Sari la conținut

Riding My bike in UK(transport/inscris/drumuri/legi etc)


nervOptik
 Share

Postări Recomandate

mi-au cam inghețat degetele azi,dar am reușit sa fac 200mile...am supraviețuit grație soarelui...hehe

recomand tura pe A39 dupa Bristol inspre sud,pînă la Lands End si înapoi pe A39/30- prin Plymouth spre Portsmouth.asfaltul este OK.

Asta am reusit eu sa văd în anii aștia,bineințeles, cu atingerea cîtor mai multe sate de pescari-port de pe malul oceanului,unde veți găsi apă albastră ca in Grecia(Minehead;Westward-ho;Clovelly-satul privat;Boscastle,Tintagel-Castelul Regelui Arthur,satul de pescari Port Isaac,Newquay-paradisul surferilor;Perranporth;St.Ives,Sennen Cove;Porthcurno,Mousehole,Minach Theatre,Penzance;StMichaels Mount-insula castel;Lizard Point etc)merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 263
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Esti curajos... cu munca eu am avut zilele trecute de traversat insula de la vest la est si inapoi (L-pool - Teesport) si mi s-a aprins fulguletul rosu in bord (temperaturi sub 0gr.C) de vreo 2 ori... brrrrrrrrrrr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti,

 

A converit unul dintre voi pana acum motocicleta de RO pt a fi adecvata utilizarii in UK? Daca da cat a costat combinatia? Cat timp a durat? ( foarte important ) . Nu discut aici de road tax sau asigurare.

Stiu ca este ilegal sa mergi mai mult de 14zile cu un vehicul care este inmatriculat pe numele tau in alta tara decat UK , tu avand National Insurance Number.

Ma gandesc sa-mi aduc Aprilia pe aici asa de-o vara................pe de alta parte tinand cont de cate costurile aferente convertirii + timpul pierdut, parca este mai avantajos sa iti iei una direct de aici :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti,

 

A converit unul dintre voi pana acum motocicleta de RO pt a fi adecvata utilizarii in UK? Daca da cat a costat combinatia? Cat timp a durat? ( foarte important ) . Nu discut aici de road tax sau asigurare.

Stiu ca este ilegal sa mergi mai mult de 14zile cu un vehicul care este inmatriculat pe numele tau in alta tara decat UK , tu avand National Insurance Number.

Ma gandesc sa-mi aduc Aprilia pe aici asa de-o vara................pe de alta parte tinand cont de cate costurile aferente convertirii + timpul pierdut, parca este mai avantajos sa iti iei una direct de aici :tempted:

vezi că s-a discutat undeva mai in față subiectul ăsta.

» Post actualizat in 02 Mar 2016 08:36

More than 9,900 powered two wheelers (PTWs) were reported stolen across London in the 12 months from April 2014 to March 2015 – that’s 27 on average every day.

http://www.bmf.co.uk/news/show/motorcycle-security-7-ways-to-stop-your-bike-getting-stolen

» Post actualizat in 03 Mar 2016 19:41

http://www.bbc.com.clonezone.link/biker-gear

» Post actualizat in 03 Mar 2016 19:41

amenzi pt nepurtarea echipamentului moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti,

 

A converit unul dintre voi pana acum motocicleta de RO pt a fi adecvata utilizarii in UK? Daca da cat a costat combinatia? Cat timp a durat? ( foarte important ) . Nu discut aici de road tax sau asigurare.

Stiu ca este ilegal sa mergi mai mult de 14zile cu un vehicul care este inmatriculat pe numele tau in alta tara decat UK , tu avand National Insurance Number.

Ma gandesc sa-mi aduc Aprilia pe aici asa de-o vara................pe de alta parte tinand cont de cate costurile aferente convertirii + timpul pierdut, parca este mai avantajos sa iti iei una direct de aici :tempted:

 

Cat de curand o sa trec FZR-ul pe UK si o sa postez toate detaliile. Dar mai dureaza oleaca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti,

 

A converit unul dintre voi pana acum motocicleta de RO pt a fi adecvata utilizarii in UK? Daca da cat a costat combinatia? Cat timp a durat? ( foarte important ) . Nu discut aici de road tax sau asigurare.

Stiu ca este ilegal sa mergi mai mult de 14zile cu un vehicul care este inmatriculat pe numele tau in alta tara decat UK , tu avand National Insurance Number.

Ma gandesc sa-mi aduc Aprilia pe aici asa de-o vara................pe de alta parte tinand cont de cate costurile aferente convertirii + timpul pierdut, parca este mai avantajos sa iti iei una direct de aici :tempted:

 

Te salut .

Sa incepem cu transportul care e in jur de £200-£250 . Daca ai nevoie, poti lua legatura cu tipul care mi-a adus mie motorul si de care am fost foarte multumit din toate puctele de vedere, ex comunicare, timp de livrare, pret.

Transportul a fost door-to-door. Mi-a ridicat motorul din Tm din curte si mi-a fost adus in fata casei in Manchester. Pretul a fost de £200.

Timp - de la 2 saptamani la 6 maxim. Trebuie sa te asiguri ca ai toate actele necesare, inclusiv Certificat de Conformitate, talon, carte, acte de identitate, dovada de adresa, permis, si nu in ultimul rand MOT(RAR)

De schimbat : Farul UK specs si vitezometru(in caz ca nu poti face conversia km/h - mph)

De mentionat : Trebuie programare la MOT si trebuie sa ai toate in regula. Placute, suspensii, lumini, absolut tot trebuie sa functioneze in parametrii legali, sunetele de la toba, si ce iti mai trece prin cap, trebuie sa fie TOTUL in regula.

Pe gov.uk trebuie sa comanzi formularul de inscriere a unui vehicul importat.

Toate actele trebuie trimise la adresa lor, impreuna cu un CEC cu taxa de inmatriculare si CEC pentru road tax ! Apoi astepti actele.

Vei primi certificat V5 cu numar de inmatriculare si toate datele noi. Cu V5 poti merge la un oficiu sa scoti numar de inmatriculare sau poti sa ti-l personalizezi daca vei cauta pe ebay.

Schimbi numarul de Ro cu cel de Uk. Apoi trebuie sa iti faci asigurare pe mobra.

Urmatorul pas e sa te opresti la BP/Shell/Asda/Tesco sau unde vrei tu, faci plinul si te rogi sa ai cat mai multe zile insorite.

Personal, am cheltuit aproximativ £600 cu toata schema. Piese de schimb, manopera, taxa de inscriere care e £55 plus Road tax, depinde de CC.

Daca nu am mentionat ceva, poti sa imi trimiti un msj si te ajut cu placere.

O seara buna

Editat de dmilian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te salut .

Sa incepem cu transportul care e in jur de £200-£250 . Daca ai nevoie, poti lua legatura cu tipul care mi-a adus mie motorul si de care am fost foarte multumit din toate puctele de vedere, ex comunicare, timp de livrare, pret.

Transportul a fost door-to-door. Mi-a ridicat motorul din Tm din curte si mi-a fost adus in fata casei in Manchester. Pretul a fost de £200.

Timp - de la 2 saptamani la 6 maxim. Trebuie sa te asiguri ca ai toate actele necesare, inclusiv Certificat de Conformitate, talon, carte, acte de identitate, dovada de adresa, permis, si nu in ultimul rand MOT(RAR)

De schimbat : Farul UK specs si vitezometru(in caz ca nu poti face conversia km/h - mph)

De mentionat : Trebuie programare la MOT si trebuie sa ai toate in regula. Placute, suspensii, lumini, absolut tot trebuie sa functioneze in parametrii legali, sunetele de la toba, si ce iti mai trece prin cap, trebuie sa fie TOTUL in regula.

Pe gov.uk trebuie sa comanzi formularul de inscriere a unui vehicul importat.

Toate actele trebuie trimise la adresa lor, impreuna cu un CEC cu taxa de inmatriculare si CEC pentru road tax ! Apoi astepti actele.

Vei primi certificat V5 cu numar de inmatriculare si toate datele noi. Cu V5 poti merge la un oficiu sa scoti numar de inmatriculare sau poti sa ti-l personalizezi daca vei cauta pe ebay.

Schimbi numarul de Ro cu cel de Uk. Apoi trebuie sa iti faci asigurare pe mobra.

Urmatorul pas e sa te opresti la BP/Shell/Asda/Tesco sau unde vrei tu, faci plinul si te rogi sa ai cat mai multe zile insorite.

Personal, am cheltuit aproximativ £600 cu toata schema. Piese de schimb, manopera, taxa de inscriere care e £55 plus Road tax, depinde de CC.

Daca nu am mentionat ceva, poti sa imi trimiti un msj si te ajut cu placere.

O seara buna

Multumesc frumos.

Vreo 600de lire, e ceva + bataia de cap de acasa cu certificatul de conformitate. Oricum foarte utila postarea, multumesc mult. Acum sunt in :tempted: mai mult decat eram inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers 10 luni cu motorul aici(stevenage) si nu am fost oprit decat in ultima saptamana cand aveam deja biletul pt. ,bac*=))) (nu imi mergea pozitia )concluzie daca nu te dai in spectacol si nu stai in londra poti merge mult si bine cu numere de ro eu mergeam zi de zi la munca am facut cam 30 000km +ro *uk uk *ro;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Te salut .

Sa incepem cu transportul care e in jur de £200-£250 . Daca ai nevoie, poti lua legatura cu tipul care mi-a adus mie motorul si de care am fost foarte multumit din toate puctele de vedere, ex comunicare, timp de livrare, pret.

Transportul a fost door-to-door. Mi-a ridicat motorul din Tm din curte si mi-a fost adus in fata casei in Manchester. Pretul a fost de £200.

Timp - de la 2 saptamani la 6 maxim. Trebuie sa te asiguri ca ai toate actele necesare, inclusiv Certificat de Conformitate, talon, carte, acte de identitate, dovada de adresa, permis, si nu in ultimul rand MOT(RAR)

De schimbat : Farul UK specs si vitezometru(in caz ca nu poti face conversia km/h - mph)

De mentionat : Trebuie programare la MOT si trebuie sa ai toate in regula. Placute, suspensii, lumini, absolut tot trebuie sa functioneze in parametrii legali, sunetele de la toba, si ce iti mai trece prin cap, trebuie sa fie TOTUL in regula.

Pe gov.uk trebuie sa comanzi formularul de inscriere a unui vehicul importat.

Toate actele trebuie trimise la adresa lor, impreuna cu un CEC cu taxa de inmatriculare si CEC pentru road tax ! Apoi astepti actele.

Vei primi certificat V5 cu numar de inmatriculare si toate datele noi. Cu V5 poti merge la un oficiu sa scoti numar de inmatriculare sau poti sa ti-l personalizezi daca vei cauta pe ebay.

Schimbi numarul de Ro cu cel de Uk. Apoi trebuie sa iti faci asigurare pe mobra.

Urmatorul pas e sa te opresti la BP/Shell/Asda/Tesco sau unde vrei tu, faci plinul si te rogi sa ai cat mai multe zile insorite.

Personal, am cheltuit aproximativ £600 cu toata schema. Piese de schimb, manopera, taxa de inscriere care e £55 plus Road tax, depinde de CC.

Daca nu am mentionat ceva, poti sa imi trimiti un msj si te ajut cu placere.

O seara buna

foarte interesant si mutumesc de rabdarea avuta sa ne spui. si eu intentionez sa imi aduc motorul in vara. dar nu am certficat de conformitate. motorul meu e din "93. legea cu certificatul e data din 2013 si vizeaza auto/moto cump dupa banuiesc.

pt cei ce intrebau mai jos si vor urma sa intrebe. nu ai voie decat 6 luni max parca sa circuli cu numere de ro sau alta tara. dupa cele 6 luni, daca te prinde ti-le confisca pe loc. daca nu ai de gand sa o inmatriculezi aici, parerea mea e ca nici nu are rost sa iti aduci motocicleta. drum+taxe+modificari, ii ridici pretul motocicletei fara rost.

 

apropo dmilian. de ce trebuie schimbat farul. stiu ca poti pune stiker, asa cum pun unii la masini, cei ce viziteaza de ex uk. ca esti obligat.doar nu isi schimba farul. sau nu merge reglat sa bata invers? nu am stat sa demontez farul, de aia intreb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna, in curand vreau sa imi aduc motocicleta in Anglia . Ce asigurare, RCA... recomandati ? Poate in viitor il voi si inmatricula aici , am citit mai sus pasii , dar nu stiu de unde obtin Certificatul de conformitate, motocicleta a fost adusa din Italia si inmatriculata in RO in 2014. Am intrebat la un service moto de MOT si au zis ca nu trebuie schimbat neaparat, mergi si cu stickere.

Stiu ca sunt cativa motociclisti romani in zona mea ( Cheltenham), am si vazut vreo 2 motociclete cu numere de Ro, poate ne vedem la un ceai mai incolo sau la intalnirile saptamanale.

post-14351-0-46904200-1461096851_thumb.jpg

post-14351-0-38087400-1461096852_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare , vreau sa imi trimit si eu motorul acasa cu o duba , eu o sa ajung peste cateva zile cu avionul , am V5, ce acte trebuie sa detina amicul la granita ??? , am fost cu masina acasa , nu mi-a cerut nimeni actele la masina , in schimb ma gandesc cand transporti ceva de genul trebuie sa ai mai mult decat un V5 , multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic că practic,e posibil să treacă granița fără control si/sau fara probleme....

teoretic,e posibil orice la un eventual control( sa-ți ceară act de export permanent-dacă nu o mai aduci înapoi ,sau act de vînzare sau, să insoțesti tu bunul etc)important e ca șoferul sa dețină ceva documente.care,la un control, să-l convingă pe vameș că e ok si nu e furat.

 

dacă ai șofer cu experiență transport moto,ar trebui să știe.cei care fac asta cred că te pot sfătui.

eu de ex,am trimis moto cu bucata de V5 export+act de vinzare.

succes.

Editat de Blackrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , vreau sa imi trimit si eu motorul acasa cu o duba , eu o sa ajung peste cateva zile cu avionul , am V5, ce acte trebuie sa detina amicul la granita ??? , am fost cu masina acasa , nu mi-a cerut nimeni actele la masina , in schimb ma gandesc cand transporti ceva de genul trebuie sa ai mai mult decat un V5 , multumesc

Salutare, are nevoie de certificatul de inmatriculare in original.In cazul unui control, oriunde in Europa, verifica in baza lui sa nu fie furat sau dat in consemn pe undeva.Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

"asfalt uscat" stau cu "cobra" in garaj de 5 saptamani (in UK sa inteleaga unii) am primit v355 pentru import vehicule... pot primi cateva sfaturi cu inmatricularea unde trebuie sunat si ce "pasi" trebuie urmati? Ducati Indiana 650 din '89. multumesc si Ride Safe!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna seara,

 

Dupa cum zice si titulul, ma gandesc sa imi aduc motocicleta de acasa, desigur, cu gandul de a o inmatricula aici. A mai facut cineva recent acest lucru? Pe langa informatiile oficiale, cam ce tip-uri imi puteti da ca sa-mi fie cat mai usor?

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...