Sari la conținut

Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

pe caldura braul mi se pare naspa... am purtat de vreo 2 ori si dupa aia am lasat-o balta pt touring. la armura am un fel de brau care-mi aduce aminte mereu de ce e naspa cu brau. exact sub el transpir.

 

Corect, si eu ma simt la fel..braul isi are locul in restul anotimpurilor, dar fiecare cum crede sau il suporta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 401
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pe caldura braul mi se pare naspa... am purtat de vreo 2 ori si dupa aia am lasat-o balta pt touring. la armura am un fel de brau care-mi aduce aminte mereu de ce e naspa cu brau. exact sub el transpir.

 

Pai... aici era discutia cu burta... eventual cu pozitionarea fata de fermoar, deci nu cu cald sau frig ;)

 

Am vazut p-aici destule lume care merge in oras in tricou pe caldura mare, dar braul era la locul lui... deci, nu sunt singurul care crede ceva in sensul asta.

Ma rog, suntem oameni mari si facem cum credem fiecare.

Mai ramane insa in picioare aspectul ca exista si brauri (ca si gecile/manusile/pantalonii etc) de diferite tipuri sau calitati iar unele sunt destul de suportabile si pe caldura.

» Post actualizat in 21 Jul 2014 09:37

cordura + layer windstopper / waterproof + layer termic. ultimele 2 detasabile.

 

pai da... waterproof fara o membrana nu se poate. Inteleg ca se da jos, dar asta o faci complicat in general la pantaloni, cand esti pe drum. La geaca merge...

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da... waterproof fara o membrana nu se poate. Inteleg ca se da jos, dar asta o faci complicat in general la pantaloni, cand esti pe drum. La geaca merge...

 

cazurile in care a trebuit sa-l pun / dau jos pe drum au fost putine. ideea era ca la aceeasi bani cu o pereche de blugi ai pantaloni all-weather / all-season.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt mult mai comod in blugii moto [...] Stiu, ramane aspectul "siguranta" dar tot timpul trebuie sa fie un compromis;

Nu stau deloc rau la siguranta. Cel putin cei pe care ii am eu, de la vanucci. Am fost de fata cand un amic, purtand acelasi model de blugi, a facut un lowside la 120+ la ora si s-a dus taras ceva metri.

Dupa ce i-a spalat, aproape ca nu se mai vede ca i-a tarsait :) A avut doar niste vanatai pe sold, pt ca nu avea puse protectiile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Aveti idee unde pot proba o jacheta + pantaloni Dainese teren d-dry ? Dupa cateva masuratori as fi de un 52 sau 54, dar nu pot fi sigur. Custumul il voi comanda online cel mai probabil, doar ca as vrea sa fiu sigur de dimensiune inainte de a da comanda.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Aveti idee unde pot proba o jacheta + pantaloni Dainese teren d-dry ? Dupa cateva masuratori as fi de un 52 sau 54, dar nu pot fi sigur. Custumul il voi comanda online cel mai probabil, doar ca as vrea sa fiu sigur de dimensiune inainte de a da comanda.

 

Multumesc.

 

Ehe.. "Been There, Seen That, Done That "

 

a - comanzi online una din marimi, risti cel mult transportul inapoi...( 100-130 ron) si mai stai 2 saptamani pana vine, ca de obicei .

b - comanzi ambele, platesti mai mult, dar nu mai astepti iar 2 "stamani" sa vina cealalta marime daca n-ai nimerit-o. Platesti oricum transport inapoi, ca mai sus.

c - esti patriot, comanzi la United, astepti .. astepti...

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dainese aduc cei de la United Motors..

 

aduc... cand strang ei destule comenzi... sau cand au chef. cu sub termenul lor de livrare si cam la aceleasi costuri - online!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehe.. "Been There, Seen That, Done That "

 

a - comanzi online una din marimi, risti cel mult transportul inapoi...( 100-130 ron) si mai stai 2 saptamani pana vine, ca de obicei .

b - comanzi ambele, platesti mai mult, dar nu mai astepti iar 2 "stamani" sa vina cealalta marime daca n-ai nimerit-o. Platesti oricum transport inapoi, ca mai sus.

c - esti patriot, comanzi la United, astepti .. astepti...

 

Sau iti iei un bilet de cca 110€ (dus-intors) de avion pana la Viena unde ai cateva magazine cu tot ce-ti poti dori in materie de echipamente si iei ce-ti place, ai de unde alege, au foarte multe modele/marimi pe stoc, poti proba si compara, nu mai platesti alte taxe gen transport si, mai ales, poti gasi tot felul de reduceri... si banii de avion ti i-ai scos, fara sa platesti avansuri si sa depinzi de fitele vanzatorilor de care te milogesti pe banii tai.

 

Eu n-as putea sa dau banii pe un echipament pe care nu l-am vazut in realitate si mai ales nu l-am probat sa vad cum imi vine, cum ma simt in el. la ceeasi marime, in functie de model, poate sa pice total diferit pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Aveti idee unde pot proba o jacheta + pantaloni Dainese teren d-dry ? Dupa cateva masuratori as fi de un 52 sau 54, dar nu pot fi sigur. Custumul il voi comanda online cel mai probabil, doar ca as vrea sa fiu sigur de dimensiune inainte de a da comanda.

 

Multumesc.

Cu pantalonii te pot ajuta eu am teren 52 si parca united avea o pereche 54.

Editat de victor_wts
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

183 si 86 Kg odata atletic acum cu putina butrica :D

Mie imi sunt la limita. Cand stau in picoare vin bine, imbraca gheata, insa cand stau pe motor se ridica destul de mult pe la jumatatea cizmei poate si mai sus. Probabil conteaza f mult si pozitia pe motor.

Ca o recomandare eu acum nu as mai lua Dainese Teren as incerca Rev`it Sand 2 pt ca au short si long.

Daca e cald afara te coci cu membrana aia pe tine si daca e frig pui mesada

Mi se pare foatre ineficienta membrana de ploaie care tr sa dai nadragii jos in cazul in care te prinde ploaia. Asa o rezolv cu un combinezon de ploaie care il tragi mult mai repede pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita diferenta de bani o Geaca Gore tex vs una D-dry ? Nu ma incalzeste cu nimic garantia pe viata a Gore Tex-ului, ma intereseaza mai mult daca intr-adevar "respira" mai bine.

In momentul de fata oscilez intre REV'IT! Poseidon GTX Jacket , Dainese Talos Gore-tex si Dainese Teren d-dry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

In principiu sunt cam acelasi lucru, dar poarta denumiri diferite, GoreTex, SympaTex, etc.

In cazul GoreTex cu siguranta ca platesti in plus si pentru brand, diferentele probabil sunt inexistente sau nu sunt mari, sesizabile. GoreTex are meritul de a fi inovatori, fiind primii care au inventat membrana, in 1969, SympaTex fiind mai noi in piata, din 1986.

De-a lunguil timpului am avut tot felul de echipamente cu alte membrane, am avut si o jacheta BMW GoreTex si nu am sesizat nicio diferenta, ambele isi fac treaba la fel.

Inca ceva, merita GoreTex daca iti permiti sa platesti diferenta, daca insa ai gasit alta geaca mai frumoasa care te costa cu 100 euro mai putin cumpar-o pe aia fara sa stai pe ganduri.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ieri la United Motors si am probat un dainese Ridder masura 52/54 si imi venea perfect masura 52. Asa ca voi comanda o geaca Dainese Teren d-dry 52 in decursul zile de azi pe motocard.com.

Pantaloni Dainese dimensiunea 52/54 nu aveau din pacate , asa ca nu cred ca voi comanda momentan pt ca nu stiu ce dimeniune imi vine.

De regula dimensiunea de la geaca coincide cu cea de la pantaloni ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Acum o săptămână am cumpărat de la Kronaumoto geaca Buse Touring Ancona http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/293.html

Am purtat-o pe moto aproximativ 100 km, e confortabilă, călduroasă (pe dedesubt am purtat numai tricou). Marea mea mulțumire este că arată ca o geacă normală.

Deși mai trecusem pe la Kronaumoto acum 1 an de zile și oferta era aceeași (lucru dezamăgitor) am decis să o cumpăr în lipsă de alte posibilități de achiziționare a unei geci, după o anterioară probare.

Azi am aflat cu surprindere că la ei pe site prețul este 169,95 euro, ceea ce nu echivalează cu 850 lei prețul achitat în magazin.

Editat de severin31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare. Sunt si eu in cautarea unui costum de touring nu foarte scump (max 250 eur) cu care sa pot merge iarna pana la -5 grade doar cu izmene & bluza termica pe dedesubt. Momentan merg cu echipamentul de schi, dar peste 60 la ora nu prea face fatza nici cu 2 polare de dedesubt (nu mai izoleaza, pentru ca intra aerul rece prin tesatura, iar eu n-am parbriz la moto). Plus ca n-are protectii deloc si sunt cu un mare morcov in rect. Ma gandeam sa astept pana in ianuarie, cand as ajunge la Viena, sa intru la Louis si la fc-moto, dar dupa ce am citit cu lungimile de la pantaloni la echipamentul ieftin, parca nu m-as baza doar pe ei. Mi-aduc insa aminte ca acum vreo 2 ani cand imi cautam echipament, gasisem o firma mica, poloneza, care facea echipament de touring super misto. Stie cineva despre ce vorbesc? Si eventual orice alte sugestii in banii astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o geaca büse de ceva ani, nici entry-level dar nici scumpa. Are si mesada si are strat exterior f caumea. Eu unul am umblat si pe vremuri nasoale anii trecuti si nu am avut probleme. Poti incerca marca asta. Pantalonii parca erau scumpi la buse, eu am prins ceva no-name f grosi+mesada, la 200 ron, noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ieftin care sa fie bun iarna nu gasesti.

Este vorba despre grosimea si calitatea tesaturii, pe un costum ieftin materialul este subtire si iarna nu faci nimic.

Eu am avut pina acum vreo 4 echipamente in diverse combinatii si cel in care pe vreme de iarna ma simt ca si vara m-a costat 600 euro.

Oricum, caldura se pierde pe la extremitati, la picioare si maini, din experienta iti spun ca degeaba ai costum bun daca cizmele si manusile nu sunt de calitate.

Tu ai naked, deci protectie aproape zero in punctele importante, la 1.5/2 grade (nu -5 cum vrei tu) dupa 25 kilometri incep sa-ti inghete mainile instant si nu vei mai putea merge.

 

PS: Presupun ca te referi la drum lung, peste 150/200km, in oras daca mergi 10/15 kilometri poti purta orice mai gros.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...