Jump to content

Honda Iasi, Hachi Motors - hoti la drumul mare

Recommended Posts

In ziua de azi nu mai poti avea incredere in nimeni. Un nume mare nu iti poate garanta seriozitate. Cine si-ar fi inchipuit ca un dealer HONDA face hotii ? Da, am scris bine : Un dealer Honda. Hachi Motors din Iasi.

Pe data de 13 decembrie 2013 m-am hotarat sa imi iau motor. Da e vorba de Honda Transalp din avatar care se pare ca acuma nu mai e a mea. Deci vin, vad motorul in curte la dealer, imi place si vreau sa il iau. Dealerul imi face factura proforma pe care o achit integral. Platesc 31595 de lei, cu ordin de plata. Dealerul se arata foarte amabil, ba imi spune ca imi tine el motocicleta cat vreau eu in magazin. Imi zic in sinea mea – ia uite ce oameni cumsecade. O sa vedeti ca nu sunt asa.

Pe la inceputul lui februarie (pe 7 februarie mai precis) merg la dealer sa montez niste accesorii (top case si genti laterale). Si atunci dealerul numai lapte si miere, ma lasa sa le montez, etc. De unde sa stiu ce va urma …

Bun, undeva pe 10 februarie anunt dealerul ca vreau sa ridic motocicleta. Il rog sa se ocupe de cartea de identitate, exact cum mi-a promis. OK. Trece o saptamana, il sun, imi spune ca nu a avut timp, dar imi promite ca pana la 1 martie ma rezolva. Il sun saptamana trecuta pe luni sa vad care mai e treaba. Imi spune ca a facut programare pe marti 4 martie la RAR. Ok, zic e bine si asa. Vineri il mai sun o data sa imi confirme. Aveam nevoie de confirmare ca sa stiu daca imi iau sau nu concediu. Nu raspunde nimeni. Hopa. Sun la Honda Iasi. Iar nu raspunde nimeni. Sambata fac la fel. Acelasi rezultat. Astazi sun din nou de dimineata. La fel nu imi raspunde nimeni. Atat pe telefonul agentului de vanzari cat si pe telefonul firmei. Sun la Honda Bucuresti. Imi raspunde un domn amabil, il intreb cum sa dau de Honda Iasi. Ii explic ca vreau sa ridic o motocicleta platita. Imi spune ca se va interesa si ca ma va suna imediat. Apoi in 15 minute primesc telefon de la agentul de vanzari. Ca sa vezi ca moto nu merge autentificata la RAR Iasi si ca trebuie sa fie autentificata la RAR Bucuresti. Si ca abia saptamana viitoare e gata. Si ca motocicleta nu mai e la Iasi ci la Bucuresti. Ceva imi suna putred. Iar sun la Bucuresti. Ce imi spun cei de Bucuresti ma face sa cad din picioare. Motocicleta se afla la Bucuresti nu mai e la Iasi deoarece dealerul nu a platit-o. DEALERUL MI-A LUAT BANII PE O MOTOCICLETA CARE NU ERA A LUI. S-a invartit camera cu mine, am platit 31595 de lei pe moto asta. Au voie legal sa faca o factura pe UN PRODUS CARE NU E AL LOR ? IN CE TARA TRAIM ? Iar il sun pe dealer. Il iau direct : de ce m-ai mintit ? Imi confirma ca asa e situatia si ca moto nu s-a platit. Dar ca spera (deci spera, nu e sigur) ca se va plati pana vineri.

Oameni buni inebunesc. Nu mai exista oameni cinstiti, firme cinstite ? Daca Honda Iasi trage tepe ce sa mai zic de un amarat care vinde moto second hand pe bikeshop ? Simt ca inebunesc, am dat 31595 de lei, oare s-au dus pe apa sambetei ? Nu mi-am inchipuit ca o firma ca Hachi Motors trage tepe. E Honda, cand auzi de Honda nu iti poti imagina tepe. Si totusi …

Cand imi spuneau ca pot lasa motorul la ei cat vreau eu ii credeam cumsecade. Ei ma lasau sa tin motorul acolo FIINDCA NU ERA AL LOR.

Agentul de vanzari se numeste Ciprian Enache.

Ce sa fac in continuare ? Simt ca inebunesc … imi doream la nebunie motorul asta.

Rusine Hachi Motors, ca faceti escrocherii. Rusine Honda Romania ca tineti asemenea dealeri.

ADMIN EDIT: Topicul a fost inchis/ascuns in data de 8 martie iar Robert a fost informat imediat, avand posibilitatea sa ceara redeschiderea oricand. In data de 9 martie a solicitat ca topicul sa ramana inchis pana la data de 10 martie, urmand a ne informa prin PM asupra deciziei lui. In data de 15 martie Robert a fost din nou contactat, sa ia o decizie cu privire la topic. A solicitat ca topicul sa ramana inchis pana in data de 18 martie. Azi, 18 martie, Robert a luat decizia de redeschidere a topicului, solicitand ca tot ce este atac la persoana sau comentariu inutil sa fie sters/moderat.

Edited by ADMIN
  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi cer scuze stiu ca nu este de ras dar rad de ma prapadesc... Pana nu te ARZI nu suflii...cum p l mm sa lasi mobra pe care ai dat banii ..in fine..daca ai factura ii dai in judecata trebuie sa rezolvi intr un anumit fel...suna la protectia consumatorului fa ceva vorbeste cu un avocat...nu sta. nu scrie pe forum

Man, imi pare rau sa aud asta, si eu stiam pe cineva care a cumparat o masina de la un dealer auto, a patit-o si apoi aia au intrat in insolventa si nu a mai putut-o transcrie pe el decat dupa vre 3 ani cand au terminat aia cu toate problemele legael.

Eu zic sa mergi direct la politie, protectia consumatorului si avocat.

Si eu zic ca ar conta daca ai chema protv sau antena sau ceva televiziune, sa povestesti patania sa pui un pic de presiune si pe Honda Bucuresti.

In primul rand imi pare rau sa citesc asa ceva, este incredibil.

In al doilea rand nu intra in panica, banii nu sunt pierduti, se pot recupera.

Daca tot iti permiti sa dai 300 de milioane pe un motor, ar trebui sa-ti poti permite si un avocat bun. Da-i pe nesimtiti in judecata si cere despagubiri. La urma urmei s-au folosit de banii tai atata timp, au de unde sa plateasca o dobanda, nu?

Poti sa-l dai in judecata si pe Ciprian, dar mai intai intalneste-te cu el si rupe-i capul.

Succes.

Imi cer scuze stiu ca nu este de ras dar rad de ma prapadesc... Pana nu te ARZI nu suflii...cum p l mm sa lasi mobra pe care ai dat banii ..in fine..daca ai factura ii dai in judecata trebuie sa rezolvi intr un anumit fel...suna la protectia consumatorului fa ceva vorbeste cu un avocat...nu sta. nu scrie pe forum

Am lasat mobra fiindca el s-a oferit sa mi-o gazduiasca. Era 13 decenbrie, era iarna ... am zis sa o las acolo. De unde sa stiu ca aia nu e mobra lor, daca era in batatura la ei? Protectia consumatorului am sunat azi in prostie ... nu raspunde nimeni.

Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Iaşi

Adresa: Iaşi, str. Toma Cozma nr. 11, cod 700554

Tel.: 0232/278.233

Fax: 0232/278.234

Poate ca nu mai e valabil ... nu stiu.

Edited by robertkiran

Salut daca poti si reuseti cumva sa anulezi proforma si ordinul de plata si sa-ti iei banii inapoi e bine,si daca vrei totusi o Honda Transalp iti recomand eu...Japan Motors...Stefan...le aduce direct din Germania si merita...am un prieten care a cumparat 4 motociclete de la el,iar ultima si personala e Transalp...si in bani putini,arata de nota 9 din 10 si echipata cu topcase-uri Givi si side case-uri..
Legat de problema ta ar fi sa te duci la banca sa vezi cum poti anula un ordin de plata:

Art 18. - (1) În cazul în care ordinul de plată primit de la instituţia destinatară identifică
beneficiarul atât prin nume/denumire, cât şi printr-un cod IBAN/BIC, iar aceste două informaţii
identifică persoane diferite, în vederea acceptării, instituţia beneficiarului poate proceda după
cum urmează: a) în cazul în care instituţia destinatară procesează ordinele de plată în mod direct, aceasta va
lua în considerare doar codul IBAN/BIC ca element unic de identificare a beneficiarului în
vederea creditării contului acestuia; 7
B) în celelalte cazuri, instituţia destinatară va verifica dacă numele/denumirea beneficiarului şi
codul IBAN/BIC identifică acelaşi beneficiar, în caz contrar acceptarea ordinului de plată
neputându-se realiza.
(2) În cazul prevăzut la alin. (1) lit. a), instituţia destinatară nu este ţinută răspunzătoare pentru
ordinele de plată în care numele/denumirea beneficiarului şi codul IBAN/BIC nu identifică acelaşi
beneficiar.
(3) În cazul prevăzut la alin. (1) lit. a), la solicitarea emitentului, instituţia destinatară va depune
diligenţele necesare pentru recuperarea fondurilor băneşti direcţionate în mod necuvenit în contul
beneficiarului identificat doar după codul IBAN/BIC şi pentru returnarea acestora emitentului, cu
deducerea corespunzătoare a tuturor cheltuielilor legate de returnare.
(4) În cazul prevăzut la alin. (1) lit. B), pentru creditarea eronată a unui cont, altul decât cel al
beneficiarului identificat şi prin nume/denumire, instituţia destinatară este ţinută răspunzătoare de
consecinţele ce decurg din această acţiune.
(5) În cazul în care ordinul de plată primit de Trezoreria Statului în calitate de instituţie
destinatară identifică beneficiarul atât prin nume/denumire, cât şi printr-un cod de identificare
fiscală, iar aceste două informaţii identifică persoane diferite, aceasta va lua în considerare doar
codul de identificare fiscală ca element unic de identificare a beneficiarului în vederea creditării
contului acestuia.
(6) În cazul în care ordinul de plată primit de Trezoreria Statului în calitate de instituţie
destinatară identifică conţinutul economic al operaţiunii atât prin explicaţii, cât şi printr-un cod
IBAN, iar aceste două informaţii reprezintă informaţii diferite, aceasta va lua în considerare doar
codul IBAN ca element unic de identificare a conţinutului economic al operaţiunii în vederea
creditării contului beneficiarului.
(7) În cazurile prevăzute la alin. (5) şi (6), Trezoreria Statului nu este ţinută răspunzătoare
pentru ordinele de plată în care numele/denumirea beneficiarului şi codul de identificare fiscală
nu identifică acelaşi beneficiar sau pentru ordinele de plată în care referinţele privind conţinutul
economic al operaţiunii şi codul IBAN nu exprimă acelaşi lucru.
(8) Restituirea, la solicitarea emitentului, a sumelor înregistrate în conturi bugetare de către
Trezoreria Statului potrivit prevederilor alin. (5) şi (6) se efectuează potrivit reglementărilor legale
în vigoare în domeniul fiscal.
Guest Adrian

AHAHAHAH

si cat exces de zel pe om,a deschis topic de N pagini cum sa o transporte, unde sa o doseasca, sa o lege de teava de gaz, sa etc...

Stiu,NU E DE RAS. Dar nu ma pot abtine :(

E ireal ce se intampla la noi ...

Edited by kato_arad

Contacteaza cat mai repede un avocat

Maine la prima ora asta voi face.

AHAHAHAH

si cat exces de zel pe om,a deschis topic de N pagini cum sa o transporte, unde sa o doseasca, sa o lege de teava de gaz, sa etc...

Stiu,NU E DE RAS. Dar nu ma pot abtine :(

E ireal ce se intampla la noi ...

Adrian ai un pic de dreptate ... dar crede-ma ca numai de ras nu imi arde.

Edited by kato_arad
Guest Adrian

Da-ne totusi numele bulangiului care te-a turnat, ca sa stim si noi sa ne ferim pe viitor (nu ca ne-ar interesa sa cumparam vreodata o HONDA :))))) )

Totusi o explicatie trebuie sa existe. Adica omuletul ti-a zis pe fata, ca el NU a virat banii pe care i-ai dat tu ? Adica in loc sa-i trimita la BUC, el ce-a facut cu ei ?!

Unora oare nu le e frica, asa, sa mearga noaptea pe-afara ? :))) Nu se gandesc ca poate dau peste un nebun care-i transeaza si pt 200 ron? :)))

Nu cred totusi un om normal sa se preteze la asa ceva. Adica sa faca ce ai scris tu mai sus.

O neintelegere tre sa existe undeva, nu cred ca si-ar da cineva cu firma in cap atat de nasol....pt o motocicleta.

Edited by Adrian

Am auzit ca prin zona se gasesc niste baieti de gasca numiti 'raketi' ? Intreb si eu... stii tu.. prietenul la nevoie se cunoaste... La urma urmei se poate semna si doar cu 3 degete la mana dreapta (stanga nu conteaza).

Da-ne totusi numele bulangiului care te-a turnat, ca sa stim si noi sa ne ferim pe viitor (nu ca ne-ar interesa sa cumparam vreodata o HONDA :))))) )

"Agentul de vanzari se numeste Ciprian Enache."

Scrie acolo, unde povesteste omul, dar probabil ca radeai cu lacrimi si nu ai vazut.

Da, Ciprian Enache care are si cont aici. Isi mai zice si Soimul de la Honda pe facebook. El spune ca nu e vina lui, ca administratorul firmei nu a virat banii.

Totusi o explicatie trebuie sa existe. Adica omuletul ti-a zis pe fata, ca el NU a virat banii pe care i-ai dat tu ? Adica in loc sa-i trimita la BUC, el ce-a facut cu ei ?!

Unora oare nu le e frica, asa, sa mearga noaptea pe-afara ? :))) Nu se gandesc ca poate dau peste un nebun care-i transeaza si pt 200 ron? :)))

Nu cred totusi un om normal sa se preteze la asa ceva. Adica sa faca ce ai scris tu mai sus.

O neintelegere tre sa existe undeva, nu cred ca si-ar da cineva cu firma in cap atat de nasol....pt o motocicleta.

Ba chiar asa a procedat. Ma rog mi-a zis ca administratorul firmei nu a virat banii.

Edited by robertkiran

Salut daca poti si reuseti cumva sa anulezi proforma si ordinul de plata si sa-ti iei banii inapoi e bine,si daca vrei totusi o Honda Transalp iti recomand eu...Japan Motors...Stefan...le aduce direct din Germania si merita...am un prieten care a cumparat 4 motociclete de la el,iar ultima si personala e Transalp...si in bani putini,arata de nota 9 din 10 si echipata cu topcase-uri Givi si side case-uri..

Legat de problema ta ar fi sa te duci la banca sa vezi cum poti anula un ordin de plata:

Art 18. - (1) În cazul în care ordinul de plată primit de la instituţia destinatară identifică

beneficiarul atât prin nume/denumire, cât şi printr-un cod IBAN/BIC, iar aceste două informaţii
identifică persoane diferite, în vederea acceptării, instituţia beneficiarului poate proceda după
cum urmează: a) în cazul în care instituţia destinatară procesează ordinele de plată în mod direct, aceasta va
lua în considerare doar codul IBAN/BIC ca element unic de identificare a beneficiarului în
vederea creditării contului acestuia; 7
B) în celelalte cazuri, instituţia destinatară va verifica dacă numele/denumirea beneficiarului şi
codul IBAN/BIC identifică acelaşi beneficiar, în caz contrar acceptarea ordinului de plată
neputându-se realiza.
(2) În cazul prevăzut la alin. (1) lit. a), instituţia destinatară nu este ţinută răspunzătoare pentru
ordinele de plată în care numele/denumirea beneficiarului şi codul IBAN/BIC nu identifică acelaşi
beneficiar.
(3) În cazul prevăzut la alin. (1) lit. a), la solicitarea emitentului, instituţia destinatară va depune
diligenţele necesare pentru recuperarea fondurilor băneşti direcţionate în mod necuvenit în contul
beneficiarului identificat doar după codul IBAN/BIC şi pentru returnarea acestora emitentului, cu
deducerea corespunzătoare a tuturor cheltuielilor legate de returnare.
(4) În cazul prevăzut la alin. (1) lit. B), pentru creditarea eronată a unui cont, altul decât cel al
beneficiarului identificat şi prin nume/denumire, instituţia destinatară este ţinută răspunzătoare de
consecinţele ce decurg din această acţiune.
(5) În cazul în care ordinul de plată primit de Trezoreria Statului în calitate de instituţie
destinatară identifică beneficiarul atât prin nume/denumire, cât şi printr-un cod de identificare
fiscală, iar aceste două informaţii identifică persoane diferite, aceasta va lua în considerare doar
codul de identificare fiscală ca element unic de identificare a beneficiarului în vederea creditării
contului acestuia.
(6) În cazul în care ordinul de plată primit de Trezoreria Statului în calitate de instituţie
destinatară identifică conţinutul economic al operaţiunii atât prin explicaţii, cât şi printr-un cod
IBAN, iar aceste două informaţii reprezintă informaţii diferite, aceasta va lua în considerare doar
codul IBAN ca element unic de identificare a conţinutului economic al operaţiunii în vederea
creditării contului beneficiarului.
(7) În cazurile prevăzute la alin. (5) şi (6), Trezoreria Statului nu este ţinută răspunzătoare
pentru ordinele de plată în care numele/denumirea beneficiarului şi codul de identificare fiscală
nu identifică acelaşi beneficiar sau pentru ordinele de plată în care referinţele privind conţinutul
economic al operaţiunii şi codul IBAN nu exprimă acelaşi lucru.
(8) Restituirea, la solicitarea emitentului, a sumelor înregistrate în conturi bugetare de către
Trezoreria Statului potrivit prevederilor alin. (5) şi (6) se efectuează potrivit reglementărilor legale
în vigoare în domeniul fiscal.

Cum pot anula OP-ul daca el a fost facut pe 13 decembrie anul trecut?

Guest Adrian

Poate teapa a dat-o administratorul firmei HACHI. Pana la urma de virat banii nu cred ca se ocupa agentul de vanzari. (adica dau si eu cu presupusul)....

Oricum, nu pot sa inteleg de ce ai risca sa-ti patezi in halul asta imaginea, ca si dealer/service etc....

Chiar daca e o neintelegere la mijloc si chiar daca se rezolva, un rau mare deja s-a facut....

Adrian posibil sa fie asa ... dar asta nu spala cu nimic lucrurile. Pacat de Honda care e o marca renumita de moto, pentru ca astfel de lucruri le pateaza imaginea. Am cumparat chinezarii de la First Bike, de la Atvrom si nu am patit ce am patit la Honda.

Guest Adrian

Robert, pana la urma n-are treaba cu Honda. putea sa fie si First Bike si Ducati.

Aici e o chestie de OAMENI. mai exact e o chestie de ROMANI.

Episodul asta ar fi ireal/ science-fiction la un dealer din Germania sau alta tara civilizata. Incurcaturi se intampla peste tot in lume,dar nu de genul asta...

Era sa fac o gluma proasta si sa zic sa scoti titlul de propietar de Honda de la username si sa schimbi avatarul :) dar nu mai fac glume,ca nu prea e de ras.

Oricum, cel mai ireal ar fi sa NU se rezolve.... Adica eu zic asa, ca doar cu putina intarziere, situatia se va rezolva (fara sa fie nevoie de instante...etc)

Edited by Adrian
Guest little wayne

Adrian posibil sa fie asa ... dar asta nu spala cu nimic lucrurile. Pacat de Honda care e o marca renumita de moto, pentru ca astfel de lucruri le pateaza imaginea. Am cumparat chinezarii de la First Bike, de la Atvrom si nu am patit ce am patit la Honda.

Inca o chestie.Trimite un mail in engleza la honda,firma mama...nu te ajuta pe tine legal dar or sa i beleasca pe astia din romania

Guest Adrian

PS: pe factura aia ai vreo informatie ce poate identifica exact motocicleta ta? (serie,ceva etc)

Inca o chestie.Trimite un mail in engleza la honda,firma mama...nu te ajuta pe tine legal dar or sa i beleasca pe astia din romania

intai sa-i dea de capat cu motorul,si dupa aia vede el ce face ....