Jump to content

Recommended Posts

Salut la toti :)

Dupa o portie de nervi cu primaria si obtuzii sai functionari...incercam sa miscam cumva rotile sistemului dupa principiile:

1. si bikerii platesc impozite, adica sunt cetateni si contribuie la bugetul ala local din care sug toti - de la primare la femeia de servici..

2. si motocicletele sunt bunuri ce merita protejate

3. nu exista in Cluj doar "autoturisme"...

Cine sustine, cine injura?

http://www.ziardecluj.ro/regulamentul-local-ii-exclude-pe-motociclisti-din-parkingurile-clujene

Asfalt uscat ..

Eu incerc sa inteleg, dar nu reusesc...vrei sa iti faci abonament si nu poti? In centru sau in cartier?

Incerc de peste un an sa primesc loc in parkingul public construit de primarie din bani publici pe teren public ...si regulamentul primariei prevede acest privilegiu doar pt "autoturisme"....restul (motoare, moped=uri, atv-uri, etc)....sa taca mucles si sa isi plateasca mai departe impozitele, ca in Cluj sunt 2 categorii de cetateni:

1. aia care au autoturisme

2. aia ca au altceva

Aia care au masini...mai si beneficiaza de cite un drept....restu....is luati de fraieri....

Citeste articolul din link....

http://www.ziardecluj.ro/regulamentul-local-ii-exclude-pe-motociclisti-din-parkingurile-clujene

Edited by tafu

Inteleg ca nu se dau locuri pt moto pe Fabricii... Eu am avut vreo 4 motoare pe numele meu deodata, dintre care unul cu atas, si tot nu aveam dreptul la garaj. Adica aveam garaj, doar trebuia prelungit contractu'. Asa ca am luat o masina pe numele meu cu contract de comodat... A lu' tata.

N-ai cu cine...

Is prea putine moto iar mai putini sunt cei ce cer asa ceva. Legea era clara pentru locurile de sub ceru liber, iar acele locuri nu cred ca le dorea un motociclist. Acuma cu noile parkinguri se vede ca legea este invechita si ar trebui actualizata. Eu zic sa vb cu Boc despre asta, poate reuseste sa modifice legea c.l.

Poate reusiti chestia cu parcarile , apoi o sa aiba pretentia sa platesti tichet si cand stai in oras la un suc si lasi motoru , din moment ce iti ofera parcare au dreptu sa ceara taxa unde parchezi ....

Mica lupta impotriva discriminarii motociclistilor ca cetateni in Cluj continua>

1. CNCD -ul (Consiliul National de combatere a discriminarii) l-a sanctionat pe Boc si a recunoscut "situatia de discriminare" in pb regulamentului parcarilor, ce exclude "iaca asa" dreptul motoarelor de a fi parcate in parkingurile publice construite din bani publici pe teren public si administrate de administratia publica locala (chestii care sunt sustinute si din banii cetatenilor motociclisti, nu doar "cu autoturisme"

2. Se initiaza la nivel de CL un proiect de modificare a Regulamentului parcarilor.

E vb de principiu...nu neaparat de 1 sau 2 locuri de parcare.

o sa treaca pana la urma...si o sa faca 3-4 locuri si pentru moto in fiecare parcare, dar o sa-ti interzica sa mai parchezi pe trotuar...ca deh, o sa fie locuri de parcare speciale...sa vezi ce fain o sa fie atunci :)

mda, putem parca gratis cam oriunde... si acum cineva le-a dat idee cum sa ii taxeze si pe motoristi...

In tarile civilizate parcarea moto e gratuita si e incurajata circulatia motoarelor pt decongestionarea traficului. Dintr-un loc de parcare de masina se fac minim 3 de moto.

Aici la nou, e prea mare setea de taxe ca sa fie gratiut, deci va fi distractiv da ne lipim tichetul de parcare sub "parbriz" sau sub stergator ;) ca sa poata fi vazuta de catre militia locala dovada platii.

Asa din principiu se va plati taxa de parcare pe motoare de acum. Buna initiativa, tot timpul vroiam sa urc motor la etaj 4 de parking ca nu aveam destul loc pe sau langa trotuar gratuit.

Asa din principiu se va plati taxa de parcare pe motoare de acum. Buna initiativa, tot timpul vroiam sa urc motor la etaj 4 de parking ca nu aveam destul loc pe sau langa trotuar gratuit.

E minunat.Chiar nu stiam ce mai lipsea:o plata in plus!

Update si clarificari.

Se pare ca nu s-a inteles.

NU e vb de o taxa in plus -

NU e vb de parcarile din oras (de stationare pina sugi un suc cu blonda pe faleza.......)

este vb de PARKINGURILE construite de primarie.

NU este vb de o obligatie de a plati vreo parcare, ci de un DREPT de a putea INCHIRIA LA CERERE un loc de parcare intr-un PARKING etajat unde mobra nu sta in ploaie, nu e calarita de pruncii de dupa blocuri, nu se caca porumbeii pe ea, ba chiar e mai ferita de hoti (bariera, camere video, etc).

Deci nu va vaicariti, e invers fata de bancurile gen radio Erevan - vi se da ceva, nu vi se ia.

salaam aleikum :)

Unii nu au ce face cu banii, altii vor protectia bunului, adica fierul cu 2 roti, altii vorbesc doar sa nu taca,

daca am avea o conducere cu vederi si gandiri europene din toate punctele de vedere,... am avea in fata semaforului pe fiecare banda un spatiu destinat motociclistilor care pot ocupa primul loc la semafor, interzicerea deschiderii usilor la semafor, aruncarea de obiecte pe geam, ...si multe alte ideiii bune

dar din pacate traim intr-o tara cu totul altfel, in curs de manelizare, cocalarizare continuua, ....discriminare la tot pasul a romanilor, taxe pentru taxe, o viata plina de stres, nervi si oboseala continuua, promovarea altor nationalitati conlocuitoare pe banii luati ca si taxe din salarul fiecaruia.

Daca cei care au fost si sunt la conducere vad doar casa, masa si contul lor, de restul nu ii intereseaza deloc, poti sa mori in spital cu medicamentele linga tine, daca nu ai banii si pile etc.

Asa ca nici parcari pentru motociclisti nu o sa vedeti degraba, eventual o sa puna rovinieta obligatorie si o asigurare mai mare pentru incepatori cu 100%.

In toate parkingurile ar fi nevoie doar de un nivel pentru moto si nu ar mai fi atatea discutii, tot cate 3 motociclisti la un loc de parcare si toata lumea ar fi multumita. DAR de ce sa faca ceva bun cand pot sa nu faca nimic. Comunismul, rautatea, si dorinta de a supraveghea pe vecinul si capra vecinului sunt inca in floare cu alte haine sh.

Am si eu un gust amar si as vrea sa fac multe, dar din pacate de unul singur nu pot sa fac mare lucru.O zi buna tuturor.

NU e vb de parcarile din oras (de stationare pina sugi un suc cu blonda pe faleza.......)

este vb de PARKINGURILE construite de primarie.

Uuuu tare glumita, chiar am gustat-o. ;)

Daca intr-adevar iti iese rezultat bun cu initiativa, se va destepta tot bugetarul ca si motocicletele iexista in trafic si ar fi frumos sa mai faca un ban de pe ele, mai ales daca proprietarii sar in sus. Sau nu e logic sa platesti parcare pe motor in oras daca tot platesti parcare pe ea in parking?

Daca as munci in centru si as merge cu motocicleta la servici si eu as vrea sa o las intr-o parcare acoperita si supravegheata cat de cat (nu ca asta l-ar impiedica in vreun fel pe cocalarul care isi ia masina din parcare sa se suie pe ea sa vada cum ii vine sau sa apese pe toate butoanele sa vada ce se intampla sau chiar sa o zgaraie cu cheia de la dacie de ciuda).

Ideea e ca oricum o iei e nedrept, e ca si interzicerea accesului cu motociclete pe autostrada soarelui (pe vremuri) pt ca legiuitorii de atunci intelegeau prin motocicleta o mobra care nu poate depasi 50 la ora.