Jump to content
Sign in to follow this  
robertkiran

Honda Iasi, Hachi Motors - hoti la drumul mare

Recommended Posts

Nu-i vorba de nici un avocat.

In astfel de procese un avocat bun nu poate decat sa traga de timp, sa foloseasca toate literele din codul de procedura civila pt a amana pe cat se poate procesul, atat.

Cauza e clara, pagubitul va fi indreptatit.

Problema nu e asta, problema e cum si cand va fi despagubit, pt ca daca teparul ala are tot pe numele altcuiva si executorii nu au ce sa-i ia... atunci e nasol.

@Dan Popescu: Robert de Hachi Iasi a fost tepuit! restul e poveste....

sau hai sa facem un vot public, sa vedem cum considera lumea, cine este principalul vinovat!

Hachi vs HTR

eu cred ca peste 80% vor spune ca Hachi

numai bine!

Si nu este normal asa? :)

Daca eu prostulsatului...vreu o Honda...dau pe net www.honda.ro...imi apare |Honda mare...sunt din iasi...pe site-ul Honda mama apare dealer Hachi din Iasi (adica ei sunt recomandati cu toata increderea)...si dau acolo de Ciprian Enache care isi da seama ca sunt usor de manipulat, uitand ca si el este motociclist si fara nici un scrupul nu ezita in a ma insela in loc de a imi sopti afara la o tigara "ma (cuvant jignitor)...cere factura fiscala si contract"... si imi trage o mare teapa... (poate e nefumator)...

Cum mama masii sa nu consider Honda Mama vinovata pentru alegerea dealer-ului???? chit ca lucrez in vanzari de peste 10 ani si stiu ca "legal" nu au nici o vina???/

Si eu am o honda...dar astia macar pe Romania isi merita numele pocit...fiindca ei au lasat sa se intample asa ceva... nu cred ca ei acum si-au dat seama de ce se intampla...omul ala e un tepar nenorocit...voi nu ati citit presa locala? era cunoscut ca tepar... "a zdruncinat iar piata auto din Iasi" nu cred ca Honda mama nu stia asta....

in fine...

Edited by CipriAT

:crack: nu mersi acum voi lua din Germania, multumesc lui Robert ca ne-a atras atentia la ceea ce am putea pati in Romania :)))

Dar sunt aproape sigur ca inainte sa apara povestea cu Robert aici inca Hachi aparea ca dealer oficial...

:crack: nu mersi acum voi lua din Germania, multumesc lui Robert ca ne-a atras atentia la ceea ce am putea pati in Romania :)))

Dar sunt aproape sigur ca inainte sa apara povestea cu Robert aici inca Hachi aparea ca dealer oficial...

Germania ??? Incearca putin mai aproape , la vecinii din Ungaria ! Sa vezi acolo ce inseamna comertul .

Mai ales cu banii jos .

Eu inca astept un raspuns de la Ciprian aici pe forum. Vineri 14 martie, cand am fost la Iasi sa imi recuperez top case-ul si gentile laterale (si bine am facut, deoarece acum au sechestru pe cladire - daca nu ma duceam vineri ramaneam fara ele)., deci pe 14 martie el se batea cu pumnul in piept ca forumul inseamna mult pentru el. Ba chiar mi-a aratat de cand e el membru pe forum ...

Robert, hai ca sa-ti zic punctul meu de vedere, fara a lua apararea cuiva. pe Ciprian, dupa cum am mai zis si inainte, il cunosc bine bine.

daca ne gandim logic, el este doar un simplu angajat. fie ca e la Honda sau Mazda. el, prin natura meseriei are obligatia/idatoria de a vinde produsul.banii, nu ii baga la el in buzunar, ci ii preda mai departe sefilor, care (in cazul tau) ii face sul si ii baga in anus. Liviu, nu stiu ce legatura are in povestea asta. din ce-am inteles, problema ar fi ca capul lor, adica acel domn Saviuc.

si eu, poate si tu ai lucrat la un patron mai tepar, nu cred ca ai avea tu vreo vina ca patronul e bulangiu. daca te duci la Metro, Billa.. si cumperi ceva ce nu e bun, nu cred ca are vreo vina cel ce sta la casa de marcat.

noi romanii, aveo o presetare din fabrica, sa dam vina pe vecin cand ne moare capra, doar pt ca a pascut pe iarba lui.

ce scrie in presa, este o aberatie exagerata si nu as putea s-o cred decat daca vin cei asa zis "20"

Crazy Devil nu sunt de acord cu tine. Din ce am aflat de la Honda Bucuresti si din presa se pare ca Hachi aveau probleme inca din decembrie. Daca Ciprian era motociclist adevarat imi spunea: ba fraiere te cunosc de 1 an, nu lua moto de la mine ca suntem in buda. Sau macar in februarie (chiar nu stia in februarie situatia firmei?) cand am montat top case-ul si gentile laterale putea sa zica: ba fraiere, ia-ti mobra de aici ca ramai fara ea. Nu, dar el ca un adevarat "Soim nemtean" (oare ce parere are clubul despre el?) a tacut si a luat partea unor tepari.

Multumesc tuturor de pe forum care ma ajuta in problema asta.

Edited by robertkiran

Eu inca astept un raspuns de la Ciprian aici pe forum. Vineri 14 martie, cand am fost la Iasi sa imi recuperez top case-ul si gentile laterale (si bine am facut, deoarece acum au sechestru pe cladire - daca nu ma duceam vineri ramaneam fara ele)., deci pe 14 martie el se batea cu pumnul in piept ca forumul inseamna mult pentru el. Ba chiar mi-a aratat de cand e el membru pe forum ...

Halucinant, ala mai are tupeul sa dea ochii cu tine dupa ce te-a facut sa cumperi o honda imaginara de 7k euro?

(da, nu stia de situatia din firma, stiu, e doar un pion nevionat care tre sa mance si gura lui ceva)

Edited by Emperor

A trebuit sa dau ochii cu el ca sa imi recuperez gentile ... altfel ramaneam fara ele.

Halucinant, ala mai are tupeul sa dea ochii cu tine dupa ce te-a facut sa cumperi o honda imaginara de 7k euro?

Nu este tupeu . Este comert . Comert prost inteles . Clientul nostru , fraierul nostru .

Crazy Devil nu sunt de acord cu tine. Din ce am aflat de la Honda Bucuresti si din presa se pare ca Hachi aveau probleme inca din decembrie. Daca Ciprian era motociclist adevarat imi spunea: ba fraiere te cunosc de 1 an, nu lua moto de la mine ca suntem in buda. Sau macar in februarie (chiar nu stia in februarie situatia firmei?) cand am montat top case-ul si gentile laterale putea sa zica: ba fraiere, ia-ti mobra de aici ca ramai fara ea. Nu, dar el ca un adevarat "Soim nemtean" (oare ce parere are clubul despre el?) a tacut si a luat partea unor tepari.

Nu cred ca fapul ca el este o nevertebrata are legatura cu clubul din care face parte, singura legatura plauzibila ar fi eventual ca facand parte dintr-un club este cu ceva mai mult decat un motociclist oarecare,

eu daca eram in locul lui si stiam ca nu am nici o vina...va injuram si ma bateam aici cu voi pana ma scotea administratorul de urechi afara... el in schimb inca lucreaza pentru tepari si probabil inteapa pe altii pe la Mazda...si mai muult de atat mi se pare ca a scris de 2 sau 3 ori aici niste explicatii gen "curtea scolii"

Edited by CipriAT

si bine am facut, deoarece acum au sechestru pe cladire - daca nu ma duceam vineri ramaneam fara ele).,

Foarte bine!!!

Sechestrul face parte din executare silita sau e o masura asiguratorie dispusa de procuror? Cu alte cuvinte, din ce stii tu si din ce poti spune, s-a incadrat ca o fapta penala?

Edited by Starcream

Robert, hai ca sa-ti zic punctul meu de vedere, fara a lua apararea cuiva. pe Ciprian, dupa cum am mai zis si inainte, il cunosc bine bine.

daca ne gandim logic, el este doar un simplu angajat. fie ca e la Honda sau Mazda. el, prin natura meseriei are obligatia/idatoria de a vinde produsul.banii, nu ii baga la el in buzunar, ci ii preda mai departe sefilor, care (in cazul tau) ii face sul si ii baga in anus. Liviu, nu stiu ce legatura are in povestea asta. din ce-am inteles, problema ar fi ca capul lor, adica acel domn Saviuc.

si eu, poate si tu ai lucrat la un patron mai tepar, nu cred ca ai avea tu vreo vina ca patronul e bulangiu. daca te duci la Metro, Billa.. si cumperi ceva ce nu e bun, nu cred ca are vreo vina cel ce sta la casa de marcat.

noi romanii, aveo o presetare din fabrica, sa dam vina pe vecin cand ne moare capra, doar pt ca a pascut pe iarba lui.

ce scrie in presa, este o aberatie exagerata si nu as putea s-o cred decat daca vin cei asa zis "20"

mosnegutule nu mai tine palma la curu lu enache ca o sa te trezesti cu o mare gaura in ea.tu compari billa si metro cu o gasca de tepari. tu crezi ca nu se stia situatia firmei?va da, se stia de mult.enache se plimba cu MAZDA de prin octombrie cred.el acum nu scrie nimic pe acest topic pt ca sigur i sa impus sa taca. e clar ca nu e 100%, dar o mare parte din vina o are si el.daca avea coloana vertebrala nu vindea.omu asta cica se gandeste de un an sa ia motoru asta.sau ii zicea atunci subtil pe 13 decembrie sa ia moturu de acolo....

Ciprian Enache asta, la un moment dat (mai de mult) postase o 'rugaminte', gen cine il ajuta sa-si gaseasca masina, ca i-a luat-o sotia (sau fosta sotie), care inca avea cheile de la apartament ( ?!?!) si i-a luat masina fara sa-i spuna (gen i-a ''sustras-o"). Si el ruga pe cunoscuti,daca-i vad masina undeva, sa i spuna, eventual poate sa o si imobilizeze pe duduie :)))

Stiu ca atunci mi s-a parut hilara chestia in sine si mai ales 'rugamintea' sa, postata pe facebook....wtf....

Asta asa ca un condiment, la situatia discutata aici de.........42 de pagini?

De ce am postat asta? pentru ca asta merita omuletul asta care a inlesnit mu.ia lui Robert.

masina la momentu ala era pe numele respectivei, deci femeia nu nu a furat nici o masina.masina afost luata dintr-o parcare din iasi, ea mai avand inca o cheie a masinii si nu o cheie de apartament.de aici trage tu concluzia. :nono:

Foarte bine!!!

Sechestrul face parte din executare silita sau e o masura asiguratorie dispusa de procuror? Cu alte cuvinte, din ce stii tu si din ce poti spune, s-a incadrat ca o fapta penala?

Sechestru a fost pus de propietarul cladirii cum ca nu ar fi platit chiria! Si in cladire cica ar mai fi ceva bunuri ale lor. Atat stiu eu. Daca nu luam cutiile vineri, erau acuma sub sechestru.

Edited by robertkiran

si cam care ar fi vina asta? legala evident, nu incepe si tu cu morala, ca aia nu se masoara in bani si la tribunal.

Nu știu omule, dar așa mi se pare, așa simt. Știu că astea nu sînt argumente, tocmai de-aia am precizat că pe chestii legislative sînt zero.

Cutiile le-ai plătit separat de motor?

Cutiile le-ai plătit separat de motor?

Din cate am inteles au fost aduse din afara de catre Robert si doar montate in showroom... de asta au si fost date jos de pe motocicleta in momentul cand a fost luata de Honda Trading

@Crazy... cind te vad cum maninci ca-l stii de cind era mic... Am eu putina speranta-n mine ca poti sa pricepi pina la urma ca nu are treaba, ca e irelevant si ca e batatoare de ochi de la o posta contributia la teapa.

Am zis si repet: nici un raufacator nu are coarne, ba unii sint carismatici. Carisma chiar ajuta la teapa. Si nu e doar asta, mai incearca sa intelegi ca orice om, oricit de rau ar fi (nu ca CE asta ar fi cel mai rau de pe Pamint) are niste prieteni, o familie la care tine etc. Nu schimbi nimic, nu convingi pe nimeni de nimic cu cliseele alea. Ba nu, mint: ma convingi pe mine ca poti tine partea unui tepar, doar pt. ca e/a fost prietenul tau.

Da, le-a comandat și plătit ulterior.

Grijulii ăștia de la honda sa le dea jos înainte să ia motorul. In instanta vor zice ca nu au știut că e vândut si au crezut ca a pus cineva accesoriile si afișul cu vândut în gluma

Da, cutiile erau SW-Motech si erau luate de la Achimoto ... nu aveau nici o legatura cu Hachi sau Honda. Le-au dat jos sa nu fie acuzati de alte chestii. Si da au fost chiar "prea grijulii", au dat jos pana la ultima piulita. S-au gandit ei bine inainte ...

Edited by robertkiran

WOW...nasoala treaba!...N-am citit tot asa ca nu stiu daca s-a mai spus dar ...care e treaba cu factura proforma?. Aia se face daca dadeai un avans si trebuia insotita oricum de un precontract....tu trebuia sa primesti factura si contractul de vanzare cumparare. Te duci la politie si il declari furat si le zici ca ai indicii ca motorul e in curte la Honda Bucuresti. Daca ai act de vaznare cumparare cu seria motocicletei si toate datele inseamna ca motorul ala e al tau si ca e problema dealerilor Honda cum se chituiesc intre ei. Daca i-ai dat suma integrala pe o factura proforma inseamna ca ai foarte mare incredere in straini. Legal poti recupera banii de pe factura aia proforma numai cu bataia...

Edited by Luke_highwalker

Nu cred ca Honda Co. are vreo responsabilitate cu privire la ce fac terte parti care le comercializeaza produsele. O fi avand moral, cum zici tu, ca sa nu-si pateze numele, dar legal nu.

N-auzi ma ca Honda e vinovata si daca vind io o mobra cu defecte ascunse. Trebuia sa-si aleaga si Honda astia mobristii care le calaresc utilajele si pe urma le vand...

Ma, da' acu' pe bune, sunteti cativa p-aici pe care chiar va ajuta creieru' si de la care chiar am pretentii. Aveti de gand sa va mai pierdeti mult timpu' raspunzandu-i lu' Popescu la toate ineptiile care-i trec prin cap?! Chiar aveti nervi sa luati in seama fiecare imbecilitate care-i iese din taste?! Io nu mai pot nici sa citesc, daramite sa-i mai si raspund.

Da, cutiile erau SW-Motech si erau luate de la Achimoto ... nu aveau nici o legatura cu Hachi sau Honda. Le-au dat jos sa nu fie acuzati de alte chestii. Si da au fost chiar "prea grijulii", au dat jos pana la ultima piulita. S-au gandit ei bine inainte ...

Wai cit de tare si simptomatica e faza cu ultima piulita. Adica fix asa face teparul: iti da megateapa, dupa care se da corect, daca ti-a folosit un chibrit ti-l restituie. Am vazut de nu stiu cite ori stilul asta.

(... ...)N-am citit tot asa ca nu stiu daca s-a mai spus dar ...care e treaba cu factura proforma?. Te duci la politie si il declari furat si le zici ca ai indicii ca motorul e in curte la Honda Bucuresti. Daca ai act de vaznare cumparare cu seria motocicletei si toate datele inseamna ca motorul ala e al tau si ca e problema dealerilor Honda cum se chituiesc intre ei.

Omul nu are decit o factura proforma, nu are niciun act de vanzare cumparare, prin urmare nu este propietar decit pe o foaie de hartie!

mosnegutule nu mai tine palma la curu lu enache ca o sa te trezesti cu o mare gaura in ea.tu compari billa si metro cu o gasca de tepari. tu crezi ca nu se stia situatia firmei?va da, se stia de mult.enache se plimba cu MAZDA de prin octombrie cred.el acum nu scrie nimic pe acest topic pt ca sigur i sa impus sa taca. e clar ca nu e 100%, dar o mare parte din vina o are si el.daca avea coloana vertebrala nu vindea.omu asta cica se gandeste de un an sa ia motoru asta.sau ii zicea atunci subtil pe 13 decembrie sa ia moturu de acolo....

nu ii tin nicio palma, ci incerc sa ma uit de pe "gard" fara a fi partinitor.

@Crazy... cind te vad cum maninci ca-l stii de cind era mic... Am eu putina speranta-n mine ca poti sa pricepi pina la urma ca nu are treaba, ca e irelevant si ca e batatoare de ochi de la o posta contributia la teapa.

Am zis si repet: nici un raufacator nu are coarne, ba unii sint carismatici. Carisma chiar ajuta la teapa. Si nu e doar asta, mai incearca sa intelegi ca orice om, oricit de rau ar fi (nu ca CE asta ar fi cel mai rau de pe Pamint) are niste prieteni, o familie la care tine etc. Nu schimbi nimic, nu convingi pe nimeni de nimic cu cliseele alea. Ba nu, mint: ma convingi pe mine ca poti tine partea unui tepar, doar pt. ca e/a fost prietenul tau.

bine, am sa te las pe tine sa mananci ;) pofta buna. dupa cum am zis, nu pot sa tin cu nimeni, indiferent ca e prieten sau nu cu mine. daca ii dadea teapa pe persoana fizica, si incasa el banii, cu siguranta il eliminam din "grupul de prieteni" moral, are o parte din vina ca "dupa colt" nu i-a dat pontul. dar nu vad sa-l poti trage la raspundere LEGAL el a vandut, a predat banii firmei. firma este raspunzatoare. ;)

intre tine si el nu poate fi decat o chestie de solidaritate intre motociclisti. el, intr-adevar avea o datorie morala de a-ti da "pontul" dar nu obligatie. (lucra, si avea interesele toate pt firma. poate avea cota din vanzari) doar ca eu ma refeream strict la caile legale.