Sari la conținut

Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

4 hours ago, Adrian M. said:

ce model de acerbis e asta? si pe piept e ventilata bine, daca deschise fermoarele? se impatureste buzunarul si o faci ventilata?

 

Click dreapta, search google for image

 

Acerbis X-Tour Jacket

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 401
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, linoleu a spus:

 

Click dreapta, search google for image

 

Acerbis X-Tour Jacket

Ei, nu știam asta. Ms! 😁👍

Geniala, se deschid ventilații le super mult. O geaca polivalenta, o pun pe lista. N am acum nevoie, dar ma bate gândul sa, iau ceva la primavara😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator goe 75

Atat de dezamagit am fost de costumul Andes V2 ca l-am donat deja si nu cred ca o sa mai cumpar  alt echipament A* de touring .  I-am facut si cateva mici modificari si tot nu m-a satisfacut. Singurul lucru bun de la Andes este sistemul de prindere al bretelelor, genial de simplu si folositor.

 

Ca sa inlocuiesc geaca am cumparat deja una  Berik Safari .  Este cu 100 € mai ieftina , dar pare mult peste Andes .  Momentul adevarului o sa fie cand o scot la plimbare , in primavara.

 

De pantaloni inca ma mai interesez . As fi vrut sa fie tot Berik pentru compatibilitatea fermoarului de la mijloc...dar nu am vazut pantaloni de ei care sa-mi placa.

 

Geaca este asta :

NJ-173309-BK-134_1_ml.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat de dezamagit am fost de costumul Andes V2 ca l-am donat deja si nu cred ca o sa mai cumpar  alt echipament A* de touring .  I-am facut si cateva mici modificari si tot nu m-a satisfacut. Singurul lucru bun de la Andes este sistemul de prindere al bretelelor, genial de simplu si folositor.
 


Pot sa detaliezi un pic ce te’a dezamagit la Andes?
Eu am Bogota de vreo 2 ani deja si in afara de pantaloni care nu sunt pe placul meu (ok la lungime dar foarte largi) nu prea am ce sa reprosez.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Andes V2 Honda 

 

1 Pantalonul , adica asta

 

 

Large-3227418-977-fr_andes-v2-drystar-pants_ml.jpg

 

Croiala extrem de neinspirata in zona pulpelor . Vine normal pe fund si larg de la genunchi in jos , dar foarte fix pe pulpe . Doar un sfrijit cu picioare ca stixurile se simte bine in ei .

Chiar daca imi vedea fix la mijloc , poate chiar trebuia sa trag putin burta sa inchid , imi dadea senzatia ca imi cade de pe mine daca nu puneam si bretelele.

 

Aerisirea de pe pulpe este prea mica si pozitionata asa de prost ca nu-si face treaba mai deloc. 

Am plecat de acasa pe temp de 5°C , pt o tura de cateva ore si doar cand am ajuns inapoi am vazut ca era aerisirea aia deschisa . Pai daca functiona pe bune imi inghetau picioarele la un moment dat.

 

Extrem de oribil faptul ca nu are nici velcro , nici fermoar in zona gambelor si falfaie in vant ca niste salvari .

Acolo i-am pus eu velcro ...dar tot nu am reusit sa-i modeles sa-si mentina o forma dreapta , normala ...tot sifonati si in cute ciudate se asezau in zona aia. 

Nu am mai vazut si nu am mai auzit de pantaloni moto partea de jos atat de oribil de libera.

 

In general lucratura si cusaturile te face sa te gandesti ca pruncul de 10 care l-a cusut era biciuit si isi facea treaba printre gemete si suspine, intr-un beci prost luminat de prin Bangladesh.

2 .Geaca 

 

 

alpinestars-andes_v2_drystar_honda_gray_red_blue_977-0-M-0917121-large.jpg

 

Materialul de la gat , de pe interior, nici nu este destul de fin cum ar fi normal in zona aia si nici nu se prelungeste pe exterior destul ca sa nu produca iritatie la piele , uneori.

 

De la 20° in sus este cuptor daca nu te misti binisor...lucru incredibil cu 4 ventilatii frontale. Si cu sistel de blocat ventilatiile deschise  

 

Un convenient al unui costum textil este ca nu trebuie sa-l tot dici la curatat , il mai speli si acasa... dar nu si costumul asta ...decat daca esti masochist.

 

 

 

Firme de doi lei si chinezarisme au reusit sa puna culori diferite la prinderile de pe interiorul manecilor , pentru mesada , dar A* a pus aceeasi culoare ... 

 

La fiecare oprire la un tutun cu partenerii de drum  , daca nu era destul de cald sa dau geaca jos , era extrem de dificil sa nu ma agat cu maneca de ariciul de la inchiderea principala .Atat de al dracului de agatator e ariciul ala ca a scamosat ca dracu maneca dreapta la incheietura.

Si materialul de la extefior este destul de dur si tratat sa fie impermeabil si tor a fost agatat destul de urat de ariciul ala

 

Mai sunt o groaza de mici rahatele enervante ...dar m-am plictisit asa ca am incheiat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci fain pentru feedback. Deci un upgrade catre Andes v2 este de fapt un downgrade.

Se pare ca Bogota..cu toatea ca e cu cateva generatii in urma..e facut mult mai bine.

 

Cusaturilor nu am ce sa le reprosez, pantalonii au velcro in zona gambelor, croiala este dreapta de sus pana jos (cu toate ca mie imi sunt relativ largi..chestie care ma deranjeaza) dar aerisirile isi fac bine treaba..cum urcam in zona alpina venind de jos de la caldura..simteam imediat cum intra frigul prin aerisiri.

 

Iti dau dreptate insa cu privire la faptul ca prinderile pentru mesada din interiorul manecilor gecii si al pantalonilor au aceeasi culoare (neagra)..ceea ce iti antreneaza simtul tactil. Eu m-am obisnuit cu asta.

 

Cu privire la murdarit, a mea are mai putine zone de culoare deschisa..prin urmare imi permit sa o spal mai rar. Dar o spal acasa la masina de spalat pe program Outdoor, la 30 de grade si fara stoarcere. Nu am avut inca parte de pete incapatanate..

 

bogota.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Si al tau are si aerisirile de pe maneci , esentiale zic eu. Andes v2 nu are asa ceva.

 

Faza a fost ca in trecut am avut numai experiente placute cu produsele lor si d-aia nu m-am stresat deloc la alegerea costumului ...am dat atentie doar sa fie coloritul care-mi place ...si a fost o greseala de 377€( transport inclus) 

 

Numai ce  am cumparat de la A* doua protectii spate si una de piept ( din seria kr ) si sunt geniale , deci inca fac si produse faine ...dar uite ca mai dau si rateuri , ca in cazul Andez v2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

😂😂😂

 

Da , ai dreptate , eu il luasem pentru inot.

 

Daca nu te deranjeaza sa dai aproape 400 € pe un produs mediocru  , este excelent pentru orice.

 

La pretul ala exista optiuni mai bune.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns. Am niste pete mici-mici pe jacheta culoare gri, ies in evidenta aiurea. Dupa spalare parca s-au inmultit...Cum le scot fara sa risc sa atac materialul? Diluant, alcool, detergent?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detergentul "normal" nu e indicata daca echipamentul are mebrana de genul Goretex (sau variatiunii pe tema - cu tex in coada). Cica infunda porii - nu mai stiu motivul dar la prima haina goretex m-am documentat. De atunci am uitat. La hainele de iarna impermeabile, ce au membrana, folosesc detergentul asta https://www.montrek.ro/nikwax-detergent-pentru-imbracaminte-cu-membrana-300-ml-tech-wash . Mai e unul similar pentru re-impermeabilizare.

 

Semnat - gospodinul sef. Ma duc ca se ard cozonacii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La jacheta mea am membrane separate de vint, termica si ploaie. Pe toate le spal cu orice detergent are sotia la momentul respectiv, dar este neagra si nu se vad pete pe ea in afara de lipiciurile de la ce ti-am spus mai sus . Am avantajul ca membrana de ploaie o port strict cind am nevoie, si n-am remarcat nici o schimbare in timp la ea. Dezavantajul este ca o am tot timpul cu mine in rucsac.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, megamotoreta a spus:

Multumesc de raspuns. Am niste pete mici-mici pe jacheta culoare gri, ies in evidenta aiurea. Dupa spalare parca s-au inmultit...Cum le scot fara sa risc sa atac materialul? Diluant, alcool, detergent?

Se gaseste vanish lichid la tub cu capat ca o perie din plastic.. se înmoaie, se freaca un pic cu vanish, se clateste, se usuca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detergentul "normal" nu e indicata daca echipamentul are mebrana de genul Goretex (sau variatiunii pe tema - cu tex in coada). Cica infunda porii - nu mai stiu motivul dar la prima haina goretex m-am documentat. De atunci am uitat. La hainele de iarna impermeabile, ce au membrana, folosesc detergentul asta https://www.montrek.ro/nikwax-detergent-pentru-imbracaminte-cu-membrana-300-ml-tech-wash . Mai e unul similar pentru re-impermeabilizare.
 
Semnat - gospodinul sef. Ma duc ca se ard cozonacii...


Buna informatie.
Merci fain!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, megamotoreta said:

Stie cineva de ce nu se stoarce echipamentul prin centrifugare in masina de spalat?

 

3 hours ago, Contabil said:

Majoritatea logo-urilor, benzilor reflectorizante,etc. care sint lipite .... se fac varza...

 

Cam asta e marea problemă, plus partea cu waterproof-ul.

Totuși poți să-l speli și să-l storci la mașină. Scoți frumos petele cu vanish, cum s-a explicat mai sus, apoi eventual o ușoară prespălare de mînă și pe urmă îl întorci pe dos și îl bagi la mașină (cu protecțiile scoase, evident). Eu am aplicat cu succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ametind apa prin centrifugare,se satura sa stea si iasa afara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu sigur, dar presupun ca mașina nu este ca cea de acasă. Și nici detergentul folosit. De exemplu dacă este impermeabila trebuie menționat asta pentru a știi cum o spală. 

Sigur pot să spun că spală cum trebuie, pt ca am încercat manual, la mașina de acasă și la ei. Mai multe tipuri de echipament. 

În schimb am dus toamna asta o geaca touring, hiviz, care la antebraț nu a ieșit 100% perfect.Se observă foarte greu ceva urme de praf, dar într-un an de când o am nu am menajat-o deloc. 

Geaca de vară, mesh, o spăl în cadă. Este suficient. 

Dacă nu ai dus pana acum eu zic ca merită încercat. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Nu inteleg de ce tineti sa centrifugati un costum daca pe eticheta lui scrie ca nu este voie? Va deranjeaza ca se usuca mai greu?

 

In cazul meu este necesitatea ca in ziua urmatoare sa fiu la prima ora pe mobra. Am avut 2 geci, dar cind o luam pe cea de rezerva, simteam un disconfort .... asa ca a plecat donata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...