Sari la conținut

Accident moto grav Pod ira (cluj-napoca)


~LeX~
 Share

Postări Recomandate

Cineva trebuie sa fie responsabil pentru ca a ajuns motorul in mana lui. Poate ca el nu si-a dat seama ce isi cumpara, dar daca a luat motorul pe numele lui de la acea firma din Cluj.... Pacat ca atunci cand achizitionezi un motor nu iti cere nimeni permisul sau si sa puna la dosar o copie cu el,(mai ales ca un R6 nu e o motocicleta de incepator, parerea mea) si o iei de la o firma nu de la persoana fizica. Nu intereseaza pe nimeni cui o vinde doar sa se scape de ea, am inteles dar totusi parca te roade coonstinta ca ai vandut un motor la o persoana fara permis si a avut accident dupa cateva zile. Poate gresesc si nu e achizitionata pe numele lui dar oricum trebuie luate pe viitor niste masuri pentru a evita cat de cat incidentele. Cum ziceau altii putea sa intre in alta masina in care erau prieteni de ai tai sau ai mei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 303
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mircea..ce spui tu acum e ca si cum ai spune vanzatorului de vata de zahar sa nu o vanda la copii ca ingrasa si vor fi obezi.

 

Si aici totusi vorbim de un om adult,de peste 18 ani,firma care vinde motoare nu-i maica'sa sa ii puna scutec cand iese la plimbare..cat timp i-au vandut un motor intreg si fara defecte ascunse...nu au nici o vina,nici macar morala.

 

Nu e vina nimanui pentru ca acel cocalar are un IQ de-l batea si o musca la sah.

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai bine ramanea la masini....

de ce?

rupea de tot stalpu'?

 

rar ma manifest de partea asta a baricadei.

tipul ala a gafat groaznic.

degeaba se vorbeste de carnet, numar si echipament.

la cum arata motoru.... nimic nu-l ajuta. ce daca avea carnet mergea mai incet?

mult prea mare viteza pentru oras.

 

cunost locul. ceva spatiu este dar totusi... nu e pista sau autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

:10:

 

Altii cu siguranta merita

 

 

 

de ce consiliere mai ai nevoie cand asta ti e valoarea ?!

 

 

'Lux,respect si calitate'

10006394_597618533665934_722970992_n.jpg

 

:) sunt un idealist si d-aia sper ca oricine poate fi "salvat", iar valoarea/valorile se educa si cultiva (cacartofu', pui mici si ese mari :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va pun o singura intrebare, puteti sa ma injrati, criticati chiar astept parerile voastre.

Daca in drumul sau fara permis, fara experienta si fara numar de inmatricular, din voblaj intra intr-o masina pe contrasens, o lua din plin corect?

Daca in masina, pe locurile din fata erau 2 membri ai oricaruia dintre voi(zic Doamne fereste), scapau? eu zic ca nu.........sau niste oameni necunoscuti nou........deci? Ce atata compasiune? Ti-o meriti fratica. Du-te ca sa nu cumva la anul sa mai iei vreo 2 cu tine. Esti bou...........la groapa. Nu ai atata materie cenusie incat sa zici, ba, nu am permis....deci nu ma sui.........sau daca tot nu stiu cum e treaba cu racheta asta si ma mananca poponeata, o las mai incet. Adik de ce sa am mila de unu care putea sa ma omoare pe mine? Cam multi de daca, dar daca eu, dupa ce am luat permisul mi-am luat motor de 400 cu riscul ca voi ramane cu el pe vecie ca e japonez si nu se inghesuie lumea sa cumpere asa ceva, de ce nu poate si altul? Adica el e atat de inapoiat mintal incat nu a vazut macar 10 stiri cu si despre motociclisti pe R6 sau R1, fara experienta, decedati in accidente? Nu a realizat ca motorul ala ii poate aduce si placere dar si deces in acelasi timp? Sunt om, dar gandesc logic. Decat sa planga mama, mai bine sa planga mata.

Numarul ala de pe carena e defapt IQ-ul lui.

Judecati-ma, nu ma supar. Repet, e opinia mea de participant la trafic, atat ca pieton cat si ca sofer de conserva sau moto.

BRAVO !!! Trist dar Cand esti PROST si Viat`i Grea !!!

Editat de Bal00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Vă strofocați degeaba, cocalaru avea mai multă valoare ca voi.

Doar o melodie de liniște și înmormântare, aaa... valoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mircea..ce spui tu acum e ca si cum ai spune vanzatorului de vata de zahar sa nu o vanda la copii ca ingrasa si vor fi obezi.

 

Si aici totusi vorbim de un om adult,de peste 18 ani,firma care vinde motoare nu-i maica'sa sa ii puna scutec cand iese la plimbare..cat timp i-au vandut un motor intreg si fara defecte ascunse...nu au nici o vina,nici macar morala.

 

Nu e vina nimanui pentru ca acel cocalar are un IQ de-l batea si o musca la sah.

Sunt de acord cu ce zici , dar parerea mea e ca totusi cum iti raman la dosar copie dupa buletin poate sa ramana si o copie dupa permis...Cat de cat chiar daca esti incepator dar macar la scoala moto, cum e ea de slaba la noi mai te invata ceva instructorul macar poate sa iti schimbe cat de cat gandirea ( la cine poate) si de acolo fiecare pe raspunderea lui. Poate ca nu zic bine dar asa m-am gandit eu. :) Asfalt uscat si fara incidente !!! :spsmile:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce?

rupea de tot stalpu'?

Asta nu stiu..da probabil ca nu e nici primul nici ultimul care afla pe oasele lui ca motoru nu se conduce ca masina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preferintele muzicale si gusturile sunt egale cu 0 in cazul asta. Din pacate, ca el mai sunt multi inconstienti, accidente care asteapta sa se intample.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In masina sigur ar fi avut si pasageri,asa ca...mai bine singur

nu cred ca e problema noastra cine se urca cu el in masina..ca doar nu-i arunca cu forta. la fel putea sa mai ia pe cineva pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are fratilor nici o vina baiatu' asta...

Vina apartine abtipildurilor cu `El Doctor` si `46` de pe moto... tot 'motociclistu' hadevarat' stie ca orice motocicleta cu abtipildurile alea devine dificil de controlat; parca gandeste singura.

Bine ca avea doar 2 abtipilduri, de la 3 in sus cred ca-l arunca din sha imediat ce baga cheia in contact...

Nu inteleg de ce-l tot numiti 'motociclist', caci n-are carnet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma nu mai sunt asa obosit si pot sa povestesc ce am vazut exact ... inainte de a intra pe pod este o mica curba la stanga si chiar acolo era o balta de la ploaie si umed pe jos .... din cate am inteles , de la fata locului de la un martor ce facea autostopu chiar acolo ,ca dupa partea umeda a inceput sa ii danseze motorul si a venit ata in bordura ..... dupa impact si cel de la fata locului nu intelegea unde e pilotul pentru ca se vedea doar motorul imprastiat el fiind foarte departe de la fata locului fapt pentru care e si inca in viata cred ... daca lovea stalpul sau unu din copaceii de pe traseu era rip instant .

 

alt noroc a avut ca la iesirea de pe trotuar a dat de pamant care totusi nu e ca si asfaltul .... pe iarba se vedea perfect pe unde s-a rostogolit sau ce a patit pana la locul unde a fost gasit , eu impreuna cu un prieten de a lui am recuperat de pe urma aceea de puf obiecte personale - chei masina , bricheta, etc ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu ce zici , dar parerea mea e ca totusi cum iti raman la dosar copie dupa buletin poate sa ramana si o copie dupa permis...Cat de cat chiar daca esti incepator dar macar la scoala moto, cum e ea de slaba la noi mai te invata ceva instructorul macar poate sa iti schimbe cat de cat gandirea ( la cine poate) si de acolo fiecare pe raspunderea lui. Poate ca nu zic bine dar asa m-am gandit eu. :) Asfalt uscat si fara incidente !!! :spsmile:

subscriu. Raspunderea nu mai e doar a lui. . . numai daca sa da la el prin gradina ...

 

Sunt cu siguranta familisti cu copii printre noi si nu cred ca poate careva sa conceapa situatia in care copilul lui e maturat de pe trotuar de ceva , orice, motor, masina, troliebuz si facut terci de unu fara permis si cu creieru' presat pe ceafa... Doar la acest mic exercitiu de iamginatie ti se pune singele in miscare si iti vine sa-i dai peste cap si sa-l pui la punct pe inconstiet, chiar si preventiv... Da nu 'ntelege domle ! de ce dai ma , de ce ?

Oricum e ciudata rectia tatalui.. cine stie ce e in familia aia ... poate l-a deposedat pe tata ca sa-si poata lua motor !!(e doar o fabulatie a mea si n-o luati decit ca atare) Nu sare departe aschia ...

 

Oricum, vii cu vii ....

 

Sa invete fiecare ce are de invatat si va fi mai bine si mai sigur :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma nu mai sunt asa obosit si pot sa povestesc ce am vazut exact ... inainte de a intra pe pod este o mica curba la stanga si chiar acolo era o balta de la ploaie si umed pe jos .... din cate am inteles , de la fata locului de la un martor ce facea autostopu chiar acolo ,ca dupa partea umeda a inceput sa ii danseze motorul si a venit ata in bordura ..... dupa impact si cel de la fata locului nu intelegea unde e pilotul pentru ca se vedea doar motorul imprastiat el fiind foarte departe de la fata locului fapt pentru care e si inca in viata cred ... daca lovea stalpul sau unu din copaceii de pe traseu era rip instant .

 

alt noroc a avut ca la iesirea de pe trotuar a dat de pamant care totusi nu e ca si asfaltul .... pe iarba se vedea perfect pe unde s-a rostogolit sau ce a patit pana la locul unde a fost gasit , eu impreuna cu un prieten de a lui am recuperat de pe urma aceea de puf obiecte personale - chei masina , bricheta, etc ...

Care e starea lui acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa fac o idee asupra accidentului prin poza aceasta , sper ca se intelege

 

 

aseara dupa accident la ~ 1 ora era in coma din ce ziceau niste medici de pe smurd ... nu stiu si nu vreau sa ofer informatii eronate

post-36250-0-23616600-1397295884_thumb.jpg

Editat de ~LeX~
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe de-o parte ma bucur, pe alta nu.

bine ca a comis-o pe persoana fizica fara sa mai aiba asociati, dar imi pare rau ca a ratat stalpul.

 

totusi, pe astia cine-i finanteaza? ca nu par a fi muncit de-a lungul vietii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cei pe Aurel Vlaicu - Marasti se vor constitui cit de curind intr-un comitet de initiativa care sa dea un "ajutor" tutor celor care exerseaza tot soiul de experiente la ore mici si ajung "cazuti" ...

 

am avut si eu pina anul trecut un 900RR si am inteles prin reactiile oamenilor de pe strada cam pe unde le e rabdarea si nervii, mai ales in zona aia a Clujului. Si nu ca as fi fost motociclistul care sa fi tulburat pe cineva prin mersul meu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc pe aici ca baiatul e cocalar, manelist, etc.

Eu cred ca e doar unul din tinerii din romania (si nu numai) carora nu are cine sa le arate directia corecta in viata.

Nu vorbim despre gusturile muzicale sau de modul in care baiatul se expune pe facebook sau pe unde-o mai fi, astea sunt optiunile lui, nu e cu nimic diferit de unii care isi arata muschii, betiile, cuceririle sau diplomele.

A gresit grav si e un miracol ca nu a murit pe loc, probabil datorita faptului ca nu s-a infipt in vreun obstacol, ci a zburat.

Eu consider ca vina cea mai mare o au parintii lui. Prin nepasare, prin ignoranta fata de fenomenul numit motociclism si pericolele inerente practicarii lui, prin inconstienta de care au dat dovada.

Parintii baiatului sunt vinovati, el e doar o victima a unei vieti lipsite de o educatie elementara a bunului-simt si a masurii.

Vorba aia: "Unii oameni sunt atat de saraci, incat nu au decat bani"...

 

Sanatate baiatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respectele mele pentru stalp. A rezistat eroic !

 

P.S. Mi-e cam frica sa-i urez sanatate. Daca in locul stalpului o sa fiu eu ? Totusi merg la risc. Deci, sanatate si multe minte ca are nevoie !

Editat de Grig.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc pe aici ca baiatul e cocalar, manelist, etc.

Eu cred ca e doar unul din tinerii din romania (si nu numai) carora nu are cine sa le arate directia corecta in viata.

Nu vorbim despre gusturile muzicale sau de modul in care baiatul se expune pe facebook sau pe unde-o mai fi, astea sunt optiunile lui, nu e cu nimic diferit de unii care isi arata muschii, betiile, cuceririle sau diplomele.

A gresit grav si e un miracol ca nu a murit pe loc, probabil datorita faptului ca nu s-a infipt in vreun obstacol, ci a zburat.

Eu consider ca vina cea mai mare o au parintii lui. Prin nepasare, prin ignoranta fata de fenomenul numit motociclism si pericolele inerente practicarii lui, prin inconstienta de care au dat dovada.

Parintii baiatului sunt vinovati, el e doar o victima a unei vieti lipsite de o educatie elementara a bunului-simt si a masurii.

Vorba aia: "Unii oameni sunt atat de saraci, incat nu au decat bani"...

 

Sanatate baiatului.

pai cine sa-i arate? ca dupa 18 ani e dreptul lui de a alege. iar pana atunci, parintii ii ofera libertate de a alege. poti sa-i arati directia corecta in viata, dar nu poti fi sigur daca o va alege sau daca o sa mearga pe ea.

 

se pare ca-i din cauza ca i-a iesit ca la aparatele de jocuri, aproape pe diagonala. Florin Salam si GTA

post-59565-0-38721000-1397297704_thumb.png

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...