Sari la conținut

achizitie scuter- bogatean alin-cluj


motorad
 Share

Postări Recomandate

sa o luam cu inceputul:

 

gasesc pe net scuterul dorit. iau legatura cu omul , trimite poze mai detaliate.. pe siteul lui era doar 3 , negociem si cadem de acord la pret. intre timp ma informez in stg si dr. despre om ce si cum..nici de bine nici de rau nu aud. respectivul imi cere avans ca sa imi trimita scuterul prin curier. eu il trimit. pina aici totul ok.

ramane sa ma sune in ziua cind il pune ca eu a 2-a zi sa ma duc sa-l iau. mai intreb odata daca scuterul e ok,daca nu are probleme...etc.. omul ma asigura ca tot ce scrie pe site si este si in poze asa este si in realitate!!..foarte convingator individul!!.

ma suna seara si imi spune ca apus scuterul..totul e ok..si asa mai la sfarsitul conversatiei ca scuterul are IN REALITATE 14000 KM INLOC DE 8000 KM CIT ERA SCRIS PE SITE!!...raman fara cuvinte...primul lucru care imi vine in minte gata sa isi ridice de la curier scuterul si sa imi trimita avansul inapoi...omul incepe ca a fost o neintelegere.. a scris gresit pe site,...nu a facut el pozele.. scuze de 2 lei..bala ...bla... portocala..!!!.ii spun atunci ca il sun peste 10 min ca sa ma gandesc si eu sa iau o hotatrire!!.. aici am facut eu gresala!!..singura iesire din aceasta situatie inafara de cea de mai sus era sa mai negociem...il sun si ii spun sa mai lase la pret =ramburs. ...incepe iara ca are de mers20 km pina la curier.. ca sa fiu om de inteles.. ca fac o afacere buna cu el... ca sigur voi fi multumit si am sa-l mai recomand!!...bun zic raman aceeasi bani dar cu scuterul sa imi trimita si un top case ok sa il pot folosi!! gata !!! ca si rezolvat zice bucuros!!..dupa sarbatori imi trimite unul si voi fi multumit!! atunci nu avea !! si asta se ,intampla cu 4 zile inainte de craciun. ok am incredere in el!!

 

...vine scuterul a 2 zi ..km 14300 km pe bord ..asta e !! ..in rest scuterul ok!! .aici a fost corect!! dar ca si uzura arata de 14000 km.. nu de 8000 km..

trec sarbatorile, trece anul nou ..imi spune ca nu e in tara si revine pe 4.01...imi spune ca i mi trimite poze cu 3 modele de top case sa imi aleg..

 

 

nu primesc nimic si pe 06 .01 imi spune ca a trimis top caseul. ma duc la curier pe 07 si ma minunez... un topcase luat de la guno!!i..vorba curierului: face macar transportul???%%@@@ crapat, zgriat si cu yala blocata...ii dau telefon .. a pai sa vezi ca nu e fraier el sa imi trimita unul bun..eu nu am vrut ceva nou sau pt 2 casti ..dar nici un gunoi..si imi spune ca valoreaza 100 lei!!aha..hah haha...pai am vorbit si mi-a promis ca imi trimite ceva sa il pot folosi nu sa ill arunc...putea sa imi spuna inainte sa o trimita: ba vezi ca iti trimit un gunoi..vrei ori ba??

 

urmeaza certa de rigoare ....bla ..bla...

 

insist sa imi trimita ceva ok..am zis ca mai platesc si diferenta daca e cazul..cica imi va trimite...si eu astept ..si tot astept..!! imi da mesaj ca ma caciulesc de la o cutie!! eu ii raspund ca a fost de acord cu aceasta varianta si si-a asumat acest lucru- putea sa spuna nu si ea tottul clar- el are la vinzare 15 scutere si vreo 6 din ele au cutii ok. putea sa ia una de acolo sa imi trimita, A PROMIS- DAR ASTA NU MAI ARE VALOARE IN ZIUA DE ASTAZI!! ca va rezolva problema si ca e un om de cuvint!! acum trageti si voi concluziile!!!

 

numai bine!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu nu zic ca nu e un tepar, dar ti ai cautat o cu lumanarea.

Cum plm sa cumperi un scuter/moto vazand niste poze si dupa spusele vanzatorului????

Te ai zgarcit la un drum ca sa vezi marfa cu ochii tai si ai pierdut mult mai mult.

mie-mi place semnatura lui. ofera si altora consultanta :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene , in ziua de azi ar trebui scos cuvantul ;incredere' din Dex, mai ales la noi in tara.

Nu va inteleg cum cumparati scutere, motoare (au mai fost cazuri pe forum) prin curier??? ok, hai sa zic ca nu ai posibilitate de transport , ti-l trimite prin curier ( ti-l ambaleaza bine si poate sa iti trimia un cadru si 2 roti , tu oricum il vezi dupa ce dai banul la curier) , oricum, fie il primesti prin curier.

Dar cum sa trimit avans inainte??? chiar si 100 - 200 lei. La cati bronzati vand scutere pe mercador/tocmai nu dureaza mult pana dai de unul care atat asteapta AVANSUL, apoi il poti suna tu zile si nopti ca ramai cu plimbarea facuta la banca sa pui avansul.

 

Maxim cumperi de la cineva de pe forum , pe care insa poti sa-l verifici , il vorbesc ceilalti de om serios sau nu.

 

Si referitor la Km , mai bine sa fie mai multi dar ai lui , decat 7000-8000 si 10 semne !!!!!!!!!! dupa km, asa cum obisnuiesc sa treaca in 2 mari importatori de scutere din zona Clujului care impanzesc mercadorul si tocmai de anunturi dar aici pe forum nu le pun ca , aici mai si discuta lumea.

 

Hai sanatate , sa iti mearga morisca de scuter si ofera altora ' consultanta ' cum sa nu faca ca tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca initiatorul topicului este incepator asa in ale achizitiilor...la sfarsitul lui 2013 (ca deh, nu mai era sezon) am cautat sa-mi cumpar alt motor ca de actualul m-am plictisit, pai sa nu va zic ca am colindat Banatul in lung si-n lat, iar cele "impecabile" erau fie niste junghiuri ordinare, fie junghiuri ordinare cu probleme la acte; pana la urma am ramas la ce aveam si cu o paguba de vreo 200 euro pe combustibil plus timp pierdut; no daca era sa ma arunc la vreunu sa mi-l trimita pe curier.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Clasic.Incepator si naiv.Cum poti cumpara asa ceva prin curier?Cand mi-am cumparat motocicleta am fost pana in Austria langa frontiera cu Germania pentru ca nu am avut incredere in cuvantul ¨impecabil¨"al unui prieten roman de acolo.Motorad frate! ti-ai facut-o singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.scutere-cluj.ro/

 

site-ul acestui comerciant :rusinica:



Ai dreptate Clasic.Incepator si naiv.Cum poti cumpara asa ceva prin curier?Cand mi-am cumparat motocicleta am fost pana in Austria langa frontiera cu Germania pentru ca nu am avut incredere in cuvantul ¨impecabil¨"al unui prieten roman de acolo.Motorad frate! ti-ai facut-o singur

prietene tu ai da pe transport 200 euro ca sa cumperi un scuter de 600 euro?

 

..cit despre naivitate..si alte chestii..am zis ca cine aduce 20 scutere, ar site...da anunturi..nu poate sa isi dea cu firma in cap.. sa se faca de cacao...ca NU VA MAI CUMPARA NIMENI DE LA EL LA PRIMA TEAPA!!...se pare ca m-am inselat ..de acum incolo altii sa fie mai atenti decit mine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.scutere-cluj.ro/

 

site-ul acestui comerciant :rusinica:

 

prietene tu ai da pe transport 200 euro ca sa cumperi un scuter de 600 euro?

 

..cit despre naivitate..si alte chestii..am zis ca cine aduce 20 scutere, ar site...da anunturi..nu poate sa isi dea cu firma in cap.. sa se faca de cacao...ca NU VA MAI CUMPARA NIMENI DE LA EL LA PRIMA TEAPA!!...se pare ca m-am inselat ..de acum incolo altii sa fie mai atenti decit mine!!!

Prietene eu nu as da!! Eu am dat 300 de euro (drumul meu cu masina +remorca100 RON pe zi pana in Austria si innapoi)pentru un motor de 800 de euro.Si da! chiar astia ce au site-uri si spun ca aduc cate 20 odata de astia sa te feresti.Anul trecut era sa-mi iau teapa de la unu din asta,cu un scuter cum spui ca ai patit-o.Era prevazut sa-i fac un cadou surpiza la nevasta-mea dar pe ultima suta de metri m-a dat copilul de gol si am hotarat de comun acord cu sotia,sa mergem sa-l vedem.Rezultatul:650 de km pe drumurile din Romanica cu remorca de 750 dupa mine si salvat 500 de euro.Pozele postate de individ pe site erau departe de ce am vazut la el in curte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Samsareala la noi nu are limite, indifernt ca e vorba de masini sau de motoare. In general 80-90% din masinile de la noi aduse de afara sunt fie lovite si reparate fie cu km dati inapoi. La fel e si cu motoarele. Spre exemplu am observat ca atat Motomus cat si baiatul asta din cluj de multe ori au la vanzare cam 2-3 modele din aceeasi serie ( ex burgman 400 din 2004-2006). Nu s-a intrebat nimeni de ce? Poate ca oare din 3 scutere cazute faci 2 bune? ....voi chiar credeti ca pt ei e rentabil sa castige 100 eur la un scuter vandut? Eu Zic mai bine sa luati in calcul o marja de cel putin 50% din pretul de vanzare. Apoi va puteti face o idee despre ce scutere se aduc din Italia sinse vand la noi drept impecabile si noi noute :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de ciudat ar suna, daca ai incredere in oameni ai mai mult de castigat decat de pierdut! :10: asa ar fi frumos in realitate

 

http://www.scutere-cluj.ro/

 

site-ul acestui comerciant :rusinica:

 

prietene tu ai da pe transport 200 euro ca sa cumperi un scuter de 600 euro?

 

..cit despre naivitate..si alte chestii..am zis ca cine aduce 20 scutere, ar site...da anunturi..nu poate sa isi dea cu firma in cap.. sa se faca de cacao...ca NU VA MAI CUMPARA NIMENI DE LA EL LA PRIMA TEAPA!!...se pare ca m-am inselat ..de acum incolo altii sa fie mai atenti decit mine!!!

mai zice in anunt ca ofera si cere seriozitate!!..duapa cest topic cred ca va invata cum este sa fii serios si de cuvint!!..ca altfel va ramane cu o parcare mare de scutere in curte!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba ambele. Faptul ca se vand e datorat si crizei economice actuale.

 

Din punctul meu de vedere se vand la noi toate gioarsele nu neaaparat datorita crizei economice cat mai ales datorita credulitatii / naivitatii multora care sunt tentati sa creada ca au facut afacerea secolului cand au cumparat un produs cu 30% sub pretul pietei. Din pacate nu-si pune nimeni problema de ce pretul ala e asa de mic.

 

Mai mult, in cazul "dealerilor" care au la vanzare cateva scutere SH (de ex. 8-10), nu-si pune nimeni problema ca dealerul respectiv are chelt fixe de cel putin 1000-2000 eur lunar (transport din IT, acte, chirii, salarii, etc) + ca are si el asteptari de castig cel putin la nivelul unui salariu bun (presupunand ca e o afacere one-man-show) astfel incat la un scuter de 1000 euro toate acestea sunt cam 400 -500 eur. Deci pretul de achizitie din Italia ar trebui sa fie de 4-500 eur iar la banii astia gasesti pe acolo numai gioarse...

 

Dupa cateva achizitii SH regula mea nr 1 este sa ma uit intai la om in sine si abia apoi la obiect. Cocalarii si smenarii se vad de departe si e destul de putin probabil ca unul dintre acestia sa iti ofere un produs OK. Abia daca omul e ok trec mai departe. Regula nr. 2 - intotdeauna sa vezi cu ochii tai ce cumperi (spre ex, am vrut sa cumpar o masina, arata in poze ok, vanzatorul f convingator - am ajuns acolo am vazut ca avea parbrizul si geamul fata schimbate - semn ca a fost lovita)

Editat de 28fun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam ca omul este, de fapt, multumit de scuter (cu exceptia km). Personal asta mi se pare cel mai important lucru, asa, ca o viziune mai optimista asupra povestii. Ca nu s-au inteles la un amarat de top case SH , sigur ca e regretabil dar, fata de riscul enorm de a primi o porcarie in ansamblu, acesta ar fi un final destul de fericit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam ca omul este, de fapt, multumit de scuter (cu exceptia km). Personal asta mi se pare cel mai important lucru, asa, ca o viziune mai optimista asupra povestii. Ca nu s-au inteles la un amarat de top case SH , sigur ca e regretabil dar, fata de riscul enorm de a primi o porcarie in ansamblu, acesta ar fi un final destul de fericit.

+1

Putea sa primească un gunoi de scuter cu topcase nou pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam ca omul este, de fapt, multumit de scuter (cu exceptia km). Personal asta mi se pare cel mai important lucru, asa, ca o viziune mai optimista asupra povestii. Ca nu s-au inteles la un amarat de top case SH , sigur ca e regretabil dar, fata de riscul enorm de a primi o porcarie in ansamblu, acesta ar fi un final destul de fericit.

corect dar nu total!! eu am avrut sa subliniez modul de operare a individului ( promisiuni + abureala si mai si era insistent la telefon= deci a facut-o cu scop): ...sunt sigur ca stia de la inceputul conversatiei ca scuterul nu are 8000 km ci mult mai mult. putea sa-mi spuna cind a trimis prima data pozele!! aici are latura de tepar!! .si nu sa-mi spuna cind deja scuterul era aprope plecat spre mine!!.. si daca era baiat destept isi dadea seama ca va avea mai mult de pierdut de la un top case, chiar un amic vroia si el sa cumpere de la el mai incolo..si poate avea parte de o altfel de reclama pe acest site!! ..caci repet cu gura lui a spus ca are mai multe top caseuri si sigur nu erau toate gunoaie!!..avea de unde sa-mi trimita!! ..pe principiu romanului nu te ard din prima dar din a 2-a.... !!..cred ca si-a cam pus afacerea pe butuci cu mana lui indiferent de reclama care o are si pretul scuterelor!!! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...