Sari la conținut

Romania, asa cum este ea.


Postări Recomandate

De ce topicul?

Deunazi intr-o discutie cu un amic stabilit ca multi altii departe de tara, am retinut o remarca de-a lui: "-Sa mor daca am stiut ce sa-i spun ca are de vazut la noi, sa-l indrum intr-un mod facil...". Se referea la un bun prieten al lui originar de acolo, ce urma sa tranziteze calare Romania.

De ce sa faci turul Romaniei sau sa-ti depeni amintirile legate de ea?

Pentru ca ordinea fireasca in evolutia lucrurilor este sa faci turul Romaniei mai intai, iar daca l-ai facut demult ei bine probabil ca s-au schimbat multe de atunci. Deasemeni si aparatura cu care se poate capta imagine acum este cu totul alta.

De aceea va invit sa puneti aici ceea ce aceasta tara are de aratat acelora ce vor sa o vada, nu doar imagini ci si facilitati de cazare, traditii, cultura, adevaruri despre Romania pe care ei le stiu altfel s.a.m.d.

Deasemeni, fiind un forum dedicat, am rugamintea sa focalizati pe cat posibil informatia din ipostaza calatoriilor cu motocicleta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ar fi. Nu este. Este foarte mult balast acolo. Nu-s multi cei care au standarde personale la ce urca pe net, il trateaza ca pe un cos de gunoi doar sa-si elibereze spatiile de stocare din aparatura. Cati crezi ca se obosesc sa prelucreze un pic imaginile, filmarile, sa adauge o coloana sonora potrivita? Recunosc, tu si alti cativa o faceti, dar gloata umple cu moloz tot ce atinge. Gresesc cu ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ar fi. Nu este. Este foarte mult balast acolo. Nu-s multi cei care au standarde personale la ce urca pe net, il trateaza ca pe un cos de gunoi doar sa-si elibereze spatiile de stocare din aparatura. Cati crezi ca se obosesc sa prelucreze un pic imaginile, filmarile, sa adauge o coloana sonora potrivita? Recunosc, tu si alti cativa o faceti, dar gloata umple cu moloz tot ce atinge. Gresesc cu ceva?

mie imi suna ce vrei tu a MURA N GURA....

sunt n topicuri pe forumul asta pe poze si drumetii cazari si locuri de mancare in ROMANIA

spor la cautat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mura-n gura sau nu fa-ne tu o demonstratie cum ti-ai prezenta tara.

Ca de odiseea ta greaca eu unu sunt intoxicat.

Foloseste-ti imaginatia, aparatura si cunostintele sa convingi ca merita vizitata.

Si nu te repeta cu o melodie din folclor si imagini insirate din virajele tale deosebite ca defapt nu arati nimic pe subiect.

No offense, da' mai lasa-ne!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mura-n gura sau nu fa-ne tu o demonstratie cum ti-ai prezenta tara.

Ca de odiseea ta greaca eu unu sunt intoxicat.

Foloseste-ti imaginatia, aparatura si cunostintele sa convingi ca merita vizitata.

Si nu te repeta cu o melodie din folclor si imagini insirate din virajele tale deosebite ca defapt nu arati nimic pe subiect.

No offense, da' mai lasa-ne!

cu iti ziceam .... cauta !!!!!!

 

 

 

 

 

cat despre odiseea greaca ... macar daca pe cativa care vor sa si faca concediu in romania SA I DETURNEZ....... as fi bucuros

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-ne fratele meu cu Grecia aia ca si bunica e satula de cate ori a vazut-o cu ONT-ul la reducere prin Casa de Pensii. Fac io cinste cu 1Kw:

 

gloata umple cu moloz, amic stabilit departe de tara.....nu a stiut ce sa i spuna sa viziteze in romania....ce papitoi :tempted:

Cred ca cititul in diagonala este o boala a acestui inceput de mileniu. :crack:

De ce topicul?

Deunazi intr-o discutie cu un amic stabilit ca multi altii departe de tara, am retinut o remarca de-a lui: "-Sa mor daca am stiut ce sa-i spun ca are de vazut la noi, sa-l indrum intr-un mod facil...". Se referea la un bun prieten al lui originar de acolo, ce urma sa tranziteze calare Romania.

De ce sa faci turul Romaniei sau sa-ti depeni amintirile legate de ea?

Pentru ca ordinea fireasca in evolutia lucrurilor este sa faci turul Romaniei mai intai, iar daca l-ai facut demult ei bine probabil ca s-au schimbat multe de atunci. Deasemeni si aparatura cu care se poate capta imagine acum este cu totul alta.

De aceea va invit sa puneti aici ceea ce aceasta tara are de aratat acelora ce vor sa o vada, nu doar imagini ci si facilitati de cazare, traditii, cultura, adevaruri despre Romania pe care ei le stiu altfel s.a.m.d.

Deasemeni, fiind un forum dedicat, am rugamintea sa focalizati pe cat posibil informatia din ipostaza calatoriilor cu motocicleta.

 

 

 

Singurul on-topic. :10:

 

PS Cu atidudinea asta cum drac aveti pretentii sa se uite cineva spre Romania? Cumva rusinica despre origine? Nasol, ca asta doare si albeste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le stiu (ca doar sunt "abonat" p tube) insa ma asteptam ca domnia sa sa le puna aici fara doza de balast cu saracia aia de Grecie in topicu "Romania, asa cum este ea". Probabil cineva confunda cu "Romanii, asa cum sunt ei". Oricum ce este de retinut on-topic este asta:

multumim pe aceasta cale autorului si actorilor din rolurile principale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce topicul?

 

va invit sa puneti aici ceea ce aceasta tara are de aratat acelora ce vor sa o vada, nu doar imagini ci si facilitati de cazare, traditii, cultura, adevaruri despre Romania pe care ei le stiu altfel s.a.m.d.

Deasemeni, fiind un forum dedicat, am rugamintea sa focalizati pe cat posibil informatia din ipostaza calatoriilor cu motocicleta.

Daca vrei info si etc......poti sa ne explici de ce ai deschis topicul acesta la Calatorii lungi din Romania?

 

Eu de exmplu, aici ma astept sa vad imagini facute de noi din calatorii mai lungi din RO(1-2 saptamani, sau chiar mai mult)

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ar fi. Nu este. Este foarte mult balast acolo. Nu-s multi cei care au standarde personale la ce urca pe net, il trateaza ca pe un cos de gunoi doar sa-si elibereze spatiile de stocare din aparatura. Cati crezi ca se obosesc sa prelucreze un pic imaginile, filmarile, sa adauge o coloana sonora potrivita? Recunosc, tu si alti cativa o faceti, dar gloata umple cu moloz tot ce atinge. Gresesc cu ceva?

 

Bre, multi care pun pe youtube pun pentru ei, sa aiba acces la filmari oriunde si oricand, fara sa riste sa le piarda. Nu tot utilizatorul de youtube e editor sau artist grafic si nu tot utilizatorul are timp de uploadat + editat + prelucrat. Cat despre coloana sonora, sper ca ai auzit de copyright sau de faptul ca ti se poate sterge filmarea respectiva / inchide contul pentru copyright infringement.

Te isterizezi de parca ti-ar cere cineva bani sa te uiti pe youtube sau ti-ar baga video-uri pe gat cu forta.

 

Acum, revenind on topic, eu am folosit site-ul turismland.ro (dar mai sunt si variatiuni pe aceeasi tema) ca sa-mi extrag chestii interesante de vazut. Depinde ce vrea fiecare sa vada. In orice caz, Romania are o varietate mare de relief, si chiar si mersul fara un obiectiv anume poate fi interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a inteles de ce am deschis topicul asta bravo lui, cine ca atare adauga continut bravo lui de doua ori, iar celor care presupun ca nu stiu sa caut pe net ce ma intereseaza le multumesc frumos pentru compliment, asemenea! ...de doua ori!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

nu stiu daca e de ajutor .. da poate site`ul din semnatura va satisface nevoile

:hug: :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru ca tot veni vorba (on-topic), pentru sezonul asta am intentia sa refac turul Romaniei, doua saptamani, haiduceste. Oricare dintre voi este binevenit.

/index.php?/topic/706609-plimbari-2014/?p=3662696

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto idee postul asta ..numai ca ca la fel ca si motociclismul ea poate capata in viziunea fiecaruia un aspect nuantat. Am intilnit in viata mea multe abordari ale acestui "risc asumat" care este pasiunea de biker si sincer nu doresc sa emit judecati de fond..incerc numai sa prind subiectul in esenta lui.E aiurea sa iti puna cineva o asemenea intrebare si tu sa ii dai drept raspuns niste filmari puse pe youtube de altii...[no ofense].Eu unul cind ma asez in sa incep sa admir imprejurimile din secunda 2..ma transced intr-o alta lume din care privesc introspect in jurul meu spre a descoperii mirajul ptr care sint acolo si nu in scaunul masinii sau altcumva.Nu pot face un traseu de dragul curbelor sale sau al popaselor cu arome de mici si ciorbe de burta ptr ca si intr-un caz si in celalalt motorul de sub mine ar deveni brusc un mijloc si nu un scop.Cu toate astea nu pot neglija nici aceste aspecte dar in maniera mea si anume nu incerc sa disociez niciodata placutul de utill.Multi spun..ce era de vazut pe drumul x.??.l-au facut multi si e anost...si poate ca asa este din punctul lor de vedere insa sint sigur ca nu toti avem aceiasi parere.Fiecare loc isi are legendele lui, unele in peisaj altele in oamenii locului sau in trairile pe care ti le inspira..si daca totusi ai mai fost prin zona nu uita ca exista drumuri alternative ptr destinatia ta..si o abatere de 10 minute in stinga sau in dreapta poate insemna o lume nouo, aventuri noi.In fine..eu cred ca totul se reduce la perceptii. Amin de mult sa astern pe hirtie toate aceste trairi si cu cit privesc mai mult in urma ma intreb pe cine ar interesa..acum viata e traita la foc automat..sint un demodat dar inca mai cred in fiorul pe care il simt de fiecare data cind ma asez in sa !

Va salut batrineste cu mina..aveti grija de voi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...