Jump to content
Sign in to follow this  
robertkiran

Honda Iasi, Hachi Motors - hoti la drumul mare

Recommended Posts

Nu mai rasuciti cutitul in rana... :)

Azi e joi si maine-i vineri, sunt f curios ce (si daca) se rezolva.

Bai, intr-un fel sau altul, Robert o sa-si recupereze paguba cumva/candva... nu ai cum sa dai 7.000 pe ceva si sa nu primesti acel ceva, si ala caruia i-ai platit sa scape cu bazma curata.

Nu mai rasuciti cutitul in rana... :)

Azi e joi si maine-i vineri, sunt f curios ce (si daca) se rezolva.

De rezolvat se va rezolva . Din pacate pe nervii si cheltuiala d-lui Robert .

Bai, intr-un fel sau altul, Robert o sa-si recupereze paguba cumva/candva... nu ai cum sa dai 7.000 pe ceva si sa nu primesti acel ceva, si ala caruia i-ai platit sa scape cu bazma curata.

Daca stai sa te judeci cu ei . . . . apar modele noi . Trebuie gasita o cale amiabila . As fi curios sa stiu pozitia celor de la Honda Bucuresti , titularii de drept ai motocicletei .

Parerea mea personala este ca cei de la H.Trading nu au nici o treaba cu Robert...ci doar cu Hatchi caruia i-au fortat mana in situatia actuala pentru asi recupera probabil niste datorii mai vechi de la ei...

Dovada este NEATENTIA mea ...si-au recuperat doar BUNUL LOR, lasand bagajele de pe motoreta acolo unde erau, ei plecand doar cu motoreta.

Ma rog...complicata si al drak de incomoda si rusinoasa situatia asta...si motiv serios de albit si stresat pentru Robert

Edited by Unchiu'

Nu am citit tot topicul, insa robert a incercat sa ia legatura cu Honda Romania? Eventual cu Tiberiu Troia (daca nu gresesc), am inteles ca e om valabil. Sigur Honda Romania tine la imagine si ar putea sa rezolve lucrurile amiabil.

Nu am citit tot topicul, insa robert a incercat sa ia legatura cu Honda Romania? Eventual cu Tiberiu Troia (daca nu gresesc), am inteles ca e om valabil. Sigur Honda Romania tine la imagine si ar putea sa rezolve lucrurile amiabil.

Nu mai are legatura cu TT....(asa stiu eu....)

Oricum noi discutam anapoda in tramvai...o sa aflam si deznodamantul cat de curand.

Edited by Unchiu'

ba da are cum sa scape...

si eu si noi toti stim tepe de milioane de euro (nu de 7000) date in aceasta tara....., si omul/oamenii respectivi traiesc bine-mersi, fara nici o grija....

asa-i la noi in romanica...

infloreste coruptia, mita, inselaciunea....

si daca se strica rau treaba, Honda importatorul, o sa-si ia inapoi si reclamele de la Iasi, si o sa-i retraga dealership-ul firmei Hachi, o sa se dezica de ei....

Edited by apriliacluj

Multa vorbarie, foarte multe speculatii...incadrarea juridica a ceea ce s-a intamplat este INSELACIUNE...nu stau acum sa argumentez...daca sunt persoane care au legatura cu penalul - pe partea buna ma refer - stiu ce presupune existenta comiterii acestei infractiuni....eu am vorbit cu robert si i-am spus exact ceea ce trebuie sa faca...in schimb ca orice demers juridic va presupune timp pierdut intr-o situatie in care el a fost de buna credinta...cum stiu sigur ca si persoanele aflate de "cealalta parte" citesc acest topic , ori cel putin sunt informati de alte persoane in acest sens, va rog sa aveti in vedere ca mai devreme sau mai tarziu aspectele care vor fi sesizate de robert vor face obiectul unui dosar penal...cu cat dureaza mai mult distractia cu atat cheltuielile cu avocatii vor fi mai mari.....reflectati la acest aspect ! .... e mai bine pentru ambele parti implicate sa se rezolve inainte de a se ajunge la dosar penal, cel putin d.p.d.v. al cheltuielilor cu avocatii....care va asigur eu ca nu sunt ieftine intr-un astfel de caz, in care prejudiciul este destul de mare.....mai luati in considerare si faptul ca actiunea penala se poate foarte bine indrepta impotriva unei singure persoane, nu mai intru in detalii aici.....restul e cancan...pe langa toate astea luati in calcul stresul .... cum spuneam, e mai bine sa nu se ajunga in situatia asta!...toate bune!

Scuzele mele atunci....pentru neatentie, deja este volumul de informatie si frustrare mult prea mare...

LE

Ca sa fiu putin carcotas...imi place afisul cu "VANDUT" din parbriz (poza 2)

DSCF0042.JPG

bai, da bine mai arata!!! scuze, arata inca, dar cine stie pe unde-i "bate" farul acum?! sigur nu in iasi!

Edited by SpiritofMotions

Guest little wayne

Cipenryder se jura cu rata-n gura ca nu au facut nimic ilegal>sper ca robert sa isi primeasca mobra sau banii,

Cipenryder e doar cu penele-n gura... Rata e la Bucuresti si paralele le-au papat ai de sus...

Din pacate cam tot ce se importa in Romania vine pe baza de avans , nu se mai fac stocuri, nu doar la motoare sau masini, cam in toate domeniile se lucreaza pe stocurile producatorilor, eu din experienta mea ca director de vanzari la o firma internationala stiu ca emiteam facturi de avans si foarte rar proforme, proforme faceam doar pe produsele din Romania ce puteau fi livrate in 48 ore, in rest factura de avans...dupa care storno avans...si factura fiscala finala... nu stiu acum daca are valoare mai mare factura de avans decat proforma, dar oricum mi se pare normal ca in momentul incasarii banilor, bunul fiind deja in showroom sa se emita factura fiscala

In concluzie Hachi s-a folosit de naivitatea si necunoasterea lui Robert... eu l-as ataca si pe domnul Ciprian pe inselaciune , mai ales ca Robert nu a discutat cu administratorul firmei ci cu Ciprian-interfata Hachi si Honda in Iasi... la fel din experienta va asigur ca intr-o firma cu 9 angajati sunt absolut sigur ca domnul Ciprian stia exact ca banii incasati de el de la Robert nu au ajuns in contul Honda Bucuresti probabil asa si-a luat si el salariul in astea 2-3 luni...a tacut cu rata in gura...totul a fost premeditat...si norocul le-a suras in momentul in care robert si mai naiv le-a lasat motorul acolo fara nici un act care sa garanteze posesia lui...

Din pacate el acum este cam la mana lui Hachi , sper totusi sa se rezolve amiabil...

Edited by CipriAT

clar, in ziua de azi in tara noastra cu proforma dovedesti ca ai dat niste bani....atata tot, nimic mai mult....

dar nu ai nici o garantie ca o sa si primesti ceva in schimb....

daca colegu avea o factura pe motocicleta, cu serie de sasiu trecuta pe ea, atunci era altceva....

avea o sansa in plus.... dar nici atunci nu era 100% castigat....

clar, Robert ar trebui sa primeasca ceva inapoi, de la firma din Iasi, in ipoteza ca aia au ceva sa-i dea...., si daca vor...., inainte de executare silita

altfel se ajunge in instanta, la executare, si apoi...... ..... ......

daca sunt ceva valori

isi ia statul banii

daca mai ramane ceva

se platesc ipotecile, garantiile

si daca mai ramane

isi iau angajatii restantele salariale

si daca printr-o minune mai ramane ceva

isi iau si creditorii procentual din bani

....dar din pacate de obicei ramane zero barat dupa primele doua etape...

..... sa vedem ce se va intampla pana vineri dupamasa...

numai bine tuturor!

Primul care-și trage banii e lichidatorul judiciar (Legea Insolvenței is a BITCH), deci și mai mici fondurile rămase.

Vizavi de plecarea lor temporară din oraș - poate s-au dus toți 3 angajați să dea explicații la București.

Guest MosRahao

Cipenryder e doar cu penele-n gura... Rata e la Bucuresti si paralele le-au papat ai de sus...

Asta asa este dar ai punctat bine ca si Ciripiryder este amestecat.... La urma urmei, el a intocmit tranzactia, nu?

Ma mira ca nu mai scrie nimic si doar citeste.

Nu mi se pare ok din partea lui. Eu nu il acuz cu nimic, din contra, desi nu il cunosc, plec de la ideea de baza ca nu e el vinovatul si ca doar a gresit. Nu stiu exact cu ce, ca nu stiu detaliile dar este cu siguranta parte din acest scandal oribil***. Eu, de exemplu, daca m-as simti nevinovat si as fi in situatia lui, m-ar afecta extrem de mult sa fiu pe nedrept acuzat, as face tot ce depinde de mine sa le arat celorlalti ca sunt nevinovat. Mai ales intr-o lume asa mica, precum a noastra, unde stim ca respectul se castiga cu greu dar foarte usor se pierde. Asadar, de ce tace malc?

*** in fapt, sunt 4 entitati implicate in treaba asta :

1. Robert

2. Ciprian Enache

3. Hatchi Motors Iasi (dealer zonal al Honda Trading Romania)

4. Honda Trading Romania

si a cincea entitate: consumatorii produsului HONDA. mai ales cei potentiali si care sunt influentati negativ in a mai cumpara marca asta in cazul unui scandal amplu. se vor mai gandi de doua ori inainte sa achizitoneze produsul si poate ca vor alege produsele similare de la concurenta, de frica tzepelor...

oare or mai fi si alte cazuri similare cu ce a patit Robert sau el e caz singular ?

eu azi nu l-am vazut nici macar citind pe aici... :) pe Ciprian Enache

ba da are cum sa scape...

si eu si noi toti stim tepe de milioane de euro (nu de 7000) date in aceasta tara....., si omul/oamenii respectivi traiesc bine-mersi, fara nici o grija....

asa-i la noi in romanica...

infloreste coruptia, mita, inselaciunea....

si daca se strica rau treaba, Honda importatorul, o sa-si ia inapoi si reclamele de la Iasi, si o sa-i retraga dealership-ul firmei Hachi, o sa se dezica de ei....

..din ce intuiesc eu.. HONDA ROMANIA ..a luat deja ce era al ei...moto!!!!! ..restul apartine firmei care are franciza=HACHI...!!!

Guest little wayne

eu azi nu l-am vazut nici macar citind pe aici... :) pe Ciprian Enache

Fuse,fuse da' se duse,a verificat ce mai scris dupa postul avocatului

Bre, lasati uaminii in pace. Nu mai bine vedem Las Fierbinti???...ca se pupa manusa subiectul din episodul asta... :crack:

"Numa' maine nu'i poi'maine....si apoi, ce imi e 24 de ore...48 de ore.....12 si asa le dormi..."

Edited by Unchiu'

Guest MosRahao

am dat cautare cu "hachi motors" pe google, sa vad si eu cine-s astia... pe prima pagina de cautare apare si topicul asta...

(hachi este dealerul zonal autorizat al honda, cel care l-a tzepuit pe Robert).

acum, topicul e pe prima pagina dar in partea de jos. oare oamenii astia de la Honda chiar tin mortzis ca topicul sa ajunga primul?

:D

Asta o fi fost scopul, daca nu unul de distractie, gen "Cum sa imi leg mobra noua de teava de gaz " .

Guest MosRahao

nu cred, omule. doar el stie ce-o fi in sufletul lui...

hai sa vedem si protagonistii. de exemplu, Ionut Saviuc, tartorul Hatchi - firma ce i-a dat-o lui Robert prin guritza https://www.facebook.com/ionut.saviuc.9 :

199074_10150111862806720_6960523_n.jpg

Compania Hatchi Motors este controlată de oamenii de afaceri Mihai Rusu şi Ionuţ Saviuc.

"Vrem ca peste citiva ani sa auda si Japonia de HACHI MOTORS"

au declarat reprezentantii dealer-ului. Alaturi de Mihail Rusu (CEO Hatchi Motors SRL) si Ionut Saviuc (director executiv Hatchi Motors SRL), la inaugurare a participat si presedintele Honda Trading Romania, Masahiro Matsushita. http://www.newsiasi.ro/v2/rss/24898-honda-are-dealer-nou-in-iasi-qvrem-ca-peste-citiva-ani-sa-auda-si-japonia-de-hachi-motorsq.html

"Vrem ca peste citiva ani sa auda si Japonia de HACHI MOTORS"

cu ocazia asta sigur a auzit , sau va auzi :)))

Guest MosRahao

Sa continuam prezentarile? Ciprian Enache, agentul de vazari (cel din mijloc) :

11686_175182042634771_735737959_n.jpg

https://www.facebook.com/honda.man.737

Ciprian este motociclist, membru al forumului (a avut doua postari tulburi pe acest topic, apoi pauza. el i-a vandut motocicleta lui Robert. este si membru al clubului moto SOIMII NEMTENI).

mda. singura duda e ca daca e situatie naspa si robert ramane cu pierderi, bombingul asta n-o sa aiba nici un efect…