Sari la conținut

Recunoaste personajul


unnamed
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Am recunoscut doar motocicleta: RC211V (V5-ul). Pentru pilot m-a ajutat Google, deci nu zic. Am să spun doar că pentru cine-și amintește de cască, e foarte ușor.

Debutant

Acum 1 minut, Tzitzicat a spus:

Debutant

RC211V 5V....nu ajuta mult

S-a fabricat.ceva ani😄

Casca....da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jaques Villeneuve (stânga), Tommi Mäkinen (dreapta). Fiind vorba despre 1998 (singurul an în care Villeneuve a concurat pentru Williams-ul brand-uit Winfield) și ceilalți doi fiind campionii disciplinelor lor respective, probabil că în centru, călare pe un VFR800Fi , este Mick Doohan. Montmeló.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, PzKpfW a spus:

Jaques Villeneuve (stânga), Tommi Mäkinen (dreapta). Fiind vorba despre 1998 (singurul an în care Villeneuve a concurat pentru Williams-ul brand-uit Winfield) și ceilalți doi fiind campionii disciplinelor lor respective, probabil că în centru, călare pe un VFR800Fi , este Mick Doohan. Montmeló.

👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, PzKpfW a spus:

Jaques Villeneuve (stânga), Tommi Mäkinen (dreapta). Fiind vorba despre 1998 (singurul an în care Villeneuve a concurat pentru Williams-ul brand-uit Winfield) și ceilalți doi fiind campionii disciplinelor lor respective, probabil că în centru, călare pe un VFR800Fi , este Mick Doohan. Montmeló.

De unde sti atatea,ori ai 217de ani,ori le cauti pana le gasesti.

Respectele mele daca esti asa fanatic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, P T R a spus:

De unde sti atatea,ori ai 217de ani,ori le cauti pana le gasesti.

Respectele mele daca esti asa fanatic

E bun

Mare placere sa...ne conversam

Editat de Tzitzicat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, P T R said:

De unde sti atatea,ori ai 217de ani,ori le cauti pana le gasesti.

Respectele mele daca esti asa fanatic

 

Mă uit la motorsport de mic. Personajele din poză erau emblematice la vremea respectivă. Pe Villeneuve îl recunoști după părul blond spălăcit (s-a vopsit parcă la ultima cursă a sezonului 1997, când a și câștigat titlul în fața lui Schumacher - cursă memorabilă) și mașină: coloritul este clar al unui FW20 (FW19 era albastru-Rothmans, FW21 are botul mai plat și cu mai mult alb pe aripa față). Am stabilit deci anul: 1998.
 

Celui din centru nu i-am recunoscut figura. Însă era clar că este ceva campion la motociclism. Stă călare pe o Honda - ce campion mondial major a avut Honda în 1997? Era ușor de ghicit.


Tommi Mäkinen nu cred că mai are nevoie de nicio prezentare. Imaginea lui este practic legată de cea a Mitsubishi-ului EVO (II-VI). Patru titluri consecutive între '96 și '99.

 

La fel, circuitul a fost ghicit, nu recunoscut. Pentru o reuniune atât de importantă, trebuia să fie un circuit major și cel mai probabil european (cele 3 discipline aveau cea mai importantă bază de fani în Europa). Dintre circuitele europene majore de la vremea respectivă, câte aveau drept ultim viraj o curbă la dreapta de viteză medie?

  • Hungaroring? Are tribune pe exteriorul ultimului viraj. 
  • Nürburgring (GP)? S-ar fi văzut (în spate, blocată) breteaua care leagă circuitul de GP de Nordschleife.
  • Imola? Are zonă de eșapare redusă după ultima șicană (Variante Bassa, stânga-dreapta), apoi zid și tribune.
  • A1-Ring (actualul Red Bull Ring)? Diferență de nivel și păduri de brazi în spate.
  • Silverstone la vremea respectivă avea linia de start-sosire după Woodcote - dreapta cu gaz maxim, gen Parabolica de la Monza, deci nu.
  • Hockenheimring? Ar fi fost plin de tribune în spate.

  • Ar mai fi fost Albert Park (Melbourne) dar erste circuit stradal, îngust, fără zone atât de mari de eșapare. Sau Suzuka, dar dreapta este în coborâre.

Ce rămâne? Circuit de Catalunya, printre cele mai moderne la vremea respectivă.

 

1 hour ago, Alex28 said:

47325005_590175651419871_5369437297345298432_n.jpg

 

Greu. 

 

Pilot european. Cam de atât sunt sigur deocamdată. Indicii?

 

Eu pun una ușoară.

 

image.thumb.png.3c8c2d294f2aea43fe1d4cfbaf5b3476.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...