Sari la conținut

Harta pentru Garmin - Zona Apuseni / Bihorului / Codru Moma


Postări Recomandate

Va salut pe toti,

 

Am cautat un forum dedicat pentru Enduro in Romania dar se pare ca nu exista. Cred ca aici comunitatea este mare, si imi doresc din tot sufletul sa fie si activa, si chiar daca nu e ceva dedicat, sper sa fie multa lume care balaureste pe off-road.

 

Dupa ce mi-am luat GPS, m-am tot documentat cum s-ar putea pune trackurile pe care le strang pe o harta, astfel incat sa nu ramana doar ca trackuri prin computer ci sa le pot folosi tot timpul. Daca le ai ca trackuri e relativ dificil... Trebuie ca la fiecare tura sa le pui pe GPS si mai trebuie sa fie si suficient de mici ca sa le poti incarca, etc... Bine, acum depinde si ce GPS ai...

 

M-am documentat ceva vreme si am reusit sa pun trackurile pe o harta, rutabila. Am mai luat si ce am gasit pe net si incerc sa fac una cat de completa.

 

Am pus-o pentru toata lumea aici: ROWest Map, si gasiti si detalii despre ce are la baza, ce contine si cum e facuta.

 

Daca aveti trackuri salvate, sau diverse puncte luate cu GPS-ul ar fi fain sa le postati pe undeva sau sa le trimiteti astfel incat in timp sa se faca improvement la harta...

 

Sper sa ajute... cel putin pe posesorii de Garmin...

 

Numai bine,

 

Razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi place cum arata OSM pe garmin, si e relativ complicat sa imi iau tot timpul harta si sa o transform. Ce sa zic, fiecare e liber sa faca ce vrea. Eu am facut cum cred eu ca e mai bine. Acum, cu 60Csx sunt foarte multumit cum se comporta prin padure si poteci uitate de lume.

 

Va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei eu te pot ajut cu trckuri am o multime . Eu foloesc ROAD si ma tot cert cu baietii de acolo sa adaoge cate un drum de care ei nu stiu nimic . Daca vrei sa faci harta ta eu iti dau cu placere trackurile mele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vreau sa fac harta "mea", harta va fi open, sper sa se foloseasca cat mai multi de ea. Fac asta din placere si ca sa invat una alta despre harti si GPS. Eu sincer am preferat openmaps pentru ca ROAD mi s-a parut foarte incarcat. Nu stiu cum e 2013 dar eu nu sunt dispus sa platesc atatia bani cand am alternative open. Si oricum inainte de o tura stateam sa imi pregatesc trackurile. Acum stau si imi pregatesc harta si rutele, si e mult mai eficient.

 

Daca ai trackuri si puncte si vrei sa le dai urca-le undeva sau mail la razvid@yahoo.com.

 

Daca ar fi si mici descrieri ale traseelor (mai ales pentru portiuni de dificultate) ar fi perfect de semnalizat.

 

Multam fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi place cum arata OSM pe garmin, si e relativ complicat sa imi iau tot timpul harta si sa o transform. Ce sa zic, fiecare e liber sa faca ce vrea. Eu am facut cum cred eu ca e mai bine. Acum, cu 60Csx sunt foarte multumit cum se comporta prin padure si poteci uitate de lume.

 

Va salut!

 

ok, eu ziceam in ideea ca are mai multe date din start si e folosit de mai multi. editor usor de folosit si adaugarile devin vizibile rapid in harta de baza (plus in alte harti… eu am adaugat drumuri in OSM si au aparut aproape "la metru" in cateva saptamani si in google…). deci in ideea ca efectul contributiilor tale sa fie mai mare recomandam osm ca start.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este o problema pentru care prefer sa nu pun trackurile pe osm... Pentru ca aceste trackuri in mare majoritate NU SUNT DRUMURI. Si daca apar pe OSM te trezesti cu lumea ca o ia pe coclauri cu Dacia si incepe lumea sa ma injure. Asa mai bine pastrez limitele si harta va fi folosita doar de catre cei care au putin treaba cu off-roadul.

 

Nu stiu ce sa zic, cel putin asa gandesc eu in momentul asta...

 

Oricum am lucrat si eu cu OSM si am contribuit cu rute si trackuri in zona mea... Dar mai mult pe partea de sosea, POI, etc...

 

Vom vedea cum evolueaza lucrurile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, am inteles... Eu am spus despre harta asta... daca nu aveti nevoie nu o folositi. Imi e mai comod sa fac asa si in plus eu o pot folosi si o folosesc foarte bine. Oricine o poate lua, poate scoate trackurile si le poate pune pe OSM. Nu inteleg de ce atunci cand faci ceva ti se spune "puteai face altceva". In fine, e chestia de optiune, inca putem face fiecare ce vrem!

 

Numai bine va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Am reusit o actualizare a hartii, daca intereseaza pe cineva dintre utilizatorii de Garmin. Gasiti informatii aici.

evin cu solicitarea de trackuri pentru cei care au adunat cate ceva in sezonul 2014.

 

Numai bine tuturor!


» Post actualizat in 05 Oct 2014 08:39
Pentru cine e interesat de partea vizuala, pentru exemplificare am pus o mare parte din harta (doar traseele off-road) pe Google Maps. Datorita limitarilor, este dificil sa lucrezi cu Google Maps, dar e bine macar pentru exemplificare...
Poate ca voi reusi in curand sa pun totul pe un mapserver, dar e numai un proiect.
Numai bine tuturor, si astept in continuare trackuri...
Razvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

foarte faina lucrarea. Ma bucur cand gasesc oameni care sharuiesc cea ce fac.

 

Eu mi-am incarcat .img in BaseCamp cu ajutorul http://www.javawa.nl/jdm_en.html incarcat pe stick intr-un director Garmin. Pare ca cu ajutorul lu javawa poti pune .img si pe device. Avand in vedere ca inca nu am un gps de la garmin, nu pot confirma ca face minuni programu dar continui sa ma joc de ceva vreme cu tot felu de harti sa vad ce poate lumea asta garmin inainte sa dau 400 de euro pe o jucarie de asta noua poreclita zumo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...