca iti rupi de la gura 800 pentru toate piesele mai pune 100/150 si iti iei tot..Este un efort financiar, dar cind te gandesti ca un echipament bun te tine 8/10 ani suna altfel.

Eu iti propun sa ma suni cind ai timp saptamana viitoare si sa dam o fuga la UM, au adus noile echipamente Dainese, poate au si numarul tau si le probezi acolo..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Insa la Regensburg, ce magazine aveai in vedere?

 

Cat despre FC-Moto, cica ar fi si magazin:

Unser neues Ladenlokal auf der Aachener Str. 21-23 in Würselen - Shoppen Sie bequem auf mehr als 1000 m²

Adica au ditai magazinul > 1000m2 , in Würselen. Asta vine pe langa Koln, 2000 km de iubitul Bucuresti..

 

La Regensburg e un magazin Polo - ar fi la limita inferioara a ceea ce caut. Bine, un Polo ar fi si la Passau dar mult mai mic. Wurselen mi se pare foarte departe. Planul meu este ca la inceputul verii (daca nu rezolv pana atunci) sa plec in tura asta http://goo.gl/maps/9FKtq - in blugi si cu geaca de vara pana la Regensburg, iar de-acolo mai departe imbracat cu noul echipament.

 

(Daca stiti reprezentante de firme serioase de echipament, cu echipamente pe stoc, in aria Viena - Linz - Nurnberg - Leipzig - Dresda) ?

 

Asa ca o vesta peste geaca , rezolva dilema " si grasa, si frumoasa, si devreme acasa"

 

PS: la vizibilitate, participa si casca, in opinia mea. Poate sunt eu mai ciudat, exagerat cu vizibilitatea, dar inca nu am descoperit avanjul de a purta o casca neagra ( afara de gusturi)

 

Vesta mea e una ieftina si falfaie, e foarte deranjanta. Una ca lumea e vreo 50 de euro si de aceea prefer ca banii astia sa-i bag direct in echipament. Normal ca si casca participa, eu am acum una argintie cu o inscriptie reflectorizanta la partea din spate (IXS hx335). Poate nu e cea mai frumoasa si buna casca din lume dar e vizibila.

 

FC un gunoi de magazin, nu au toate masurile pe stock, la tejghea 2 turcaleti nu erau siguri daca am venit sa-i jefuim noi sau ne lasam jefuiti.

 

aha, deci nu merita batut drumul pana in cealalta parte a germaniei, la Koln, pentru o vizita dezamagitoare la magazinul lor. multam pt opinie!

 

Stadler, eu personal nu as mai schimba cu altceva: http://www.stadler-bekleidung.de/

 

ce as mai lua in considerare, depinde si de budget: echipamentele de-la BMW Motorrad

 

Nu auzisem de Stadler, am sa verific. In ce priveste BMW, este o varianta de care nu am mai pomenit pentru ca-i implicita si am inteles ca au si chestii pe stoc aici, la Bucuresti. Totusi, mi-e teama ca nu intru in buget cu echipament de la ei.

 

Eu recomand KLIM. Au reprezentanta in Romania. Plus un echipament de ploaie din 2 piese, tot de la ei.

 

O sa verific si varianta asta, multumesc pentru sugestie! In ce priveste echipamentul de ploaie, deocamdata il pastrez pe cel pe care-l am - o salopeta de 25 de euro cumparata acum 3 ani din Germania si care isi face treaba foarte bine, desi e usor incomod de imbracat.

 

Eu iti propun sa ma suni cind ai timp saptamana viitoare si sa dam o fuga la UM, au adus noile echipamente Dainese, poate au si numarul tau si le probezi acolo..

 

Da, te sun si mergem! Berea o dau eu!

 

Motor cu turnuletz.. cred ca nu era funny nici la condus.

 

Fiecare se descurca cum poate, cum crede ca-i mai nimerit sau mai comod... Totusi, tine cont ca Luigi (care este un motociclist cu experienta) avea mai mult ca sigur si pasager, deci "turnuletul" de bagaje era probabil fix in spatele pasagerului. Am mai intalnit si la alti motociclisti bagajele aranjate vertical, de obicei la chopperisti, puse intr-un fel de rucsac inalt si rotund. Pare-se ca nu-i rau nici asa, ei spun ca bagajele stau bine asa, ca si cum ar fi un pasager.

 

Eu m-am stabilizat la configuratia asta:

 

img_0163.jpg?w=960

 

In afara de coburi si topcase eu mai am doar un rucsac de rezervor iar pe saua pasagerului imi intra foarte bine cortul (infasurat in punga aia urata - in graba plecarii n-am gasit o punga de o culoare decenta) si salopeta de ploaie, aia rosie, sa o am la indemana. Nu prea imi iau bagaj mult la drum, strictul necesar.

 

(in planul secund al fotografiei flutura cu mana Doug Wothke - https://www.facebook.com/rtwdoug?fref=ts -, un mare calator; si el aranjeaza vertical bagajul, deseori; de observat casca lui, una open face, nu am inteles niciodata cum de umbla sute de mii de km cu amaraciunea aia de casca pe cap...)

 

Au la Himalaya. Din lână Merinos sau combinate cu sintetic. Tin de cald și/sau trag transpirația de pe piele.

eu din comoditate prefer sa pun cand este frig pe sub pantalon moto mai subtire o izmana de moto sau de ski decat dublura pantalonului

dar atentie ....am o protectie foarte buna la vant datorita motocicletei izmana de vara o folosesc sa nu transpir

 

Am gasit ceva in acest gen la Decathlon, la un pret bun. O sa aleg unele de vara. Cu lana: http://www.decathlon.ro/tricouri-pantaloni-lana-merinos-barbati/8228581-bluza-techwool-gri-1.html si http://www.decathlon.ro/tricouri-pantaloni-lana-merinos-barbati/8228575-colanti-techwool-negru-1.html sau sintetic: http://www.decathlon.ro/bluze-colanti/8237968-tricou-3-rosu-1.html si http://www.decathlon.ro/bluze-colanti/8047834-colanti-3-negru-1.html. O sa-mi iau fara sa mai stau pe ganduri, multumesc pentru sugestiile bune!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...