Sari la conținut

saiba dop scurgere ulei


cosminb
 Share

Postări Recomandate

Am inteles ca atunci cand schimbi uleiul ar trebui sa pui alta saiba cand montezi dopul de scurgere la loc.

Ideea e ca nu stiu de unde pot cumpara astfel de saibe... Motocicleta este un Kawasaki ER6F 2006.

 

P.S.1: Unii ziceau sa schimbi si dopul de scurgere din cand in cand (preferabil cu unul magnetic; a mea nu stiu daca are asa ceva).

P.S.2: Am mai auzit o chestie: cica saiba ar putea fi refolosita (eventual incinsa la foc si racita in apa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

busonul de scurgere si saiba le poti comanda de la orice magazin cu piese moto, inclusiv cele online... aici pe forum poti comanda de la mexykanu, otto man, metricmotion (cu ei am interactionat eu pana acum), le dai modelul si anul si iti aduc. banuiesc ca exista si buson magnetic... daca exista pt a mea din '91, cred ca exista si pt a ta.

busonul nu e obligatoriu sa-l schimbi decat daca are capul f****. saiba tine si ea 2-3-5 schimburi, poate si mai multe, dar bine e sa o schimbi macar la 2-3 schimburi. pt cativa lei nu merita sa umblii cu uleiul picurand dupa tine.

p.s: daca stii dimensiunea, ia orice saiba de cupru (de acea dimensiune) de la un magazin de piese auto... nu conteaza ca e de logan, de audi sau de ford.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti saibe pe stoc la magazinele de piese pt tractoare, utilaje, dacii, camioane ... poate si la cele de rulmenti

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@X-eL: adica de la united motors? cred ca o sa dau pe la ei in weekend...

 

in legatura cu reincalzirea, nici nu stiu daca am de aluminiu sau de cupru, o sa ma uit... intre timp am gasit video-ul asta pe net:

, unde zice sa nu folosesti apa ca sa o racesti, ci doar aer, sa ramana moale
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@X-eL: adica de la united motors? cred ca o sa dau pe la ei in weekend...

 

Da, de la United Motors; m-au costat 8 lei toate 5.

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O astfel de garnitura de cupru are o valoare infima , deci ar trebui sa fie usor de gasit . Nu stiu in ce masura se potrivesc , dar mergeau si saibele de la bujii . Iti recomand sa cauti una originala ptr a evita alte complicatii ulterioare . Daca ai dat 200 ron ptr un schimb nu te impiedica de inca 50 bani .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se gasesc la magazine auto. In bucuresti gasesti saibe de cupru ce dimensiune vrei la tirgul de linga piata obor, de aluminiu nu ai sa gasesti.

Daca ai saiba veche trebuie doar decalita prin incalzire la rosu si racire rapida in apa.

Alta varianta e sa gasesti o bucatica de tabla de aluminiu de 1,5 si sa-ti faci tu saiba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai cautat unde trebuie... in magazinele mai vechi, cu piese de dacia/aro/raba/saviem, gasesti. am luat eu dintr-unul dacia/daewoo in toamna. de supernova parca erau, 2 dimensiuni diferite, pret derizoriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau se poate pune busonul la loc fara saiba. Depinde in ce stare e, el si capacul inferior de la baia de ulei. Eu am stat fara saiba 2 ani jumate si nu pierdea gram de ulei (pe acolo).

Se poate folosi si teflon , care poate face fata foarte bine la temperatura . Masoara dimensiunile si poate te ajuta cineva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate folosi si teflon , care poate face fata foarte bine la temperatura . Masoara dimensiunile si poate te ajuta cineva .

si care infunda extrem de bine sorbul pompei de ulei daca ajunge in baie

 

o garnitura/O-ring de cauciuc functioneaza foarte bine provizoriu , sau o garnitura de carton pentru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...