Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL IN TG-MURES


suzuki73
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 436
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

https://www.google.co.uk/maps/@46.527152,24.598854,3a,75y,291.29h,87.79t/data=!3m4!1e1!3m2!1smYHZapM6qsYDxk4H4EHpSQ!2e0

 

Locul accidentului.

 

Se vede cat de periculoasa este acea portiune de drum. Or fi 4 benzi in total dar parcarea cu acces direct la prima banda in stil "da cu spatele ca mere" si lipsa de perete despratitor pe axul drumului permite soferilor niste manevre demne de filme (B)Hollywood. Ori cine nu are 2 neuroni functionali sa lege multiple semnale de alarma de siguranta proprie (autoconservare se numeste instinctul) inseamna ca avem de a face cu un caz clasic de selectie naturala. Adica vedem finalul tragic al unuia ce sleahta de non motoretisti o numesc donator de organe foarte gresit deoarece nu cred ca a mai ramas organ intreg in el. Spre oras mai sunt o gramada de magazine (Praktiker, Real), spre Sighisoara mai sunt multe case cu drumuri de acces ce dau in E60. E locul perfect pentru o mica iesire in blugi la reisereala in februarie.

 

Este clar ca soferul a intors pe dubla continua. Moarte lui, evident, ca e sofer deci isi merita moartea din oficiu. Dar ce te indeamna sa ii dai in pixda ca boul pe o portiune dreapta doar pt ca e o zi insorita din iarna? Chiar asa greu sa iesi din casa si sa incaleci motorul cu gandul ca "ba ce marfa, ma dau cu mobra azi, hai sa ma asigur EU!!! ca o mai pot face si maine si poimaine si dupa pana ma satur de plosnita asta pe 2 roti"?

 

Ce e de invatat?

-Soferii fac manevre ilegale

-(cuvant jignitor) fara pic de simt de autoconservare sa infig in soferii ilegali pentru ca ei are prioritate, "frate"

-(cuvant jignitor) mor

-Soferii primesc moarte pe forum

-Rinse and repeat

 

Putea sa fie cel mai de treaba om de pe pamant. In secunda in care a tras de acceleratie ca un bou, a devenit bou. Asta e realitatea si ar fi bine sa o inteleaga toti. Imi pare rau de el dar macar nu va avea ocazia sa ma omoare pe mine pe viitor.

 

PS: ma distreaza ca cei ce ar trebui sa si invete ceva din toate astea, vor intelege doar ca eu pretind ca circul ca un bosorog.

Editat de mistery
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu` mystery. Vad ca esti din Cluj, asa ca nu iti mai da cu presupusu. Acolo este linie dubla intrerupta pentru a da acces in parcarea hotelului-restaurantului. Ceea ce prezinti tu pe harta google, nu e actualizat. Acum ceva vreme era linie dubla continua, acum nu mai e.

 

Si nu dori tu atata moarte conservarului. Daca erai in locul lui nu aveai cum sa vezi motoru, mai ales ca la cca 150 m, drumul spre Corunca o ia usor la vale. La viteza pe care o avea nu a avut timp niciunul sa reactioneze, nicidecum conservarul sa-l vada pe mobrist. Nu-i destul ca sunt doi decedati cu familiile indoliate? Mai terminati cu comentarii dinastea de eroi ca nu sunteti voi perfecti. Si eu de multe ori am scapat la limita, atat cu conserva cat si cu mobra. Daca am avut noroc nu inseamna ca voua sau mie nu mii se poate intampla nimic.

 

Apropo, daca te uiti la filme facute de mobristi, ai sa vezi ca in peste 90% din cazuri ei sunt de vina. Indisciplina mobristilor in trafic este de neimaginat.

Editat de valisiano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu Valisiano,

Mersi pentru corectarea referitoare la benzi.

Cat despre moartea conservarilor, tin sa va informez ca era vorba despre sarcasm...

 

Cunosc bine zona. Fiind din Cj imi placea mult drumul de Sighisoara si stiu cam ce poate acolo un motor (respectiv ce nu ar trebui sa faca). Multumesc oricum ca m-ati sustinut punctele de vedere cu urmatoarele: "La viteza pe care o avea nu a avut timp niciunul sa reactioneze, nicidecum conservarul sa-l vada pe mobrist."

Familiile indoliate ma lasa rece complet. Parintii care au crescut boi au de trait cu greselile lor. Dar asta e alta problema. Aici este vorba despre ce e bine si ce nu e bine de facut daca vrei sa nu mori dracului pe motor ca o vita proasta. As prefera sa invete cat mai multi motociclisti sa isi controleze incheieturile drepte atunci CAND ESTE CAZUL in loc sa planga pentru familiile unor necunoscuti inconstienti care mai aduc si nume rau "fratiei". Cei ce il cunosteau ar fi bine sa incerce sa dea acest mesaj mai departe in loc de tipicele lasati mortul in pace.

Multa stima si mersi pentru apelativ, aprind un trabuc si bag un pahar de whiskey ca deja ma simt mai domn.

Editat de mistery
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo este linie dubla intrerupta pentru a da acces in parcarea hotelului-restaurantului.

Fara legatura cu cele intamplate, bucatica aia intrerupta e o gluma. Parca daca ma uit mai bine se vede ca parca a fost sters cu guma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.google.co.uk/maps/@46.527152,24.598854,3a,75y,291.29h,87.79t/data=!3m4!1e1!3m2!1smYHZapM6qsYDxk4H4EHpSQ!2e0

 

Locul accidentului.

 

Se vede cat de periculoasa este acea portiune de drum. Or fi 4 benzi in total dar parcarea cu acces direct la prima banda in stil "da cu spatele ca mere" si lipsa de perete despratitor pe axul drumului permite soferilor niste manevre demne de filme (B)Hollywood. Ori cine nu are 2 neuroni functionali sa lege multiple semnale de alarma de siguranta proprie (autoconservare se numeste instinctul) inseamna ca avem de a face cu un caz clasic de selectie naturala. Adica vedem finalul tragic al unuia ce sleahta de non motoretisti o numesc donator de organe foarte gresit deoarece nu cred ca a mai ramas organ intreg in el. Spre oras mai sunt o gramada de magazine (Praktiker, Real), spre Sighisoara mai sunt multe case cu drumuri de acces ce dau in E60. E locul perfect pentru o mica iesire in blugi la reisereala in februarie.

 

Este clar ca soferul a intors pe dubla continua. Moarte lui, evident, ca e sofer deci isi merita moartea din oficiu. Dar ce te indeamna sa ii dai in pixda ca boul pe o portiune dreapta doar pt ca e o zi insorita din iarna? Chiar asa greu sa iesi din casa si sa incaleci motorul cu gandul ca "ba ce marfa, ma dau cu mobra azi, hai sa ma asigur EU!!! ca o mai pot face si maine si poimaine si dupa pana ma satur de plosnita asta pe 2 roti"?

 

Ce e de invatat?

-Soferii fac manevre ilegale

-(cuvant jignitor) fara pic de simt de autoconservare sa infig in soferii ilegali pentru ca ei are prioritate, "frate"

-(cuvant jignitor) mor

-Soferii primesc moarte pe forum

-Rinse and repeat

 

Putea sa fie cel mai de treaba om de pe pamant. In secunda in care a tras de acceleratie ca un bou, a devenit bou. Asta e realitatea si ar fi bine sa o inteleaga toti. Imi pare rau de el dar macar nu va avea ocazia sa ma omoare pe mine pe viitor.

 

PS: ma distreaza ca cei ce ar trebui sa si invete ceva din toate astea, vor intelege doar ca eu pretind ca circul ca un bosorog.

+1

 

Cei care de-abia asteapta sa vina primavara ca sa-i dea pe costum (si printre care ma numar,recunosc),ar trebui sa miroasa anumite situatii nasoale.Ca daca nu le miros,o vor (vom) beli rau de tot,iata.Strada aia e una dintre ele.Pur si simplu sunt prea multe prilejuri ca cineva sa o comita acolo.Parcari,hoteluri,supermarket-uri,etc,nu e locul pt "dezlantuiri" de cai.Mai ales pe vremea asta,nu ca ar fi contat dar oricum.Multi dintre noi nici prin cap nu le trece sa iasa pe asa o vreme,mai ales sa iasa cu gandul unei forje in cap pe inceput de februarie cand gumele sunt ebonita.

Nu poti face nebunii in zone din alea gen iesire din oras,zone industriale,sate,in general locuri in care exista potential foarte mare de a te trezi cu o masina,un copil,o baba,un caine,etc in fata ta.In acele zone tre sa stai pe coada ta si sa meri linistit.Pur si simplu nu se poate altfel in zonele populate,riscul e prea mare.

 

Acuma bine,moarte conservarului,inconstientul merea cu 300kmh omg,etc,bramburerile obisnuite de pe forum.

Ce sa-ti spun,a intors unul cu un Passat pe linie continua.Dubla.Vai ce chestie nemaiintalnita in romania.S-a bashit mireasa.

Prinde mortul,scoate-i ochii.Adica nush,e ceva iesit din comun,nu ne asteptam la asa ceva pe soselele din ro?Ca baiatul ala ala clar nu se astepta,insa chiar nu inteleg de ce nu se astepta.

Iar pe partea ailalta a venit statul reprezentat prin organul sau, brava politie romana,ca sa constate ei dupa "masuratorile" efectuate cu sublerul pe ecranele camerelor de supraveghere ca "inconstientul" merea cu 180-200 la ora.Aoleo,"inconstientul",dupa ce ca le-a facut belea ca a murit pe sectorul lor,i-a mai si pus in dificultate,ca nu a lasat urme de franare.Si ei de unde sa stie,ce sa masoare ei?Ce sa faca cu ruleta?Ceva tre sa masoare,ca nu se poate altfel.Si atunci au masurat pe monitoare pe camerele alea de merg cu 1 cadru pe sec si au decretat : 200 la ora tata !

Fantastic.Bravo.10 cu felicitari.Pai daca dadea ala cu 200 la ora in Passat,nu mai exista juma de masina,cred ca soferul inghitea roata fata a motorului,auzi 200.Pai ei stiu ce inseamna 200?Vai mama.Pasat-ul avea pragul de jos intact.La 200?pfff...

Bine,nu ca ar conta asta cumva,viteza era prea mare pt acel drum,clar.

 

Avem un caz aici,dupa cum zice si colegul mai sus,de selectie naturala.Nu te duce capul?Nu te-a inzestrat Cel de sus cu un instinct de conservare si cu creier?Ti-ai luat motor si pe deasupra mai traiesti si in Ro?Inseamna ca ai sanse foarte mari sa ajungi iata,cap de afis.

Asta e situatia,nu tre sa ne mire nimic,trebuie sa stam linistiti si sa tragem invataminte,ca acum nu e vreme de motor.Si nici sa forjaim la ele prin zone populate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sunt din TG-MURES cunosc zona foarte bine, imi permit sa comentez.

 

Mai demult umblam zilnic de cateva ori pe acolo,si va spun ca in zona aceea cateodata si cu 50 la ora e periculos.Trebuie sa fi atent, pt ca in fiecare secunda intra/iese cineva de/pe drum: sunt benzinarii,hoteluri, parcari, parcuri auto,piata auto si cu cateva sute de metrii mai icolo:real,praktiker,dedeman+intersectia cu centura orasului.

 

La ce viteza avea, daca nu lovea masina oricum nu putea sa ia curba in panta spre oras, se infingea direct in crucea celuilalt fost motociclist.Daca cumva prin minune, reusea sa ia curba lovea pe cineva pe sensul opus.... sau la intersectia Realului.... sau la centura.

 

Stiu, aproape ca nici nu este o curba "adevarata", dar totusi sunt multe vieti pierdute prin zona. TOATE DIN CAUZA VITEZEI EXCESIVE!!!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1

 

Cei care de-abia asteapta sa vina primavara ca sa-i dea pe costum (si printre care ma numar,recunosc),ar trebui sa miroasa anumite situatii nasoale.Ca daca nu le miros,o vor (vom) beli rau de tot,iata.Strada aia e una dintre ele.Pur si simplu sunt prea multe prilejuri ca cineva sa o comita acolo.Parcari,hoteluri,supermarket-uri,etc,nu e locul pt "dezlantuiri" de cai.Mai ales pe vremea asta,nu ca ar fi contat dar oricum.Multi dintre noi nici prin cap nu le trece sa iasa pe asa o vreme,mai ales sa iasa cu gandul unei forje in cap pe inceput de februarie cand gumele sunt ebonita.

Nu poti face nebunii in zone din alea gen iesire din oras,zone industriale,sate,in general locuri in care exista potential foarte mare de a te trezi cu o masina,un copil,o baba,un caine,etc in fata ta.In acele zone tre sa stai pe coada ta si sa meri linistit.Pur si simplu nu se poate altfel in zonele populate,riscul e prea mare.

 

Acuma bine,moarte conservarului,inconstientul merea cu 300kmh omg,etc,bramburerile obisnuite de pe forum.

Ce sa-ti spun,a intors unul cu un Passat pe linie continua.Dubla.Vai ce chestie nemaiintalnita in romania.S-a bashit mireasa.

Prinde mortul,scoate-i ochii.Adica nush,e ceva iesit din comun,nu ne asteptam la asa ceva pe soselele din ro?Ca baiatul ala ala clar nu se astepta,insa chiar nu inteleg de ce nu se astepta.

Iar pe partea ailalta a venit statul reprezentat prin organul sau, brava politie romana,ca sa constate ei dupa "masuratorile" efectuate cu sublerul pe ecranele camerelor de supraveghere ca "inconstientul" merea cu 180-200 la ora.Aoleo,"inconstientul",dupa ce ca le-a facut belea ca a murit pe sectorul lor,i-a mai si pus in dificultate,ca nu a lasat urme de franare.Si ei de unde sa stie,ce sa masoare ei?Ce sa faca cu ruleta?Ceva tre sa masoare,ca nu se poate altfel.Si atunci au masurat pe monitoare pe camerele alea de merg cu 1 cadru pe sec si au decretat : 200 la ora tata !

Fantastic.Bravo.10 cu felicitari.Pai daca dadea ala cu 200 la ora in Passat,nu mai exista juma de masina,cred ca soferul inghitea roata fata a motorului,auzi 200.Pai ei stiu ce inseamna 200?Vai mama.Pasat-ul avea pragul de jos intact.La 200?pfff...

Bine,nu ca ar conta asta cumva,viteza era prea mare pt acel drum,clar.

 

Avem un caz aici,dupa cum zice si colegul mai sus,de selectie naturala.Nu te duce capul?Nu te-a inzestrat Cel de sus cu un instinct de conservare si cu creier?Ti-ai luat motor si pe deasupra mai traiesti si in Ro?Inseamna ca ai sanse foarte mari sa ajungi iata,cap de afis.

Asta e situatia,nu tre sa ne mire nimic,trebuie sa stam linistiti si sa tragem invataminte,ca acum nu e vreme de motor.Si nici sa forjaim la ele prin zone populate.

 

110% de acord. Eu am specificat ce si-au dat cu presupusu militenii de viteza mobrei si am scris: "nu stiu cat e de valabil....... dar ce mai conteaza"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa,ca fapt divers,sa mai zic o vorba :

Am avut ocazia,acum vreo 10 ani (pe vremea cand nu se dezbateau accidentele pe forum,deh,eram copil,aveam vreo 20 de ani si muci la nas),sa vad urmarile unui accident dintre un ZX9 si un papuc pe Bucuresti-Ploiesti :

Forjatorul de meserie repectiv nu a mai putut lua o curba extrem de larga in principal pt ca el era forjator de linie dreapta dar si pt ca a zis ca avea pe la 270 :P ,si,big cohones,si-a dat seama ca se duce draq si a sarit de pe ea.Chestia haioasa e ca el a scapat doar cu un picior ferfenita dupa ce s-a imprastiat pe camp cateva zeci de metri.Motoreta s-a dus drept intr-un papuc al unui nene ce era la munca campului,papucul parcat la marginea drumului.

Deci vreau sa zic ca am fost sa recuperam ce se mai putea din motor.Daca era cineva in papuc,nu mai ramanea nici calcat de analize de el.Nici macar motorul motoretei nu a mai putut fi recuperat,nimic.Papucul rasturnat,dat peste cap,muci,praf,prapad nu alta.

A fost pur si simplu noroc,sansa,dar de la Dumnezeu faptul ca nu a murit nimeni.

Bine,acum papucul nu e Pasat,iar baiatul ala avea viteza grava.Dar impact la 200?haida-de.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca in aceea zona ANUAL SUNT MORTI.....cretinii de la circulatie sa faca semafor, rond de sens giratoriu etc

exista birouri specilale la politie cu prevenirea accidentelor si impreuna cu administratorul drumului in zonele cu risc mare de accidente se implementeaza diverse astfel in cat sa scada numarul de accidente

 

in momentul in care se modifica zona adiacenta a drumului, aparc case , scoli, magazine modifici si drumul ......

 

 

+1

 

Si astea ridica unele probleme, dupa cum am putut vedea anul trecut...

 

Da', lasand la o parte problemele legate de viteza, aderenta, prioritate, etc, nu e foarte, foarte frig pe motoreta acum?

 

 

Condoleante familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate exista si a doua victima din cauza acestui accident. Pasagerul de pe bancheta din spate a decedat astazi in sala de operatie. :(

 

Condoleante familiilor.

Mi s-ar parea normal ca cel putin cativa motociclisti din TgMures sa conduca si aceasta pers pe ultimul drum, din respect si fata de acea familie.

 

 

daca in aceea zona ANUAL SUNT MORTI.....cretinii de la circulatie sa faca semafor, rond de sens giratoriu etc

Si sa lucreze cu cretinii din justitie pentru ca in cazul in care esti prins cu o viteza mai mare de 50km/h sa efectueze o sapatamana la Jilava plus o luna in folosul comunitatii prin fiecare parc. ;)

 

exista birouri specilale la politie cu prevenirea accidentelor si impreuna cu administratorul drumului in zonele cu risc mare de accidente se implementeaza diverse astfel in cat sa scada numarul de accidente

si astfel au aparut acele bumpere de iti clantane dintii in gura cand treci peste ele. Alea nu sunt solutii.. aia e carpeala

 

in momentul in care se modifica zona adiacenta a drumului, aparc case , scoli, magazine modifici si drumul ......

 

nu modificam drumul ca apar scoli, biserici si alte magazine deasupra drumurilor sau pe margini. Ele trebuie inchise si mutate in alte zone mult mai safe.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Iar pe partea ailalta a venit statul reprezentat prin organul sau, brava politie romana,ca sa constate ei dupa "masuratorile" efectuate cu sublerul pe ecranele camerelor de supraveghere ca "inconstientul" merea cu 180-200 la ora.Aoleo,"inconstientul",dupa ce ca le-a facut belea ca a murit pe sectorul lor,i-a mai si pus in dificultate,ca nu a lasat urme de franare.Si ei de unde sa stie,ce sa masoare ei?Ce sa faca cu ruleta?Ceva tre sa masoare,ca nu se poate altfel.Si atunci au masurat pe monitoare pe camerele alea de merg cu 1 cadru pe sec si au decretat : 200 la ora tata !

Fantastic.Bravo.10 cu felicitari.Pai daca dadea ala cu 200 la ora in Passat,nu mai exista juma de masina,cred ca soferul inghitea roata fata a motorului,auzi 200.Pai ei stiu ce inseamna 200?Vai mama.Pasat-ul avea pragul de jos intact.La 200?pfff...

Bine,nu ca ar conta asta cumva,viteza era prea mare pt acel drum,clar....

daca politia zice 200 atunci martorii de la fata locului ar trebui sa fi zis ca au auzit impactul si abia dupa sunetul motorului venind cu greu din urma...

nici eu nu cred ca avea 200... rasturna masina sau ramanea imfipt in ea...

stie careva pe aici sa calculeze ce forte ar fi in cazul 200 de kile la 200 la ora?

 

e pacat ca au murit doi oameni...

si oricat de vinovat ar fi cel care tragea prea tare... unii pur si simplu nu se uita, ii doare-n cot de restul lumii... calculul altora este unul aberant... ce o sa dea cu motorul peste mine? nu cred... eu sunt mai mare si am tabla multa in jur... na, uite ca se moare si in masina nu numai pe motor... mai rar ce-i drept, dar se poate...

ochii la drum, mana in gaz mai cu grija...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...