Jump to content

Campanie impotriva accidentelor moto

Recommended Posts

Ne-am hotarat sa facem un mars pentru reducerea accidentelor moto. Nici nu a inceput bine sezonul si numarul accidentelor a inceput deja sa creasca, deja in prahova au fost cateva accidente in week trecut. Ne-am hotarat sa facem tricouri albe cu sigla " atentie la motociclisti" care vor costa cam 35 lei bucata si sa mergem prin oras bine organizati in data de 5 aprilie, urmand ca apoi sa mergem la salon la Bucuresti.Daca vrea cineva sa-si faca tricou si sa prticipe, ne intalnim la sala la sfarsit de saptamana si discutam mai multe. Daca mai are si altcineva alte idei...discutam si vedem cum facem.

Mai frate, deja devine un cliseu treaba cu " Atentie la motociclisti ", este de apreciat initiativa, nimic de spus, dar nu s-a gandit nimeni sa faca un mars in care tema sa fie "atentie la acceleratie, strada nu e circuit!". Sigur o sa-mi iau flegme dar sa nu ne mai ascundem dupa deget, in general o parte din vina sta si la noi in curte.

Disclaimer: a nu se intelege ca am ceva cu tipul asta de campanii, insa eu cred ca ar trebui sa reexaminam modul de abordare a problemei.

Edited by GoodKat

Mai frate, deja devine un cliseu treaba cu " Atentie la motociclisti ", este de apreciat initiativa, nimic de spus, dar nu s-a gandit nimeni sa faca un mars in care tema sa fie "atentie la acceleratie, strada nu e circuit!". Sigur o sa-mi iau flegme dar sa nu ne mai ascundem dupa deget, in general o parte din vina sta si la noi in curte.

Disclaimer: a nu se intelege ca am ceva cu tipul asta de campanii, insa eu cred ca ar trebui sa reexaminam modul de abordare a problemei.

Hola hermano!,

Corect punctat. Desi sunt o victima a unui (cuvant urat) de la Speed Taxi, in parte vina a fost si a mea. Mi-am pierdut cumpatul intr-o conjunctura in care, mai mult ca oricand trebuia sa fiu cu ochii in patru. Retardul "asiatic" a oprit si s-a intors pe linie dubla continua in timp ce eu eram prea preocupat sa-l bag in ma-sa pe unul care rula atat lipit de fundul motocicletei mele incat ii auzeam palele elicei radiatorului cum zbaraiau de sa sara, nu alta. In loc sa accelerez trebuia sa ma folosesc de frana de motor ca sa-l determin sa ma depaseasca si acu eram bine mersi. Trebuie sa fim un pic mai atenti pentru ca-i cam ca la Poker: patru intotdeauna bat doua, nu? :)

Bafta

asa este, fiecare padure are uscaciunile ei, nu pot fi toti perfecti si nici sa te astepti ca toti motociclistii sa mearga asa cum ar trebui...stim cu toti treaba asta. Dar s-a intamplat un accident la ploiesti saptamana trecuta cand o masina i-a taiat calea unei mobre, de aceea trebuie mai multa atentie la volan si folsite si oglinzile. sunt de acord cu tine, asa cum si Titi Aur a spus ca strada nu e circuitul tau!

In fiecare an se fac marsurii de genul asta, si cred ca degeaba, deoarece aia care il asculta pe salam tot pe salam il vor asculta si tot ca un naspa va conduce, si mai sunt pipitele alea cu acei Giganti X6 si altele, care nici in ruptul capului nu se asigura , chiar daca le dai jos din masina sa le faci un instructaj, cred ca fetele astea cu bani sunt ca si un peste, tine minte 30 secunde dupa care da tarcoale la acul cu rame. daca nu am facut un rezumat corect sa ma corecteze cei ce merg in fiecare zi prin Bucuresti ,ca mine sau alti zeci de motociclisti, si cum spune cineva din acel link pus de ....Yamaha yzf....totul depinde in mare masura de experienta, daca nu as avea experienta cred ca probabil asa fi avut vreo tija in picior sau doamne fereste se intampla vreo nenorocire.

Ar fi mai bune activități care să capteze motocicliștii: exersarea abilităților, tehnici de frânare, evitare a obstacolelor etc..(cum va fi organizată de un club moto pe 31.03.2014 într-un oraș de la Dunăre).

Pare mai logic și mai cu folos să instruiești motocicliștii, să știe să evalueze situații periculoase, să aibă o conduită preventivă, civilizată.

O manifestație în care vor fi implicați x motocicliști nu lasă nicio urmă în conștiința conducătorilor auto, pe când lucruri învățate, exersate de tine, te pot salva într-o bună zi.

Nu aș participa la o paradă - motocicliștii există în trafic, deoarece o consider inutilă și iluzorie.

Nu trebuie să te ferească, vadă alții, ci tu trebuie să caști bine ochii, să gândești, să reacționezi rapid și cu sânge rece.

Când facem școala de șoferi, ne învață instructorul că trebuie să fim corecți, să respectăm regulile și că toți ceilalți vor face la fel, deoarece dacă noi respectăm regulamentul, nu vom păți nimic rău?

Trebuie să avem o conduită preventivă, cu atât mai mult când suntem atât de expuși pe motocicletă.

Ocazia de a participa la un curs gratis, unde să pot vedea, învăța, exersa, interacționa cu alți motocicliști mai experimentați, nu aș rata-o.

in Ploiesti nu s-a mai facut de ceva timp. de multe ori se intampla ca o masina sa-ti intoarca in fata, sa-si schimbe banda fara sa se asigure...si tot asa, sau ca cailalti soferi sa nu stie ca un motociclist are dreptul sa ocupe o banda. da, de multe ori experienta si spiritul de observatie te salveaza

Proful meu bine mai zicea: "sa nu te sperii de motocicleta atata timp cat te temi de ea. Teme-te cu adevarat atunci cand nu te mai infricosezi deloc"

nota 10 pentru ce zici , sunt de acord cu un mars "atentie la acceleratie"

astazi de dimineata eram in bariera Bucuresti mergeam pe banda 1 spre munca ,o domnisoara bine intr-o masina super pe banda 2 ,a schimbat banda fara sa se asigurea ,eram in paralel cu ea am franat BRUSC ,noroc ca eram cu masina (golf 4... nu e prea mare,nu putea sa o vada) ,am claxonat... 1001% nu a realizat ce a facut ,nici scz nici nimic

HAI LA CIRCUIT ! uita de strada !

http://www.bzi.ro/motociclist-ranit-grav-intr-un-accident-produs-pe-soseaua-de-centura-423151

astazi de dimineata eram in bariera Bucuresti mergeam pe banda 1 spre munca ,o domnisoara bine intr-o masina super pe banda 2 ,a schimbat banda fara sa se asigurea ,eram in paralel cu ea am franat BRUSC ,noroc ca eram cu masina (golf 4... nu e prea mare,nu putea sa o vada) ,am claxonat... 1001% nu a realizat ce a facut ,nici scz nici nimic

HAI LA CIRCUIT ! uita de strada !

http://www.bzi.ro/motociclist-ranit-grav-intr-un-accident-produs-pe-soseaua-de-centura-423151

CACARE' circuit?????????

Daca tot ne chinuim cu o constientizare de existenta in trafic eu as propune lipirea unui mic stiker pe oglinzile laterale ale masinilor,ce simbolizeaza o motocicleta.Ceva mic stilizat,vizibil,ma gandesc ca vazut des va crea oarecare responsabilitate.Cine se va simtii deranjat va dezlipii stikerul.Banuiesc ca preturile de productie nu pot fii foarte mari,idei vor fii mai multe,Se poate incerca experimental pe cateva masini,daca nu va fii repede dezlipit exista o sansa........

de ani de zile aud acelasi lucru...sa i ,,sensibilizam,,pe soferi.urmeaza sa ne cerem scuze ca avem sute de cai sub picioare...si singe in ... ca sa ne dam cu motoarele.mai trebuie sa stam in genunchi - si nu in viraje - si sa i rugam politicos sa ne fereasca un pic.deja seamana a umilinta.dar fiecare este liber sa aleaga...asa cum si eu aleg..ca in momentul in care cineva imi ,,greseste,,in trafic..il opresc..si indiferent ca i barbat sau femeie..si o capata...SI SIGUR NU O SA UITE.

Edited by donpedro

Vreau si eu un tricou

Ne-am hotarat sa facem un mars pentru reducerea accidentelor moto. Nici nu a inceput bine sezonul si numarul accidentelor a inceput deja sa creasca, deja in prahova au fost cateva accidente in week trecut. Ne-am hotarat sa facem tricouri albe cu sigla " atentie la motociclisti" care vor costa cam 35 lei bucata si sa mergem prin oras bine organizati in data de 5 aprilie, urmand ca apoi sa mergem la salon la Bucuresti.Daca vrea cineva sa-si faca tricou si sa prticipe, ne intalnim la sala la sfarsit de saptamana si discutam mai multe. Daca mai are si altcineva alte idei...discutam si vedem cum facem.

o sa anunt ziua si ora la care ne intalnim la sala si vorbim si despre tricouri. s-ar putea sa ne intalnim sambata, pt ca vineri unii nu pot ajunge din cauza serviciului.

in Ploiesti nu s-a mai facut de ceva timp. de multe ori se intampla ca o masina sa-ti intoarca in fata, sa-si schimbe banda fara sa se asigure...si tot asa, sau ca cailalti soferi sa nu stie ca un motociclist are dreptul sa ocupe o banda. da, de multe ori experienta si spiritul de observatie te salveaza

salutare , ce vrei tu sa faci au mai facut si altii, nu e rau, dar nu ai cu cine. la noi pe sosea fiecare ptr el, daca tu ca motociclist nu iti evaluezi pozitia in trafic si nu esti atent o patesti, toate cele trei accidente se puteau evita sau macar nu se terminau asa, pacat oricum

a si inca ceva daca citesti putin legislatia ai sa observi ca nu mai ai voie sa mergi cu motorul in grup si nici macar pe milocul benzii, ai voie doar pe partea dreapta in sir indian.

ma refeream ca eu singur cu motorul , am dreptul la spatiu pe strada cat are si o masina. si eu platesc impozit si asig la mobra...am aceleasi drepturi

Normal așa ar fi. Dar legea nu e de partea ta, sunt unele prevederi în noul cod rutier care specifica clar ca trebuie sa mergi NUMAI pe partea dreapta. Și NU mai avem voie sa mergem în grup, cunoscutul zigzag. Trebuie sa mergi în șir indian pe partea dreapta a șoselei.

Toate astea se regăsesc în noul cod rutier.