Sari la conținut

Postări Recomandate

Daca este un CBR RR e un tovaras si am inteles ca e ok baiatu. Tocmai ce-am auzit ca l-au dus la municipal la urgente, dar ca nu e grav.

 

 

 

//edit: el e. cica ar fi scapat doar cu un picior rupt.

Editat de dodo_tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca a scapat.Cred ca avea viteza mare ... Sper sa se vindece fara probleme, ca e tanar si are nevoie sa fie sanatos. Pacat de motor, abia si-l luase. Facuse primul drum cu el ieri. E bun de aruncat acuma.

Asta e. Bine ca a scapat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce spunea frate-meu, care a trecut la cateva minute dupa accident, roata fata era undeva pe contrasens iar motocicleta pe breteaua spre Splai, iar bucati de carene peste tot. Asta sugereaza viteza destul de mare. Eu trec destul de des pe-acolo cu motocicleta si stiu ca se poate lua curba aia destul de usor si cu peste 120 km/h, asa ca aparent ori era incepator ori avea mult peste 120. Mai exista varianta sa fi evitat vreo masina de pe banda 2 care voia sa faca dreapta pe bretea, mi se intampla destul de des sa dau de asemenea idioti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il cunosc personal si nu de la intalnirile moto. Suntem mai apropiati de atat.

 

Nu era incepator, echipament avea ... patima vitezei o avea de asemenea din pacate. Am mers cu el si cu motoru si cu masina si am zis ca niciodata a 2a oara.

 

Nu vreau sa-i zic numele, poate nu-si doreste asta. E decizia lui, dreptul sau la intimitate. Momentan e la spital, fractura de bazin si fractura la unul din picioare. Am inteles ca a pierdut mult sange. Maine va fi operat.

 

Si eu cred ca avea mult peste 100. Motoru e rupt in 2. E facut praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut azi un filmulet de 10 minute pe fb cu accidentul. Motoreta era efectiv imprastiata pe o distanta de aproximativ 50 metri, iar din cate am citit se pare ca sunt niste denivelari/damburi in apropiere de pod, cica asta ar fi cauza.

In orice caz, ii urez sanatate si insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care accidentul a fost provocat de anumite denivelari sau a fost trantit de un autoturism victima are dreptul la despagubiri pentru a ii alina oarecum suferinta si a-si recupera prejudiciul provocat de acest eveniment. Cu siguranta el stie cel mai bine ce s-a intamplat, asa ca este cazul sa ii uram sanatate iar dupa ce se va recupera poate ne va spune el ce s-a intamplat.

Editat de nchivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mister elucidat, cred ca putem inchide topicul...Lui Rossi de Bucuresti i s-au ivit 2 gropi/damburi in fata, rezultatul fiind un poc.

 

Deja damburile/gropile au devenit un fel de "2 beri" ale cetateanului turmentat prins in fapt. N-ar recunoaste nimeni ca a fost prost sau ca a gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) pei din punct de vedere legal treaba sta in felul urmator: Viteza cu care rula poate fi stabilita decat in urma une expertize tehnice, si daca sunt denivelari/damburi/gropi in zona si a fost dezechilibrat de acestea(practic accidentul s-a produs din aceasta cauza) sunt sanse destul de mari ca instanta sa aprope despagubiri.

 

Acum fie vorba intre noi, nu conteaza de ce a fost dezechilibrat(masina sau gropi/damburi/denivelari) daca rula cu 60-70km/h iar el a sarit de pe mobra si motorul s-a izbit de capatul de pod sunt sanse destul de mari sa se rupa in doua, si avand in vedere ca leziunile care le-a suferit tind sa cred ca asta s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) pei din punct de vedere legal treaba sta in felul urmator: Viteza cu care rula poate fi stabilita decat in urma une expertize tehnice, si daca sunt denivelari/damburi/gropi in zona si a fost dezechilibrat de acestea(practic accidentul s-a produs din aceasta cauza) sunt sanse destul de mari ca instanta sa aprope despagubiri.

 

Acum fie vorba intre noi, nu conteaza de ce a fost dezechilibrat(masina sau gropi/damburi/denivelari) daca rula cu 60-70km/h iar el a sarit de pe mobra si motorul s-a izbit de capatul de pod sunt sanse destul de mari sa se rupa in doua, si avand in vedere ca leziunile care le-a suferit tind sa cred ca asta s-a intamplat.

NCHIVULE, esti adormit grav de tot. Denivelarile alea le iau vreo 20000 de masini si moto, zilnic. Si vine Gigi cu viteza, pe 2 roti, cu suspensia probabil varza, si reflexe 0 ,.... .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NCHIVULE, esti adormit grav de tot. Denivelarile alea le iau vreo 20000 de masini si moto, zilnic. Si vine Gigi cu viteza, pe 2 roti, cu suspensia probabil varza, si reflexe 0 ,.... .

si totusi... gropile / denivelarile nu au ce cauta pe drum.

ca ne-am obisnuit sa inghitim este una' , dar daca putem sa futem la randul nostru inapoi .... de ce nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe portiunea respectiva de drum nu au aparut gropi dupa iarna. Aceleasi denivelari erau si in toamna. Cu masina peste 80km/h suspensia este destul de stresata mai ales pe banda a doua a. Culmea, chiar si cu aceste denivelari radarul are permanent clienti pe respectivul sector de drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NCHIVULE, esti adormit grav de tot. Denivelarile alea le iau vreo 20000 de masini si moto, zilnic. Si vine Gigi cu viteza, pe 2 roti, cu suspensia probabil varza, si reflexe 0 ,.... .

Acum daca tu esti ADORMITsi nu faci nimic chiar daca sti ca ai dreptate asa trebuie sa fim toti, ADORMITI?

In schimb baiatul acela sau oricine altcineva(chiar si tu) putea sa isi piarda viata, cine raspundea atunci, iar era mortul de vina ca i-a dat gaz ?

Daca tu ai un drept si renunti la el este problema ta, insa presupunem ca UN cetatean pe luna din cei 20000 care trec prin acel loc,(vorbim pe cazul de fata pentru ca exemple sunt nenumarate) ar fi dat in judecata statul pentru ca si-a distrus chiar si un capat de bara sau un amortizor la masina te asigur ca nu acest moment nu mai erau acele denivelari/damburi.

De unde ai venit cu afirmatia ca avea "suspensia varza"? Eu nu as zice asta, daca citesti cu atentie isi cumparase motorul de curand si nu cred ca l-ar fi cumparat daca avea "suspensia varza" sau cel putin eu unul nu as face asta, daca tu ai face acest lucru este problema ta.

Editat de nchivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine man, du-te si da in judecata primaria, iti trebuie poze. Crezi ca niste mici denivelari o sa-i induplece pe judecatori??? Deaia zic ca esti adormit. Daca era o groapa, obiect strain in mijlocul benzii, un canal neacoperit, da, era caz concret. Sint denivelari si pe autostrazi la noi, daca le iei cu 299km/h, fii sigur ca o sa ai un caz "beton". Sau poate reusesti sa-i convingi ca curba era prea strinsa, ca nu s-a avut in vedere si motociclistii care vor accelera puternic si vor rata "curba".Parca ai fi Dan Popescu, bagi in cap toate idioteniile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma expertizei tehnice cu siguranta se vor lua in consideratie si starea drumului si atunci vom vedea rezultatul. Daca colegul de forum sustine ca si masina iti incearca cam greu sistemul de suspensie atunci clar este o problema, dupa parerea ta cred ca ar fi cel mai bine sa circulam pe drumuri de pamant sa mergem cu maxim 30km/h ca sa fie toate bune. De aceea am devenit tara europeana, sa ridicam niste standarde nu sa le coboram, si sa invatam sa ne cerem niste drepturi dar in cazul tau nu numai ca nu le ceri, dar partea mai urata este ca refuzi sa crezi ca ai drepturi.

 

Asa ca hai sa asteptam sa ne spuna victima concret ce s-a intamplat si sa nu mai facem supozitii :cheers:

Editat de nchivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cistigat vreun caz din asta? Tu, personal. Ca , altfel, e ca in zicala celebra: Haideti sa haidem!

 

Daca crezi ca o firma isi permite sa investeasca bani intr-un proces ca apoi sa piarda te inseli, sau daca te gandesti ca luam cazuri la comun sa le rezolvam "romaneste" din nou te inseli.

Asadar te asigur ca se analizeaza in amanunt sansa de reusita a unui caz inainte de a incepe o colaborare pentru ca toata cheltuiala cu procesul este suportata de firma urmand ca victima sa plateasca onorariul dupa obtinerea despagubirilor.

 

In alta ordine de idei daca mai alte nelamuriri te invit sa discutam pe privat sau ne poti telefona pentru a nu mai polua forumul aiurea.

O seara placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...