Sari la conținut

Fel si fel de presonaje si intamplari la salonul moto


roadking
 Share

Postări Recomandate

Acest topic este o prezentare personala a unor experiente din ultimele zile.

 

Intamplari de analizat psiho-social :peace:

 

 

1. 'Samuraiul'' care purta o casca de razboinic si masca de drac la cei peste 35 de ani cred ca e penibil sa vi si sa calaresti o motocicleta noua doar ca sa iti faci poza de buletin.

2. ''Domnul de peste 55 ani'' cu inele pe toate degetele, inclusive unul care acoperea integral aratatorul( stiti voi genul Shakira) va multumim ca ati mangaiat insistent formele rezervorului vopsit negru MAT. Din pacate NU se poate polisha ca se lustruieste si nu mai e mat.

3. Tanarului tatuat dar fara cunostinte evidente ale tehnicii motocicletelor: Un amortizor de ghidon nu se verifica smucind repetat de semi-ghidoane. Se poate rupe doar mocheta.

4. Pentru TOTI parintii care au confundat motocicletele cu leaganele din parc va transmit ca sunt similare doar ceva mai scumpe.

 

SI un exemplu minunat de data asta, domnului in etate(peste 75) care evident fusese motociclist si pe care mi-a facut reala placere sa-l pun in tema cu toate noutatile tehnice doar sa vad multumirea si incantarea din privirea dansului. Timpul pe care l-am '' piedut'' a fost primit cu mult suflet.

 

Acum cu dedicatie unui personaj deosebit:

 

Din nefericire la noi in tarisoara asta chinuita sunt din ce in ce mai multi inculti, nesimtiti si retardati dar care spre stupoarea mea au inocenta sa spuna adevarul:

Reluam filmul intamplarii: Vine un personaj chitit sa faca atmosfera, ca si acum 2 ani, care se suie pe o motocicleta si o loveste dupa care incepe sa se dea huta pe cric. Il observ si ma duc sa il invit la drive test explicand foarte logic cum suspensiile ELECTRONICE nu se pot testa prin leganat ci prin test. Pana aici m-am asigurat ca nu mai strica ceva si nu zgarie motoreta. Cand s-a dat jos exprimandu-si uimirea ca suntem tot nesimtitii de acum 2 ani, luminaaaaaaaaaa, acelasi infantil care cauta scandal si motive de butonat pe net.

 

Frustrarile, financiare, si insuccesele profesionale si sexuale( deductie logica dupa comportament si timpul petrecut la taste, nu in compania unei motorete sau femei) nu merita refulate pe o motocicleta. Dar vad ca esti insistent si ti la model macar:-))))).

Acum pentru celelalte genii care ii canta in struna, plang pe la vitrine, colectioneaza machete si pliante dar nu au fost de fata fac urmatoarele precizari:

 

1.Colegii de la alte marci ma sfatuiau sa stau calm si sa nu raspund la asemenea infantilisme, dar am mai stat linistit si data trecuta si tot degeaba, prostia nu are leac, poate ca de rusine si nu o sa mai scrie pe forum ca sa suceasca mintile tinerilor.

2. Din lunga mea experienta de motociclist si anume peste 24 de ani, am calarit pe mai multe continente si marci, am participat la infiintarea unor cluburi, stiu ca: MOTOCICLISTUL ADEVARAT isi RESPECTA Echipamentul si ORICE MOTOCICLETA.

Personajul in cauza a pus casca cu interiorul direct pe mocheta pe care au pasit sute de persoane!!! Si da, casca era obosita si veche, adica NU isi acorda lui respectul de a avea grija de integritatea personala, de unde intrebarea corecta: Cum sa fie atent le ce incaleca si nu e al lui???

Asta m-a facut sa fiu atent si sa incerc sa-i explic cum sa afle mai multe detalii la showroom si in test, dar evident ca ORICUM nu dorea decat sa se dea huta-huta ca e gratis nu?

Niciodata nu subestimati un vanzator cu experienta, va''citeste'' din start daca sunteti interesat sau doar bagator in seama, si atunci e la latitudinea lui daca isi pierde timpul si resursele cu mofturile voastre.

Schema ca vi imbracat prost dar tu ai o gramada de bani inseamna doar ca esti un alt incult cu fumuri de mare client. Nu va steptati sa fiti tratati altfel decat va respectati voi. Foarte multa lume care nu are posibilitati deosebite se imbraca corect si adecvat, iar asta se vede de la prima privire.

Mai exista si tinerii la care observi imediat pasiunea si evident lipsa financiara dar intra la categoria '' dreamer'' categorie in care cam toti adevaratii motociclisti au fost odata, si ei merita tratati cu mare respect.

 

Sa revenim:

Ei bine nimic nu e gratis si la dispozitia tuturor la o expozitie unde vi sa te uiti nu sa faci teste, si unde expozantii s-au dat peste cap sa aduca ultimele modele pe bani grei sa fie vazute macar si de cei care poate nu o sa-si permita niciodata.

Daca ati fost la vreo expo gen EICMA sau echivalent ati vazut ca acolo nu se suie nimeni fara sa fie invitat sau asistat. Cum cineva spunea in alt topic, la o expozitie a indoit un cobur si a anuntat expozantul, foarte frumos gestul, dar stimabile rezultatul este ca din neglijenta ai stricat ceva si nu ai platit. Nu e ceva cu care sa fi mandru, ai facut doar o paguba nimic mai mult, si ai scapat neplatit.

Si acum sa revenim la nivelul intelectual al personajului in cauza care pana nu e si fudul cu ce prostie a facut nu se simte bine:

Daca stiam ca tot tu esti ala de acum 2 ani care nu ai priceput cum e cu suspensiile electronice te luam la goana din prima si iarasi cum spunea un agitat, in alt topic, poate si un cap in gura ca sa ai motive reale sa te miorlai in cazul in care esti ''fetita'' in relatia ta sentimentala.

Mare noroc ai avut si de data asta ca ai dat numai peste ''nesimtit'' si peste colegul ''agresiv'':-)) Oricum data viitoare vom fi pe faza pentru o primire cordiala:-))) cu flori cu tot.

 

 

 

In incheiere chiar daca va recunoasteti in anumite ipostaze nu exagerati in greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce caterinca de topic... auzi la el, imbracat frumos :)))) Tu te cam supraestimezi... si insisti, si insisti, si insisti... vrei sa "bati" topicul cu Honda, a? :))



Apropos, prin toate tarile straine prin care te lauzi ca ai umblat si la toate cursurile alea de vanzari, n-ai invatat sa nu judeci omul dupa haine? Sau macar ce-i aia diplomatia? Intrebari retorice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia fii atent aici......poate din turnul tau de cristal o sa vezi ce scrie unu fara experienta, datsa extragramatical , un "dreamear"dasta sau cum dreaku sa scrie..

 

A fost foarte misto sa VIZITEZ smaebu si samu de aici de pe forum.Din cauza unora ca tine ,dastia cu experienta pe continete si motoare de tot felul , atot stiutori, dastia care se respecta la punga de alune si paharele de plastic cu nesuri din spate de acolo,de unde priviti voi potentialii clienti,potentialii gigei,potentialii "copii" mari care vor jucarii scumpe.....si care toti saliveaza la niste fiare expuse intrun hangar infect ce pute a urina....ce p.pretentii ai tu .....civilizat , bun simt,respect,judeci dupa aparente,cand deschizi gura , pute ....ce vrei de fapt tu sa castigi dupa o astfel de evaluare?! a societatii moto din Romania , cu ce te alegi?!,,,,de ce mai vii cu produsele tale asa greu obtinute de la aia de afara, de ce te mai deranjezi,,,ca sa tragi concluzii pe forum . ca sa ce? Maine dimineata dupa ce descarci duba din nou la tine in shourum, mai vine dreaku la tine sa se suie pe moto, sa analizeze,sa faca poze,iar tu iti vei stresa capu cu boul de supervizer din afara ca sa faci cumva sati ridici vanzarile cu dastia care tiau indoit coburile, cu gigei care nu sunt asortati la dunga,cu dastia careti scuipa seminte langa rezervor.....

 

va meritati soarta bai

ia corecteazaama acum ca esti mai doxa de carte de cat mine

 

 

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine putin ma intereseaza povestea despre cum si de ce s-a ajuns aici insa din tot ce am citit... daca intr-adevar i-ai spus omului ca dupa casca l-ai vazut ca e sarac...ai gresit, si moral si profesional.

 

Si-mi aminteste de intamplarea celebra cu Oprah, refuzata intr-un magazin din Zurich pentru ca.... fiind negresa parea saraca.

Dar pana si acolo refuzul a fost foarte ....fin. "Cu siguranţă nu doriţi să vedeţi această geantă, pentru că preţul ei este prea mare. Nu vi-l puteţi permite. N-aş dori să vă simţiţi prost din cauza acestui lucru" ...nu "te-am vazut de la intrare ca esti saraca"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi este egal cum este analizata discutia asta. Nu cunosc personavele si nu ma deranjeaza.

Din vasta experienta a vanzatorului de ... Ani si ani care mai si citeste clientul dintr-o privire(papion,frac, opinci,itari, gest...) este neplacut ca nu a citit, a doua oara, acelasi client care i-a facut "probleme" si in trecut.

Rolul vanzatorului este sa promoveze marfa la toti posibilii clienti. Daca vrei clienti exclusivisti nu te expune la 20 roni intrarea.

Ca parton, iti suceam gatul fara sa clipesc. Dar pentru ca esti sub imperiul evenimentelor iti dadeam doar de inteles ca este o atitudine gresita sa jignesti vizitatorii. Indiferent ca erau de la opera sau din mahala.

Nu te jigni prin afirmatii jignitoare la adresa altora.

Cum te-ai simti daca sotia ta ar merge la un medic ginecolog si apoi sa vezi cum ginecologul face remarci deplasate despre cliente pe net? Ti se pare profesional?

Ma faci sa ma simt jignit ca nu mi-am luat jobenul cu mine. Simteam topoare infipre in ceafa ca am avut indrazneala de a atinge ce nu este de atins.

 

PS Ti-a murit modestia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

roadking ai deschis aici un topic pt. ca ai crezut ca ti se va da dreptate,trebuia sa scrii dincolo la nesimtitul de la Ducati ce ai avut de scris, sau ai crezut ca aici gasesti alti oameni. P.S. afla ca te-ai inselat si inca amarnic.

Editat de ceberița 46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

roadking. am o rugaminte. nu mai incerca sa faci tam tam in speranta ca vei deteriora imaginea unui brand. analizand modul cum scrii, exprimarea si dorinta ta de a te arata superior, ma face sa cred ca esti fix un nimeni. as pune pariu pe orice ca nu esti nici macar un simplu angajat la Ducati. ci mai degraba un plictisit.

 

potoleste-te omule....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa facem o cheta, strangem bani, il imbracam pe unul dintre noi la patru ace si il trimitem sa faca o poza cu roadking! ( pentru ca nu se poate cu motocicleta ca poate o zgarie cu dunga de la pantaloni)

post-43386-0-19952200-1396815763_thumb.jpg

 

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o solutie contra calaretilor de ocazie de pe la saloane: cumparati o masina din aia de tiplat bagajele in aeroport si aplicati cateva straturi de folie pe mobre.

Nici praful nu se pune, mitocanii n-au nicio sansa.

 

In lumea civilziata un produs nou, nefolosit dar care a fost expus nu se vinde avand pretentia de a mai fi nou, chiar daca e impecabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, de ce naiba au mai venit la salon cu o motocicleta pe care, daca se urca vreun motociclist, se defecteaza ? (doar motocicleta :) nu si omul )

Poate data viitoare Ducati vine doar cu poze... sau invata sa puna calculatorul pe suspensiile alea firave... sau vopsesc vreo piesa zgariata.

Toti producatorii care expun la salon pun in balanta riscul contra viitorului potential castig (insasi participarea la salon este un potential castig).

Oare cei de la BMW or sa dea faliment dupa salonul asta, sau pentru ca au avut angajati instruiti corect si au lasat oamenii sa piarda timpul pe langa si mai ales pe motoarele lor au de castigat ?

Precizez ca anul asta nu am fost la salon dar am fost la toate celelalte editii.

O singura data m-am urcat pe doua motociclete, cu grija mare la fermoare ca nu cumva sa zgarii vopseaua.

Erau Suzuki... am intrebat inainte daca am voie iar dealerul a spus ca da, cum sa nu.

Chiar a stat si mi-a raspuns la toate intrebarile. Evident ca si-a laudat marfa... dar a facut-o foarte finut, nu agresiv.

Un an de zile am tot visat sa imi cumpar un motor nou de la ei. Nu a fost sa fie asa din cauza banilor care nu am reusit sa ii strang si s-au dus in alte parti.

Dar daca m-ar fi "flituit" nici nu as fi vrut sa mai aud de marca respectiva, oricate si orice performante ar fi avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei bine nimic nu e gratis si la dispozitia tuturor la o expozitie unde vi sa te uiti nu sa faci teste, si unde expozantii s-au dat peste cap sa aduca ultimele modele pe bani grei sa fie vazute macar si de cei care poate nu o sa-si permita niciodata.

De ce sa le mai aduci daca trebuie sa te dai peste cap?! Adu niste tapete mari si prezinti poze, asa nu mai cheltui bani grei si n-ai stricaciuni la moto.

Intrebarea de baraj: De ce aduci produse pentru oameni care nu si le permit?

 

Pana la urma si vanzatorii si cumparatorii sunt cam la fel (vezi si topicul Ducati).

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai mari tzepe le trag cei imbracati impecabil, care vorbesc perfect gramatical, sint politicosi si au 7 ani de acasa. E cea mai mare timpenie sa judeci dpdv financiar , un om dupa hainele pe care le poarta.



In general, Ducatistii sint niste personaje mai "deosebite", nici nu prea se amesteca cu pleava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Daca veneam eu la smaeb aveai si un punct 5

 

 

5 un ochelarist s a oprit un fata duchenei dukaty ,l a privit cu scarba pe big bo$$ dupa care s a dus la cel mai apropiat stand cu mobre japoneze si a inceput sa baleasca

 

Am fost de 3 ori la smaeb dar niciodata nu m am oprit in fata standului ducati...dupa a 2 a intamplare spusa pe forum.ma felicit pentru alegerea facuta de subconstient

O singura data m am urcat pe un Cbr 1000rr ...la indemnurile gastii cu care am fost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar sunteti destui care va regasiti.

Am adresat schimbat tonul cu domnul care a zgariat motocicleta dupa ce s-a dat jos si m-a apostrofat ca suntem la fel de aroganti ca data trecuta. NU inainte!

Daca voi aveti impresia ca vi se permite orice oricand, e nasol, sunt doar impresii.

Diferentele au fost dintotdeauna intre clase sociale si personaje. Nu se manifesta doar prin conturi, sunt alte elemente mai mult sau mai putin subtile care te aseaza in zona.

Uite cati de exemplu dintre mari critici aici de fata au avut closetul in curte la parinti sau bunici?? E doar o gluma.

 

Am dorit sa expun si partea nevazuta de nimeni.

 

Dupa cum observ sunt extrem de multi care au fost multumiti de salon si nu bat campii pe aici, si foarte putini frustrati.

E o proportie acceptabila.

 

Show must go on or not:-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ati fost la vreo expo gen EICMA sau echivalent ati vazut ca acolo nu se suie nimeni fara sa fie invitat sau asistat. Cum cineva spunea in alt topic, la o expozitie a indoit un cobur si a anuntat expozantul, foarte frumos gestul, dar stimabile rezultatul este ca din neglijenta ai stricat ceva si nu ai platit. Nu e ceva cu care sa fi mandru, ai facut doar o paguba nimic mai mult, si ai scapat neplatit.

Pentru situatii de acest gen, dupa cate stiu eu, se practica asigurarea exponatelor. Nimeni nu doreste ca asa ceva sa se intample - fara indoiala ca respectivul a regretat sincer cele intamplate - dar cateoadata, fara voia ta evident, "shit hapens". Reprezentanta in cauza, ar fi trebui sa procedeze in mod "civilizat" asigurand exponatul.

 

Nu ca ar avea vre-o importanta, dar dupa elitismul etalat cat si dupa nick-ul de user, ar putea fi vorba de reprezentanta Harley? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest topic este o prezentare personala a unor experiente din ultimele zile.

Sa revenim:

Ei bine nimic nu e gratis si la dispozitia tuturor la o expozitie unde vi sa te uiti nu sa faci teste, si unde expozantii s-au dat peste cap sa aduca ultimele modele pe bani grei sa fie vazute macar si de cei care poate nu o sa-si permita niciodata.

Daca ati fost la vreo expo gen EICMA sau echivalent ati vazut ca acolo nu se suie nimeni fara sa fie invitat sau asistat.

Dear King.

 

 

La EICMA nu se suie vizitatorii pe motoarele care au fost lansate cu 1 zi in urma. Dar acelea sunt incercuite cu cordoane frumoase. In rest nu am vazut pe la nicio expo sa se suie doar cu asistenta. Se suia tot motoristul pe ce credea el ca se poate sui sau pe ce nu era clar delimitat sau inscriptionat ca este interzis sa te sui. Dar asta se intampla pe motoarele de muzeu de obicei :) Cele foarte vechi sau custom.

 

Dar te rog sa am scuzi, daca ai fost si la alte targuri si saloane (sa nu uitam ca SMAEB este pana la urma un targ, unde voi incercati sa vindeti ceva, nu un salon de prezentare a ultimelor noutati) peste tot te esti invitat sa te urci. Indiferent de marci. Si asta am experimentat la cateva "expo sau echivalent" pe afara.

 

Pe de alta parte, atat timp cat la dealerii locali este dificil sa gasesti motorul pe care sa il vezi sau sa il testezi (si crede-ma am incercat asta anul trecut in vara, cand vroiam sa ma hotarasc la un chopper - altceva decat HD) as prefera sa vad cum stau pe motor si nu sa il cumpar din poze. Si teoretic pentru asta este SMAEB.

 

Am reusit sa le vad (si aveam posibilitatea sa le si testez in cadrul targului) la toate expo la care am fost afara, si asa cum si vazut si tu, si aici, la mai toate standurile, cu mici exceptii. La Harley, unde erau insa politicosi, si unde stiu ca pot gasi la ei in showroom si cateva de test daca am chef, la Augusta (de inteles) si la cei de la Ducatti.

 

Dar te rog sa imi spui in ce vrei sa vin imbracat data viitoare la stand sau la showroom- sa imi iau costumul de corporatist. sa imi iau hainele de motorist? Sa imi iau papucii de casa sa nu murdaresc pe jos (imi imaginez cum stau cizmele de motociclisti in rand, afara la usa de intrare ca la casele de la țară la voi in showroom :stuck: ) si daca este cazul sa imi aduc si unul-doua prezervative pe post manusi chirugicale...Asta daca pot sa vad si motociclete in showroom, ca asta nu mai sunt asa sigur.

 

Imi pare rau, dar nu cred nici ca ai dreptate , nici ca te-as angaja ca vanzator. Nici la Dacia nici la Rolls superioritatea "clientii sunt niste mizerabili" nu merge...

Editat de florinmc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@roadking: Cu tot respectul, gresesti in abordarea problemei. Chiar daca ai dreptate partial in modul in care gandesti, nu-i poti spune omului in fata toate astea, mai ales cand lucrezi in vanzari. La saloane in general motocicletele sunt expuse pentru a fi "calarite". E adevarat ca in Romanica, fata de afara, lipseste uneori respectul fata de bunul altuia, dar din nou daca problema e pusa asa cum trebuie omul intelege fara sa se supere. In vanzari exista o singura regula: clientul are intotdeauna dreptate. Iar daca nu ai realizat pana acum scopul saloanelor nu e numai de a vinde x motociclete ci de a crea si brand awareness. Cine stie cati copii din cei care "s-au dat in leagan" pe motoarele voastre vor ajunge mari mahari care la 20 de ani isi iau un 999...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa le vad (si aveam posibilitatea sa le si testez in cadrul targului) la toate expo la care am fost afara, si asa cum si vazut si tu, si aici, la mai toate standurile, cu mici exceptii. La Harley, unde erau insa politicosi, si unde stiu ca pot gasi la ei in showroom si cateva de test daca am chef, la Augusta (de inteles) si la cei de la Ducatti.

 

Tu scrii asa pt ca nu stii denumirile corecte sau pt ca esti sarcastic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...