Jump to content

Recommended Posts

Are cineva cizme Alpinestars S-MX 1.1 ? Ma intereseaza sa stiu o parere, alta decat de la cei care le vand (am vazut deja toate reviewurile de la revizlla si altii). Cat de aerisite sunt? Cat de comode? Cum se comparta la frig, dar la cald? Insa mai ales cum suporta folosirea indelungata, cum se uzeaza, cum rezista (am impresia ca au aparut acum vreo 2 ani deja)? Cred ca merg si pareri despre S-MX 1, am inteles ca sunt destul de similare. Am incercat sa dau un search pe forum cu "S-MX" si nu am gasit nimic. Merci!

http://www.fc-moto.de/Alpinestars-S-MX-11-Boot

inca ceva, stie cineva daca exista importator alpinestars in bucuresti?

hehe, se pare ca voi fi primul din tara cu asa ceva :laugh:

si ca sa raspund la intrebarea pusa de mine, am gasit cateva modele (3) de cizme alpinestars la kronau si cica au si cei de la elf din popesti leoredeni.

azi am primit cizmele asa ca incerc o recenzie avand in vedere ca se pare ca lumea nu prea le cunoaste:

prima impresie: imi plac foarte foarte mult cum arata, dupa mine, sunt cele mai frumoase cizme pe care le-am vazut pe viu. cred ca la sentimentul asta contribuie si schema coloristica: negre cu sigla, interiorul si mare parte din talpa, toate rosii. in parti sunt fix la fel de inalte ca cizmele mele vechi dainese (astea: http://www.motorcyclenews.com/upload/250819/images/dainese-quito.jpg ), insa in fata si in spate, fiind decupate, sunt ceva mai joase. asta se pare ca ajuta mult la un mers mai comod. cat despre mers, totusi nu par gandite sa fie folosite foarte mult cu scopul asta: talpa si ele in general sunt destul de rigide, mult mai rigide in comparatie cu dainesurile mentionate. asta presupun ca aduce un plus la siguranta. cel putin calcaiul pare foarte bine protejat. se vede ca au o orientare mult mai catre sport. cele 2 aerisiri pe cizma par sa functioneze foarte bine (le-am testat clasic, punand gura pe ele si sufland) iar interiorul de tip 3D bubble (cel putin asa il numesc cei de la dainese) promite sa faca un micro-climat foarte placut si pe caldura mare. din punct de vedere ergonomic le dau nota 10, eu care sunt foarte pretentios din punctul asta de vedere. par sa aiba o dimensiune ceva mai mare in comparatie cu alti producatori de incaltaminte: 44 imi vin perfect, in timp ce la adidasi port 45, cizme de iarna 45 si cizmele moto vechi 44, insa cumparam 45 daca aveau, pana s-au lasat mai multicel asa, a cam fost chin. inchiderea se face pe baza de fermoar pozitionat in interior peste care se inchide si un arici. mai este o curelusa cu arici si in fata pentru o mai buna ajustare. fermoarul se dechide aproape pana la talpa, asa ca se scot si se pun foarte usor (nici macar n-am nevoie de incaltator). daca se strica fermoarul ala cred ca pot sa le arunc, sper sa nu fie cazul.

poate revin cu o recenzie si dupa ce fac primele ture, in primavara. daca se tin si bine la uzura (chiar daca-s facute in vietnam, sper sa nu-mi faca surprize) alpinestars au castigat un nou fan.

• 10 months later...

Am eu si iti pot spune ca sunt exceptionale . Am avut si accident cu ele si si-au facut treaba . Sliderul de la degetul mic e exceptional . Water proof si etc . Nici iarna nu iti ingheata picioarele . Nota 9 . Nu ii dau 10 din cauza aspectui pt ca zici ca esti motanul incaltat cu ele . In rest , exceptionale