Sari la conținut

Aprilia Classic 125 [Pareri]


bogdan_bp
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Trebuie sa incep scoala pt cat. A1, si intre timp imi caut si mobra... M-am hotarat la Honda Varadero 125, insa am si varianta de rezerva, in caz ca nu imi ajung banii pt honda; o Aprilia Classic 125 din 2001, pe care o primesc gratis, eu trebuie doar sa ma ocup cu adusul in tara (din italia) si inmatriculatul, ceea ce m-ar costa dupa calculele mele cam 800€, cam la banii astia gasesc una si in tara, avantajul la cea de-o iau "gratis" e ca a fost intretinuta cum trebuie, si pe langa ea, primesc si ceva accesorii, plus ca vine cu revizia facuta si gata de calareala...in fine... detalii

 

vreau sa stiu ce parere aveti despre motocicleta asta? cat e de rezistenta si fiabila, ce consum are? cat de confortabila e? (cum o sa stau pe ea la 1.95 ~70kg?)

daca aveti/ati avut/ati incercat o astfel de motocicleta, tastati cateva impresii... se merita s-o aduc? (o primesc doar daca o folosesc)

 

cum e in comparatie cu varadero (trecand peste faptul ca sunt din clase diferite) ca si consum/fiabilitate/putere/confort (la inaltimea mea)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un cruiser monocolindru, 14-15 cai, pana in 150kg, viteza sub 100km/h... un "motor de fete" in nici un caz "barbateasca". Insa in cazul tau este potrivita, nu te baga in situatii fara iesire, un an sau doi pana te obisnuiesti cu traficul si mersul pe doua roti. Dupa acesta perioada o poti vinde si ve-i sti singur ce te "coafeaza". Bine pusa la punct, ai consum de scuter.

Succes!

 

PS. Un sfat? ...nu conteaza cum arati pe ea, conteaza sa inveti sa mergi pe un motor "mai mic" in primii ani - ca sa ramai in viata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se merita s-o aduc?

Merita sa iti iei una dusa de afara decat sa iti cumperi o mobra de capacitate mica din tara care a fost alergata de cine stie cati pe toate coclaurile, care a fost servisata doar atunci cand se defecta, cu toate astea parerea mea e ca esti prea inalt pt modelul asta, altfel ar fi un enduro-touring in limitele de putere legale. Respecte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Trebuie sa incep scoala pt cat. A1, si intre timp imi caut si mobra... M-am hotarat la Honda Varadero 125, insa am si varianta de rezerva, in caz ca nu imi ajung banii pt honda; o Aprilia Classic 125 din 2001, pe care o primesc gratis, eu trebuie doar sa ma ocup cu adusul in tara (din italia) si inmatriculatul, ceea ce m-ar costa dupa calculele mele cam 800€, cam la banii astia gasesc una si in tara, avantajul la cea de-o iau "gratis" e ca a fost intretinuta cum trebuie, si pe langa ea, primesc si ceva accesorii, plus ca vine cu revizia facuta si gata de calareala...in fine... detalii

 

vreau sa stiu ce parere aveti despre motocicleta asta? cat e de rezistenta si fiabila, ce consum are? cat de confortabila e? (cum o sa stau pe ea la 1.95 ~70kg?)

daca aveti/ati avut/ati incercat o astfel de motocicleta, tastati cateva impresii... se merita s-o aduc? (o primesc doar daca o folosesc)

 

cum e in comparatie cu varadero (trecand peste faptul ca sunt din clase diferite) ca si consum/fiabilitate/putere/confort (la inaltimea mea)?

 

M-am dat cam 1 sezon cu Aprilia Classic 125 acum ceva timp, motocicleta arata exact ca asta:

 

2005%5C09%5C26%5Cbikepics-436257-320.jpg

 

Situatia a fost oarecum similara cu a ta si fiindca tot a fost disponibila aceasta motocicleta, nu am dat bani pe altceva mai mare pana cand nu am facut ceva experienta pe ea, desi am mai facut ture si cu alte motociclete inainte, tot de capacitate cilindrica mica.

 

Aprilia si-a facut treaba foarte bine, am mers si pe distante mai mari, cu, fara pasager, pe ploaie, pe soare.. pe drum neasfaltat. Personal, desi e destul de comoda, nu imi place prea mult pozitia pe care o ai pe cruiser/chopper, prefer pozitia de pe naked/enduro/touring. De asemenea nu imi place ca motorul Rotax de pe Aprilia Classic este in 2 timpi (macar nu trebuie sa torni ulei de amestec in rezervor ca la IZH :), Aprilia are un rezervor separat pt uleiul de amestec).

 

In concluzie, mi-a placut Aprilia Classic 125 ca si motor de incepator, insa nu recomand sa investesti bani pt a achizitiona/importa aceasta motocicleta. In locul tau as merge pe ceva in 4 timpi. Desigur depinde si ce fel de motocicleta vrei sa iti iei apoi, dupa ce ai mai multa experienta. Daca iti plac cruiser-ele, atunci Aprilia e o alegere foarte buna. Daca vrei sa mergi pe alt tip de motocicleta.. alege Varadero 125.

 

Inca ceva.. foarte greu se gasesc piese pt modelul acesta, cel putin asa era situatia in Cluj atunci. Am fost inclusiv la dealer-ul Aprilia si nu putea sa imi aduca ceea ce cautam. Interesant tinand cont ca orice piesa pt motocicletele japoneze e disponibila, insa pt Aprilia, care e fabricata in Europa, nu!

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca aprilia classic e ok... imi era teama sa nu fie ca rs-urile care consuma enorm, daca nu strang 2000+ € ca sa-mi iau varadero, cred ca scap destul de ieftin cu aprilia, si stau si mai linistit....

multumesc pt. raspunsuri



nca ceva.. foarte greu se gasesc piese pt modelul acesta, cel putin asa era situatia in Cluj atunci. Am fost inclusiv la dealer-ul Aprilia si nu putea sa imi aduca ceea ce cautam. Interesant tinand cont ca orice piesa pt motocicletele japoneze e disponibila, insa pt Aprilia, care e fabricata in Europa, nu!

piesele, daca o sa fie nevoie, le iau tot din italia daca nu gasesc aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai ti-a spus omul mai sus ca NU PREA E OK aprilia asta...2 timpi,motor rotax,pirtaitoare...plus ca e destul de mica la dimensiuni.

decit asa,mai bine adu-o in tara,vinde-o si iti iei un virago 250cc care are motor in V,e in 4 timpi,si e destul de maricica pt chopperas....la caluti,e cam tot pe acolo cu aprilia.

succes.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca aprilia classic e ok... imi era teama sa nu fie ca rs-urile care consuma enorm, daca nu strang 2000+ € ca sa-mi iau varadero, cred ca scap destul de ieftin cu aprilia, si stau si mai linistit....

multumesc pt. raspunsuri

 

piesele, daca o sa fie nevoie, le iau tot din italia daca nu gasesc aici...

Un c.a.c.a. t de motoreta, si ciunlingu chinezesc e mult mai fiabila decat panarama asta.Piesele au niste scoruri de-ti rup capul, am una dezmembrata prin curte, ma impiedic tot timpul de ea.....A stat mai mult la reparat decat s-a dat copchilu ala pe ea....

Ia ceva in patru timpi, varadero, viroaga, una peste alta, varadero de 125, nu e "chompper".

Alege totusi altceva in afara de aprilia classicu lu peste .

Salutari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...