Sari la conținut

Accident 14/03/2014 Stefan cel Mare zona dinamo


Silvan
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multa sanatate accidentatului !!

 

Mai lasati ciorapii si pantofii si tineti ochii pe rotile din fata ale masinilor din coloana, daca tot o depasiti, si 2 degete de la dreapta pe frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punct de vedere legal nu depasea coloana, ci mergea pe linia de tramvai. Oricum este culpa comuna. Sanatate maxima.

da....daca ar fi fost tramvai si nu motocicleta :D

acolo e linie continua si anul trecut chiar erau si stalpisori dinaia care chipurile nu tre sa ii depasesti

https://www.google.ro/maps/@44.452908,26.102475,3a,75y,64.89h,86.34t/data=!3m4!1e1!3m2!1spKdERI0ea_B_9Wm3T3fqNg!2e0

 

sezonul a inceput de mult.

acum a inceput doar sezonul celor care de regula fac prostii si se trezesc in rahat pe motiv ca soferul nu i-a vazut cand si ei la randul lor nu respectau codul rutier :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, insanatosire grabnica

si mai multa atentie la regulile de circulatie daca spuneti ca depasea pe linia de tramvai

Da-mi si mie articolul de cod rutier care interzice circulatia pe sina de tramvai. De mult il caut...

(Sa n-avem vorbe la proces: io nu merg pe linia de tramvai decat daca n-am incotro; nu-mi place ca aluneca betoanele alea...)

 

LA Dinamo in fata o gramada fac stanga iesind din club, peste linii contiue, desigur. Si se mai si grabesc, sa nu-i vada vreun gabor...

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi el motociclist dar pare a fi vina lui daca mergea pe linia de tramvai. Insanatosire grabnica

 

Din pacate este culpa comuna din ceea ce inteleg (ambii conducatori sunt vinovati de accident) insa cea mai mare culpa apartine soferului pentru ca nu a acordat prioritate.

 

@KOLLAR - Este linia continua in acea zona, asadar patrunderea pe sinele de tramvai este interzisa pentru ca ajungerea pe linii implica incalcarea liniei continue.

 

Sanatate motociclistului.

Editat de nchivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

putin mai in fata unde avem tot linie continua, stalpisori si chiar si o statie de tramvai :)

Bineinteles! Eu voiam de fapt sa subliniez ca manevra de intoarcere in zona aia e atat de frecventa incat au disparut de mult stalpisorii de cauciuc.

 

Asta nu inseamna ca motociclistul este nevinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil o sa dea culpa comuna caz in care asigurarea plateste jumatate din daune, asfalt uscat

Insanatosire grabnica.

Si mare grija la "intersectia" respectiva sunt multi idioti care intorc aiurea acolo, sau fac dreapta de pe Barbu Vacarescu si zboara direct pe banda 3 ca sa intre pe Polona(intersectie unde oricum nu ai voie sa faci stanga, dar ei pot) sau sa intoarca .Anu trecut era sa o pateasca un tip cu o hayabusa exact in acelasi loc. Acum sa vedem cum o scoate poliitia, ca sunt amandoi cam vinovati.E linie continua, nu ai voie sa mergi pe linia de tranvai, si ala care a intors, mai rau acolo e si o statie de tranvai. Ai voie sa intorci abea la Perla la al doilea semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi in sat linia de tramvai(la nivel) este considerata si marcata ca banda pe sensul de mers si tratata ca atare. Ca peste tot intre sensurile cu tramvai se considera dubla continua. Daca are continua sau discontinua dinspre/catre benzile inferioare(pe acelasi sens) este cumva in functie de vizibilitate si spatiul de intersectii... Si da, acolo unde n-au considerat edilii in concubinaj cu politienii necesara/ utila masura de suplimentare folosind si spatiul acela, tramvaiul are terasament ca la SNCFR cu traverse cu semnalizare corespunzatoare.

Nu stiu cum e-n stefan cel mare ca eu nu consum fotbal si pentru ca... autobomile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din club adica de la Dinamo? Cand am vazut ce a postat cineva de pe google maps si locatia mi-am adus aminte ca acum 2 zile treceam pe acolo si am patit o faza similara numai ca n-aveam viteza/eram atent. O masina a iesit "din club" fara sa acorde prioritate la coloana de masini de pe stefan cel mare, eu eram intre banda 2 si 3, langa mine un taxi pe banda 3, aia au fortat banda 1.. banda 2.. masinile au franat, cand sa intre in banda 3 eu si taxiul am franat, taxiul a claxonat, aia cu cupeu "wawawa, ce vrei ma?", erau niste negriciosi autohtoni.

 

Mare atentie la zona aia ca se pare ca astia ies "din club" pusi pa smecherie. Daca aveam fie si un 70 la ora si era o sincronizare proasta ma trantea probabil, dar nu merg cu viteza prin aglomeratii si cand sunt printre benzi, am mai patit faze din astea, cand e aglomerat viteza masinilor fiind in jur de 10-20 km/h astia de pe stradute forteaza intrarea si cum tu cu motorul poti avea si 50-60 printre benzi, cam astea-s ingredientele accidentului.

 

Vizibilitate nu e nici pt tine nici pt el, curaj sa te bagi cu masina in coloana e ( ca altfel, sta omul pana maine pe straduta fara prioritate - nuc a i-as scuza ), si viteza motocicletelor se abate destul de mult de la viteza unei masini blocate in trafic.

 

Scuze de atataa text, inca o chestie pe scurt, se zice ca nu trebuie sa te abati +- 10 km/h de la "cum se merge" in momentul respectiv pe sectiunea respectiva de drum, cu atat mai mult cand n-ai vizibilitate.

 

Printre pietoni/manifestatii, etc: ei au 5 km/h, deci te deplasezi cu 10-15 si stil fred fintston pe alocuri pt ca riscul sa se bage unul in fata ta e f mare. Blocaj in trafic = masini care avanseaza cu 10-20 la ora -> maxim 30 si cu atentie, etc.

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kollar : Codul rutier , capitolul 5 , sectiunea 2 , UTILIZAREA PARTII CAROSABILE :

 

ART. 103
Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axa drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

 

Multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mosul cu telefonul seamana cu Ecclestone :)

 

Din puctul meu de vedere nu depasesti coloana pe linia de tramvai, mai degraba te bagi printre masini.

si cand te bagi printre masini , se gaseste cate un ametit sa coboare sau unul care vrea sa isi goleasca scrumiera sub masina ca sa nu i-l vada nimeni(treaba patita)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kollar : Codul rutier , capitolul 5 , sectiunea 2 , UTILIZAREA PARTII CAROSABILE :

 

ART. 103

Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axa drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

 

Multa sanatate.

Tati, vezi ca nu stii ce rol are o linie continua trasata pe drum public. Faptul ca absolut nimeni nu respecta semnificatia liniei continue, e alta poveste, tine de educatia milenara de la Burebista incoace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kollar : Codul rutier , capitolul 5 , sectiunea 2 , UTILIZAREA PARTII CAROSABILE :

 

ART. 103

Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axa drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

 

Multa sanatate.

 

 

Tati, vezi ca nu stii ce rol are o linie continua trasata pe drum public. Faptul ca absolut nimeni nu respecta semnificatia liniei continue, e alta poveste, tine de educatia milenara de la Burebista incoace.

 

Tati, vezi ca ce-ai scris tu aici n-are nici o treaba cu ce-a scris dandavid. Linia continua si cea de tramvai sunt lucruri diferite, des intalnite impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kollar : Codul rutier , capitolul 5 , sectiunea 2 , UTILIZAREA PARTII CAROSABILE :

 

ART. 103

Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axa drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

 

Multa sanatate.

Asa, si unde vezi tu interdictie in articolul ala?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kollar , eu nu te contraziceam , circulatia pe linia de tranvai este permisa cu anumite exceptii conform codului rutier. Putem deduce simplu ca in cazul din Stefan cel Mare existand 3 benzi pe sens cadem sub incidenta interdictiei articolului din codul rutier.

 

Toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kollar , eu nu te contraziceam , circulatia pe linia de tranvai este permisa cu anumite exceptii conform codului rutier. Putem deduce simplu ca in cazul din Stefan cel Mare existand 3 benzi pe sens cadem sub incidenta interdictiei articolului din codul rutier.

 

Toate bune

A, da, corect, scuze. Inca n-am baut cafeaua. Ai dreptate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost un caz asemanator cu un an sau doi in urma. S-a intamplat pe Vergului, in zona Stadionului National. Atunci un politist de la rutiera cu mobra din dotare s-a infipt intr-o don`soara care iesea cu autoturismul de pe o straduta laterala si vroia sa vireze la stanga. Mi se pare ca a existat si o opinie oficiala a Brigazii rutiere cum ca motopolitistul era indreptatit sa circule pe linia de tramvai desi nu avea semnale acustice sau vizuale in functiune, tocmai pt ca strada este de 2 benzi si linia tramvaiului ar fi a treia. Deci colegul, din punct de vedere legal, nu prea avea ce cauta pe linia de tramvai in zona aia cu 3 benzi pe sens, daaarrr... stiti cum e aia cu aruncatul primei pietre...

Insanatosire grabnica mobristule si in cazul in care crezi ca daca mergeai mai incet puteai sa eviti, gandeste-te ca daca mergeai mai tare treceai prin fata masinii... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...