Sari la conținut

How to die on a motorcycle


Trandafir
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma uitam sa vad cam ce mobre au cei care s-au inflamat.

 

In general, mobrele lor au fost construite cand eu inca mai aveam par...

M-am uitat si io de curiozitate despre ce mobre e vorba si concluzia pe care am tras-o e ca ai tu o probabil un complex de superioritate si vezi peste tot confirmari.

Plus ca nu pricep ce vrei sa zici (asta-n caz ca tu pricepi), mersul tare s-a inventat anul trecut?

Da' Transalpul ce virf al tehnologiei o fi?

Imi place ca dati repede like la vreo tura lunga facuta repede, de genul: am ajuns in 4 zile la Madrid. Păi bă, minte creaţă, tu crezi că ăla a ajuns in 4 zile la Madrid mergând cu 50, aşa cum faci tu că-ţi ţâţâie popoul?!

Ai vreun exemplu sau e tot complexul in exercitiul functiunii? Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele 7000 posturi sunt DIRECT proportionale....CU KILOMETRI PARCURSI.....

 

deci ....nu prea avem aceeasi LIMBA.....

 

peste 80% din posturile tale sunt despre CALCULATOARE ....... aici este vorba despre MOTOCICLISM!!!!!! stii tu..chestia aia care merge pe 2ROTI SI ......nu are ....MULTE TASTE!!!!!

 

Este de fapt vorba de o singura discutie la care am participat pt ca ma interesa subiectul, in rest forum-ul nu reprezinta un stil de viata pt mine, deci nu, nu avem aceeasi limba.

 

Ma uitam sa vad cam ce mobre au cei care s-au inflamat.

 

Nu mi s-a parut ca s-a inflamat careva, ce s-a scris aici legat de condusul preventiv, imaginea motociclistilor in Romania samd sunt lucruri de bun simt. Numai motociclistii Alpha, regii soselelor si ai forum-ului si-au etalat cunostintele..

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat si io de curiozitate despre ce mobre e vorba si concluzia pe care am tras-o e ca ai tu o probabil un complex de superioritate si vezi peste tot confirmari.

Plus ca nu pricep ce vrei sa zici (asta-n caz ca tu pricepi), mersul tare s-a inventat anul trecut?

Da' Transalpul ce virf al tehnologiei o fi?

Ai vreun exemplu sau e tot complexul in exercitiul functiunii?

Pai hai ca iti explic asa: cu cat motocicleta este mai noua, cu atat franele sunt mai performante, ciclistica este mai buna, deci iti permiti mai multe lucruri.

 

Transalpul meu este o motocicleta care raspunde nevoilor mele. Anume: il folosesc doar in concedii si in plimbari imi propun drumuri mai proaste.

 

Nu e vorba de un complex de superioritate. M-am dat si pe mobre vechi, am calarit si comuniste. E o problema de reper, de gen proxim. Repet, performantele sunt diferite, iar acele performante se reflecta in stilul de mers si siguranta. (Asta presupunand ca toata lumea isi schimba toate cele la timpul potrivit...ceea ce nu se prea intampla)

 

 

Dar de fiecare data, vreunul ca tine, care le stie pe toate, o sa iasa sa se dea destept aici pe forum...

 

Hai sa inceapa povestile vanatoresti!

 

 

 

Cat despre imaginea motociclistului...hai sa fim seriosi! Sunt oameni si oameni. Ma numar printre cei care de ani de zile se implica in campanii si chestii de genul asta.

 

Ce te faci cand tu imparti flyere intr-o campanie de responsabilizare si baJetii trec pe o roata pe bulevard. Nu exista o imagine a motociclistului, sau exista, dar e un stereotip, pentru ca majoritatea motociclistilor pozeaza in stereotipuri.

 

Rareori vad si eu pe cate unul pe motor in camasa, sau mai mult sacou...sau, nu se merge si la munca, sau bikerii adevarati nu poarta astfel de haine.

 

Decat sa ne luam de unul care chiar haleste drumuri, care mananca kilometri, as prefera sa le pun ciunga in par celor care freaca buha intre 2 statii de autobuz, noaptea prin oras.

 

 

Toti (cel putin aia care sunt in stare) avem momente in care mergem tare, macar omul asta si le asuma.

 

 

 

Pe de alta parte, ca observatie personala, dupa o lunga perioada de forum, vad ca doar cativa dintre "veterani" au ramas pe aici, restul s-au retras la gasca lor de prieteni. Oare de ce?

 

E un "sport" la care multi se pricep mult prea repede.

 

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

I don’t want a pickle
I just want to ride on my motor-cicle
And I don’t want a tickle
I’d rather ride on my motor-cicle
And I don’t want to die
I just want to ride on my motor-cy-cle

 

 

ps: Pana la proba contrarie Cap0ne e baiat bun. :))

Noapte buna, ca pentru mine, e foarte, foarte, tarziu.

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

herp derp

Ai fost asa de butthurt ca te-ai uitat si la profilul meu :) 11.gif

 

Bine ca tu cu motoare cu etrieri generici low-cost Tokico sau Nissin stii ce-s alea frine :)

 

Eu nu l-am criticat pe Cap0ne. Dupa ce scrie pe forum pare sa stie cit e ceasul, nu mi s-a parut ca face nebuneli extraordinare in clip si nici nu-s eu vreun smecher sa-mi permit sa dau sfaturi. Am vazut clipuri cu oameni care se dau cu adevarat tare si jos palaria. Cine stie, stie. Daca tu stiai, probabil aveai alte motoare. Hai sa te mai pup odata ca-mi place de tine 11.gif

 

Ce s-a scris despre imaginea motociclistului inseamna cu totul altceva. Inseamna ca lumea-ti pune rapid eticheta, nu-si bate nimeni capul sa calculeze daca esti reisar descreierat sau daca pur si simplu ai gresit omeneste. Daca ai mai cobori din lumea iluzorie in care motoarele tale-s performante, ai afla ca oamenii de rind, in ale caror sfere de preocupari nu incape motociclismul, gindesc despre noi ca sintem niste curve disperate dupa atentie si nu le pasa daca gresec in aceasta apreciere.

 

Ce butthurt ai fost. A, scuze, ti-am mai zis.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' tu ce motor ai?

Iti dai cu parerea fara sa cunosti omul si sa stii cu ce se ocupa.

Am motoarele pe care mi le permit, dar stii tu ce mi-a stat sub poponeata de-a lungul anilor?

Nenea, pe unde te gasesc asa in timpul liber, mi-am luat un notes si un creion si vreau sa invat!

?!

Prietene, schimba dealerul! ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cap0ne zi bre ceva ca o sa creada lumea ca ai murit in timpul filmarilor :) ...sau a editarii filmarilor :scratch:

capone e pe offroad, se lupta cu ursii. o arde mai mult pe langa drum de cand si-a luat gs :))

ceea ce va recomand si voua. mai iesiti naibii la plimbare si lasati polemicile.

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=1023451

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' tu ce motor ai?

 

Iti dai cu parerea fara sa cunosti omul si sa stii cu ce se ocupa.

 

Am motoarele pe care mi le permit, dar stii tu ce mi-a stat sub poponeata de-a lungul anilor?

 

Nenea, pe unde te gasesc asa in timpul liber, mi-am luat un notes si un creion si vreau sa invat!

 

?!

 

Prietene, schimba dealerul! ...

Eu am un Ducati Desmosedici RR, un Dodge Tomahawk, o MV Agusta F4 si o Nepra.

 

Ma doare la basca cu ce te ocupi (daca dansezi la bara cu ce-ar schimba asta lucrurile?) si nici nu vreau sa-mi fac prieteni pe motomirc.ro

Ce ti-a stat sub poponeata e iar neinteresant.

 

Cert e ca n-am nimic cu Cap0ne, din contra, si mi se pare ca se da ok pe motor, oricum mult mai bine ca bine. Da' am cu ceva cu "raulenii" astia ca tine, care cu toate ca n-au nimic de impartit, sar rapid cu fanteziile lor in care lumea se imparte in Jawa 350 si RR, cind ei au motoare cu etrieri low-cost Nissin sau Tokico.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indiferent de cat skill , experienta, sau curaj are biker-ul din filmulet.. trebuie recunoscut ca este un mod riscant si periculos pt el insusi si apoi si pt altii...; invariabil mersul pe 2 roti implica multi factori externi de risc si nu tine totul de priceperea proprie.,,

Din punctul meu de vedere e absurda si atitudinea unora de aici care saluta si lauda stilul de mers dar sunt f buni critici si sfatuitori in cazul in care se dezbate vre-un accident aparut poate dintr-un asemenea mod de mers.... :moron: :nono:



multe comentarii de pe topicul asta, care il elogiaza pe zmeu, demonstreaza ca nu toata lumea ar trebui lasata sa voteze in tara asta, de ai suntem unde suntem!

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indiferent de cat skill , experienta, sau curaj are biker-ul din filmulet.. trebuie recunoscut ca este un mod riscant si periculos pt el insusi si apoi si pt altii...; invariabil mersul pe 2 roti implica multi factori externi de risc si nu tine totul de priceperea proprie.,,

Din punctul meu de vedere e absurda si atitudinea unora de aici care saluta si lauda stilul de mers dar sunt f buni critici si sfatuitori in cazul in care se dezbate vre-un accident aparut poate dintr-un asemenea mod de mers.... :moron: :nono:

 

:agree:

PUNCTUL TAU DE VEDERE .....DE CAND AI IMPLINIT....2000 km pe 2ROTI.......

 

" Posted by SunSeeker on 04 October 2013 - 03:31 PM in Arad

Se vinde Monster m600 inmatriculat in RO,anul acesta adus din Italia,an 1997 ,km rulati 39000 ( achizitionat la aproximativ 37000 km) prima mea motocicleta foarte ingrijita."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PUNCTUL TAU DE VEDERE .....DE CAND AI IMPLINIT....2000 km pe 2ROTI.......

 

" Posted by SunSeeker on 04 October 2013 - 03:31 PM in Arad

Se vinde Monster m600 inmatriculat in RO,anul acesta adus din Italia,an 1997 ,km rulati 39000 ( achizitionat la aproximativ 37000 km) prima mea motocicleta foarte ingrijita."

ii strica Capone imaginea si d'aia isi vinde motocicleta ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PUNCTUL TAU DE VEDERE .....DE CAND AI IMPLINIT....2000 km pe 2ROTI.......

 

" Posted by SunSeeker on 04 October 2013 - 03:31 PM in Arad

Se vinde Monster m600 inmatriculat in RO,anul acesta adus din Italia,an 1997 ,km rulati 39000 ( achizitionat la aproximativ 37000 km) prima mea motocicleta foarte ingrijita."

Exact punctul meu de vedere de cand am implinit 2000 de km pe 2 roti , mi-ai citit posturile personale dupa commentu meu? ce frustrat ... ce frustrat Dumenzeule, nu inteleg ce legatura au km pe care i-am facut eu ca incepator cu prima mea mototcicleta in primul meu sezon in toate dezbaterea acestui topic?sau daca esti incepator nu ai voie sa postezi pe un forum public? :)) sau vroiai sa-mi cer voie ca sa-mi dau cu parerea ? cred ca si daca esti pieton si nu te-ai urcat in viata ta pe o bicicleta dar esti o persoana ce gandeste si judeca cu "mansarda" nu cu dosu poti concluziona ca cel din videoclip merge riscant.... ce-am zis rau in asta "prietene" e fals si neadevarat ce spun ? :) Adica cu alte cuvinte..imi dai voie sa am si eu parerea mea?indiferent cine sunt eu sau cine esti tu .. care pt mine conteaza mai putin sau chiar deloc. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nici nu vreau sa-mi fac prieteni pe motomirc.ro

:10:

indiferent de cat skill , experienta, sau curaj are biker-ul din filmulet.. trebuie recunoscut ca este un mod riscant si periculos pt el insusi si apoi si pt altii...;

ciudat, dar daca ai fi citit descrierea filmului (adica ce a scris omul despre film, aica pe iutub), ai fi vazut ca zice fix acelasi lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. filmuletul postat prezinta o lipsa acuta de skill compensata norocos cu lipsa de instinct de conservare. la mai multi kilometri sanatosi.

Editat de zahei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai poti compensa lacune cu alte lipsuri? poate doar daca era vorba de lipsa de ghinion. sau, daca in loc de "compensata" zici "suplimentata", exprimarea devine logica.

valoarea de adevar este discutabila. n-o fi Capone vreun Ghost Rider, dar nici chiar asa praf (nu-l cunosc personal, zic si eu doar asa, privind filmuletul).

sa nu uitam ca circuitul e diferit de strada, ai repere la care faci anumite lucruri, sunt mai putine situatii in care trebuie sa improvizezi din mers. pe strada, stii si tu...mai un viraj care te surprinde, mai o pata de ulei, mai niste pietris, mai un sofer, mai un point fixation (asta se intampla si pe circuit, chiar cu cei mai buni la nivel mondial)...e mai greu sa fii impecabil ca tehnica de pilotaj, fiind mai multe lucruri de cantarit, lucruri care fura atentia. si daca nu faci ce trebuie cand trebuie, ajungi sa improvizezi (in principiu ca sa scapi :)).

este totusi de preferat sa eviti sa mergi ca in clipulet (se mai intampla sa mai scapi in gaz, dar daca este modul curent de mers, cu siguranta ca se va intampa si accidentul), sa-ti dai timp, sansa si sa lasi cat mai putin la voia intamplarii.

paca imi aduc aminte ca am citit un post in care Capone zicea ca s-a linistit (adica nu mai face chiar asa), asa ca nu mai bateti apa in piulita. daca are si GS, nimic nu-l mai atinge, oricum :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. filmuletul postat prezinta o lipsa acuta de skill compensata norocos cu lipsa de instinct de conservare. la mai multi kilometri sanatosi.

eu zic ca e pe dos. adica se descurca dar din cand in cand are nenorocul sa-i iasa unii in cale :D

oricum. din filmare se vad lucrurile cu totul altfel decat atunci cand esti pe motoreta. toti care filmeaza cu gopro de expemplu stiu ca atunci cand te strecori printre masini, desi la fata locului vezi ca ai loc berechet, cand te uiti pe filmulet ai impresia ca esti la milimetru. deci filmul poate fi destul de inselator cand vine vorba de distante mici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca se descurca sau nu nici nu conteaza. fanii zmeului o sa inteleaga peste 10 ani, cand o sa mai creasca, ca nu e nicio smecherie sa mergi ca retardul punandu-te pe tine si pe ceilalti in pericol si atunci o sa le fie rusine de ce posteaza azi pe forumul asta.

tot atunci o sa inteleaga ca mersul pe motocicleta in conditii de strada (oras sau drum lung) nu presupune "pilotaj", presupune doar atentie si normalitate. in momentul in care nu mai e normal, si ai nevoie sa pilotezi deja esti expus si tu si cei de langa tine..... iar pilotajul e pentru pista!

 

este evident ca motocicleta aduce adrenalina, free spirit si altele asemanatoare. este evident ca tuturor ne place sa o mai ardem la stop, intr-o depasire sau intr-o curba indiferent de atelajul de sub fund...

de aici si pana la aberatiile facute de viteazul din film e cale lunga.

 

tot evident e si faptul ca infrastructura de la noi nu permite folosirea a maxim a unei motociclete si a skill-urilor de pilotaj. asta nu justifica insa comportamentul agresiv si inconstient....

 

mai vedem peste 10 ani....eventual cand o sa aveti copii care va asteapta acasa si pe care trebuie sa ii educati. intai o sa va fie rusine si pe urma o sa radeti de voi si de atitudinea si mintea de acum...ma rog cei care vor evolua intelectual cat de cat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte fain le-ai spus @Dracon, doar sa aiba cine sa inteleaga....... mai mult decat atat ar trebui sa stie ca indiferent de modul de pilotat sau condus.... SULA NU LE MAI CRESTE

Le va creste mana.Stanga sau dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este evident ca tuturor ne place sa o mai ardem la stop

Explica putin, te rog :D

 

Ontopic. Faceti rapid un sondaj pe ultimii 5 ani si comparati accidentele avansatilor vs rookies. Cati avansati au dat coltul si cati incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...