Sari la conținut

ambreiaj greu , se poate face ceva ?


Sanim
 Share

Postări Recomandate

salut, 

revin aici , sper ca ma poate ajuta cineva. 

am urmarit video-ul asta:

 

si am facut intocmai cu o exceptie:

am slabit jos la cutie, insa tot nu am reusit sa scot cablul din manerul de ambreiaj, asa ca:

- am desfacut reglajul de jos pana aproape de tot 

- am reglat la capacelul negru asa cum este explicat

- am strans la maneta pana la maxim 

- am strans apoi reglajul de jos pana cand maneta s-a intarit

- fine tuning de la maneta 

 

acum, ambreiajul nu mai este asa de tare insa:

 

schimb vitezele fara sa trag maneta - si in sus si in jos. 

cand e pe loc, nu intra pe neutru, se duce din 2 in 1 si din 1 in 2 ( doar daca opresc motorul pot sa o pun pe neutru, sau in mers cand viteza e prea mare ca sa alunece in 1 atunci se opreste in neutru -) 

frana de motor, nu mai este asa de pronuntata... inainte cand lasam gazul mai ca la arunca in fata, acum, e ca la masina .. incetineste usor .. 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai pus placile de frictiune in ulei sa se imbibe inainte sa le montezi? ai folosit ulei la montaj?

suna a arcuri prea tari/lungi, am patit sa fie prea lungi arcurile primite de la fnz. demontat, masurat arcurile pe lungime conform manualului de service, eventual compara-le cu cele vechi. sau monteza-le pe cele vechi si vezi cum se comporta.

placile metalice eu le pun cu partea rotunjita spre exterior, vezi sa fie puse toate la fel.

cam cu atat de pot ajuta..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, placile le-am scufuntat in ulei cam o ora .. si cele metalice si cele de frictiune. 

 

faza e ca , in sarcina, eu cand trag de ambreiaj ea coboara la ralanti ... am obs la un moment dat in vit a doua, mers, cu ambreiaj tras, motor la ralanti, se aude un vjiit cumva, ca si cum s-ar freca ceva la ambreiaj . 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...