Jump to content

Campanie impotriva accidentelor moto

Recommended Posts

sal cristi..long time no see :)

legea la care faci referire nu e foarte clara :

Art. 100. -
(1) Vehiculele trebuie conduse numai pe drumurile, partile carosabile, benzile sau pistele stabilite pentru categoria din care fac parte. In cazul in care pe drumurile publice nu sunt amenajate benzi sau piste speciale pentru biciclete si celelalte vehicule fara motor, acestea pot fi conduse si pe acostament in sensul de mers, daca circulatia se poate face fara pericol
(2) Vehiculele din categoria AM, A1, A2 si A, atunci cand circula pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rand.”

asta e tot ce specifica...numai pe un singur rand. Deci :

- nu specifica sa fie pe dreapta stanga sau in alta parte

- daca mergem cum am mers pana acum in zig zag - se poate argumenta ca e corect - pentru ca :

1. nu mergem in paralel

2. mergem pe un singur rand : un rand pe partea stanga si un rand pe partea dreapta - fara ca nici unul sa mearga in paralel cu altul.

Din punctul meu de vedere, in momentul de fata nu e nici o problema in a merge ca pana acum.

sal cristi..long time no see :)

legea la care faci referire nu e foarte clara :

Și pt ca nu e clară lasă loc de interpretare. Adică ești la buna dispoziție a polițistului.

asta e tot ce specifica...numai pe un singur rand. Deci :

- nu specifica sa fie pe dreapta stanga sau in alta parte

- daca mergem cum am mers pana acum in zig zag - se poate argumenta ca e corect - pentru ca :

1. nu mergem in paralel

2. mergem pe un singur rand : un rand pe partea stanga si un rand pe partea dreapta - fara ca nici unul sa mearga in paralel cu altul.

Din punctul meu de vedere, in momentul de fata nu e nici o problema in a merge ca pana acum.

o sa anunt ziua si ora la care ne intalnim la sala si vorbim si despre tricouri. s-ar putea sa ne intalnim sambata, pt ca vineri unii nu pot ajunge din cauza serviciului.

Succes cu campania! Da cu aia de vor zilnic sa se sinucida in Ploiesti cum facem? Ei fac ceva pentru viata lor sau asteapta sa-i fereasca soferii cand o ard ei "legal"?

Acum vreo 6 ani la una din campaniile antiaccidente organizate de noi in Ploiesti, fix in timp ce distribuiam pliante soferilor trece o vestita gasca de baicari lesinati pe o roata prin centrul Ploiestiului toti la verticala blana, spectacol ce sa mai... Daca tu crezi ca pentru astia mai merita facut ceva esti liber sa incerci.

P.S. O parte din baietii respectivi sunt la 2m sub pamant ori s-au lasat de motocicleala. Din pacate apar alti smardoi si ciclul se reia.

Aia vechi dupa care ma uitam acum 10 ani prin oras merg in continuare bine sanatosi. Oare de ce?

Edited by florin.radu

da corect...lasa loc de interpretare. si as spune ca daca nu sunt alte probleme mai grave obervate de politist nu cred ca va pedepsi pe cineva pt mersul in zigzag

Când ești la mana organului nu știi cum iese ... în una din plimbări ni sa atras atenția pe tema asta, așa ca ... totul depinde de atitudinea miliției.

Ps: te aștept pe la club la o bere rece, fie ea și fără alcool, mai povestim, vineri sunt acolo :)

Succes cu campania! Da cu aia de vor zilnic sa se sinucida in Ploiesti cum facem? Ei fac ceva pentru viata lor sau asteapta sa-i fereasca soferii cand o ard ei "legal"?

Acum vreo 6 ani la una din campaniile antiaccidente organizate de noi in Ploiesti, fix in timp ce distribuiam pliante soferilor trece o vestita gasca de baicari lesinati pe o roata prin centrul Ploiestiului toti la verticala blana, spectacol ce sa mai... Daca tu crezi ca pentru astia mai merita facut ceva esti liber sa incerci.

P.S. O parte din baietii respectivi sunt la 2m sub pamant ori s-au lasat de motocicleala. Din pacate apar alti smardoi si ciclul se reia.

Aia vechi dupa care ma uitam acum 10 ani prin oras merg in continuare bine sanatosi. Oare de ce?

foarte bine ai punctat Florin,abia astept sa ne vedem !

Profesore stai mai linistit si incearca sa faci mai multe pentru tine!

Edited by cmd

Ca sunt multi pustani cu vitezane care o ard pe o roata o stim cu totii , ies in evidenta ptr ca sunt pe 2 roti, dar pe pustanii cu e36 care o ard in burn out-uri pe la semafoare sau mia stiu eu unde nu ii vede militia si nu se face atat tam tam...parerea mea ca sunt mult mai periculosi.cred ca este utila o initiativa de genul asta...sper sa fiu prezent, cu sau fara tricou

Si ar mai fi ceva....oricat de preventiv ai merge, daca iese unul de pe o straduta sau da cu spatele fara sa se asigure etc, etc, nu ai cum sa il eviti...pt genul asta de oameni cred ca e buna o astfel de initiativa

Ca sunt multi pustani cu vitezane care o ard pe o roata o stim cu totii , ies in evidenta ptr ca sunt pe 2 roti, dar pe pustanii cu e36 care o ard in burn out-uri pe la semafoare sau mia stiu eu unde nu ii vede militia si nu se face atat tam tam...parerea mea ca sunt mult mai periculosi.cred ca este utila o initiativa de genul asta...sper sa fiu prezent, cu sau fara tricou

Si ar mai fi ceva....oricat de preventiv ai merge, daca iese unul de pe o straduta sau da cu spatele fara sa se asigure etc, etc, nu ai cum sa il eviti...pt genul asta de oameni cred ca e buna o astfel de initiativa

La astia facem educatie pe loc :D mai nasol cand te roaga pitipoanca cu ochii umezi sa-i lasi fuck@ciu in pace

Florin,abia astept sa ne vedem !

Pai cand iesiti pe Cheia, Siriu sau alte zone mai pentru mobra mea ne auzim :) sapt trecuta am schimbat placutele de frana, maine schimb lantul, si cat de curand si gumele. o sa fie pregatita de drum

Edited by florin.radu

foarte bine ai punctat Florin,abia astept sa ne vedem !

Profesore stai mai linistit si incearca sa faci mai multe pentru tine!

o sa incerc...oricum am vazut cam multe saptamana asta..o s-o las mai incet

Pai cand iesiti pe Cheia, Siriu sau alte zone mai pentru mobra mea ne auzim :) sapt trecuta am schimbat placutele de frana, maine schimb lantul, si cat de curand si gumele. o sa fie pregatita de drum

eu as vrea pe sambata asa sa dau o fuga pe la lacul vulturilor sau lacul fara fund cum ii zic unii pe la siriu ...

Când ești la mana organului nu știi cum iese ... în una din plimbări ni sa atras atenția pe tema asta, așa ca ... totul depinde de atitudinea miliției.

Ps: te aștept pe la club la o bere rece, fie ea și fără alcool, mai povestim, vineri sunt acolo :)

sa stii ca vin :)

ne auzim mai tarziu ;)

Până la urma urmei trebuie ca toată lumea să înţeleagă că aia sunt o mână de oameni....sutn aceeaşi 4-5 băieţi care o ard dubios şi cu buza umflată.

• 3 weeks later...
  • 1 month later...