Sari la conținut

Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 400
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai astea sunt produsele si de aici au fost achizitionate: http://www.motoemotion.ro/geci-moto-material-textil/geaca-textil-touring-ixs-montevideo.html , http://www.motoemotion.ro/pantaloni-textil/pantaloni-textil-touring-ixs-caracas.html . Preturile sunt cele de pe site. Alte detalii nu pot pune pentru ca inca nu le am fizic acasa; au fost comandate si urmeaza sa vina in prima saptamana a lui februarie. Deh, vanzatorii nostrii nu tin echipamente marimi mari pe stoc, cica nu se vand.

LE vanzatorul mi le-a recomandat ca fiind foarte bune de touring. Teoretic ar trebui sa fie, ca ieftine nu prea au fost.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le porti sanatos si muti ani de acum incolo. O sa ma uit si eu la ele. Din prima ochire, au tot ce trebuie, si ambele membrane detasabile, ceea ce e un mare plus.

In rest, ne spui tu cum sunt cand le ai

 

PS "13 buzunare exterioare si 5 buzunare interioare;" , iti dai seama cate pungi de seminte poti lua cu tine :-)

LE: http://www.moto-adventure.ch/reiseplanung/tourenausruestung/materialtests/persoenliche-ausruestung/motorradjacke-ixs-montevideo.html

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

urmeaza sa vina in prima saptamana a lui februarie.

 

dupa ce-ti sosesc acasa si le porti macar nitzel la drum, sa ne zici si noua cum sunt.

intr-adevar, la prima vedere, in poze, e un echipament interesant.

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Festina, asta ai vazut-o, nu?

/index.php?/topic/707406-stiti-ceva-de-geaca-rukka-shakal/

 

(Eu am oroare de culoarea aia inca din armata. insa e o opinie strict personala si daca era alta culoare nu stateam pe ganduri)



TEST: Echipamentul Touring cel mai bun de dat zapada.

 

REZULTAT: oricare dar SCOATETI intai stratul temic , altfel va trebui sa le stoarceti la final, ca in cazul meu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Festina, asta ai vazut-o, nu?

/index.php?/topic/707406-stiti-ceva-de-geaca-rukka-shakal/

 

(Eu am oroare de culoarea aia inca din armata. insa e o opinie strict personala si daca era alta culoare nu stateam pe ganduri)

TEST: Echipamentul Touring cel mai bun de dat zapada.

 

REZULTAT: oricare dar SCOATETI intai stratul temic , altfel va trebui sa le stoarceti la final, ca in cazul meu..

echipapentru TURING este gandit sa tina la vant si sa fie TERMIC

la zapada si ski ai nevoie de ALTFEL de echipament....sa respire ....

 

pe motor nu transpiri facand efort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le porti sanatos si muti ani de acum incolo. O sa ma uit si eu la ele. Din prima ochire, au tot ce trebuie, si ambele membrane detasabile, ceea ce e un mare plus.

In rest, ne spui tu cum sunt cand le ai

 

PS "13 buzunare exterioare si 5 buzunare interioare;" , iti dai seama cate pungi de seminte poti lua cu tine :-)

LE: http://www.moto-adventure.ch/reiseplanung/tourenausruestung/materialtests/persoenliche-ausruestung/motorradjacke-ixs-montevideo.html

 

 

dupa ce-ti sosesc acasa si le porti macar nitzel la drum, sa ne zici si noua cum sunt.

intr-adevar, la prima vedere, in poze, e un echipament interesant.

Astazi mi-a sosit geaca. Pantalonii vin saptamana viitoare. Ce pot sa spun? Geaca pare de calitate, mult peste ceea ce am avut eu pana acum (am mai avut o geaca Nitro si una cycle Spirit). Are intradevar doua membrane detasabile. Si pare destul de groasa. Cred ca, cu ambele membrane puse, imediat ce se duce zapada, ma incumet sa imi aduc motocicleta de la Iasi, pe rotile ei. Ce e un pic aiurea: in pozele de pe net "pare" un pic mai lunga. In realitate nu e asa. Mie mi se pare destul de scurta. Si totusi e o geaca excelenta, chiar daca e un pic mai scurta.

Poze pe net:

post-45393-0-83925700-1390924317_thumb.jpg post-45393-0-44598800-1390924326_thumb.jpg

Poze reale (ale gecii mele):

post-45393-0-08065700-1390924688_thumb.jpg post-45393-0-32333400-1390924437_thumb.jpg

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Foarte misto geaca. Robert, cand vin pantalonii sa ne zici si de ei. Si mai ales de intreg echipamentul, dupa ce dai o tura. Sa-l stapanesti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioi, a venit cu tot cu umeras .

Pai pune-o pe tine si fa o poza, gen pitzi, in oglinda Poate pusa pe tine sta mai stransa.

 

PS ai numarat buzunarele ? ies la numar? :-)

Da, a venit cu umeras. Cat despre poza in oglinda ... inca nu s-a inventat o oglinda asa mare ca sa incap in ea :crack: ! Stransa nu sta ca e 4XL!!!! Nu am numarat buzunarele :laugh: !

 

Si acum o intrebare de 100 de puncte. Atat pe prima membrana detasabila, cat si pe geaca are o "jumatate" de fermoar in jurul spatelui. La ce foloseste? De ce e doar jumatate?

post-45393-0-31125700-1390926297_thumb.jpgpost-45393-0-79706700-1390926308_thumb.jpg

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru prins geaca sau mesada de pantaloni. Daca mesada e lunga si trece de fermoarul pantalonilor ar fi incomod sa prinzi pantalonii de fermoarul gecii si mesada sa stea adunata la imbinare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare mai scurtă a ta pentru că este mai lată faţă de cea din imaginile de prezentare. Şi o persoană de 1.7m foarte slabă pare înaltă comparativ cu una de aceaşi înălţime, dar mai corpolentă.

PS : Negrul "subţiază" :P

 

Mie nu mi se par comode gecile cu atâtea membrane ce pot fi date jos. O geacă din cordura cu aerisiri bine poziţionate, laminată pe interior cu GoreTex ar trebui să ofere protecţie la ploaie, vânt şi o respirabilitate suficientă în toate condiţiile meteo. Iar o mesadă interioară, detaşabilă, să asigure confortul terminc în perioadele reci.

Vreau şi eu să investesc în acest sezon mai mulţi bani în echipament faţă de anii trecuţi, dar sunt dezamăgit când văd numărul mare de straturi detaşabile ce se folosesc la îmbrăcămintea de până la 400€ setul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LE vanzatorul mi le-a recomandat ca fiind foarte bune de touring. Teoretic ar trebui sa fie, ca ieftine nu prea au fost.

 

Am vazut si eu test in reviste si a iesit bine, cu mici retineri la calitatea protectiilor. Am inteles bine, cumva nu are standard si protectie de spate/coloana?

 

La asta nu m-am gandit, ca se prind pantalonii de geaca . Mda, logic!

 

Asta cu prinderea geaca-pantaloni este buna in primul rand dpdv al sigurantei ca nu se ridica geaca daca te tarsai pe asfalt.

Dar nu prea ma prind in cazul asta unde/cum mai are loc braul, care n-ar trebui sa lipseasca sub nicio forma din echipamentul unui motociclist, avand in vedere problemele (grave/dureroase) ce pot aparea la rinichi prin expunerea la curent.

 

O geacă din cordura cu aerisiri bine poziţionate, laminată pe interior cu GoreTex ar trebui să ofere protecţie la ploaie, vânt şi o respirabilitate suficientă în toate condiţiile meteo.

 

Aici gresesti... oricat de GoreTex ar fi membrana, vara pe caldura (pt ca ai zis toate conditiile meteo) este ideal s-o poti da jos, altfel fermoarele nu sunt suficiente.

 

Are intradevar doua membrane detasabile.

 

Aici cred ca este o greseala de termeni, nu pot fi doua membrane, ci o membrana (cu rol de protectie la vant/apa) si o mesada (tine de cald).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KHK, referitor la protectie este asa si nu prea. Are o protectie la coloana, insa pare destul de slabuta. Daca la umeri si coate protectiile sunt "tari" (un material destul de solid), protectia la coloana este facuta dintr-un material ceva gen burete. Vanzatorul mi-a recomandat sa iau alta protectie si sa o pun in locul celei existente (cica asta de pe geaca e ceva nivel 1 si ar trebui sa ii pun una de nivel 2). A spus ca are el si costa 80 de lei. Probabil ca pana la urma am sa iau si aceasta protectie.

Referitor la membrane nu te contrazic: asa este. Are o membrana ceva gen fas (aia cred ca e impermeabila) si apoi una mai grosuta care tine de cald.

Eu cred ca este buna si pentru vara cand e cald. Ii dau jos toate membranele, si deschid ventilatiile (are ceva fermoare care se deschid si lasa aerul sa patrunda). Si gata.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Festinalente: da, le-am testat si pe ploaie. 4-5 ore de torentiala. am simtit o senzatie de umezeala. nu stiu daca am transpirat eu, sau era condens. oricum nu era apa de la ploaie. in concluzie au tinut bine. recomand cu caldura (ma rog, racoare :) ). iat testul sub cismea a fost facul la presiune destul de mare nu doar la simpla cadere a apei ci facut presiune cu capatul unui furtun.

ps: am 4 modele de TCX. toate extrem de comode fara probleme de uzura prematura face fiecare exact ce zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa ce am ratat oferta Louis pentru Ruka Shakal, am continuat cautarile.

Pentru mine, pana la urma, geaca ideala ar trebui sa aiba si membrana impermeabila detasabila, pentru ca as vrea sa o folosesc si in combinatie cu geaca de vara, astfel incat sa nu-mi trebuiasca un costum de ploaie separat.

 

Variantele ar fi:

- scumpa, dar completa (4 anotimpuri): Dainese D-Stormer, cu D-Dry, 400 euro la FC Moto (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/sec7703d8af56/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Dainese-D-Stormer-D-Dry-Jacket/SubProducts/Dainese-D-Stormer-D-Dry-Jacket-0001)

 

- medie, cu membrana detasabila -

Revit Outback - membrana hydratex, 225 euro la FC Moto (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/sec7703d8af56/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Outback-Textile-Jacket/SubProducts/Revit-Outback-Textile-Jacket-0001)

Buse Mandello STX - membrana Sympatex+Cordura, 245 euro la FC Moto (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/sec7703d8af56/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Buese-Mandello-STX-Textile-Jacket/SubProducts/Buese-Mandello-STX-Textile-Jacket-0008)

 

- medie, cu membrana ne-detasabila (am inclus optiunea asta numai pentru ca pare o oferta buna ca pret, cum a fost si Ruka)

Revit Nevada - membrana Gore Tex, 230 euro pe FC Moto (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/sec7703d8af56/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Nevada-Jacket-Gore-Tex/SubProducts/Revit-Nevada-Jacket-Gore-Tex-0001)

 

Intrebarile mele ar fi:

1) Cum se descurca hydratex-ul de la Revit cu ploaia?

2) Cat de rezistente in timp ar fi gecile Buse?

 

Multam anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Doctor X - Dainese (geaca si pantalonii) le au si la United Motors (399 Euro cu 234 Euro, pantalonii parca). In caz ca nu le-ai vazut pe "viu" deja.

 

Mie imi face cu ochiul acest costum dar, momentan, pretul mi se pare un pic prohibitiv. Eu o sa incerc sa astept pana la Smaeb, poate-poate smulg vreun discount care sa ma faca sa dau cu cardul pentru ele.

 

Pana una alta, imi fac treaba cu o geaca Stadler Touring GTX (cordura 500 cu membrana Goretex). Mi se pare geniala geaca, mai putin faptul ca nu are compartiment pentru protectie spate si gandul de a purta ham cu carapace nu ma incanta.

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Greu de crezut cu SMAEB-ul, cind mi-am luat eu costumul Dainese Teren D-Dry de la UM au avut discount de la 800 la 600 euro, dar inainte de sarbatori, dupa care pretul a revenit la normal.

Si eu am avut asa..ca un junghi in rinichi :) cind am dat banii astia, dar mi-a trecut gandindu-ma ca sunt pe prea sarac pentru ieftinaciuni si merit si eu ceva de top..nu ca pina acum as fi avut porcarii, dar niciunul nu mi-a venit asa cum este asta.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...