Sari la conținut

SuntMotociclist - episod SMAEB 2014


Postări Recomandate

Salutare,

 

Am in lucru un proiect personal ce implica dezvoltarea de content video care are legatura cu motociclismul.Este vorba despre o serie de web episodes SuntMotociclist se numeste...Pe acest forum exista la sectiunea de stiri reportaje si articole - /index.php?/forum/71-stiri-reportaje-si-articole/

 

Pagina de facebook - www.facebook.com/suntmotociclist

Canalul de youtube - www.youtube.com/suntmotociclisttv

Site-ul este in lucru.

 

Am realizat un episod si pentru SMAEB 2014 - se incarca pe youtube ... mai are aprox. 2 ore :)

 

Pana atunci aveti mai jos teaser-ul, si pe seara/noapte revin si cu montajul final :

 

Sper sa va placa!

Enjoy!

 

Editat de floreaandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

mie teaserul nu-mi pare decat un promo pt un Salon moto.... moto expuse, o tzatza care da din c.ur si-atat.......

 

Ala cu morning ride e un pas inainte..


Imi permit o gluma naspa acum, daca ti-ar vedea baietii de la http://hipsterbikevideos.com/ clipul , ti l-ar demonta si ironiza in 2 secunde:)))) (dar n-are sens,pt ca aia sunt niste poponari care judeca orice prin prisma lor....ingusta si crapata).

 

Revenind la asta cu morning ride, da-ne niste detalii cu ce e filmat (dslr, camera video), cu ce obiective, in ce ai facut editarea /montajul ...

 

Ca pareri personale: unele cadre/scene sunt putin grabite. Trebuie cumva filmate mai cu tact (nu neaparat mai lent in sensul de slowmotion,dar pare asa un fel de graba)...


Totul trebuie sa aiba un curs lin, omuletul sa nu para timorat, sa nu para ca se coieste in exces cand pleaca si cand opreste motorul. Nu zic sa sara ca un dur de pe motor si sa l opreasca din cheie si sa o arunce, dar cumva un flow mai fluent, mai scurt.. (daca intelegi ce zic)

 

In video nu prea pare ideea aia de morning ride. Pare ca amiaza mai degraba. As fi vrut o filmare din aia timpurie,dis de dimineata, cu izul ale blue-ish (lumina rece tipica dimineata si seara), cand nu e trafic, niste cadre din puncte stationare cu strazile goale,semafoarele pe intermitent....totul pustiu, etc....

Eu sunt un tip obiectiv si incerc sa te ajut cu o critica (daca dai 2 bani pe ea). Nu vreau sa fiu ca ceilalti 80 % care fie sunt lingai si o dau un ""wow ce fain"", fie ceilalti care iti reproseaza ca e naspa,fara sa ofere argumente sau idei pertinente...

 

Misto motoreta aleasa (evident :) ).


Acum, daca ar fi dupa mine, omuletul e PREA hipster pt gutsurile mele... casca aia open face cu ochelarii aia galbeni de metrosexual...e ceva ce-mi depaseste gusturile/stilul.


Dar nu comentez pt ca aici e ceva pur subiectiv si-am vazut ca e la moda stilu asta hipster asa :)


Sper sa nu arunci cu pietre in mine :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general nu imi place sa raman dator cu raspunsuri asa ca : :)

 

- teaser-ul asta e - concluzia unui salon moto .. Acel salon moto pe care comunitatea moto din Ro il are :) Voi reveni si cu episodul complet...

 

- multumesc pentru incurajarea pt "the morning ride" si multumesc pt link-ul cu http://hipsterbikevideos.com/ - il voi salva la bookmarks

 

- filmarea a fost realizata cu DSLR cu mai multe obiective - tele, wide ( scuze, nu cunosc modelele la momentul acesta ) - a fost realizata de un prieten de-al meu cu care colaborez pe acest proiect - daca vrei ii pot cere lista si iti trimit pe privat.

 

- editarea / montajul a fost realizat de catre mine in Final Cut Pro - tin sa subliniez ca nu am la baza studii sau cursuri pt asta. Sunt incepator in editarea video... M-am pregatit mult in ultimele luni studiind tutoriale, ce/cum se mai realizeaza pe afara , etc.

 

- multumesc pentru indicatiile tale - le voi lua in calcul si poate le voi aplica in viitor

 

- omuletul timorat sunt eu care dupa putine ore de somn trebuia sa stranga din dinti pentru a filma acest intro - mi-am facut un timing si in general sunt al naibii de strict cu deadline-urile ;)

 

- a fost realizat dimineata , doar ca acele cadre de inceput au durat mai mult decat estimasem , din pacate

 

- multumesc inca o data pentru critica - este constructiva si incerc pe cat de mult sa filtrez informatiile / criticile / recomandarile care apar pe aici

 

- motoreta desi mi-as fi dorit sa fie a mea, este a unui prieten caruia ii multumesc inca o data pe aceasta cale

 

- omuletul acela, adica eu, nu sunt hipster de fel. accesoriile folosite sunt diverse accesorii moto stranse de mine in timp pe care le folosesc cat de des pot si imi plac... fiecare cu gusturile lui

Daca vrei sa intru si mai in detaliu - ochelarii sunt luati de catre sotia mea in luna de miere - ma leaga amintiri foarte puternice de ei

Geaca o am de la fostul job , la care la fel , am amintiri foarte frumoase.

Incaltarile Icon le-am purtat cand am fost cu sotia in tura in Europa - au cateva zgarieturi facute in locuri frumoase si iarasi, au amintiri frumoase "in ele"

 

 

Nu arunc cu pietre in tine.

 

Multumesc ca ti-ai facut timp pentru a-mi face recomandarile de mai sus.

 

Asa cum spuneam , nu-mi place sa raman dator cu raspunsuri... atat doar ca timpul este foarte pretios si prefer sa-l folosesc in alte scopuri, cat mai creativ.

 

Numai bine

Te salut,

 

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

apreciez raspunsul tau foarte matur ,cumva ma simt prost ca parca te-am luat la rost :)

 

in alta ordine de idei:

 

-e de apreciat ca te-ai dedicat sa te apuci de chestia asta si ai studiat...in video mi se pare mai dificil decat la ''stills''.

 

-la faza cu timorat, tre sa fii atent sa nu compromiti anumite scene/chestii prin oboseala (o spun din experienta). mai bine amani ceva, decat sa o faci in compromis cu o stare de spirit naspa sau cu oboseala.

 

-la faza cu hipster am exagerat. sincer singurul accesoriu care mi s-a parut cu tenta de hipster,erau ochelarii,dar cum ai spus,sunt cadou de la sotie si sunt STRICT chestie de gust. in rest, outfitul e chiar ok (si cumva se potriveste cu motoreta) pt ca nu cred ca merge o casca full face cu acel Triumph (sau vreo geaca din aia cu protectii din titan :) ). Aici am fost rautacios,in comentariul precedent unde am sarit la gatul tau cu acuze de hipster :) ti-am vazut alte postari ,poze, prin calatorii ,topicuri si nu-mi pari genul de hipster.

 

Eu am si mai putina experienta decat tine in materie de video/video editing. De fapt sa reformulez: am zero experienta. Dar imi dau cu parerea atunci cand cred ca pot avea un aport pozitiv..

 

Asa la prima privire e usor sa demontezi un clip prin pareri negative, dar doar cel care-l face stie cata munca si fu.tai e (chiar si pt o scena mica/scurta/banala)...

 

Succes in continuare, si astept(am) urmatoarele clipuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-la faza cu timorat, tre sa fii atent sa nu compromiti anumite scene/chestii prin oboseala (o spun din experienta). mai bine amani ceva, decat sa o faci in compromis cu o stare de spirit naspa sau cu oboseala.

 

outfitul e chiar ok (si cumva se potriveste cu motoreta) pt ca nu cred ca merge o casca full face cu acel Triumph (sau vreo geaca din aia cu protectii din titan

aici e SMAEB subiect in clip. voi vorbiti de "mornin ride", care e in alta parte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Like, share and subsribe! Bravo! Daca o faci din pura pasiune trebuie sa te gandesti serios sa atragi ceva sponsorizari! O sa iti fie greu sa pastrezi stacheta sus mult timp fara sa bagi bani!

 

Genul asta de actiuni ar trebui sustinute si promovate de noi toti!

 

Inca odata, FELICITARI!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calitate video si sunet .. perfect.

Montaj .. super.

Povestea .. te trezesti .. cafeaua .. incaleci ... mergi .. ajungi .. pleci ... divin.

Tema aleasa si subiectele abordate ... perfect ...

Numele melodiilor folosite ... bun.

 

Per total .. e mult mai bun decat ma asteptam in teaser.

 

Facut intr-o maniera profesionista ... si nu in stil amator .. chiar .. PRO.

 

O atmosfera ... relaxanta ... de prieteni ... calda ..

 

Felicitari .. si la mai multe ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...