Sari la conținut
gabyziggy

Forta de munca Norvegia

Postări Recomandate

Salut tuturor, din Ianuarie anul asta am inteles ca s-a deschis piata muncii in tarile nordice. Taica-miu ar vrea sa plece, insa nu stie unde sa caute loc de munca, nici cui sa se adreseze si nici eu. Stiu ca pe aici sunt cativa motociclisti care sunt in Norvegia, ar putea cineva sa-mi ofere cateva informatii privind ocuparea locurilor de munca? Toate cele bune !!!

imi pare rau, am postat gresit in alta rubrica, n-am vazut; poate fi mutat?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

anunturi pe net sunt garla,dar eu te sfatuiesc sa va duceti la fortele de munca sa va interesati de locuri de munca pentru strainatate...bine si cele pe net mi se par serioase dar cele fara comisioane si alte chestii... :D

Partajează acest post

Link spre post

din cate stiu eu in tarile nordice se cauta cel mai mult soferii de tir...gasesti si niste anunturi pe net :google:

Partajează acest post

Link spre post

google am dat dar mi-e frica de ,,tepari", stiti si voi

iar prin fortele de munca dureaza foarte mult asta daca au si ei oferte, insa e de incercat, ms

Editat de gabyziggy

Partajează acest post

Link spre post

Dacă tatăl tău știe limba norvegiana la nivel conversațional, atunci trebuie sa caute informatii pe http://innorvegia.org/loc-de-munca.Este foarte dificil însă dacă nu cunoaște limba. Dacă decide sa meargă singur sa caute pe barba lui fata sa știe limba norvegiana sunt foarte slabe șansele sa găsească un loc de munca. Dacă apelează la o agenție de plasare forță de munca,comisionul este foarte mare și mari șanse sa găsească joburi în agricultura sezoniere.Bafta

Norvegija.orgÎncearcă pagina asta pentru informatii

Partajează acest post

Link spre post

multumesc Mihai, foarte util link-ul

Editat de gabyziggy

Partajează acest post

Link spre post

daca nu stie norvegiana trebe neaparat engleza...in tarile nordice toata lumea vorbeste engleza...bine,numai daca vor:))

Partajează acest post

Link spre post

Engleza ca turist. Dacă mergi la un interviu și dai bună ziua în engleza ești PA. Pentru a munci în orice tara din Scandinavia,trebuie sa știi limba din tara respectiva.

Scoate din cap meteahna națională LAS'CA MERGE ȘI ASA

Acolo nu se aplica

Bafta

Partajează acest post

Link spre post

Intr-adevar este destul de greu fara cunoasterea limbii. Dar pana la urma totul depinde de natura job-ului... Eu sunt in Oslo din 2007 si nici acum nu sunt expert la Norvegiana...

Aici poti gasi toate informatiile necesare cautarii unei pozitii libere in Norvegia: https://www.nav.no/English/English/Where+to+find+job+vacancies+in+Norway%3F.805387033.cms

NAV este ceva similar cu ministerul muncii, deci toate informatiile sunt oficiale, tot acest site mai contine si informatii despre conditiile de munca, legislatie, etc.

Succes!

Partajează acest post

Link spre post

salutare,amu` nu demult am ajuns si eu in Norvegia,mai precis in Drammen.

Partajează acest post

Link spre post