Sari la conținut

Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 401
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu ma mai uit la Dainese D-Blizzard si Alpinestars Andes V2. Ambele au un pret accesibil, chiar mai mic in comparatie cu Clover-ul care parca ma incanta mai mult. 
Am amintit de ele in ideea ca poate ajuta pe cineva. Sunt doua geci bune la un pret foarte bun dupa parerea mea. Acum depinde cand si unde vrea fiecare sa poarte echipamentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
 

@DeVazut_TM: Nu-mi dau seama daca deja ai luat sau ceri un sfat. :)))) Uita-te la Klim. Eu am pus ochii pe Latitude, ultima iteratie. Vedem la primavara cum stau cu banii. Dainese au scos si ei acu o gama noua de touring, dar mi se par mult prea scumpe pt ceea ce ofera.

Am luat asta vara unul Turing 100%, pentru vreme rece.

Costumul pentru enduro turism am decis sa îl cumpăr după ce ma documentez la Eicma. 

Concluzia de acolo a fost, pt mine, ca cei de la Klim sunt peste toți.

 Peste Alpinestars, Dainese, Rev'it, Clover, etc. Spidi nu au fost la salon, din pacate, pentru a putea compara și cu ei. 

Tucan Urbano au intrat și ei pe zona asta cât de cât, cu un brand nou, cu design ff fain, Tur.

Singura soluție faina văzută la concurenta a fost manseta dintr-un poliester gros, elastic, ce aducea a neopren, la Dainese Antarctica. In rest geaca era o gluma (adica ceva nu pot trata serios și nu m-a convins sa facem un parteneriat pe termen lung, pe banii mei) 

Mie mi-a picat cu tronc ultimul Badlands, ca să și tragem linie. 

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
La 09.01.2014 la 21:53, Zimbrutza a spus:

 

 

Salut,

 

De cand ai postat si pana acum, in speranta ca ti-ai luat Andes-ul, a trecut ceva vreme.

Poti sa ne scrii un review?

 

Multumesc,

Eduard

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator _Raul_

Dainese are reducere la modelul Explorer pe site ul oficial. 

Si la destul de multe produse.

30 %. 

Pt costum complet, pentru 50 de euro în plus eu am ales Explorer 1 în detrimentul Sand 3 (sau 100 dacă alegeți Sand 3 alta culoare decât negru). 

 

 

 

Nu am mai putut edita, asa ca dau un copy/paste:

Diferența de preț fata de Sand 3 este infima. Ergonomie, materiale, design, superior Dainese dpmdv/pt ce am eu nevoie. 

Probate amândouă, comandat fără nici cea mai mica emoție Explorer. 

Probat și Explorer 2. Mi se pare mai ok ca aerisiri 1.

Spor la cumpărături oricare ar fi alegerea voastră. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pantalonii D-Explorer 1. Sunt decenti pe partea de aerisire, dar putin cam ciudati ca marime. In sensul ca marimea 50 imi vin foarte ok fara layerele extra (Gtx + termal), iar cei 52 imi erau extrem de largi in partea de sus. Probabil sunt eu intre marimi ori am picioarele prea groase.

Ce mi se pare arhaic la Explorer 1 sunt protectiile, anume level 1 din acelea de plastic tare cu mult burete pe interior. Foarte bulky. Degeaba ai panouri de mesh daca mori de cald la genunchi si tibii. La 30 grade am facut sauna cu pantalonii aia. Revit foloseste pe Sand 3 protectii Level 2, flexibile si, foarte important, aerisite (am la una din geci si chiar fac diferenta pe caldura).

 

Una peste alta, fiindca sunt adeptul culorilor deschise (cel putin la geaca) si nu inteleg rostul waterproofingului cu layer intermediar, strict dintre cele 2 as lua Sand-ul pe silver (antracit) + costum de ploaie din 2 piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Salut @ovi_ice

Da, ai dreptate cu protectiile CE1. 

Am stiut din start si am sa le schimb cat de rapid pot cu unele CE2 compatibile. Nici eu nu sunt adeptul lor, pe aceleasi considerente.

Este un costum la capatul vietii, tocmai inlocuit de Explorer 2, astfel incat protectiile CE1 fac cumva parte din filmul asta. 

Cum spuneam - am vazut Explorer 2 in magazin. Clar mai fain ca design, dar orientat usor mai spre strada dpmdv si parca nu asa de aerisit ca 1.

 

Am fost, am probat costumul si l-am comandat cu ridicare din magazin peste cateva zile. 

Cum va fi fata de Sand 3 nu voi sti niciodata. Zarurile au fost aruncate. 

Pe hartie stiam cam tot ce se putea sti despre Sand 3. Dupa el am plecat. Dupa ce le-am vazut si probat, am ales Dainese. De gustibus, bineinteles. Daca aveau pantalonii pe stoc, veneam cu el acasa. A trebuit sa comand pantaloni cu o marime mai mare.

Acum incerc sa ii conving pe vanzatori sa imi aduca si un bej ca sa pot alege impacat 1000% intre cele doua culori. 

 

Legat de mesada intermediara si cea termica. 

Am un Rukka Thund-R (GTX pro/3straturi direct pe geaca) pt vreme sub 28 de grade si ploaie. Testat si de vis. Costum de primavara si toamna. Eu iarna nu ies, dar probabil ca si-ar face treaba cu brio. 

Imi trebuia unul pentru > 28 de grade, 3 straturi, cu care sa jonglez in decurs de cateva ore intre trafic in aglomerari urbane vs 10 grade la peste 2000 de m. Asta nu mi-a placut anul trecut cu Rukka. In oras nu era ce trebuie. Temperatura de 28-30 de grade a fost irelevanta in comparatie cu soarele. La viteza mica soarele incingea mebrana GTX ceva de vis. Sunt sigur ca daca as fi avut 30 de grade cu cer innorat nu ar fi fost asa problema, dar deja vb sf-uri. 

Pe membrana interioara (generic vb) eu ma bazez strict pt vant/temperatura relativ rece. In caz de frig extrem dintr-odata pun si termica, dar stiu de pe acum ca mesada va aduna praf in bagaje. 

Pentru ploaie serioasa am si eu un 2 piese + protectii pentru cizme. 

Spre sa nu fie nevoie.

Probabil ca membrana intermediara ar tine la cateva ore de ploaie (conform descrierii produsului) dar nu ma imbat cu apa rece, fiindca nu sunt fan de echipament textil imbibat cu apa. 

 

 

 

 

 

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Un scurt review pt geaca Klim Latitude (GTX 2L laminat) , testata ieri in conditii variate, soare, ploaie, de la 13 la 32 grade. O am de un an (cred) si am mai mers cu ea fie toamna pe frig, fie pe caldura mare (unde nu am fost foarte incantat), dar ieri am trecut intr-o zi prin cam tot ce se poate (mai lipsea ninsoare).

Traseul Buc - TF si retur. Dimineata am prins ploaie (20 grade) intre Pitesti si Curtea de Arges, sus pe TF erau 13 grade, iar mai apoi in prima parte din Valea Oltului si cand ne-am apropiat de Buc erau 30-32 grade.

 

Aveam pe sub ea doar un first layer de vara. Am plecat din Buc, cer innorat, 26-27 grade, cu toate aerisirile deschise (8 la numar). In apropiere de Pitesti s-a facut mai frig si am mai inchis cateva (cat am reusit din mers). Apoi pe ploaie le-am inchis pe toate si n-am avut nici o treaba: apa aluneca pe geaca, nu se imbiba, nu e nevoie sa te opresti sa pui layer wp in geaca sau sa-ti iei costum de ploaie pe deasupra. You just keep rolling. Din punctul asta de vedere e o solutie versatila si inteleg de ce astfel de echipament are success printre globetrotters.

 

Pe partea de temperaturi inalte, la 30 grade se ventileaza doar daca ai ceva viteza (gen 70-80 km/h). Comparativ, cu geaca full mesh simt vantul din primii metri rulati. Cand ne-am apropiat de Buc, termometrul arata 32 grade si atunci mi se parea ca mi-e cald. Dar am intrat pe autostrada si s-a rezolvat problema. De mentionat ca geaca este gri deschis, deci conteaza si asta cand te bate soarele o zi intreaga.

 

Mi-ar fi placut ca aerisirile de la maini sa fie mai mari (gen fermoare lungi, cat tot bratul - ca la Sand 3 de exemplu), fiindca, mai ales pe o motocicleta adv sau carenata (cu protectie la vant decenta), bratele sunt cele mai expuse la curent. Surprinzator, printre cele mai eficiente sunt aerisirile de la spate, acele doua fermoare mari care sunt cumva pozitionate pe lateral-spate, in zona lombara. Credeam ca sunt doar pt extractie a aerului, dar defapt pe acolo intra o cantitate semnificativa de aer rece care iti ventileaza zona unde e protectia spate si unde e cel mai probabil sa te supraincalzesti.

 

Pentru touring serios (mai multe zile/sapt), cand nu stii cum se schimba vremea, e highly recommended. Pentru ture scurte vara, care nu implica temperaturi scazute (gen urcat in munti), mai ales zile cand sunt peste 30 grade constant, prefer tot geaca full mesh.

Nu prea inteleg insa cum merg astia in off-road cu echipament laminat, eu cu mesh-ul pe mine transpiram la greu pe drum forestier. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost cu o geaca grea, cu cateva aerisiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

The Gran Turismo GoreTex jacket is the finest road touring garment born from the same Dainese technology used to keep the NASA astronauts light and comfortable during their journey to Mars. 😁 Gata au colonizat Marte🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
On 26.06.2019 at 14:50, davay said:

 

 

Salut,

 

De cand ai postat si pana acum, in speranta ca ti-ai luat Andes-ul, a trecut ceva vreme.

Poti sa ne scrii un review?

 

Multumesc,

Eduard

 

Si eu am luat Andes  varianta V2 Honda ...si cand o sa am ceva timp si chef de butonat o sa-i fac un review extrem de defavorabil . De la mine sunt zero sanse sa-l recomand cuiva.

Stiu ca a venit cam tarziu raspunsul asta ...dar il am de cateva luni si doar azi a fost destul de racoare sa-l pot folosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu subscriu la cele de mai sus,Andes v2 pt mine e foarte bun;pare mai degraba de iarna/primavara timpurie;cind a trecut termometrul de 18-20 grade am scos mesada din geaca si a fost ok

In nici un caz nu e bun vara peste 26 grade,pt asta am luat unul aerisit Alpinestars-T-Gp-Plus-R-V2-Air  

la peste 33 grade totusi am mers in tricou...

ps: toate astea la viteze mici,pina in 120 km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Problema nu este protectia sau sezonul ...problema este ca pt pretul respectiv si pentru ca vine de la Alpinstars,  este extrem de dezamagitor dpdv al atentiei la detalii ...si in special este ingrozitor de dura partea mascul de la Velcro si este foarte prost pozitionata in cateva locuri.

Am purtat un undesuit Dainese de foarte buna calitate , care practic a fost distrus de mizeria aia de Velcro incredibil de dur .

La gat este atat de mult material in plus fata  de ce poate fi acoperit cu partea femela ca mi se pare incredibil.

Daca porti manusi textile este imposibil sa atingi zona respectiva fara sa te agati si sa-ti scamoseze manusile.

Sunt mult mai multe detalii care sunt mai proaste decat la costume de la firme mai de buget.

Stiu doua modele de la Germot care sunt mult peste Andes la acelasi pret si sub.

 

La pantaloni jos este ingrozitor faptul ca nu are fermoar  la baza . De cele mai multe ori arata ca niste salvari din cauza asta si la viteze mari flutura intr-un mare fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A* si Dainese stau foarte prost la capitolul echipament de touring (si adventure). Am avut vreo 2-3 item-uri comandate de pe fc-moto si le-am dat inapoi, ori erau probleme de sizing (gen facute pt oameni cu brate/picioare ca sitcsurile), ori nu m-a convins calitatea.

 

Am probat de curand si Revit Offtrack, vroiam sa iau pantalonii. Niste gunoaie din plastic. Layer-ul ala wp de interior era fix un nylon ieftin, iar cel "termic" o chestie sinistra ca treningurile acelea din supraelastic. Desi am o geaca Revit de vara despre care nu am obiectii pe partea de finisaje, ce-au scos acum m-au dezamagit complet.

 

Daca vreti echipament de touring bun: Rukka sau Klim. Si poate cele de top de la Revit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, ovi_ice a spus:

A* si Dainese stau foarte prost la capitolul echipament de touring (si adventure). Am avut vreo 2-3 item-uri comandate de pe fc-moto si le-am dat inapoi, ori erau probleme de sizing (gen facute pt oameni cu brate/picioare ca sitcsurile), ori nu m-a convins calitatea.

 

Am probat de curand si Revit Offtrack, vroiam sa iau pantalonii. Niste gunoaie din plastic. Layer-ul ala wp de interior era fix un nylon ieftin, iar cel "termic" o chestie sinistra ca treningurile acelea din supraelastic. Desi am o geaca Revit de vara despre care nu am obiectii pe partea de finisaje, ce-au scos acum m-au dezamagit complet.

 

Daca vreti echipament de touring bun: Rukka sau Klim. Si poate cele de top de la Revit.

 NU mai plate Lumea SA mearga pe moto decat in KLIM DE 2000 EURO GEACA..... SERIOS....

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator goe 75

Am bagat costumul Andes la spalat si scotand protectiile mi-am acus aminte si de faptul ca pantalonii au venit cu protectiile de genunchi montate cu fundu-n sus. Are un sisrem de reglat inaltimea protectiei cu velcro si am modificat si probat pana am obosit si tot nu-mi venea bine si doar dupa mult timp mi-a trecut prin cap sa scot protectia de tot ...si atunci am vazut problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.09.2019 la 23:55, mihai c a spus:

Isi fac treaba si pantalonii fastway Kronau/Louis insa la  Alpinestars Andes mi s-a parut exact proportionala calitatea cu pretul

Primii au fost cca 90E si ceilalti cam 160

Alpinestars andes,, tavaliti undeva pe TA la 40-50 la ora, s.au rupt complet la genunchiul drept pana la piele, nu vreau sa ma gandesc daca aveam mai mult, ca si comfort ff buni, nu trece nici apa prin ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.09.2019 la 22:56, goe 75 a spus:

Problema nu este protectia sau sezonul ...problema este ca pt pretul respectiv si pentru ca vine de la Alpinstars,  este extrem de dezamagitor dpdv al atentiei la detalii ...si in special este ingrozitor de dura partea mascul de la Velcro si este foarte prost pozitionata in cateva locuri.

Am purtat un undesuit Dainese de foarte buna calitate , care practic a fost distrus de mizeria aia de Velcro incredibil de dur .

La gat este atat de mult material in plus fata  de ce poate fi acoperit cu partea femela ca mi se pare incredibil.

Daca porti manusi textile este imposibil sa atingi zona respectiva fara sa te agati si sa-ti scamoseze manusile.

Sunt mult mai multe detalii care sunt mai proaste decat la costume de la firme mai de buget.

Stiu doua modele de la Germot care sunt mult peste Andes la acelasi pret si sub.

 

La pantaloni jos este ingrozitor faptul ca nu are fermoar  la baza . De cele mai multe ori arata ca niste salvari din cauza asta si la viteze mari flutura intr-un mare fel.

 

Multumesc mult pt review!

 

Intre timp am ajuns sa probez Andes si am realizat pe loc ca nu e ce trebuie pt mine. Cum ziceai si tu parea ca peste 25 grade o sa mor de cald si cum voiam un echipament all season (cat se poate) am recalculat optiunile. Nu mi-am luat cine stie ce - geaca Nordcap Adventure si pantaloni Macna Iron, dar ce e drept nu au costat cat Andes-ul. 

Plus ca ce nu mi-a placut la Andes e faptul ca nu au 2 lungimi la pantaloni...am o constructie destul de normala insa genunchierele imi veneau la tibie, cu tot cu reglajul pe inaltime. 

Editat de davay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

0023684_076A.jpg

Fiecare cu preferintele lui ...eu am descoperit recent ca nu mai vreau sa cumpar geci care nu au fermoarul lung de pe maneca precum in poza de mai sus.

 

 

In special pe motorete cu protectie buna la vant , aerisirea de pe maneca este singura care isi face treba foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, goe 75 a spus:

0023684_076A.jpg

Fiecare cu preferintele lui ...eu am descoperit recent ca nu mai vreau sa cumpar geci care nu au fermoarul lung de pe maneca precum in poza de mai sus.

 

 

In special pe motorete cu protectie buna la vant , aerisirea de pe maneca este singura care isi face treba foarte bine.

ce model de acerbis e asta? si pe piept e ventilata bine, daca deschise fermoarele? se impatureste buzunarul si o faci ventilata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu am dat atentie la model cand am descarcat poza ...era doar de exemplu.

Pare asa cum spui .

Am pantaloni  Dainere RainSun care au panouri asa mari care se desfac si sunt fantastici.

Geaca o sa aleg ceva intre Germot si Berik...Acerbis parca mi s-a parut cam prea de buget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...