Sari la conținut

Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 401
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa ce am ratat oferta Louis pentru Ruka Shakal, am continuat cautarile.

Pentru mine, pana la urma, geaca ideala ar trebui sa aiba si membrana impermeabila detasabila, pentru ca as vrea sa o folosesc si in combinatie cu geaca de vara, astfel incat sa nu-mi trebuiasca un costum de ploaie separat.

 

Variantele ar fi:

- scumpa, dar completa (4 anotimpuri): Dainese D-Stormer, cu D-Dry, 400 euro la FC Moto (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/sec7703d8af56/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Dainese-D-Stormer-D-Dry-Jacket/SubProducts/Dainese-D-Stormer-D-Dry-Jacket-0001)

 

- medie, cu membrana detasabila -

Revit Outback - membrana hydratex, 225 euro la FC Moto (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/sec7703d8af56/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Outback-Textile-Jacket/SubProducts/Revit-Outback-Textile-Jacket-0001)

Buse Mandello STX - membrana Sympatex+Cordura, 245 euro la FC Moto (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/sec7703d8af56/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Buese-Mandello-STX-Textile-Jacket/SubProducts/Buese-Mandello-STX-Textile-Jacket-0008)

 

- medie, cu membrana ne-detasabila (am inclus optiunea asta numai pentru ca pare o oferta buna ca pret, cum a fost si Ruka)

Revit Nevada - membrana Gore Tex, 230 euro pe FC Moto (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/sec7703d8af56/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Nevada-Jacket-Gore-Tex/SubProducts/Revit-Nevada-Jacket-Gore-Tex-0001)

 

Intrebarile mele ar fi:

1) Cum se descurca hydratex-ul de la Revit cu ploaia?

2) Cat de rezistente in timp ar fi gecile Buse?

 

Multam anticipat!

Te salut,

 

Uite cateva observatii - tinand cont ca in perioada asta ma ocup cu "sportul" asta ( review-uri, mail la cei de la Revit si Buse, etc)

 

Variante cu 3 layere:

Revit Cayenne PRO - pret f bun, Fc-moto si www.motoin.de , nu mai gasesti toate dimensiunile , nu se mai fabrica.

REVIT Sand 2 - model nou, nu are reducere.

BUSE - cele cu STX (sympatex) sunt superioare celor cu Humax , respectiv Adventure STX sau Mandello ( aici nu prea sunt toate marimile )

 

Ca varianta 2 layers, dar la pret bun este REVIT LEGACY GTX (Gooretex) dar experienta mea e limitata in ceea ce priveste un strat FIX , chiar daca e Goretex.

Intr-un review foarte bun, aici, http://www.webbikeworld.com/r4/revit-gore-tex/legacy-gtx-jacket.htm , se spune cam asa :

The Legacy GTX is designed for riders in milder climates, such as Northern Europe, Northern, Northeast and Northwest U.S.A., Canada, Russia and other areas with milder summers"

 

NOTA: am fost la Motorteam sa probez SPIDI (Netforce si Marathon H20). Ambele mici la piept, dar largute la mijloc., desi masura L era ok, parca nu m-am simit in largul meu.

 

Numai bine,

 

acum astept si eu sa vina o macna geo, 4 season. pret ff bun. 800 roni. doua membrane, aerisire pt vara maxima.

 

Ok, not bad, acum am citit si eu ce "contine" Macna Geo. Sa ne spui ceva impresii dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No ficiori, ajung săptămâna viitoare prin Regensburg şi sper că voi avea ceva timp liber ca să trec pe la magazinele moto de pe acolo.
Sunt ceva echipamente moto despre care nu aţi găsit review-uri şi vreţi o părere obiectivă ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No ficiori, ajung săptămâna viitoare prin Regensburg şi sper că voi avea ceva timp liber ca să trec pe la magazinele moto de pe acolo.

Sunt ceva echipamente moto despre care nu aţi găsit review-uri şi vreţi o părere obiectivă ?

Vreeeeaaaaaau . . . . vreau ! Am mai scris dar nimic :( . Alpinestar Toucan ! Probeaza o pereche , fa vreo 2000 de km cu ele :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreeeeaaaaaau . . . . vreau ! Am mai scris dar nimic . Alpinestar Toucan ! Probeaza o pereche , fa vreo 2000 de km cu ele

 

Usor maaa...ca nu arde casa inca :P

Am probat eu...nu chiar 2000km ca abia le-am luat. Sunt destul de moi fata de niste cizme de cross. Au plastic destul de mult pe exterior in locurile critice, deci cu protectia stau OK (mai OK decat Sidi adv si altele de genul ce am mai vazut eu). Atentie ca nu incap sub orice pantaloni (aflat pe propria piele cu o pereche de Vanucci Ventus 3 nr. 54 - app...daca vrea cineva sa ii cumpere - sunt de vanzare :) )

Cizmele au Goretex si asta e si bine e si rau...daca nu aveau, probabil ma udam pe ploaie. Asa transpir tot timpul. Mi-e greu sa ma decid ce e mai rau :D

Normal port cam 42 si a trebuit sa-mi iau nr. 9 (echivalent 43). Ca si latime la talpa sunt 'medii' iar in partea de sus sunt potrivite si pentru picioare mai groase. Ca si comparatie, Sidi adventure erau mai largi sus, dar cu talpa ingusta rau; Vanucci nu-mai-stiu-cat (tot ceva 'gen' cross dar cu sympatex) erau late la talpa si stramte pe tibie (eu n-am putut sa le inchid pe picior).

Daca vrei...modelul 'vechi' 2013 e la restposten la Louis. Daca comanzi direct de la ei costa 10€ transportul/pachet si ai drept de retur la marfa. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine are chef, putin timp, si la final, si parale...

Twelve Enduro Tour Suits in the test, aici http://www.motorradonline.de/kombis/produkttest-enduro-tourenanzuege/365881

(plus un google translate sau Bing)

 

Cat despre rezultate, as spune doar ca ultimele locuri nu le anticipam..

post-78624-0-87944300-1392241760_thumb.jpg

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Nu sunt foarte nou pe forum, insa sunt nou in ale motociclismului, in ideea in care sunt in perspectiva achizitionarii unei Honda Deauville NTV 650-700.

Inainte de toate, ma intereseaza echipamentul - din ce am mai citit stiu ca este indicata intai achizitionarea echipamentului.

Dat fiind faptul ca nu am nici prea mult timp si nici rabdare, as dori sa stiu unde/daca pot gasi un echipament complet, mai ieftin.

Are cineva de vanzare SH? Sau e un magazin dedicat mai accesibil?

 

PS: Am aproximtaiv 1,74 m inaltime, 82 Kg - fiindca nu ma prea pricep la marimi.

 

Multumiri anticipate si un nou sezon implinit va urez !

Editat de Silviu CODESCU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te putem ajuta cu un echipament textil impermeabil complet - casca - incaltaminte , la preturi foarte accesibile !

 

Spune ce culori ai prefera la echipament ? , Predominant este negru , dar se poate si negru & combinatii de diferite culori , sau culoare de baza sa fie alta culoare .

- La manusi , ne intereseaza daca doresti scurte pana la incheietura sau mai lungi ? daca vrei sa fie cu protectii soft sau mai hard ? si daca vrei sa fie textile sau de piele ?

 

La casti sa ne spui ce tip de casca doresti , intergala , flip-up , enduro touring cu viziera ? si ce culori ai dori ?

 

 

 

Multa bafta in gasirea motorului ideal !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Nu sunt foarte nou pe forum, insa sunt nou in ale motociclismului, in ideea in care sunt in perspectiva achizitionarii unei Honda Deauville NTV 650-700.

Inainte de toate, ma intereseaza echipamentul - din ce am mai citit stiu ca este indicata intai achizitionarea echipamentului.

Dat fiind faptul ca nu am nici prea mult timp si nici rabdare, as dori sa stiu unde/daca pot gasi un echipament complet, mai ieftin.

Are cineva de vanzare SH? Sau e un magazin dedicat mai accesibil?

 

PS: Am aproximtaiv 1,74 m inaltime, 82 Kg - fiindca nu ma prea pricep la marimi.

 

Multumiri anticipate si un nou sezon implinit va urez !

cel mai bun e un costum textil ,

Editat de catalin10
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Merci de raspuns..
Daca este acelasi raspuns cu cel dat de colegu' (vad aceeasi marca si suma), am inteles.
Daca nu, spune-mi te rog din ce anume e alcatuit.
M-ar interesa un costum complet: casca, geaca, pantalon, manusi, incaltari - asta e minim, nu?

Merci,



Multumiri anticipate pentru raspunsurile complete.
Pe scurt:
- culoarea mai putin conteaza - negru e perfect;
- la manusi am nevoie de sfaturi - le-as prefera insa mai scurte, protectii soft (mai scazuta);
- in general, indiferent de echipament - care sunt avantaje/dezavantaje la textile/piele? Aici am iar nevoie de sfaturi;
- stiu ca nu e tocmai indicat, insa ma intereseaza in prima faza raportul echipament complet/pret minim. Asta e un criteriu foarte important.
Deci, se poate realiza un deviz detaliat (si total), tinand cont de cele de mai sus?
Multumesc frumos pentru amabilitate si promptitudine,
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 touring inseamna drumurui lungi, drumurile lungi le faci cel mai desc VARA, VARA este CALD.........NU LUA NEGRU

2. touring "................................................."...........……………….............................................................NU LUA PIELE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi mi-a sosit geaca. Pantalonii vin saptamana viitoare. Ce pot sa spun? Geaca pare de calitate, mult peste ceea ce am avut eu pana acum (am mai avut o geaca Nitro si una cycle Spirit). Are intradevar doua membrane detasabile. Si pare destul de groasa. Cred ca, cu ambele membrane puse, imediat ce se duce zapada, ma incumet sa imi aduc motocicleta de la Iasi, pe rotile ei. Ce e un pic aiurea: in pozele de pe net "pare" un pic mai lunga. In realitate nu e asa. Mie mi se pare destul de scurta. Si totusi e o geaca excelenta, chiar daca e un pic mai scurta.

Poze pe net:

attachicon.gif1_SG101458.jpg attachicon.gif2_SG101459.jpg

Poze reale (ale gecii mele):

attachicon.gifDSCF0012-2.JPG attachicon.gifDSCF0019.JPG

Azi au venit si pantalonii. IXS Caracas. Personal mi se par calitativi. Sunt destul de "grosi" cu toate mesadele puse. Cam asa arata:

post-45393-0-39255600-1392306323_thumb.jpgpost-45393-0-78361900-1392306498_thumb.jpgpost-45393-0-89331900-1392306589_thumb.jpg

Au venit chiar cu "nasturi" (capse) de rezerva:

post-45393-0-89622000-1392306653_thumb.jpgpost-45393-0-33305700-1392306674_thumb.jpg

LE acum am vazut link-ul si tabelul lui Choixalacreme. Se pare ca echipamentul meu e pe primul loc. Wow!

Si cand ma gandesc ca l-am luat cat de cat la intamplare. Am mers pe mana vanzatorilor de echipamente moto (am luat ce mi-au recomandat). Se pare ca au recomandat bine ...

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si e un test facut de nemti nu de elvetieni. Sa le porti sanatos!

Spune-mi te rog, ceva, daca nu ti-e prea greu. Daca pui pantalonii si geaca, pana unde vine geaca raportat la pantaloni? Cat acopera si cat mai este pana la locul unde se "bifurca" cei doi craci?

 

O poza, eventual ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Testele astea sunt ca la moto/auto/avioane /armament, nu sunt obiective atat timp cit isi vara dracu' (a se citi banii/interesele producatorilor) coada..

Mult mai de incredere sunt cele facute de bikeri cunoscuti sau necunoscuti pe diverse forumuri cunoscute.

Asta nu inseamna ca nu ti-ai luat un echipament bun..sa nu ai parte de protectiile lui..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si e un test facut de nemti nu de elvetieni. Sa le porti sanatos!

Spune-mi te rog, ceva, daca nu ti-e prea greu. Daca pui pantalonii si geaca, pana unde vine geaca raportat la pantaloni? Cat acopera si cat mai este pana la locul unde se "bifurca" cei doi craci?

 

O poza, eventual ?

Am facut si testul asta. Geaca se "petrece " peste pantaloni cam 22 de cm. Pana la inaditura cracilor ramane vreo 15 cm. Insa asta e irelevant, depinde de "dimensiunile" fiecaruia. Eu recunos ca am un pic de burta (si din motivul asta nu pun poza :angry2: ). Poate pe cineva fara burta vine altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luv, tot ce se poate. Dar un sambure de adevar tot o fi in ele. Nu am cum sa stiu daca e asa, insa cumva minimizez riscul citind cat mai mult; si platind mai mult..

 

@Robert, multumesc.

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Mult mai de incredere sunt cele facute de bikeri cunoscuti sau necunoscuti pe diverse forumuri cunoscute.

 

exact! revzilla -de ex- este mai degraba un site de prezentare si desfacere si nu de testare... iar in general testele se fac pe banii producatorilor, deci rareori vor fi opinii critice REALE in aceste teste... (exceptie pare la casti testul sharp - platit din banii guvernului majestatii sale)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Despre Sharp s-a mai discutat, dar nici acolo nu-i relevant, eu am o parere, in testul lor castile sunt supuse unor socuri pe toate partile, dar care sunt discontinue, in real dinamica unui accident este extrem de vasta, poti da cu scafarlia de asfalt de citeva ori in fractiuni de secunda pe toata suprafata, se poate rupe inchiderea, poate sari viziera, etc, toate acestea nu pot fi testate niciodata in laborator in asa fel incit conditiile sa fie identice. Daca era asa nu mai cadea niciun avion sau nu se mai scufunda niciun vapor, ca si la alea se fac testari in laborator :)

In opinia mea orice test trebuie privit cu o marja destul larga de probabilitate.

Oricum, la SHARP, cu 5 stele gasesti numai panarame, AGV, BELL, Marushin si alte castroane..sa fim seriosi, sa punem si neuronii la contributie, nu halim totul de-a gata :)

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si probat si eu macna geo. am trimis-o inapoi pt o marime mai mare. nu prea poti zice ca altele sint mai bune ca si ea. geaca de ff buna calitate protectiile ff ok, mesade detasabile plus aerisirile care le are face toti banutii. cei 800. o geaca ffff buna la pretul asta. nu poti clasa gecile dupa un tabel. fiecare dintre noi cauta altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti gasi la 239 EUR, eu folosesc idealo.de , e un fel de price.ro la nemti. In rest, eu am pus un link cu informatii, fiecare le interpreteaza cum crede mai bine. Nu impuscam solul, da?

 

http://www.idealo.de/preisvergleich/ProductCategory/25957.html?param.resultlist.sortKey=minPrice&q=macna+geo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...