Sari la conținut

Riding My bike in UK(transport/inscris/drumuri/legi etc)


nervOptik
 Share

Postări Recomandate

Am un amic care îşi aduce motorul din românia prin februarie şi vrea sa-l inmatriculeze aici. O să postez din nou odată ce reuşeşte şi o să-ţi spun cât a costat exact.

Cool stuff, daca isi aduce motorul in februarie, chiar sunt curios cat il costa inmatriculatul.

Am luat in calcul achizitionarea unei motociclete de aici insa ar fi pacat sa-mi las CB-ul acasa mai ales ca era intr-o stare foarte buna si nici sa il dau pe o suma modica nu imi convine.

Asigurarea ar fi in jur de 150 de lire pe an (daca nu ma insel) confirm confused.com ceea ce e mai mult decat acceptabil.

A mentionat cineva aici ceva de transport 1 lira pe kg? Motocicleta ar fi in Iasi si mi-ar place sa o aduc in Bournemouth.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 263
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Omule, ia-ti un quote de la Carole Nash, lasa confused.com pentru batraneii care nu stiu ce-i ala internet.

 

 

Cool stuff, daca isi aduce motorul in februarie, chiar sunt curios cat il costa inmatriculatul.

Am luat in calcul achizitionarea unei motociclete de aici insa ar fi pacat sa-mi las CB-ul acasa mai ales ca era intr-o stare foarte buna si nici sa il dau pe o suma modica nu imi convine.

Asigurarea ar fi in jur de 150 de lire pe an (daca nu ma insel) confirm confused.com ceea ce e mai mult decat acceptabil.

A mentionat cineva aici ceva de transport 1 lira pe kg? Motocicleta ar fi in Iasi si mi-ar place sa o aduc in Bournemouth.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, ia-ti un quote de la Carole Nash, lasa confused.com pentru batraneii care nu stiu ce-i ala internet.

Cel mai bine e sa foloseasca site-uri gen gocompare.com

Noua ne-a iesit asigurarea mai ieftina la Carole Nash prin gocompare.com decat prin site-ul lor oficial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant. La mine a fost invers, toata lumea mi-a dat un pret execrabil pana am dat de Carole Nash. Inseamna ca e mai bine sa faci si-si.

 

 

Cel mai bine e sa foloseasca site-uri gen gocompare.com

Noua ne-a iesit asigurarea mai ieftina la Carole Nash prin gocompare.com decat prin site-ul lor oficial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa i , probabil ca asa am sa fac , mai intai trebuie sa rezolv cu autenticitatea la RAR .... Am fost acolo neinformat si m au respins .. Plus ca am luat la suturi un inginer de acolo ca mi a scapat o pe o parte ... A fost tiganie rau ... Ma duc intr o sapt in tara sper sa rezolv ceva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cool stuff, daca isi aduce motorul in februarie, chiar sunt curios cat il costa inmatriculatul.

Am luat in calcul achizitionarea unei motociclete de aici insa ar fi pacat sa-mi las CB-ul acasa mai ales ca era intr-o stare foarte buna si nici sa il dau pe o suma modica nu imi convine.

Asigurarea ar fi in jur de 150 de lire pe an (daca nu ma insel) confirm confused.com ceea ce e mai mult decat acceptabil.

A mentionat cineva aici ceva de transport 1 lira pe kg? Motocicleta ar fi in Iasi si mi-ar place sa o aduc in Bournemouth.

 

Poti sa lasi moto-ul inmatriculat in RO, eu asa l-am avut aproape un an in southampton, nu are nimeni treaba, RCA il plateam tot in RO

 

mi-am cumparat alta noua de aici , inmatriculata , asigurare (gocompare) tot, cu permis de RO, totul perfect legal

 

aaah si masina o am cu mine tot cu nr de RO... merreu ies din tara dupa 6 luni, circul peste tot, in caz ca ma opreste politia, mereu am cu mine dovada de la ferry sau de la eurotunnel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa lasi moto-ul inmatriculat in RO, eu asa l-am avut aproape un an in southampton, nu are nimeni treaba, RCA il plateam tot in RO

 

mi-am cumparat alta noua de aici , inmatriculata , asigurare (gocompare) tot, cu permis de RO, totul perfect legal

 

aaah si masina o am cu mine tot cu nr de RO... merreu ies din tara dupa 6 luni, circul peste tot, in caz ca ma opreste politia, mereu am cu mine dovada de la ferry sau de la eurotunnel

 

Voi sunteti cu capu' :))), unui amic polonez i-au confiscat masina acum mai putin de o luna, pe motiv ca are numere de Polonia...a platit amenda si masina a fost scoasa de pe drumurile publice.

Si nu e singura chestie, mai sunt furturile moto care aici sunt la ordinea zilei, eu sunt patita deci nu e din auzite. Asigurarea din Ro nu acopera, chiar merita riscul?

Al treilea motiv ar fi ca asigurarea de UK e mai scumpa daca ai permis de Romania (iar permisul poate tine si loc de ID).

Nu inteleg care e spilu, daca te-ai mutat in UK, muta-te cu totul, nu un picior in Ro unul in UK....

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Șpilul e in felul următor : vrei sa trăiești bine in Uk cu banii de aici, dar încerci sa faci economie unde poti :) spre exemplu, pentru Insignia mea din 2009 cu motor de 2 diesel e peste £2000 pe an aici, pe când in Ro e £300. Puțin mai bine spun eu, de motor nu mai spun.. Pentru 2 ani de experiența moto, vârsta mea = 24 , cea mai ieftină asigurare si unica valabilă in dreptul meu era in jur de £9000 pe an la blackbirdul meu.. Iar in Ro e £100 pe an.. Tragi linie si vezi unde ieși .

Când am fost sa testez Blackbird , același motor ce l'am cumpărat din Ro aici, nu mi'a fost aprobată cererea pentru testdrive pentru ca nu am 25, iar chestia care mi'a fost spusa de dealer a fost următoarea : nu sunt sigur ca te va asigura cineva pentru motorul asta din cauza vârstei si experienței tale. Trageți voi concluziile. Va salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, in majoritatea cazurilor nu poti inchiria si testa nici un motor/masina cu permisul de Romania si nu neaparat din cauza varstei.

9000lire asigurarea? Carnet de UK sau de Ro?

Orice chichita conteaza cand faci asigurarea, si pentru faptul ca nu esti nascut in UK ai asigurare mai mare. Stiu asta pentru ca am un amic englez abia trecut de 22 de ani cu care am facut comparatie pe diverse modele de moto si auto.

 

Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa ai(nu tu, vorbesc ipotetic) ghinionul sa ajungi in situatia de a plati spitalizarea vreunui englez dupa un accident din vina ta. Cum ar reactiona asiguratorul din Ro la o factura de 50 000 lire...dupa cate "zeci de ani" de procese ar plati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat ...9000 lire, eu am platit asigurarea £230 ca beginner, pe kawa z800...

PS: la MCN London vine cineva? Eu voi fi acolo sambata 14.

Editat de MrD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...Am ajuns sa scriu si pe aici. Urmeaza sa ajung si eu prin Londra prin primavara. Sansele sa raman pentru o perioada mai indelungata sunt mari. As vrea sa imi iau mobra, am tot bagat banuti in "fundul" ei si nu as vrea sa o vand pe nimic sa scap de ea sau sa o abandonez prin vreun garaj. Cat de mare ar putea fii asigurarea? cat ar costa inmatriculatul acolo? Voi avea permis de uk...care ma poate asjuta cu astfel de informatii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand introduci detaliile tale pentru a lua quote totul se calculeaza in functie de un algoritm. Nimeni nu poate sa-ti spuna tie exact cat este asigurarea pentru motocicleta ta, pentru ca tu cand introduci datele pui acolo model moto, cc , post code, varsta, ani de carnet, domeniul de activitate, no claim bonus etc. Toate aceste sunt foarte diferite de la persoana la persoana. De exemplu se ia in calcul cate motociclete dintr-un anumit model sau categorie, " se sparg" anual sau cate se fura de la tine din zona (post code) etc etc. Sa zicem ca-ti iese asigurarea 500 lire pe an, posibil ca anul viitor sa primesti oferta de 400 lire pentru ca deja ai un an pe asigurarile de UK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intentioneaza cineva sa transporte sau sa aduca o moto din tara catre UK, cam peste 1 - 2 luni am si eu una de adus de la Arad (nu conteaza unde "aterizeaza" ca pot veni dupa ea). Asta in cazul in care e mai rentabil asa sa impartim costul transportului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand introduci detaliile tale pentru a lua quote totul se calculeaza in functie de un algoritm. Nimeni nu poate sa-ti spuna tie exact cat este asigurarea pentru motocicleta ta, pentru ca tu cand introduci datele pui acolo model moto, cc , post code, varsta, ani de carnet, domeniul de activitate, no claim bonus etc. Toate aceste sunt foarte diferite de la persoana la persoana. De exemplu se ia in calcul cate motociclete dintr-un anumit model sau categorie, " se sparg" anual sau cate se fura de la tine din zona (post code) etc etc. Sa zicem ca-ti iese asigurarea 500 lire pe an, posibil ca anul viitor sa primesti oferta de 400 lire pentru ca deja ai un an pe asigurarile de UK.

Banuiesc ca mi ai raspuns mie. Ok am inteles cum este cu asigurarea. Dar cu inmatriculatul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, @lexysexy, tie ma adresam, nu am dat quote, sorry.

 

1. MOT (itp) 25-40 lire

2.Asigurare pe seria de sasiu (VIN) , altfel nu poti asigura din cauza ca nu e inmatriculata inca in UK. (evident costa mult dar se poate anula in 14 zile si pierzi niste bani (dar oricum se plateste in rate si pierzi poate o rata sau ceva de genul asta).

3. -Mergi la posta si alegi din exemplarele de acolo un formular care ti se potriveste(e cate unul pt orice situatie gen aplicare permis etc etc), intrebi un angajat si te va indruma daca tu nu gasesti ce formular iti trebuie sau te poti uita acum pe dvla (driving licence agency) online si vei afla ce trebuie, te ajuta google :) bagi cuvinte cheie gen importing a vehicle from the EU to the UK si te duce exact la sectiunea respectiva. cam asa: https://www.gov.uk/importing-vehicles-into-the-uk/vat-and-tax-vehicles-from-within-the-eu

-dupa ce ai completat formularul intri pe site-ul oficial dvla, vezi cat e taxa road tax)pt categoria ta de moto si adaugi un CEC in plic cu suma respectiva. Sau din nou poti plati la posta dar e mai complicat, tot cu formulare etc.

O sa-ti zica ei si ce acte sa atasezi, de obicei cartea de identiate a motorului nu si talonul, ala iti ramane tie suvenir, forever. Poti sa suni la DVLA si sa ceri detalii daca nu te descurci, te vor indruma ei.

 

4. Astepti 1-4 saptamani sa primesti prin posta intr-un plic maro actele motorului care se rezuma la un certificat numit V5 :)

 

the end


» Post actualizat in 06 Feb 2015 18:53

- era sa omit taxa de preschimbare a actelor dar nu stiu sigur cat mai e, parca era 55 lire candva...


» Post actualizat in 06 Feb 2015 18:56

https://www.gov.uk/vehicle-registration/new-registrations-fee


» Post actualizat in 06 Feb 2015 19:00

.


» Post actualizat in 06 Feb 2015 19:04

-taxa de preschimbare tot ca CEC se ataseaza si se trimite in plic odata cu restul actelor

 

p.s

Cand completezi orice formular pt DVLA(si cam orice doc. oficial in UK) sa folosesti litere de tipar si cerneala neagra/pix negru, e musai.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi sunteti cu capu' :))), unui amic polonez i-au confiscat masina acum mai putin de o luna, pe motiv ca are numere de Polonia...a platit amenda si masina a fost scoasa de pe drumurile publice.

Si nu e singura chestie, mai sunt furturile moto care aici sunt la ordinea zilei, eu sunt patita deci nu e din auzite. Asigurarea din Ro nu acopera, chiar merita riscul?

Al treilea motiv ar fi ca asigurarea de UK e mai scumpa daca ai permis de Romania (iar permisul poate tine si loc de ID).

Nu inteleg care e spilu, daca te-ai mutat in UK, muta-te cu totul, nu un picior in Ro unul in UK....

Nu se poate confisca masina pentru ca ai numere de RO, sau de polonia, daca toate actele sunt in regula.... eu mereu circul prin toata europa cu masina...am stat un an in olanda, 6 luni in germania, de 1 an in anglia,dar mereu ies din tara , destul de des...

 

si da asigurarea este mai mare daca permis de RO , cu circa 50 de lire la mine la un motor de 1300 cm cubi model 2014....si nu m-am mutat in UK, raman 3 ani pana termina prietena mea doctoratu

Editat de mikebar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"

7. Temporary imports

You can usually use a vehicle with non-UK number plates without needing to tax or register it in the UK if all of the following apply:

  • you’re visiting and don’t plan to live here
  • you only use the vehicle up to 6 months in a 12-month period (one single visit, or several shorter visits adding up to a 6-month period)
  • the vehicle is registered and taxed in its home country"

sursa:https://www.gov.uk/importing-vehicles-into-the-uk/temporary-imports

 

Pe polonez l-au oprit si l-au dau jos din masina, a plecat pe jos de acolo si a trebuit sa-si ridice masina de la impound. Ce e neclar in chestia asta? I-au consfiscat-o pana a platit amenda. Logic ca avea actele in regula.

El e student la master full time si lucreaza part time. Teoretic are voie sa conduca masina cu numere de Polonia si totusi cand a arata politistului id-ul de student, ala a zis nu mai comenteze ca-l ridica si-l duce la sectie si daca are de facut plangere sa mearga in judecata.

 

You must tax and register your vehicle in the UK within 14 days if you become a resident or your stay is longer than 6 months.

Students and workers

You may be able to use a vehicle with non-UK number plates for longer than a 6-month period, without taxing or registering it, if all the following apply:

  • you’re a student or worker
  • etc

Alt caz cu un destept din Satu Mare, cu masina de 40 000 lire, care n-a mai vrut sa plateasca asigurare si taxa mare in UK, si-a trecut-o pe Ro. Nici nu s-a intors bine din concediu din tara ca l-a oprit politia in Londra sa-i verifice actele si cand si-au dat seama ca are volan pe dreapta au verificat seria de sasiu si au vazut ca fusese pana recent trecuta pe UK. Tipu a luat amenda 1000 lire, masina i-a fost confiscata si a primit ordin judecatoresc ca are la dispozitie 14 zile sa aplice pt reinmatriculare pe UK ca de nu i-o fac cubulet la presa.

Si nu e prima oara cand aud de masini si motoare stalcite asa. Altii au fost prinsi cu modificari neautorizate gen cilindree mai mare nedeclarata si alte minuni, le-au fost confiscate si stalcite masinile sa motoarele....

Pe noi cat timp am avut numere de Ro, am fost opriti cam de 4-5 ori in primele 6 luni. Una din dati a fost cand ne-am trezit urmariti pana la peco de o masina nemarcata si am fost identificati si obligati sa demonstram ca motocicleta e a noastra pentru ca tocmai ce o recuperasem de la impound (fusese furata) si figura inca drept furata.

Deci ca-n filme...

Si daca tot nu crezi dupa atat amar de batut din taste, te rog citeste si: http://expatriates.stackexchange.com/questions/50/how-long-can-i-drive-a-eu-registered-car-in-the-uk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...