Sari la conținut

plimbare Bucuresti-Rm.Valcea-Valea Cheii-Schit Iezer (jud. Valcea)


Phoenix_Harley
 Share

Postări Recomandate

super.

luam de mancare la noi ca sa mancam unde ajungem ?

banuiesc ca nu ne asteapta cu mancarea pe masa la vreunul dintre schituri :)

la intoarcere putem opri sa mancam pe undeva dar la dus probabil o sa ne prinda ora 1-3 pe forestier :)

eu o sa iau niste conserve si probabil niste sandvisuri. daca e nevoie mancam din provizii ..daca nu tot le mancam...acasa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un naked cu doua persoane pe el poate face traseul "forestier" intentionat de voi?

am cautat si eu pe net sa vad cum este drumul

 

eu am cauciucuri de strada...deci daca e nasol drumul...merg cat pot (la a 3-a tranta sa zicem ca ma intorc :)) ). din ce trasee similare am facut eu am vazut ca e cam greu sa mergi cu o motoreta de strada si cu pasager pe astfel de drumuri. daca drumul e curat n-ai probleme dar daca sunt balti si bolovani...s-a terminat smecheria .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cautat si eu pe net sa vad cum este drumul

 

 

 

eu am cauciucuri de strada...deci daca e nasol drumul...merg cat pot (la a 3-a tranta sa zicem ca ma intorc :)) ). din ce trasee similare am facut eu am vazut ca e cam greu sa mergi cu o motoreta de strada si cu pasager pe astfel de drumuri. daca drumul e curat n-ai probleme dar daca sunt balti si bolovani...s-a terminat smecheria .

Multumesc mult pentru raspuns.

O sa spun pas ca e scump tare sa tavalesc Triumph-ul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

Am urmarit topicul de la inceput, dar n-am plusat, pentru ca am fost prins cu niste examene si am zis ca nu e bine sa dau din gura degeaba.

Nu vreau sa fiu soacra, dar am mai fost pe acolo si poate ma fac util. Nu discut de autostrada, de asemenea e notoriu Dealul Negru. Se poate merge nu numai cu un touring-enduro (desi asa ar fi indicat...) pana la Schitul lui Pahomie (care e absolut superb!), ba chiar mai departe (eu am facut traseul cu un Fazer), dar mare atentie la pietre, pentru ca foaaarte usor va puteti alege cu radiatorul spart. De cazut prin vreo baltoaca, sau calare pe vreo piatra..., s-ar putea, dar nu cred ca se teme cineva de maruntisuri de-astea, mai ales ca, daca se va intampla, nu veti avea cine stie ce viteza pe drumul acela...

In alta ordine de idei, a plouat astazi pe-acolo si, desi nu vreau sa stric gasca, daca nu e soare, n-o sa fie o plimbare prea frumoasa, mai ales daca nu va imbracati cu ceva adecvat (recomand cu toata caldura sa va luati macar o geaca de gore-tex mai larga, poate si niste suprapantaloni, sa le puneti peste geaca de motor si gaci, pentru ca te poti trezi si-n miezul verii cu o ploaie rece ce te ingheata pana-n maduva oaselor, dar primavara!?).

La Pestera Sf. Antonie am urcat si eu si am depus o candela ce, sper, inca mai arde, dar, repet, chiar daca se urca in 15-20 de minute, daca a plouat, nu va fi o placere. Legat de asta, am trait o intamplare nostim-amara la Schitul Iezer (din lateralul schitului, spre S-E, se urca spre pestera), cand, intreband o calugarita, tare frumoasa... (va rog sa nu faceti glume desucheate pe socoteala mea!; am spus "frumoasa" doar in sens platonic, da!?), dar cu o privire stranie..., daca gasesc un chibrit la pestera (n-aveam nimic de aprins focul la mine, pentru candela ce urma s-o depun acolo), mi-a raspuns, dupa lungi ezitari, ca nu poate vorbi cu mine, intrucat am cercel in ureche, iar asta e semn satanic...

Pentru mine drumul a fost si ramane memorabil si chiar merita facut!

Afalt uscat si astept fotografii!

P.S. Chiar merita sa va opriti la Dedulesti...



Multumesc mult pentru raspuns.
O sa spun pas ca e scump tare sa tavalesc Triumph-ul :D

De acord cu "animal trainer"; de la Iezer in sus n-ai ce cauta cu naked + pasager. Poate doar daca te opresti la Iezer, te calugaresti, si pleaca mai departe doar pasagerul cu Triumph-ul...

Editat de marook
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu ajung mai devreme sa beau cafeaua. Păstrăm ai bonurile ptr.decont sa ajutam, ca asa e frumos.

@marook....sa înțeleg ca și noi ăștia tatuați suntem"satanisti"....off,credinta dusa la extrem....in fine.s-a notat,o pelerina și bricheta,chibrit la noi. o sa vedem pana unde putem urca.daca nu reușim sper sa refacem tura când o sa fie mai cald și drumul uscat.

Seara buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

Am urmarit topicul de la inceput, dar n-am plusat, pentru ca am fost prins cu niste examene si am zis ca nu e bine sa dau din gura degeaba.

Nu vreau sa fiu soacra, dar am mai fost pe acolo si poate ma fac util. Nu discut de autostrada, de asemenea e notoriu Dealul Negru. Se poate merge nu numai cu un touring-enduro (desi asa ar fi indicat...) pana la Schitul lui Pahomie (care e absolut superb!), ba chiar mai departe (eu am facut traseul cu un Fazer), dar mare atentie la pietre, pentru ca foaaarte usor va puteti alege cu radiatorul spart. De cazut prin vreo baltoaca, sau calare pe vreo piatra..., s-ar putea, dar nu cred ca se teme cineva de maruntisuri de-astea, mai ales ca, daca se va intampla, nu veti avea cine stie ce viteza pe drumul acela...

In alta ordine de idei, a plouat astazi pe-acolo si, desi nu vreau sa stric gasca, daca nu e soare, n-o sa fie o plimbare prea frumoasa, mai ales daca nu va imbracati cu ceva adecvat (recomand cu toata caldura sa va luati macar o geaca de gore-tex mai larga, poate si niste suprapantaloni, sa le puneti peste geaca de motor si gaci, pentru ca te poti trezi si-n miezul verii cu o ploaie rece ce te ingheata pana-n maduva oaselor, dar primavara!?).

La Pestera Sf. Antonie am urcat si eu si am depus o candela ce, sper, inca mai arde, dar, repet, chiar daca se urca in 15-20 de minute, daca a plouat, nu va fi o placere. Legat de asta, am trait o intamplare nostim-amara la Schitul Iezer (din lateralul schitului, spre S-E, se urca spre pestera), cand, intreband o calugarita, tare frumoasa... (va rog sa nu faceti glume desucheate pe socoteala mea!; am spus "frumoasa" doar in sens platonic, da!?), dar cu o privire stranie..., daca gasesc un chibrit la pestera (n-aveam nimic de aprins focul la mine, pentru candela ce urma s-o depun acolo), mi-a raspuns, dupa lungi ezitari, ca nu poate vorbi cu mine, intrucat am cercel in ureche, iar asta e semn satanic...

Pentru mine drumul a fost si ramane memorabil si chiar merita facut!

Afalt uscat si astept fotografii!

P.S. Chiar merita sa va opriti la Dedulesti...

 

De acord cu "animal trainer"; de la Iezer in sus n-ai ce cauta cu naked + pasager. Poate doar daca te opresti la Iezer, te calugaresti, si pleaca mai departe doar pasagerul cu Triumph-ul...

 

sper ca la mine sa nu se uite spre prohab si se ingrijoreze de bilele de rulment ca cerceii nu i-am mai purtat de multa vreme :crack:

la mine hainutele adecvate si costumul de ploaie sunt prezente intotdeauna (ceea ce sfatuiesc si pe altii sa aiba la ei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Marooc.

Pasagerul e de fapt pasagera si cred ca gaseste pe careva sa o scoata dim munti :D

Nu ai pentru ce, Dany!

Duceti-va macar pana la Iezer; prognoza arata soare plin toata ziua. Pana urcati la pestera (daca puteti, luati-va cu voi niste ghete mai lejere, de trei sezoane, nu urcati cu cizmele de motor, ca e chin...) si coborati iarasi la schit, se intorc si ceilalti de la Pahomie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

sper ca la mine sa nu se uite spre prohab si se ingrijoreze de bilele de rulment ca cerceii nu i-am mai purtat de multa vreme :crack:

la mine hainutele adecvate si costumul de ploaie sunt prezente intotdeauna (ceea ce sfatuiesc si pe altii sa aiba la ei)

... Nu cred ca bilele de rulment ar trebui s-o ingrijoreze la prohabul tau... Doamne fereste!, hai, c-o luaram razna!...

 

Nu ma indoiam ca nu voi gasi cavaleri... :)))

Stii, nu e greu (sau asa se zice, eu nu stiu... :rusinica:) sa-i "furi" nevasta unui tip; e mai greu sa i-o dai inapoi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu ajung mai devreme sa beau cafeaua. Păstrăm ai bonurile ptr.decont sa ajutam, ca asa e frumos. @marook....sa înțeleg ca și noi ăștia tatuați suntem"satanisti"....off,credinta dusa la extrem....in fine.s-a notat,o pelerina și bricheta,chibrit la noi. o sa vedem pana unde putem urca.daca nu reușim sper sa refacem tura când o sa fie mai cald și drumul uscat. Seara buna

Multumesc! Bonul imi trebuie doar de benzina, sa nu bagati pe el cafea, tigari...etc. :D

Eu o sa incerc sa ajung intre 08.00 si 08.30...a aparut o schimbare in planul din sera asta si am ajuns acasa cu masina, asa ca dimineata trebuie sa ma duc intai la birou dupa motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma indoiam ca nu voi gasi cavaleri... :)))

Ai idee cam dureaza traseul pe jos?

Cam 20 de minute de mers lejer, la urcare si 15 la coborare. Atentie, ca in poiana din josul pesterii e o fantana, dar nu va recomand sa beti din ea, chiar daca vi se va parea ok! Eu am fost pe-o caldura cumplita, incaltat cu cizme de viteza si am murit de cald si de efort, ca nu puteam sa flectez piciorul pe gamba, urcand de parca eram cu proteze, iar cand am baut din acea fantana nu mi-a fost deloc bine. Mai bine luati cu voi un pet cu apa plata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fur pe nimeni, doar ajut, aoleo cum se interpreteaza. sunt si frumos ca sa ramana cu mine, am nevasta, dar spre regretul meu nu prea ai place pe moto, si mai ales pe o vreme ca asta mai racoroasa.

De ce "spre regretul"?!... Eu mi-am dus iubita pe niste curbe "frumoase"..., am scos scantei din scarite si s-a jurat ca nu se mai urca niciodata pe motor... Pai, eu ce vroiam?!!!... Din pacate n-a fost sa fie, ca, incet, incet, a prins gustul si-acu' un an jumate a trebuit sa-i iau si ei "jucarie"...

 

Jorj s-ar putea sa-ti blestemi zilele... :)

Adio plecari singur cu mobra.

Mai aveam multe de adaugat insa e mai bine sa ma opresc :D

Vezi, vezi, Jorj, daca nu esti cuminte! Are dreptate Dany!... Ai pus-o!!!... :tomato:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si d-soara mea a platit avansul pt scoala moto dar am convins-o sa renunte.

E periculos si fara sa fiu misogin nu am incredere in talentele fetelor pt moto (chiar si pt masina), evident cu ff mici exceptii.

Cati s-au inscris pana in prezent?

Editat de dany_beboide
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binenteles ,sofer de meserie,stiu procedura :bounce:

Multumesc! Bonul imi trebuie doar de benzina, sa nu bagati pe el cafea, tigari...etc. :D

Eu o sa incerc sa ajung intre 08.00 si 08.30...a aparut o schimbare in planul din sera asta si am ajuns acasa cu masina, asa ca dimineata trebuie sa ma duc intai la birou dupa motocicleta.

Ne auzim la telefon daca nu ajungi la timp,te asteptam acolo cat este nevoie. Sper ca si ceilalti baieti sa fie de acord :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai luta de fraier nu mai iau nici un pasager, sac sac, fratilor se pare ca celui care trebuie sa ai dau Motocicleta dimineata si-a schimbat ora, vrea la ora 8.00 sa ai dau mobra, asa ca ce naiba fac ca intarzii, cred ca in 30 min mas incadra, ma asteptati daca intarzii. :angry2:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...