Jump to content
Sign in to follow this  
Neal Caffrey

Echipament comandat din U.S.A.

Recommended Posts

A cumparat cineva din state, online de pe siteuri ca Revzilla, Motorcycle Closeouts, Rizoma, sau chiar de pe eBay?

As vrea sa stiu daca se percepe taxa vamala la primirea coletului. Eu cand comand de pe eBay, uneori ma pun sa platesc vama, uneori nu.

Siteurile de mai sus livreaza prin UPS sau DHL, deci mai mult ca sigur ca va trebui platita vama la primirea coletului, dar eBay livreaza prin Global Shipping Program USPS.

Trebuie sa platim vama si de pe eBay?

Edited by Neal Caffrey

Platesti vama pentru coletele care vin din alte tari decat Uniunea Europeana.

De aia am intrat in UE sa nu mai platim vama.

USPS e posta americana.

Smecheria e ca Euro e mai scump pentru ca include taxele, iar Dolarul nu include taxe, insa o platesti separat. Asa ca ai mare grija cu preturile ca s-ar putea sa ajungi tot la acelasi pret.

Edited by umbbra

15-100 euro, platesti tva 24%. peste, platesti tva+vama.

usps livreaza in romania prin posta romana, deci da, platesti si aici tva/vama.

Deci daca iau de pe eBay o casca cu 370$, numai daca aplic 24% TVA, deja a ajuns la pretul din Europa. Daca mai platesc si vama, e clar.

Salut,

asa e. Exemplu - costum abia lansat de 2 saptamani, cumparat de pe RevZilla, pret cu transport 930USD. Factura atasata la colet. De plata suplimentar au fost 1100RON, adica 800 si ceva tva 24% si diferenta taxe vamale.

Singura smecherie este sa ti-l comande cineva din state tot in state si sa scoata factura din colet. In plus, poti "face" tu o factura pe care el s-o printeze pe care sa fie un pret de...cat vrei tu, eventual sa scrie "refurbished". Succes!

tu vrei sa il faci sa plateasca vama sau te intereseaza sa iti aduci ceva din State? nu stiu daca plateste sau nu, dar cert e ca aduce produse din SUA cu adaos minim. detaliile le discuti cu el. nu il cunosc, nu am luat de la el, era o sugestie pentru initiatorul topicului, de aici incolo se descurca el

Nu, e prea complicat.

Asta vroiam sa stiu, daca se plateste vama la produsele de pe Revzilla.

Iau din Europa.

Asta vroiam sa stiu, daca se plateste vama la produsele de pe Revzilla.

Raspuns: cu certitudine DA!

Edited by dexxter

Gasisem casca asta la un pret bun, dar cu vama ajunge mai scumpa ca aici.

Plus ca nu stiu cat de mult se potriveste cu un motard.

Edited by Neal Caffrey

Intreaba la Scwabenexpress.ro. Am comandat niste genti laterale Nelson Rigg prin ei de pe amazon.com, erau in jur de 95 de euro. Cu Ups mi-ar fi ajuns la o suma in jur de 200 de euro. Am cautat pe net, am scris la vro 2 firme romanesti care se ocupa de import si ei mi-au raspuns primii. Asa am luat gentile cu 130 de euro livrate la mine acasa. Trebuia sa dau un avans de 40 de euro la inceput ceea ce nu credeam sincer ca o sa le mai vad vreodata, dar pana la urma a iesit bine. Ei pot comanda doar ca persoane fizica si nu-ti vor da nici factura nimic, dar primesti produsul dorit. Ei au persoane afara care fac comanda pentru tine. Tu le trimiti doar linkul produsului.

www.schwabenexpress.ro nu scwabenexpress, scuze

Merci. O sa ma i teresez.

Ce parere aveti despre castile HJC R-PHA 10?

Nu vreau sa cheltuiesc mai mult de 1500lei pe casca pentru ca apare

si pt oras va fi achizitia perfecta.

Asa ca logic ar fi sa iau o casca pentru SM, si singura care imi place este Icon Variant Construct.

Dar sunt niste oferte bune (sub 300€) pentru HJC, niste Suomy model vechi (Excel, Spec 1R, Vandal).

Sa am rabdare pana la salonul moto, unde poate gasesc Variant Construct la reducere, sau mai bine sa cumpar acum online, fiind reduceri de 30%?

Salut eu mi-am luat de curand casca asta link si sunt foarte multumit de ea, singura problema e ca nu aveau marimea M de pe fc moto si am dat comanda de la romi moto, dar sincer mi s-au parut neseriosi.

A durat 10 zile sa mi ajunga comanda din germania, iar la ei a durat 3 saptamani ca s-a incurcat comanda mea, ca s-a pierdut si alte balarii...de unde esti?

Eu mi-am luat ceva de 200 euro care sa mi protejeze bostanul si sa aibe si design fain, vezi daca iti place ceva de pe fc-moto, au si un cod in care iei 10% discount FCMOTO10

Spor la cumparaturi!

Salut eu mi-am luat de curand casca asta link si sunt foarte multumit de ea, singura problema e ca nu aveau marimea M de pe fc moto si am dat comanda de la romi moto, dar sincer mi s-au parut neseriosi.

A durat 10 zile sa mi ajunga comanda din germania, iar la ei a durat 3 saptamani ca s-a incurcat comanda mea, ca s-a pierdut si alte balarii...de unde esti?

Eu mi-am luat ceva de 200 euro care sa mi protejeze bostanul si sa aibe si design fain, vezi daca iti place ceva de pe fc-moto, au si un cod in care iei 10% discount FCMOTO10

Spor la cumparaturi!

Merci,

Da de pe fc-moto iau. Sau louis daca ma decid la Schuberth.

Ideea e ca nu stiu ce. 450€ pe Schuberth sau 350€ pe Variant Construct.

Pot sa iau din tara Variant Etched la 220€. Imi place mai mult Construct, dar merita 130€ in plus pentru design? Si nu e ca si cum Etched ar fi urat.

Din experienta voastra, la salonul moto, sunt reduceri serioase ca pe fc-moto si louis, sau nu se compara?

Adica, as avea sansa sa gasesc Variant construct redus de la 1700lei cat e la noi acum, la 1200lei?

Nu as vrea sa astept o luna si sa nu gasesc nici o reducere, si sa ratez reducerile online la castile HJC sau Schuberth.

Edited by Neal Caffrey

sunt comparabile reducerile romanesti , la ceva , orice , cu cele de pe afara ? :D

Eu am cumparat un set de Stompgrip-uri din state (ragingmoto.com), am platit prin PayPal iar 2 saptamani mai tarziu ma duceam la posta sa ridic coletul. Nu am mai platit nici un leu in plus. Daca vrei sa comanzi ceva de pe siteul respectiv da-mi un mesaj pt ca am un cupon cu 10% reducere :)

Pot aduce orice produs din USA, cu taxele adiacente la cel mai mic nivel. Tel pt detalii, numarul e la avatarul meu.

Nu mai e valabila reducerea de la 1 martie :D

In schimb la FC-Moto ai avantajul transportului care e doar 7.90€ :ok:

vezi daca iti place ceva de pe fc-moto, au si un cod in care iei 10% discount FCMOTO10

ce parere aveti despre HJC RPHA 10 Plus?

Poate ca nu merita 750 lei in plus doar pentru design, ca e replica Lorenzo, dar modelul alb uni cred ca merita 1300 lei.

Si mai e si modelul Max varianta flip-up, concurent cu Schuberth C3.

Edited by Neal Caffrey