Sari la conținut
Budan

Scoala moto

Postări Recomandate

Salut! Am 16 ani si as vrea sa incep din vara scoala moto. Stiu ca unii o sa-mi spuna ca sunt inconstient si alte lucruri, cum mi sa mai spus... Vreau sa fac scoala moto deoarece mi-ar fi mult mai usor sa ma deplasez spre liceu.

Pentru inceput, m-am gandit la scoala. Din ce am gasit pe net asa mai ok, sunt Adi Moto si Louis Moto. Eu as merge pe Adi Moto deoarece au un pret mai acceptabil. Dupa ce termin scoala( Doamne-ajuta!:)) ) ,as vrea sa imi iau motorul. Motorul cred ca o sa-l iau anul viitor. M-am gandit la o Honda CBR125R sau o Yamaha YZF R125. Motocicleta o sa o tin multa vreme si nu am ganduri acum pentru a o schimba. Stiu ca dupa un timp o sa ma plictisesc de ea si ca o sa vreau sa trec pe un motor mai mare, dar totusi riscurile sunt mult mai mari pe un motor mai mare si as vrea sa raman intreg. Ca echipament as vrea sa-mi recomandati voi. Deocamdata am o casca NZI pe care o folosesc la atv cand merg in provincie. Multumesc de ajutor si asfalt uscat! :D

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit la o Honda CBR125R sau o Yamaha YZF R125.

Alt reisar!!! :)

Partajează acest post

Link spre post

Alt reisar!!! :)

Nu, nu un alt ''reisar''. Doar imi plac cum arata si m-am gandit ca ar fi niste motociclete bune pentru oras. De ce mi-as pune viata in pericol doar pentru ca ''wow, ce tare sunt. cu motorul meu ridic orice fusta''. Nu sunt genul ala.

Partajează acest post

Link spre post

Louis. Si raspunsuri pt restul intrebarilor ti le dau instructorii de acolo.

Partajează acest post

Link spre post

m-am gandit ca ar fi niste motociclete bune pentru oras

Da, sunt.

Cat despre scoala..... Adi Moto. As putea sa spun aceeasi chestie cu raspunsurile si cu instructorii. [din cate am inteles acum au alti instructori insa nota 10 in continuare]

Avand in vedere varsta oricum ii trebuie ceva pt A1 ma baieti.

Editat de Simz

Partajează acest post

Link spre post

Louis. Si raspunsuri pt restul intrebarilor ti le dau instructorii de acolo.

Si mai am o intrebare, ca am uitat sa o scriu. Ce taxe se platesc pentru motocicleta? Adica, de exemplu: asigurarea de mediu, asigurarea motocicletei, etc. .

Partajează acest post

Link spre post

RCA-ul la asta mica de 125 e 150 de ron. Poate putin mai mult la varsta ta si nu stiu daca si cat conteaza vechimea permisului.

L.E.: vezi ca e un topic separat cu scoli ca sa nu inceapa vreo cearta pe aici :)

Ca echipament as vrea sa-mi recomandati voi.

Pentru inceput slapi si camasi inflorate. [nu o lua ca atare]

Editat de Simz

Partajează acest post

Link spre post

multumim, baietilor care stiu sa faca doar misto. ii asteptam in strada nu pe forum. doar atat stim: " alt reisar". propun sa schimbam numele site-ului din " motociclism" in "mistociclism" . multumim.

Partajează acest post

Link spre post

multumim, baietilor care stiu sa faca doar misto. ii asteptam in strada nu pe forum. doar atat stim: " alt reisar". propun sa schimbam numele site-ului din " motociclism" in "mistociclism" . multumim.

...nu mai propune, adpteaza-te!

S'apoi e misto sa motociclesti, deci se leaga cumva terminologia

Partajează acest post

Link spre post

RCA-ul la asta mica de 125 e 150 de ron. Poate putin mai mult la varsta ta si nu stiu daca si cat conteaza vechimea permisului.

L.E.: vezi ca e un topic separat cu scoli ca sa nu inceapa vreo cearta pe aici :)

Pentru inceput slapi si camasi inflorate. [nu o lua ca atare]

Multumesc de raspuns. Si da, nu o iau ca atare :)).

Partajează acest post

Link spre post

pacat. deoarece acesta a fost un site care, a ajutat foarte multa lume. pentru ca toti am avut nevoie de un sfat , nu s-a nascut nimeni motociclist cu totii am invatat de la cei mai vechi in domeniu.

Partajează acest post

Link spre post

Sincer, ma asteptam ca cineva sa faca misto de mine. Motociclismul e o pasiune pentru mine de ceva timp. Cum am aflat ca pot sa imi iau carnetul pe o motocicleta ''mai mica'' m-am apucat sa strang bani. Am vennit aici (pe forum) ca sa primesc ajutor, deoarece comunitatea moto din Romania mi se pare super ok. Intr-adevar unii au motociclete doar ca sa ''ridice fuste''.

Daca puteti sa oferiti ajutor unui incepator, aveti respectul meu.

Partajează acest post

Link spre post

Adi Moto , in rest le descoperi pe parcurs , bafta si multi km fara incidente

Partajează acest post

Link spre post

Adi Moto , in rest le descoperi pe parcurs , bafta si multi km fara incidente

Merci. Abia astept sa fac parte din aceasta comunitate !

Partajează acest post

Link spre post

Si mai am o intrebare, ca am uitat sa o scriu. Ce taxe se platesc pentru motocicleta? Adica, de exemplu: asigurarea de mediu, asigurarea motocicletei, etc. .

Ca taxe regulate vei avea doar asigurare obligatorie auto (rca ) si taxa de itp (odata la doi ani) , in primul rand felicitari ca intai faci scoala si dupa vrei sa-ti iei motocicleta , in al doilea rand , asculta de oamenii de la scoala cu privire la sfaturi , nu de niste "comedianti wanna be " de pe forum , e frumos sa faci categoria A1 , dar e si greu,stiu din proprie experienta .Nu te speria de scoala si de examen , o sa inveti tot ce trebuie sa sti ca sa il treci .Restul , adica manevrele in trafic le vei deprinde pe parcurs ,

Partajează acest post

Link spre post

Succes la scoala si la examen ! Dupa ce ai permisul sa nu uiti mai ceri un sfat inainte sa iei motoru' ca sa eviti sa iei o prastie. App, la un chopper gen Shadow 125, Dragstar 125 te-ai gandit ?

Partajează acest post

Link spre post

Va multumesc pentru incurajari si sfaturi.:)

Succes la scoala si la examen ! Dupa ce ai permisul sa nu uiti mai ceri un sfat inainte sa iei motoru' ca sa eviti sa iei o prastie. App, la un chopper gen Shadow 125, Dragstar 125 te-ai gandit ?

Da, m-am gandit si la un chopper. De asemenea, m-am gandit si la siguranta motorului (dupa ce il am) si m-am uitat asa pe net dupa metode de a-ti pastra motorul in siguranta ca totusi traim in tara tuturor posibilitatilor, din nefericire... Daca imi puteti recomanda ceva si la capitolul asta, va raman indatorat.

P.S.: Pana la urma cred ca merg pe Adi Moto. La inceputul lui Mai ma duc sa ma inscriu!

Partajează acest post

Link spre post

Intai fa scoala ,invata legislatia f bine ,calareste motocicleta de scoala si tot ce mai poti prinde prin poligon,incearca diverse modele si pe urma vei hotari la ce te opresti.Are si frumusetea rostul ei la un motor ,dar in afara de asta mai sunt o gramada de lucruri care le diferentiaza.Bafta.Burta pe carte.

Partajează acest post

Link spre post

eu am facut cu dl. Cristi Bratovici, il recomand cu toata convingerea. il gasesti in Ilioara.

Partajează acest post

Link spre post

Intai fa scoala ,invata legislatia f bine ,calareste motocicleta de scoala si tot ce mai poti prinde prin poligon,incearca diverse modele si pe urma vei hotari la ce te opresti.Are si frumusetea rostul ei la un motor ,dar in afara de asta mai sunt o gramada de lucruri care le diferentiaza.Bafta.Burta pe carte.

M-am apucat sa o invat deja! Mie imi este frica de practica..Oricum, va multumesc tuturor de suport si de incurajari! Va raman indatorat. O sa mai cer sfaturi la alegerea motorului, cand,sper, sa am carnetul. In rest, va doresc asfalt uscat si aveti grija! :)

Topic closed!

Partajează acest post

Link spre post

eu am facut cu dl. Cristi Bratovici, il recomand cu toata convingerea. il gasesti in Ilioara.

Si eu iti recomand pe dl. Bratovici . Intreaba la poarta la Ilioara de el . Nu uita ca cel mai important lucru in viata ta de motociclist este si va fi siguranta ta .

Partajează acest post

Link spre post

Putin cam piperat pretul la Bratovici, asta ca sa sti. Merita insa.

Partajează acest post

Link spre post

Putin cam piperat pretul la Bratovici, asta ca sa sti. Merita insa.

corect. omul are rabdare si experienta multa, iti acorda timp si se implica, sta cu cate un singur elev. dupa parerea mea, merita investitia. ceilalti pot sa te convinga prin alte detalii, au motoare mai multe si mai noi, echipamente mai noi etc. dar calitatea instruirii mi se pare esentialul.

Partajează acest post

Link spre post

corect. omul are rabdare si experienta multa, iti acorda timp si se implica, sta cu cate un singur elev. dupa parerea mea, merita investitia. ceilalti pot sa te convinga prin alte detalii, au motoare mai multe si mai noi, echipamente mai noi etc. dar calitatea instruirii mi se pare esentialul.

Avand in vedere ca este esential sa inveti lucruri corecte de la inceput ... chiar merita.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.