Jump to content
Sign in to follow this  
robertkiran

Honda Iasi, Hachi Motors - hoti la drumul mare

Recommended Posts

Firma este Activa conform ANAF (actualizat la 04.03.2014)

Firma este listata in: ORBS ORSN ORSO ORPE

daca are datorii catre stat, clar ca are probleme financiare....

finantele i-au blocat sigur conturile...

si s-a facut linisteeeeeee

parerea mea e ca foarte greu (daca nu imposibil) se vor recupera banii sau motocicleta..

poate va intra in insolventa, si executorul judecatoresc nu va avea ce recupera....

asa sunt legile la noi ca teparii pot trai bine si nepedepsiti!!!!

personal imi pare rau de colegu, si ftt si cu banii luati....

daca ne poti lamuri ce inseamna orbs, orsn...etc..si ca e listata?

sa speram ca problema se va rezolva amiabil pina la urma!!

Pai citeste si tu ce scrie dupa ce dai click

ORBS

Obligaţii restante la bugetul de stat

Observatii: s-a inceput procedura de executare silita

Pai citeste si tu ce scrie dupa ce dai click

ORBS

Obligaţii restante la bugetul de stat

da nu m-am prins!! multam de lamurire

asta e nasol....imi pare rau de situatie!!

Si totusi Transalpu' ala pentru care omu' (credul sau nu) a platit exista undeva fizic.

Faptul ca el nu a ajuns in posesia lui cred eu ca tine de infractiune si nu de problemele lu' nodic-sulica dealer din fundu lumii.

Inselaciunea consta in faptul ca cineva (care are un nume) l-a prostit cu iernatu-n standul de expo si i-a ciordit utilaju.

In plus de asta pun pariu ca din standul expo plecarea Transalpului ala a fost filmata de camerele de supraveghere si acea inregistrare, cu demersurile necesare, ar putea ajunge sa fie utila. Stiu, cu mandat se face, dar nu este imposibil.

Propun liberalizarea vanzarii armelor de foc, ca-n Texax, pentru ca devine utila. :eek:

.

Propun liberalizarea vanzarii armelor de foc, ca-n Texax, pentru ca devine utila. :eek:

scump, molotov mai ieftin , "pe vremurile astea" trebuie sa gandim economic

Mi se pare incredibil ce ti s-a intamplat... Din punctul meu de vedere ar fi bine sa ii dai in judecata si sa tarasti marca Honda prin (cuvant urat) indiferent daca vineri iti dau motoreta sau nu. Da-i in judecata, eventual apeleaza si la ajutorul unei televiziuni pentru un reportaj pentru ca asa ceva nu este posibil. Succes vineri

@Adrian: iata mentalitatea romanului despre care vorbeam. Vrem reportaje, vrem PROTV, vrem Garda, vrem judecata, vrem un rug si 10 l de benzina sa dam foc la ceva!

Dar Honda e Honda adica rahat pe bat ca si marca, pentru ca un dealer din Moldova face business asa cum face.

Poate sunt doar eu paranoic, dar mi se pare greseala sa lasi motorul sa o "tina" un dealer 2 luni pentru ca e "ambabil"- in Romania. Adica bani de Transalp 0 km se aduna, bani de o platforma ruta Dealer-casa nu prea.

Postul vanzatorului imi asista paranoia la maxim.

Pe scurt, nu functioneaza logica elementara si ne oripilam ca se gasesc oameni care sa se foloseasca de asta...

Eu zic sa stai cuminte. Ar fi pacat sa fie nevoie sa platesti tu motocicleta lui Robert. :)

Or fi ei tepari, dar cu siguranta au si ceva avocati.

Nu va mai merge multa vreme mentalitatea asta cu "avocatii priceputi".

Ai cuvantul meu ca am vazut cativa mutilati, la propriu. Partea nasoala ca nici nu stiau de la care reprezentare exact li se trage.

@Adrian: iata mentalitatea romanului despre care vorbeam. Vrem reportaje, vrem PROTV, vrem Garda, vrem judecata, vrem un rug si 10 l de benzina sa dam foc la ceva!

Dar Honda e Honda adica rahat pe bat ca si marca, pentru ca un dealer din Moldova face business asa cum face.

Poate sunt doar eu paranoic, dar mi se pare greseala sa lasi motorul sa o "tina" un dealer 2 luni pentru ca e "ambabil"- in Romania. Adica bani de Transalp 0 km se aduna, bani de o platforma ruta Dealer-casa nu prea.

Postul vanzatorului imi asista paranoia la maxim.

Pe scurt, nu functioneaza logica elementara si ne oripilam ca se gasesc oameni care sa se foloseasca de asta...

Indiferent de mentalitatea sau naivitatea partilor, inselaciunea este infractiune si se pedepseste ca atare confom legii.

l-a prostit cu iernatu-n standul de expo si i-a ciordit utilaju.

nu ai inteles ca utilajul nu a fost niciodata a lui, cat timp transferul de proprietate nu s-a facut? Aia de la buc au dat mobra in custodie la iasi, urmand ca astia sa o vanda si sa le trimita banii. Astia nu au vandut-o, aia au vrut mobra inapoi, au luat-o. Ea nu e plecata din proprietatea alora de la buc. Omul a platit PROFORMA in firma astora de la iasi, iar ei au redirectionat banii in alta parte. E greu pt marea majoritate din firmelele private (astea corecte) in vremea asta, insa asta deja e prosteala pe fata ce au facut. Tot ce au facut, au facut legal, nu sunt deloc prosti. Si daca e si cum a zis GN77B, atunci, e ...groasa treaba.

GN-ule, e sigura treaba?

PS: High-ule, inselaciune nu e, este exact cum a zis Proxima pe paginile trecute: "Incasare integrala in avans pentru Motociclu X" ca intre timp ei au inceput sa aibe probleme e alta treaba (chiar daca stiau dinainte), nu au vina in ochii legi. Oricum, deja sunt speculatii astea...

Edited by DaSchmutz

Man, scrie acolo :) Cautare dupa Hachi, datorii totale de ~10000 RON (CAS, sanatate etc). De asta a dat omu' linkurile.

Credeam ca stii ceva sigur. Alea le-am vazut. Vara-miu a avut multa vreme datorii mai mari la firma, iar acum si-a revenit, dar astepta bani din rate. 10.000 (nu mai am rabdare sa le deschid iar sa vad cat e exact totalul) ca sunt intarziati o luna, nu ar trebui sa fie o suma chiar asa mare. Ma rog, asta deja e problema lor si cum ziceam, noi facem speculatii. Eu personal, nu cred ca au intrat la executare silita.

nu ai inteles ca utilajul nu a fost niciodata a lui, cat timp transferul de proprietate nu s-a facut? Aia de la buc au dat mobra in custodie la iasi, urmand ca astia sa o vanda si sa le trimita banii. Astia nu au vandut-o, aia au vrut mobra inapoi, au luat-o. Ea nu e plecata din proprietatea alora de la buc. Omul a platit PROFORMA in firma astora de la iasi, iar ei au redirectionat banii in alta parte. E greu pt marea majoritate din firmelele private (astea corecte) in vremea asta, insa asta deja e prosteala pe fata ce au facut. Tot ce au facut, au facut legal, nu sunt deloc prosti. Si daca e si cum a zis GN77B, atunci, e ...groasa treaba.

GN-ule, e sigura treaba?

PS: High-ule, inselaciune nu e, este exact cum a zis Proxima pe paginile trecute: "Incasare integrala in avans pentru Motociclu X" ca intre timp ei au inceput sa aibe probleme e alta treaba (chiar daca stiau dinainte), nu au vina in ochii legi. Oricum, deja sunt speculatii astea...

Transferul de proprietate se face in momentul in care se face plata, si vanzatorul inmaneaza cumparatorului lucrul care face obiectul vanzarii. Daca cumparatorul a decis sa il lase la iernat la ei, asta e altceva. Inselaciune nu e.... Surpriza , e abuz de incredere.....

Edited by maryus1182

"asteapta bani din rate"

Eu vroiam sa spun ieri ca pariez pe niste texte gen "asteptam bani de la X Y Z dar ii au si ei blocati" dar n-am vrut sa para ca ma distrez pe cheltuiala omului, ca nu e asa. Totusi, ma gindesc ca o firma care are restante chiar si pe o luna la stat si careia i s-a luat moocicleta data in custodie... ma intelegi, cam multe coincidente.

Dar nu e un topic de pariuri si de "v-am zis eu", ideea e sa-si primeasca omul motorul sau banii.

Colegi,am trecut eu acum pe la Honda si e pustiu.Au un afis pe usa in care anunta faptul ca echipa e plecata din localitate. In interior mai e doar o motocicleta rosie.Cred ca s-a terminat afacerea Honda Iasi.

GN-ule, e sigura treaba?

..atunci ce este stimabile?

Tu ori tii cu ursu?

Colegi,am trecut eu acum pe la Honda si e pustiu.Au un afis pe usa in care anunta faptul ca echipa e plecata din localitate. In interior mai e doar o motocicleta rosie.Cred ca s-a terminat afacerea Honda Iasi.

ups. cred ca Robert ar trebui sa se grabeasca.... oferta se termina.

Biet omul credul, aci' in cauza, nu si-a scapat portofelul intr-o canalizare si nici nu i l-a agatat usa la lift...

A facut o plata pentru o motocicleta si a cam luat-o in bot se pare. Incorect spus "a luat-o" fiindca defapt "i-a fost data" fara drept de apel.

Daca tot ne dam cu impresiile mazgaling pagini p-aci, hai macar sa-i fim de folos la om cu ce scriem.

Eu unul ma retrag din a mai posta in topicul de fata, fiindca nu-l pot ajuta cu nimic concret in demersurile legale pe care le va avea de facut. Nu am pregatirea necesara, asta-i tot.

Auch!!

Edited by l.u.v

parerea mea e ca foarte greu (daca nu imposibil) se vor recupera banii sau motocicleta..

poate va intra in insolventa, si executorul judecatoresc nu va avea ce recupera....

asa sunt legile la noi ca teparii pot trai bine si nepedepsiti!!!!

personal imi pare rau de colegu, si ftt si cu banii luati....

Firma la care faceti referire, sau orice alta firma poate fi verificata pe site-ul Mnisterului Finantelor la adresa http://www.mfinante.ro/infocodfiscal.html

Verificarea se face gratuit, va trebuie doar CUI ( codul unic de inregistrare)

Asta nu e neaparat ceva grav...in prezent, dupa modificarile aduse Codului fiscal si Codului de procedura fiscala proprirea nu poate fi instituita de ANAF dacă nu i-a înştiinţat în prealabil şi dacă nu au trecut 30 de zile de la trimiterea somaţiei

Man, scrie acolo :) Cautare dupa Hachi, datorii totale de ~10000 RON (CAS, sanatate etc). De asta a dat omu' linkurile.

Datoriile nu sunt tot alea cu creantele fiscale, desi poate avea datorii de 10.000.000 de euro acestea pot reprezenta de fapt imprumuturi facute de asociatii S.C.-ului catre S.C.

Creantele fiscale (impozite, taxe etc) se calculeaza de Fisc in functie de ceea ce inregistrezi si declari in bilant si anexele acestuia, precum si declaratiile tip (100. 101, 394, 220 etc)

Credeam ca stii ceva sigur. Alea le-am vazut. Vara-miu a avut multa vreme datorii mai mari la firma, iar acum si-a revenit, dar astepta bani din rate. 10.000 (nu mai am rabdare sa le deschid iar sa vad cat e exact totalul) ca sunt intarziati o luna, nu ar trebui sa fie o suma chiar asa mare. Ma rog, asta deja e problema lor si cum ziceam, noi facem speculatii. Eu personal, nu cred ca au intrat la executare silita.

E ceva normal. Executarea silita de catre ANAF e cea mai usoara cale pt stat de a recupera creantele fiscale ajunse la termen si neplatite.Desi s-a demarat executarea silita aceasta poate fi intrerupta sau se poate renunta la ea daca cele doua parti au ajuns la un acord.

De cele mai multe ori, contribuabilul isi achita contributiile fara ca ANAF sa procedeze la instituirea masurilor asiguratorii.

Mai mult, vad ca in anul 2012 firma la care faceti referire a avut un profit de 58.166 RON

Asa apare pe site-ul finantelor:

Indicatori din BILANT lei ACTIVE IMOBILIZATE - TOTAL 962752 ACTIVE CIRCULANTE - TOTAL, din care 2399204 Stocuri (materii prine, materiale consumabile, productie in curs de executie, semifabricate, produse finite, marfuri etc.) 867961 Creante 1154120 Casa si conturi la banci 377123 CHELTUIELI IN AVANS - DATORII 2973616 VENITURI IN AVANS - PROVIZIOANE - CAPITALURI - TOTAL, din care: 388340 Capital social subscris varsat 275000 Patrimoniul regiei - Patrimoniul public - Indicatori din CONTUL DE PROFIT SI PIERDERE Cifra de afaceri neta 7394634 VENITURI TOTALE 7458128 CHELTUIELI TOTALE 7399962 Profitul sau pierderea brut(a) -Profit 58166 -Pierdere 0 Profitul sau pierderea net(a) a exercitiului financiar -Profit 58166 -Pierdere 0 Indicatori din DATE INFORMATIVE Numar mediu de salariati 9 Tipul de activitate, conform clasificarii CAEN Comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone) Edited by mihai.i

..atunci ce este stimabile?

Tu ori tii cu ursu?

De ce naibii as tine cu baietii de la Iasi? Nu ti se pare ca am incercat sa ii tin partea lui Robert pana acum? Din partea mea e de toata jena situatia asta, inteleg ca firmele pot avea probleme in zille noastre, dar modul in care au gestionat problema a fost ... de tot rahatul. Dar nu incalzeste pe nimeni parerea mea, ca doar politia si autoritatile resonsabile de chestiile astea asculta de lege, nu de mine. Iar daca conform legii (care stim ca in unele situatii e de rahat - de astia poti zice ca tin partea ursului) oamenii nu pot fi trasi la raspundere cum vrem noi? Atunci de ce te iei de mine gratuit? :)

Nu e inselaciune, decat in cazul in care oamenii stiau ca nu mai au nici o solutie si totusi i-au luat banii omului (desi dpdv contabilicesc, poate au scapare si asa). Lucrez si in vanzari de ceva vreme, intr-un imm si am mai prins si eu cate ceva. Cele mai pertineste sfaturi au fost date aici de mihai.i, proxima (ca doar nu degeaba lucreaza si el in domeniu de atata vreme) si mai era inca cineva, nu retin acum cine, plus sfaturile cu rezolvatul amiabil (+/- avocatul dupa el la discutii).

"Datoriile nu sunt tot alea cu creantele fiscale, desi poate avea datorii de 10.000.000 de euro acestea pot reprezenta de fapt imprumuturi facute de asociatii S.C.-ului catre S.C."

Uite, azi trec pe la supermarket. O sa bag niste pasareasca avocateasco-contabiliceasca sa vad daca-mi dau niste rosii pe datorie, pina miine. O motocicleta data in custodie si luata inapoi, nelivrata clientului care a platit-o integral, create/datorii/obligstii/c.acaturi, sediul inchis. Mie mi se rupe ca se cheama abuz de incredere sau altfel, ca e imoral, ca e ilegal. A dat 7000 de euro, nu are motocicleta.

"Datoriile nu sunt tot alea cu creantele fiscale, desi poate avea datorii de 10.000.000 de euro acestea pot reprezenta de fapt imprumuturi facute de asociatii S.C.-ului catre S.C."

Uite, azi trec pe la supermarket. O sa bag niste pasareasca avocateasco-contabiliceasca sa vad daca-mi dau niste rosii pe datorie, pina miine. O motocicleta data in custodie si luata inapoi, nelivrata clientului care a platit-o integral, create/datorii/obligstii/c.acaturi, sediul inchis. Mie mi se rupe ca se cheama abuz de incredere sau altfel, ca e imoral, ca e ilegal. A dat 7000 de euro, nu are motocicleta.

Ai dreptate, cei de la firma au gresit si trebuie sa plateasca pentru asta, civil sau penal, dupa caz.

Imi pare rau de Robert, si sper sa nu se lase afectat de intamplarea asta.

Cred ca totul se va rezolva, pe cale amiabila, si intr-un termen destul de scurt.

Bafta atat lui Robert cat si voua, si asfalt/pamant uscat pe oriunde o sa va poarte rotile!

Numai bine!

Nu merge cu rosiile. E aceeasi treaba care mi-a mentionat-o adminul de la noi, intr-un episod cand nu recupera banii de la unii: "bai da noi la toti dam termene de plata ca lu' mama si cand e de luat ceva, ne cer banii inainte ca la c.urve". Unii, e mai smecheri :)

Episoadele de acest gen sunt imorale pt. noi. Pe ala care a luat banii il doar undeva. In caz ca nu ai observat, sunt multe situatii unde legea apara hotul, nu pagubitul. Oricum, si eu astept ziua de vineri, sunt curios daca baietii se vor tine de cuvant. Totusi, trebuie gandit conform legii, ca aia te tzaca daca e problema. Daca legea zica ca e ok, pai poate sa iti dea si in cap si degeaba.

foarte bine spusa asta cu imaginea de pe forum.pentru ciprian aparentele sant foarte importante.

Edited by cojho