Sari la conținut

SMAEB XII - 4 - 6 Aprilie 2014 - ROMAERO


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Ce va-ți dori să vă aducă SMAEB anul acesta? Echipamente / consumabile mai diversificate? Reduceri mai mari? Expozanți / vînzători mai bine informați și mai răbdători cu clienții? Despre toate astea și orice altceva legat de motociclism care vă mai trece prin cap putem discuta aici.

 

imagine preluată de pe http://www.smaeb.ro/

post-52708-0-93277700-1391599819_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 305
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, corect, AM GREȘIT.

 

După cum vezi la profilul meu, nu mai fac parte din GRAMMAR PATROL, deci îmi permit. Acum, dacă este posibil, mi-aș dori să întelegi că acesta nu este un alt topic de iarnă.

 

Sau poate încă e prea devreme să discutăm despre SMAEB-ul de anul ăsta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut să evidențiez și eu acest aspect în postul inițial dar mi-am zis că aș da drumul la flame și chiar nu vreau acest lucru. Eu încă mai cred că se poate discuta constructiv pe motociclism.ro. Spre exemplu, eu la SMAEB mi-aș dori să văd din nou niște băieți (se știu ei care-s ăia) care să promoveze a doua ediție a MAN-ului :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

2 chestii m-ar atrage la SMAEB: echipament la pret redus (dar deja am echipament . doar niste ghete imi lipsesc...) si sa ma lase sa urc pe motoare + eventual test ride . Dar la partea cu urcatul,am atins un prag in care mai degraba m-as oftica daca as urca pe ele,ca oricum nu mi le permit, iar cu test ride ul, e utopie in RRomania...

 

In rest, e un amalgan de pseudo-motociclisti de Duminica, veniti sa vada si ei o buca si motoare lucioase :)

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te cam contrazici singur: nu vrei să urci pe ele că nu ți le permiți dar ai dori să faci test ride; nu prea înțeleg cum vine asta. Oricum, test ride mi se pare imposibil de realizat, pentru asta te duci la reprezentanță (deși, sincer vă zic, nu știu nici una la care să ți se permită tastul). Pentru mine e mulțumitor și dacă mă urc în șa deoarece, fiind un tip mai micuț, îmi pot da seama cam cum mi-ar sta pe diverse motociclete cu diverse înălțimi. Cît despre partea cu amalgamul, ce pot să spun, locuiesc într-un orășel cu puține motociclete așa că pentru mine și asta este o desfătare, să merg și să văd parcarea plină. Partea cu bucile mă lasă flasc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista nici o parere pertinenta in ultimul post al tau @ adrian...

Pentru tine ar fi scump orice din cate vad, iar la capitolul test ride, Honda a organizat anul trecut la SMAEB asa ceva, la fel si BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Te cam contrazici singur: nu vrei să urci pe ele că nu ți le permiți dar ai dori să faci test ride; nu prea înțeleg cum vine asta. Oricum, test ride mi se pare imposibil de realizat, pentru asta te duci la reprezentanță (deși, sincer vă zic, nu știu nici una la care să ți se permită tastul). Pentru mine e mulțumitor și dacă mă urc în șa deoarece, fiind un tip mai micuț, îmi pot da seama cam cum mi-ar sta pe diverse motociclete cu diverse înălțimi. Cît despre partea cu amalgamul, ce pot să spun, locuiesc într-un orășel cu puține motociclete așa că pentru mine și asta este o desfătare, să merg și să văd parcarea plină. Partea cu bucile mă lasă flasc.

 

Poate m-am exprimat aiurea eu..

 

Ce vroiam sa zic e ca ar fi ok sa lase lumea sa urce pe ele, poate ca multi sunt interesati sa le cumpere. Ma exclud din ecuatie pt ca nici nu mai intereseaza sa cumpar si nici nu am bani de ele.

Dar sunt multi care chiar vor sa-si schimbe mobra actuala si stim prea bine ca a te urca pe una si a sta pe ea 1-2 minute sa vezi cum e pozitia/comenzile etc, cantareste cam 60% din decizie (ca poze si fomururi se poate face si de acasa).

 

Insa daca nu-ti da voie sa urci pe ea, la ce rost? asa le poti admira si pe strada, sau parcate la Arc sau unde se mai intalnesc motociclistii...(cre-ca mai mari sanse ai sa urci acolo pe una, culmea).

 

Am fost de 2 ori la SMAEB, 2007 si 2008 (nu mai stiu exact anii). Stiu ca prima data a fost cum a fost,dar a doua oara era si 4tuning days sau nu stiu ce ra.hat si salonul moto era infestat si de parazitii si cocalarii veniti sa admire masini si "tiuning' auto...

 

+ ca dintre cei prezenti la salonu moto,prea putini imi pareau interesati de motoare. Mai mult erau interesati sa-si faca poze cu pixdele alea sau sa-si faca poze LANGA motoare...

 

De-atunci pana acum nu cred ca s-a schimbat prea mult mentalitatea... mai ales avand in vedere ce-am citit pe forum , din ce-au povestit cei care au fost la astea recente..

 

+ ca fazele cu vandut motoare SH sau echipament SH la un salon din asta mi se pare ultra-penibil....

 

 

Si da, ai dreptate, la faza cu test-ride ul la salon...am exagerat eu, nu prea e practic si nu prea ai cum, my bad..

 

Oricum,nu vreau sa zic ceva naspa de salon. E bine macar ca exista, ca are loc....organizatorii isi dau interesul...pana la urma e problema si cu targetul lor....si cum se manifesta ei..

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru tine ar fi scump orice din cate vad, iar la capitolul test ride, Honda a organizat anul trecut la SMAEB asa ceva, la fel si BMW.

Daca imi aduc bine aminte, spatiul pentru test ride a fost ridicol de mic, insa daca vrei un test ride mai serios te duci la reprezentante/dealeri. La Bavaria si Motor Team stiu sigur ca poti, iar din auzite si la Carpati Motors (Honda) si United Motors (Kawasaki, Aprilia si, cum se laudau anul trecut, Triumph).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspuns final: NU, NU E! :D

 

Cat despre teste... ori ai bani de motocicleta si te duci la reprezentanta si altfel vorbesti, ori o arzi cum o ard 90% din oamenii din mall cu 10 mii in buzunar dar umplu cabinele de proba. Pana si la SH proba se face cu banu pe masa.

 

Grosu e la echipamente, anvelope...

Daca avea cineva 15.000 de euro de cheltuiala nu astepta SMAEBul ca pe ziua de salariu.

Sa ne revenim, zic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Bavaria si Motor Team stiu sigur ca poti,

confirm: GSR6002012, F800S, F650G -

 

 

 

organizatorii isi dau interesul...pana la urma e problema si cu targetul lor....

sunt persoane care nu stiu ce vor (asa e la inceput) sau pentru a achizitiona diverse echipamente la preturi (uneori rezonabile). e bine sa ai unde vedea o gramada de chestii intr-un loc!

 

desi in ultimii 2 ani, nu am mai luat nimic, in anii anterior am luat geaca iarna, pentru fata, casca ski, protectii... la preturi mai mici decat cele practicate in magazin.

 

cat despre calarit motoreta la expo: daca te duci la milano, crezi ca o sa cocosezi toate motoretele de acolo? nu prea cred!

 

 

Legat de zapada de afara: in Ice Age 1, la sfarsit e discutia asta

 

 

 

- Toatã chestia asta cu Era Glaciarã|începe sã se învecheascã.
- Stii pe ce as miza eu ?
- Pe încãlzirea globalã.
- N-ai decât sã visezi!

 

 

mdap, cei care din tara pot sa impuste 2 iepuri intr-o zi, daca-i tin puterile: SALONUL AUTO MOTO - SAM in perioada 3-7 aprilie, in Piata Constitutiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la SMAEBul de anul trecut s'au facut intr'adevar test-drive'uri.. am vrut sa ma dau cu un CBR F dar era coada mare si trebuia asteptat..

 

Sincer nu m'am dus niciodata la SMAEB cu gandu sa cumpar ceva express.. ci m'am dus ca la parada. Imi place la nebunie sa vad la un loc atatea motociclete si motociclisti. Intai in parcare, apoi inauntru. Daca mai gasesc si ceva care imi face cu ochiul si se intampla sa am bani, imi cumpar. De ex anu trecut n'am cumparat nimic dar mi'am vazut gumele pe raft, am luat carte de vizita si le'am luat dupa 2 saptamani. Acum 2 ani am plecat cu o pereche de manusi. Si n'am inteles, daca as/ai merge "ca la mall" cu 10 lei in buzunar care e problema? ce probleme au unii frate. Ma duc sa fac poze, sa ies din casa, sa plm.. mananc un mic. Fac ce vreau cu timpul meu.

 

Singurul lucru care nu'mi convine e ca mi se pare devreme, nici nu stiu daca am timp sa'mi termin reviziile pana atunci sa aduc mobra in bucale. In fiecare an mi s'a parut devreme si sincer 3-4 aprilie poa' sa ploua si sa fie frig de iti sare tot chefu'...si avand in vedere ca vin oameni din toata tara nu e f ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat despre calarit motoreta la expo: daca te duci la milano, crezi ca o sa cocosezi toate motoretele de acolo? nu prea cred!

Nu stiu daca la Milano te lasa sa "cocosezi" toate motoarele de acolo, insa stiu sigur ca la Budapesta te lasa. Merg de vreo 4 ani la salonul moto de la Budapesta si am "calarit" ce motor am vrut.

La SMAEB majoritatea nu te lasa nici macar sa le atingi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa 15 ar fi ok

 

Pai sa stabilit deja data ?asta ramane? 4-6 aprilie?nu-i cam devreme?

 

se face un sondaj, sa decida motociclimea cand sa fie....

 

 

Voi aveti impresia ca se face cand si cum vor unii dintre voi? Lucrurile astea depind de multe aspecte....

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convins k au alte criteri de il pun mai devreme.Daaar poate se uita si ei si se mai gandesc.Asa am veni si mai multi.Am cunostinte care nu au venit la salon din cauza k nu au putut veni cu mobrele si au preferat sa nu mai vina deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...