Sari la conținut

Adrese utile - unde gasim diverse


Geo_ZGA
 Share

Postări Recomandate

Pt ca nu am gasit un topic care sa reuneasca diverse adrese utile, am zis sa deschid unul unde sa scriem fiecare unde gasim prin Bucuresti diverse chestii (legate de moto, dar nu numai).

 

Cautand un amarat de surub cu cap imbus (amarat, dar fiind lung nu prea se gaseste), M6x70-75mm, am descoperit (cu ajutorul lui Ottoman) un magazin cu suruburi pe Fundeni, cum se merge spre Pantelimon, inainte de XXL pe partea stanga. Scrie mare "Suruburi". Dupa el e si un magazin cu rulmenti si simeringuri.

 

Piele sintetica (dar si naturala) am gasit la o firma (Anatex International), la preturi destul de bune. Si in magazinul Obor e un magazinas de genul asta.

 

Tapiteri (auto, dar fac si sei moto din cate am vazut) sunt vreo 3 la Chirigii, chiar in intersectie. Preturile se pot negocia... si e chiar indicat sa o faceti.

 

Strungarie la preturi ok si de calitate am gasit in Militari, aproape de Pacii, pe langa benzinaria Agip. Se face dreapta pe langa Agip si 200m mai incolo, inainte de un Mega Image, se face stanga pe o straduta... 50m mai incolo, pe dreapta, e atelierul (e mare). Fac de toate, inclusiv planari de chiulase, alezari, blocuri motor etc. Cred ca si reconditionari de turbine fac.

 

Vopsea auto - pe Iuliu Maniu e o reprezentanta Policolor (nu fac la spray lac, doar vopseluri) care are program si sambata. Au de toate, fac si combinatii, nuante etc. La intersectia Lizeanu cu Stefan cel Mare sunt 2 magazine de profil, fac si vopseluri (cam 160 lei/l metalizata) pe calculator, fac si la spray... il recomand pe cel dinspre intersectie, e mai "dotat", au si diverse scule si accesorii pt vopsitorie.

 

Scule mai ieftine si mai "hobby", nu mare calitate dar nici sa se rupa din prima, se gasesc in Dragonul Rosu, primul sau al 2lea stand de pe stanga, in spate, intrand pe langa pod. Merita drumul doar daca luati mai multe, nu doar o cheie de 10 lei. Tot acolo mai sunt si piese de scuter, chinezesti. Totusi mi s-a parut slaba oferta, dar nici nu m-am uitat f atent pt ca nu m-a interesat.

 

Momentan astea imi vin in minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strungarie in zona targ vitan, complex AXA intreba-ti pe acolo prin complex, este pana maxim 17 nenea ala acolo.

 

Vopsea in targ sunt mai multi pe primul rand cu tarabe sa le zic asa. Negociati la cantitate mai mare

 

Tapiserie auto moto la Sandu calea vitan inainte de stadion olimpia dupa vulcanizare "la polonezu". Este destul de ok pe moto omul am vazut lucrari.

 

Sunt multe, dar trebuie sa intrebi in stanga si in in dreapta.

 

Sudura argon (aluminiu) Sirius 0723.821.598 In spatele omv parca de pe Nicolae Grigorescu cum vii de la intersectie cu Basarab.

 

Topicul asta e de facut sticky !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru rebobinari statoare, alternatoare, electromotoare etc gasiti vizavi de Poligonul Ilioara, Strada Ilioara nr. 15, Sector 3. E un batranel de treaba ajutat de un ucenic.

Ofera garantie intre 6 si 12 luni, preturi negociabile.

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopsea in targ sunt mai multi pe primul rand cu tarabe sa le zic asa. Negociati la cantitate mai mare

 

Nu recomand. Am mai povestit pe un topic, am facut spray la culoare (92U) si a iesit o mizerie, desi ala se jura ca e identic. In plus, costa si mai mult decat in alte parti, mai ales in weekend toate magazinele isi maresc preturile. 5 lei pt un soclu de bec bord, in conditiile in care el face cam 50 bani, dar nu prea se mai gasesc (de Dacia, bord Takosan)... 27-30 lei un tub de spray Duplicolor, cand la Dedeman e 25 lei... si tot asa.

E adevarat, gasesti toate prostiile acolo, dar nu mai e ce a fost pe vremuri... eu il iau in considerare doar ca ultima alternativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect , am luat vopsea alb royal din vitan si cand am dat prima oara cu compresorul s-a facut creata , am dat pe cealanta jumatate de carena de curiozitate cu alta vopsea ce mai aveam eu prin casa si a fost perfect . Deci de vina era vopseaua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reparatii stopuri/faruri - Bucuresti- Iuliu Maniu nr 190l, 0722703062/0740648953. E singurul pe care l-am gasit in Romania si am aflat de el printr-un noroc :)

daca e vb de nenea de la parterul blocului cum mergi spre pitesti pe partea stanga :)face minuni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e vb de nenea de la parterul blocului cum mergi spre pitesti pe partea stanga :)face minuni

Da, despre el e vorba, si pentru mine a facut :) S-a lasat un timp de treaba si a aruncat matritele dar acum a reintrat in activitate. Am vazut ca face si reparatii la barci cu telecomanda, avioane etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde gasesc si io ceva gen folie termo-izolanta cu care sa protejez un side-case textil care se sprijina cu un colt pe toba? Mi-e ca la prima forja mai sanatoasa o sa mi-o topeasca...

 

Am auzit, subliniez ca e din auzite, ca in targul Vitan s-ar gasi un fel de folie termoizolanta, cu aluminiu pe exterior. Nu stiu ce sa spun, daca asa e sau nu... dar si eu trebuie sa iau asa ceva, am nevoie pt o izolatie la masina. In magazinele cu materiale de constructii gasesti doar vata bazaltica si alte prostii de genul, care nu sunt bune pt aplicatiile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De mers, merge... adica izoleaza termic. Problema e lipitul si, nu in ultimul rand, daca e cu fibra de sticla, iti va umple tot prin jur de fulgi din aia enervanti, de la care te mananca pielea 3 zile... parerea mea e sa nu.

 

Intr-un timp gasisem o firma care producea diverse textile termo rezistente si ignifuge, pt pompieri... panza, banda, snur... doar ca nu mai dau de ei, le-am pierdut datele de contact.



Ar merge

http://tor-online.ro/produse/224-materiale/364-pentru-cablare/506-benzi-izolatoare-si-adezive/3425-banda-izolatoare-pvc-neagra-10m-50x0.2mm-ignifuga-vini-tape-vt0295.html

http://www.romstal.ro/banda-autoadeziva-pt-izolatie-elastomer-ac-rola-15-m-p17090?manufacturer_id=364

http://bandatech.infoconstruct.ro/anunt_417556-Banda+adeziva+din+polietilena+cu+film+aluminizat+++bandatech+timisoara+distribuitor+de+benzi+si+fasii+adezive+industriale+++banda+adeziva+din+polietilena+cu+film+aluminizat.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Reparatii stopuri/faruri - Bucuresti- Iuliu Maniu nr 190l, 0722703062/0740648953. E singurul pe care l-am gasit in Romania si am aflat de el printr-un noroc :)

Eu mi-am turnat la el cu geam de far clar. Recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cred ca am un fetish cu surburi :)) Deci, pt suruburi, piulite, saibe etc, va mai puteti duce la Bricodepot (eu am fost la cel de la Orhideea/Regie). Cele varsate se dau la pungute de diferite dimensiuni, fiecare punga avand un pret fix. Umpleti punguta cu ce vreti si cat intra si platiti un pret fix. Am luat vreo 50 suruburi cu cap imbus M6 si M8, pt mobra evident, plus saibe si piulite multe M5, M6 si M8 si am platit 8 lei, cam 1 kg.

 

Furtun de benzina cu perete f gros si diametru interior mic, tocmai bun pt mobra, am luat de la un magazin de piese auto Dacia/Daewoo (pe bucla in Dr. Taberei), 5 lei aproape un metru + 6 lei 4 coliere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furtun combustibil Germania (cauciuc + insertie) cu urmatoarele diametre interioare in mm: 3.2 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 10 / 12. Cel mai mic 10 lei / m, cel mai mare 17.5 lei / m. Nu facem reclama, amanunte pe privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Autosol la preturi bune se gaseste la kronau. Cel pt aluminiu 22 lei, fata de 35 lei in magazinul de vopseluri de la Lizeanu. In schimb la Lizeanu am gasit preturi f bune la materiale pt vopsire/reparare tabla.

Tot la kronau, kit reparatie cablu ambreiaj (probabil si pt acceleratie merge), cu mai multe capete si 2 sufe, 25 lei. E un kit "de urgenta", pe care sa-l ai la tine in caz ca... Pe mine m-a salvat fix a 2a zi dupa ce l-am cumparat.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Surburi ,piulite si saibe la Rocast,pe soseaua pantelimon 1-3,au tot ce iti trece prin cap,la rulmenti recomand Badi in bucurestii noi,ca faza am dat pe o pereche rulmenti SKF de jug pentru dr 650 80 de ron,toate magazinele moto cereau 160 de ron, si rulmentii koyo facuti la alexandria pentru dr 650 erau 9 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Rafturi metalice 150x70x30 am luat de la Hornbach cu 45 de lei. Au o gama larga de rafturi, din lemn, plastic sau metal, la preturi mai bune decat ce am mai vazut la altii.

Folie termoizolanta au adus din nou la Lidl, am gasit la cel de la Valea Cascadelor, langa fosta autogara Militari. 30 de lei rola, e polistiren subtire si maleabil, acoperit de o folie metalica (aluminiu presupun).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare,

 

Stie cineva un electronist bun in Bucuresti?

Am o camera video DRIFT HD170 http://www.amazon.com/Drift-Innovation-Stealth-Recording-1-5-Inch/dp/B004L5AF4Q , in care se pare a intrat apa si acum nu mai face contact cum trebuie la incarcare, nu prea mai raspunde la comenzi.

Imi pare rau de camera, mi-am luat deja alta, dar parca nu as dori sa o arunc la gunoi..............sunt optimist si cred ca exista 50% sa poata fi salvata.

Aveti idee cat ar putea costa o eventuala diagnosticare+reparatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

La Norauto am gasit: tavita scurgere ulei, pt cei care nu mai vor bidoane taiate, saibe festaplan diferite dimensiuni (plus clasice din cupru, plastic sau metal cu cauciuc pt busonul de golire ulei), diferite cleme tip popnit din plastic pt carene, diversi papuci electrici. Ma refer la chestii pe care nu le gasim de obicei la magazinele de bricolaj sau piese auto de cartier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...