Sari la conținut

Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 401
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, exact :D mersi mult.

 

Referitor la utilitate. Il vreau pentru oras. 2 drumuri pe zi, a cate 30 min. In momentul asta merg pe reteta ieftina: pantaloni de schi + o geaca de cordura veche cu mesada de polar si inca un polar pe dedesubt. Asta pentru ca geaca de piele cu protectii nu face fatza la vantul luat in piept - dupa 5 min simt frigul cel mai tare in zona pieptului. Solutia cu geaca cu doua polare e ok, dar incomoda, inestetica si mai ales fara protectii. Asa ca vreau un costum de touring ieftin - cred ca pt 30 min de mers in oras s-ar gasi solutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Referitor la utilitate. Il vreau pentru oras. 2 drumuri pe zi, a cate 30 min. In momentul asta merg pe reteta ieftina: pantaloni de schi + o geaca de cordura veche cu mesada de polar si inca un polar pe dedesubt. Asta pentru ca geaca de piele cu protectii nu face fatza la vantul luat in piept - dupa 5 min simt frigul cel mai tare in zona pieptului. Solutia cu geaca cu doua polare e ok, dar incomoda, inestetica si mai ales fara protectii.

 

Daca prima problema este pieptul, sa pui un parbriz nu este o solutie?

Eu stiam ca in general pielea tine mai bine la vant in comparatie cu orice tesatura dar poate ca m-am inselat... sau cel mai probabil ca si aici totul tine de calitate (grosime, fermoare, cusaturi etc).

 

Oricum, cred ca o prima idee utila (si nu neaparat cea mai scumpa) in cazul tau ar fi ca pe dedesuptul gecii in loc de un polar sa iei un windbreaker bun. Polarul tine de cald dar nu si la vant. Sau ar mai putea ajuta o geaca buna de ploaie deasupra care te-ar ajuta si pt umezeala.

 

Mi-e greu sa cred ca vei gasi acea geaca de care spuneai care sa fie suficienta doar cu bluza termica. Sau aia ar fi foarte scumpa. De asemenea bluza aia termica, pt temperaturi scazute, trebuie sa fie una de calitate buna, de la o firma specializata, nu d-alea ieftine gen de la Lidl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aca prima problema este pieptul, sa pui un parbriz nu este o solutie?

Eu stiam ca in general pielea tine mai bine la vant in comparatie cu orice tesatura dar poate ca m-am inselat... sau cel mai probabil ca si aici totul tine de calitate (grosime, fermoare, cusaturi etc).

 

Oricum, cred ca o prima idee utila (si nu neaparat cea mai scumpa) in cazul tau ar fi ca pe dedesuptul gecii in loc de un polar sa iei un windbreaker bun. Polarul tine de cald dar nu si la vant. Sau ar mai putea ajuta o geaca buna de ploaie deasupra care te-ar ajuta si pt umezeala.

 

Ba da, parbrizul ar fi o solutie, doar ca nu vreau sa-l pun, pentru ca nu-mi place deloc cum arata pe Hornet.

 

In ce priveste pielea, am o geaca destul de zdravana, de piele box, cu captuseala nedetasabila, dar relativ groasa. Totusi, nu e deloc ok sub 10 grade. In primul rand nu are gat. Pozitia pe motor e aproape verticala, iar cagula nu face fata curentului din zona gatului. In al doilea rand, e foarte stransa pe corp. Neexistand aer in spatele ei, nu izoleaza deloc. Se răceşte imediat de la vânt şi ţine rece în loc să ţină cald. In plus, fiind foarte stransa, n-am loc decat de un polar subţire pe dedesubt. Treaba probata si rasprobata. Şi în al treilea rand, e si scurta (e o geaca de strada - speed... ceva de genu... intelegeti voi).

 

Intr-un final am renuntat la piele si am luat un softshell cu 2 polare pe dedesubt. Era mult mai ok, dar tot intra aerul rece prin tesatura la viteza ceva mai mare. Solutia pe care o am acum (si care e relativ ok dpdv termic) e cu o geaca veche de cordura cu mesada de polar detasabila. Sub ea inca un polar subtire si o bluza termica de corp. Ma enerveaza in schimb ca falfaie (as putea sa-i pun o centura, ce-i drept) si ca n-are protectii. Pantalonii sunt de softshell si tin cat de cat, pana pe la 2-3 grade. Dupa aia, cam dupa 15 min incep sa simt frigul.

 

Aşa ca nu vreau sa ma mai coiesc cu improvizatii - plus ca oricum nu au protectii deloc si ma foote nevasta-mea la cap ca sunt inconstient. Chiar nu gasesc ceva civilizat la banii astia? Pe fc-moto mi-au facut multe cu ochiul, dar daca tot iau, vreau sa iau ceva mai bun si mai adecvat scopului decat improvizatia din momentul asta. Si sa arate si cat de cat ok, nu cu pantalonii pana la jumatatea tibiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o geaca textila, cu membrana de ploaie/windbreaker si mesada, ambele detasabile. Sambata am iesit, avand doar mesada pe sub geaca, fara windbeaker. Am cam inghetat, pentru ca prin geaca textila cam trece vantul, iar mesada creaza un strat suplimentar de protectie doar la frig, nu si la vant.

Dupa ce am ”instalat” si membrana confortul a crescut instant!

 

Sub ea port un tricou de schi, baselayer, de la Decathlon, ieftin si bun. Peste el un polar, la fel, origine Deca, nu foarte gros. Importanta e o cagula care sa opreasca vantul la nivelul gatului, pe acolo se insinueaza raceala. Tot echipamentul de schi poate fi de ajutor.

 

Pantaloni cu mesada si protectii sunt in jur de 50 euri, iar o geaca completa, pentru patru sezoane (inclusiv protectii) pe la 150-160 euro.

O cagula cu protectie la vant/ploaie pentru gat (care coboara sub geaca) e 20-30 euro.

Trebuie sa iei in calcul si manusi groase, pentru iarna.

 

Pretul e redus acum la echipamente moto, deci imposibil sa nu gasesti ceva adaptat bugetului.

Trebuie, oricum, sa-ti asumi faptul ca echipamentul, cu cat e mai bun, cu atat e mai scump.

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, parbrizul ar fi o solutie, doar ca nu vreau sa-l pun, pentru ca nu-mi place deloc cum arata pe Hornet.

 

Acuma na, trebuie sa alegi... practic sau "frumos". Ai putea sa-l pui eventual doar in sezonul rece.

 

Total de acord cu nevasta ta: esti incosntient sa mergi zilnic fara protectii, mai ales in sezon cu mazga permanenta pe drum.

 

Discutia cu pielea nu mai este relevanta, inteleg ca geaca ta nu este deloc ceea ce trebuie din start. Cred insa ca o geaca buna de piele (si de marimea care iti trebuie) ar putea fi o idee buna pe frig.

Daca nu, fa un efort si ia una buna textila, mai groasa ea dar si cu mesada (detasabila, s-o poti folosi si cand se mai incalzeste).

 

Legat de cagula, si de acolo poate veni solutia partial salvatoare (pt piept si gat): ia una d-aia cu windbreaker la gat si sunt chiar unele cu prelungire mare in jos, spre piept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, exact :D mersi mult.

 

Referitor la utilitate. Il vreau pentru oras. 2 drumuri pe zi, a cate 30 min. In momentul asta merg pe reteta ieftina: pantaloni de schi + o geaca de cordura veche cu mesada de polar si inca un polar pe dedesubt. Asta pentru ca geaca de piele cu protectii nu face fatza la vantul luat in piept - dupa 5 min simt frigul cel mai tare in zona pieptului. Solutia cu geaca cu doua polare e ok, dar incomoda, inestetica si mai ales fara protectii. Asa ca vreau un costum de touring ieftin - cred ca pt 30 min de mers in oras s-ar gasi solutii.

Am solutia asta (windbreaker+polar), am iesit de test cu ele pe sub echipament mesh (Companero) pe la 7 grade si a fost suportabil vreo ora. Nu se simte vantul deloc, evident. Daca puneam si GoreTex-ul peste probabil mergea pana la 2-3 grade.

http://www.planet-knox.com/en/product/cold-killers-winter-jacket-2015/

http://www.planet-knox.com/en/product/cold-killers-sport-pants-2015/

 

Cu inca 1 layer gros de la Icebreaker pe sub, cred ca duc destul de jos.

 

Poate apuc sa mai ies anul asta, as vrea sa vad cum se comporta cu un ProShell cu mesada (Stadler TrackPro). Banuiesc ca ar trebui sa mearga lejer la 0 grade.

 

Sau mai este acest windbreaker f subtire si usor, pe sub care pui niste layers de merino zdravene:

http://www.edzlayering.com/product/mens-windshell-innershell-top-black-grey-zip/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mers prin oraș e necesar un costum suficient de gros (izolator), dar și cu protecții, care să meargă, eventual, și peste haine de oraș...

 

Deci poți merge și pe varianta cu overpants și geacă cu mesadă și protecții.

 

Poti gasi la 117 euro supra-pantaloni (http://www.fc-moto.de/Revit-Enterprise-Textile-Pant) - eu ii am si îi port peste blugi, sau peste pantaloni termici, de la Decathlon sau la 79 euro pantaloni izolați: https://www.louis.de/en/artikel/fastway-touring-textile-pants/211020?list=33811817 .

 

Geci patru-anotimpuri gasesti la preturi reduse bine in intervalul 140-200 euro:

 

- http://www.fc-moto.de/Revit-Sirocco-Jacket

- http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ViewObjectID=28935566&Currency=EUR (pe asta o am eu, purtata si la 2 grade si la 38, fără probleme).

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu in oras folosesc o geaca ieftina de la louis, ce am luat-o la reducere cu 50 de euro, fastway parca ii zice. Are mesada. Am luat o vesta de puf de la decathlon cu 70 de lei. In orash la 1-10 grade merg doar in tricou, vesta puf, geaca. Daca mai ies din oras mai iau si un polar peste geaca de puf. Combinatia asta am obtinut-o dupa ce am studiat o geaca de aia de 600 de euro de la Vanuci sau cum le zice la aia scumpi :)
La capitolul pantaloni, in oras vara am o pereche de pantaloni de aia ultra dry, iar iarna o pereche de pantaloni cu ceva membrana strech si ceva captuseala de polar pe dinuntru. Peste acesti pantaloni imi trag niste protectii de genunchi(300 lei), care pe langa rolul in caz de impact, tin vantu departe is tin bine de cald. Asa am umblat in ultimii 4 ani. Pt plimbari, am mai nou niste pantaloni tot de la louis, tot la reducere, tot fastway, tot cu mesada. Ca si protectie la vant sunt mai ok decat ce solutii am folosit pana acum. Mai am talpici electrici de la lidl pe care ii folosesc foarte rar, si mai am incalzitoare de alea rosi cu ceva solutie de sare de la lidl. Braul de neopren la spate, 2 incalzitoare de alea si o ora nu am treaba cu frigu intre -2 si 5 grade. Cand se gata magia caldurii, mai scot 2 incalzitoare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru sugestii. Oscilez între Fastway Season de la Louis + cagula d-aia mare si manusi asortate ;):

 

https://www.louis.de...4?list=33996625

https://www.louis.de...9?list=33996641

https://www.louis.de...4?list=33996985

https://www.louis.de...5?list=33997034

 

şi o combinatie similară de la RetBike, cu geaca asta, la care nu mai am nevoie de cagulă:

 

http://retbike.pl/ka...ne/ret_voyage_0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Singurul lucru decent de acolo este cagula Probiker care isi face treaba cu brio. Vezi sa o probezi pentru ca este cu mult supradimensionata ca numere, daca porti L iti trebuie M sau S, sa nu o iei fara sa o probezi, sunt pe stoc la Kronau.

Fugi de Fastway, este facut dintr-un material subtire care la frig devine scoarta, am avut unul pe care l-am dat aproape de pomana abia ce-l luasem.

In plus de asta nu-i croit bine, pantalonii sunt stramti si cind te urci pe mobra primul lucru iti crapa captuseala intre picioare, geaca este larga la maneci si in talie, exact unde trebuie sa fie stramta!

Pina la urma tu stii de ce bani dispui, dar din experienta de zeci de mii de km iti spun ca mai bine mai strangi un ban decit sa strangi din buci (de frig).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Singurul lucru decent de acolo este cagula Probiker care isi face treaba cu brio. Vezi sa o probezi pentru ca este cu mult supradimensionata ca numere, daca porti L iti trebuie M sau S, sa nu o iei fara sa o probezi, sunt pe stoc la Kronau.

Fugi de Fastway, este facut dintr-un material subtire care la frig devine scoarta, am avut unul pe care l-am dat aproape de pomana abia ce-l luasem.

In plus de asta nu-i croit bine, pantalonii sunt stramti si cind te urci pe mobra primul lucru iti crapa captuseala intre picioare, geaca este larga la maneci si in talie, exact unde trebuie sa fie stramta!

Pina la urma tu stii de ce bani dispui, dar din experienta de zeci de mii de km iti spun ca mai bine mai strangi un ban decit sa strangi din buci (de frig).

 

Pana la urma mi-am luat Fastway Season, manusile de iarna de la Fastway si cagula Probiker. Pot sa spun cu mana pe inima ca e o diferenta ca de la cer la pamant intre improvizatiile de pana acum si un echipament de iarna dedicat. Dupa o luna de folosit in toate zilele in care a fost carosabilul curat in Bucuresti, pot sa spun ca, pentru nevoile mele (drumuri de 30-40 min prin oras) e fix ce-mi trebuia. Costumul e gros si calduros fara sa fie excesiv de greu, face fata vantului cu brio (si eu n-am parbriz), iar cagula izoleaza zona gatului perfect. Ca reper, inm perioada asta in care a fost destul de frig am mers doar cu tricou pe sub geaca si mi-a fost perfect - n-am simtit niciun pic de racoare si nici nu mi-a fost cald. Manusile sunt foarte groase, dar nu proportional de calduroase (intr-o singura zi, cand a fost -1 grad, dupa 40 min de mers mi-au cam inghetat varfurile degetelor). Per total, insa, am primit exact ceea ce-mi trebuia de cei 270 EUR cheltuiti. Daca as fi luat ceva mai scump (si probabil mult mai bun), dupa sfatul lui luv, nu cred ca as fi folosit echipamentul ala la nivelul calitatilor lui.

 

 

A comandat cineva de pe site-ul ala?

 

Am incercat eu si anul asta, si anul trecut. Nu raspunde nimeni la mailuri. Au avut la un moment dat un reprezentant in ro, Bogdan (Bogmad aici pe forum), dar am inteles ca a renuntat pentru ca nu a mers business-ul. Nici el nu a raspuns la PM. Deci cred ca poti sa-ti iei gandul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand si echipamentul de la Polo Motorrad. Mie unul mi se pare mult peste cele oferite de Louis.

Spre exemplu geaca asta e bestiala la banii care este acum: http://www.polo-motorrad.com/en/cordura-jacke-schwarz.html

Eu am versiunea neon, zice lumea ca sunt "militian". Am luat-o pentru o mai buna vizibilitate, restul echipamentului si motorul fiind negru.

 

Pantalonii de la Polo de asemeni sunt foarte ok (pentru pretul la care sunt). Au mai multe game.

 

Uneori un pret mai mic , gen geaca sub 100 de euro, face cat dai. Am si un Roleff ..mai scump (la reducere cu 80 euro) si stiu ce zic. Fastway-urile ce le-am vazut in Louis mi s-au parut majortitatea ca si calitate sub Roleff.

 

E amuzant, la sub 8-10 grade si drum in afara orasului, cand inchizi echipamentul si spre exemplu la manusa nu inchizi bine si simti "firicelul"ala de aer rece , sau la cagula...si in in 15 minute de asfalt te apuca toti dracii :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Posesorii de echipament GS Dry sau Rallye de la BMW pot sa ne spună părerile lor despre aceste modele?

» Post actualizat in 14 Jun 2015 11:19

Sunt bine aerisite, adică se pot purta si vara la 30 grade sau te coci in ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare,

 

Recomandati-mi si mie va rog o geaca, respectiv niste pantaloni (care sa vina la pachet cu ea), sport-touring, pentru urmatoarele conditii:

 

- soare (35 grade); deci sa fie destul de ventilata

 

- ploaie (scurta de vara, dar poate fi torentiala)... caci pentru ploi lungi iau combinezonul peste

 

- care sa tina de cald diminetile la ora 5, cand sunt totusi sub 20 grade, eventual sa sigilizeze bine impotriva vantului

 

- comoda

 

- rezistenta , cu protectii bune, in caz de accident (ma gandesc la un goretex, cu protectii hard)

 

Nu am decat costum de piele, dar este un pic greu vara, pt touring pe distante mai mari de 500 km, si pt purtat toata ziua.

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la Dainese, sunt cu totul pantaloni + jacheta, se pot inchide cu fermoar, all weather ability.....eu am mers cand erau afara 0 grade cu un pulover pe mine si jacheta peste si vreau sa zic ca am fost bine mersi...la fel si vara nu mori de cald, plus ca nu ai nicio problema cu ventilarea.....eu folosesc la sportiva desi este un costum complet touring..


» Post actualizat in 25 Sep 2015 14:17

uite si pozele...exact ca in poze

post-73477-0-09291300-1443190465_thumb.jpg

post-73477-0-54110400-1443190603_thumb.jpg

post-73477-0-24565100-1443190634_thumb.png

Editat de yonustelystu1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un inceput, dar nu este in totalitate ok.

 

Nu mi-ar displace nici ca geaca sa fie un pic mai lunga, asemeni celor enduro-touring. Plus ca ce vad eu la geaca de sus, la zona pieptului si a bratelor, as ajunge leoarca la destinatie. Este acea plasa foarte ventilata vara, dar neaparat la soare si 35 grade, caci dimineata la 5 m-as c__a pe mine de frig in el. Exclus sa mai car si pulover dupa mine. Eventual sa aiba costumul o mesada detasabila.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intra pe Louis, Probiker PR 12, geaca 120, pantaloni 180 euro. Eu am PR 9, model mai vechi si sunt foarte multumit. Ce este gri inchis este plasa si are o membrana detasabila pentru vant/ploaie. Exista si negru complet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Initiatorul cauta asa ceva..ti-ar sta fain pe motoreta aia :)))

» Post actualizat in 25 Sep 2015 16:15

Doar ca e mai..sport decat touring .

post-44835-0-49236800-1443197684_thumb.jpg

Editat de darcocbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vrei de fapt un Aerostich

Uite aici pe "tata-lor". Scump dar lumea se jura ca-i bun.

 

http://www.aerostich.com/suits/one-piece-suits/roadcrafter-classic

 

Altfel pe meleaguri europene sunt ceva variante de la Klim daca vrei treaba serioasa.

fain, fain!

dar pretul de 1k+ USD ma face sa plang....

 

@Darco: acel costum e touring.... la mers sportiv te sufla jos vantul:) cred ca s-ar putea folosi si la un velier :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...