Sari la conținut

Vreau moto enduro. Ce model sa aleg?


spiridus.albastru
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa o folosesc pe drumuri off road dealuri,paduri etc., sa pot circula cu ea pe drumuri publice(nu posed remorca..)Momentan posed o Honda CBF600,intial am vrut sa cumpar un moto dual puorpose dar am renuntat la idee. Acum sunt in Italia si am vazut ca preturile sunt mai mici aici fata de Romania si vreau sa cumpar una de aici. Am 1.71 cm si in jur de 68 de kg.Ce vreau de la ea ?

 

- sa se poata inmatricula, sa aiba far,semnalizari...

-sa presupunem ca as cumpara una fara semnalizari, as putea sa le Montez eu si sa ma duc apoi la R.A.R?,cat m-ar costa kitul complet cu toate cele?

- sa fie motor in patru timpi incepand de la 250 cmc( cred ca as prefera ceva pe la 400 cmc)

-sa nu fie prea inalta,asta e si ceea mai mare dilema a mea in alegerea modelului

-sa nu fie prea grea

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-sa presupunem ca as cumpara una fara semnalizari, as putea sa le Montez eu si sa ma duc apoi la R.A.R?,cat m-ar costa kitul complet cu toate cele?

Semnalizari nu-i obligatoriu sa aibe, de aceea te invata in poligon sa mergi cu o mana, ca sa poti semnaliza, cel putin eu asa stiu....

yamaha Xt , ttr/tte , xtr , suzi dr-z, lc4 ,wr400/450 , klr 400 , x-challenge 450 ....

cel mai bine intra pe subforumul de enduro si o sa vezi multe... si + si - la fiecare.....

 

n-ai zis un buget...

Editat de edu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem maxim pana la 2500 de euro avand in vedere ca mai am un moto nu vreau sa cheltuiesc mai mult. Imi place wr400/450 saptamana viitoare ma duc prin magazine second hand si ma urc pe una sa vad cat e de inalta. Mersi pentru sfaturi

Editat de spiridus.albastru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki DRZ400S, fiabila, poate un pic cam grea pentru offroad mai serios, piese aftermarket si informatii pe net cat cuprinde, te incadrezi si la pret. Vezi in topicul Into the World la poze&filme, Ana calatoreste cu un drz400 modificat si cred ca e coborat la maxim in jos si din linkuri si din scaun ca am vazut in unele poze ca ajunge bine cu picioarele pe jos :P

 

IMG_0261.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wr250r sau wr250x (aceeasi jucarie insa cu roti de SM).

citeste un pic despre ea si-o vezi ca asta vrei. :)

a nu se confunda cu wr250F, n-au nimic in comun (in afara de nume).

in italia te incadrezi la bugetul ala, dupa negocieri, evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wr250r sau wr250x (aceeasi jucarie insa cu roti de SM).

citeste un pic despre ea si-o vezi ca asta vrei. :)

a nu se confunda cu wr250F, n-au nimic in comun (in afara de nume).

in italia te incadrezi la bugetul ala, dupa negocieri, evident.

Care e diferenta dintre wr250r si wr250x arată cam la fel văd că diferă gumele de exemplu poti sa pui pe wr250x gume de enduro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre wrr si wrx difera doar urmatoarele: dimensiuni roti/gume, disc fata mai mare pe x, implicit etrier fata diferit pe x, pompa frana fata de capacitate mai mare pe x (insa sunt compatibile intre ele).

x-ul e cu 110/70/17 si 140/70/17 pe fata respectiv spate.

foarte recent mi-am completat si eu setul si cu pompa frana+conducta dedicata pt x, etrier aveam deja - acum cand fac swap schimb doar rotile si sistemul frana fata cu totu' - fara aerisiri si alte minunatii. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit doua modele la pret mic cred eu... kawsaki KLR 650 http://www.moto.it/moto-usate/kawasaki/klr-650/klr-650--2001-05/index.html?msg=5255510 asta vad ca are tot semnalizari numere... si yamaha wr 400 http://www.moto.it/moto-usate/yamaha/wr-400-f/wr-400-f/index.html?msg=5154032. Zilele astea o sa ma duc prin magazine sa ma urc pe una sa ma decid mai usor. Yamaha wr 400 cu modele mai concureaza in afara de dr z 400?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai priceput. De la Yamaha WR alegi doar 250R si 250X. Nu 250, 250F, 400F, 426F, 450F. Yamaha aia 400F concureaza cu al meu EXC400 pe care il duc cu remorca la locul de joaca..... Mai simplu: daca in anunt nu are semnalizatoare imontate, nu o lua. Daca are, intereseaza-te de model.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...